Ile Kosztują Szkła Do Okularów - Jak Nie Przepłacać w 2024 Roku?

Masz już receptę na okulary w ręce i jesteś gotowy na wybór doskonałych soczewek i oprawek. Tylko ile właściwie kosztują szkła do okularów? Jak znaleźć okulary w rozsądnej cenie, które pokochasz, nie tracąc przy tym stylu i jakości?

Dobrym punktem wyjścia jest średni koszt okularów korekcyjnych jednoogniskowych, który wynosi ok. 500-600 zł.

Ale cena, którą faktycznie płacisz, może się znacznie różnić. Oprawki mogą wahać się od 100 zł do nawet 2000 złotych za ich markowe odpowiedniki. Designerskie okulary, w oprawkach od topowych producentów mogą kosztować nawet 3000 złotych.

Soczewki to inna sprawa. Soczewki specjalne, powłoki ochronne oraz opcje dwuogniskowe lub progresywne wpływają na ostateczną cenę. Zmienne, takie jak: koszt produkcji, badania i rozwój, produkcja i dystrybucja, również mogą zmienić ich cenę.

Czy refundacja z NFZ obniży koszt okularów? Z pewnością mogłaby je obniżyć, jeśli ją otrzymasz i spełnisz wszystkie warunki jej przyznania. (zyskasz 35 lub 50 zł za jeden komplet soczewek).

Jeśli należysz do tych, którzy pragną najbardziej stylowych marek, pieniądze mogą nie odgrywać dużej roli. Ale jeśli szukasz okularów i posiadasz ograniczony budżet, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Jakie czynniki wpływają na to ile kosztują szkła do okularów?

Koszty okularów zazwyczaj obejmują soczewki, oprawki, etui i ściereczkę do czyszczenia.

Twój koszt własny zależy od rodzaju recepty (Twojej wady wzroku), Twoich osobistych preferencji i tego czy kwalifikujesz się na refundację okularów z NFZ.

Najmniej kosztują soczewki jednoogniskowe, podczas gdy wieloogniskowe, takie jak dwuogniskowe, biurowe, relaksacyjne lub progresywne kosztują więcej. Jeśli masz coś niezwykłego lub skomplikowanego w swojej recepcie, na przykład szczególnie duży astygmatyzm ( cylinder w okularach) lub pryzmat, możesz zapłacić trochę więcej.

Obecna technologia oferuje więcej możliwości wyboru soczewek okularowych niż kiedykolwiek. Ale z większą liczbą opcji pojawia się też inna ostateczna cena.

Jednym z czynników, który wpływa na to ile kosztują szkła do okularów to rodzaj materiału z którego są wykonane:

 • Szkło – szklane soczewki są zwykle bardziej odporne na zarysowania. Mogą być również cieńsze niż tworzywa sztuczne bez narażania ich integralności strukturalnej. Jednak soczewki szklane mogą również łatwiej pękać, pochłaniają mniej światła ultrafioletowego, oferując mniejszą ochronę przed promieniowaniem UV i są też cięższe. Obecnie nie są tak popularne jak kiedyś.
 • Plastik – soczewki plastikowe są dziś bardziej powszechne. Są nie tylko tańsze, ale mają również następujące zalety: są lekkie, bezpieczniejsze od szkła i lepiej pochłaniają światło ultrafioletowe. Plastik łatwiej się jednak rysuje i jest bardziej podatny na odciski palców i kurz, dlatego z reguły trzeba je częściej czyścić.
 • Soczewki asferyczne – smukłe i atrakcyjne soczewki, które wyostrzają widzenie peryferyjne.
 • Tworzywo sztuczne o wysokim indeksie — znacznie cieńsze i lżejsze soczewki korekcyjne;
 • Poliwęglan i Trivex – ciężarem porównywalne do konwencjonalnych soczewek plastikowych ale nawet 10-krotnie większej odporności na uderzenia. To sprawia, że ​​są dobrym wyborem dla dzieci, które noszą okulary. Dorośli, którzy prowadzą aktywny tryb życia, również mogą rozważyć ten rodzaj soczewek. Ich gęstość jest większa od plastikowych a co za tym idzie ostrość widzenia trochę słabsza. Idealne do opraw typu „patent”.

Specjalne zabiegi na soczewki mogą również zwiększyć ostateczny koszt. Co to za zabiegi?

 • Gradalne przyciemnianie soczewek
 • Powłoki antyrefleksyjne
 • Powłoka hydrofobowa (antywodna)- dzięki niej soczewki pozostają przejrzyste, gdy jesteś w mokrym lub wilgotnym środowisku. Łatwiej je czyścić, szybciej odparowują, a woda bez problemu z nich samoczynnie spływa
 • Soczewki fotochromowe, które ciemnieją na zewnątrz a odbarwiają się w pomieszczeniach.
 • Soczewki polaryzacyjne, dobre, gdy spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu. Zapewniają całkowitą ochronę przed światłem ultrafioletowym. Możesz również rozważyć ten typ soczewki, jeśli Twoje oczy są wrażliwe na światło lub niedawno przechodziłeś operację LASIK czy zaćmy.
 • Dodanie powłok odpornych na zarysowania.
 • Ochrona UV chroniąca oczy przed promieniami ultrafioletowymi.

Ile kosztują szkła do okularów? Ceny szkieł do okularów

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów szkieł korekcynych. Ważne jest, aby znaleźć okulary, które nie tylko odpowiadają Twoim potrzebom wzrokowym, ale także mieszczą się w Twoim budżecie. Badanie wzroku przeprowadzone przez optometrystę pomoże określić najlepsze okulary dla Twoich potrzeb.

Ile kosztują szkła do okularów? Ceny szkieł do okularów

Cztery główne typy soczewek okularowych:

 • Soczewki jednoogniskowe – to soczewki, które mają taką samą moc korekcyjną na całej swej powierzchni. Korygują krótkowzroczność, nadwzroczność i/lub astygmatyzm.
  • Średni koszt szkieł korekcyjnych jednoogniskowych z powłoką AR to: ok. 100-200 zł/sztukę.
 • Soczewki dwuogniskowe (bifokalne) – to soczewki które zawierają w sobie dwie soczewki, korygujące zarówno widzenie do dali jak i do bliży. W okularach dwuogniskowych widać linię podziału między dwoma mocami soczewki. Nazywa się to „strefą przejściową”.
  • Średni koszt szkieł korekcyjnych dwuogniskowych to: ok. 200-300 zł/sztukę.
 • Soczewki progresywne – to soczewki korygujące widzenie do bliży, dali i odległości pośredniej dzięki płynnemu przejściu (bez linii podziału).
  • Średni koszt szkieł korekcyjnych progresywnych to: ok. 400-600 zł/sztukę.
 • Soczewki pryzmatyczne. Są używane do korygowania zezów, podwójnego widzenia i wsparcia konwergencji.
  • Średni koszt szkieł pryzmatycznych to: ok. 200-500 zł/sztukę.

Jak materiały oprawek wpływają na koszty okularów?

Plastikowe oprawki są w podobnych cenach jak metalowe. Ich wartość jest uzależniona od popularności danej marki produktu.

Pamiętaj, że nie wszystkie oprawki są hipoalergiczne. Przeczytaj szczegóły, aby dowiedzieć się, z czego wykonane są Twoje oprawki, zwłaszcza jeśli masz alergię na nikiel lub tworzywa sztuczne.

Co zrobić, jeśli masz dużą wadę wzroku i Twoja recepta jest nietypowa?

Jeśli masz mocno zróżnicowaną wadę wzroku na każde oko lub potrzebujesz wysokiego stopnia korekcji wzroku (np. powyżej 6 dioptrii), będziesz musiał odłożyć trochę więcej funduszy w swoim budżecie. Osoby z dużą wadą wzroku mogą spodziewać się wydania nieco więcej za okulary. Ile kosztują szkła do okularów w tym przypadku? Możesz liczyć na wzrost kosztów nawet o ok. 200-300 zł za sztukę.

Gdzie kupować okulary?

Okulary najlepiej kupić w optyku przy gabinecie optometrysty lub okulisty. Twój optometrysta to pierwszy przystanek, który powinieneś odwiedzić w Twojej podróży po nowe okulary. Badanie wzroku i wykonanie okularów najlepiej zlecić w jednym miejscu aby znacznie ułatwić sobie ewentualne korekty, czy rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z ich użytkowaniem.

Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/

Oprawki okularowe są ostatnio oferowanie w internecie, Choć odradzamy robienia tego z wielu różnych względów.

Plusy i minusy kupowania okularów online

Chociaż wielu sprzedawców detalicznych online sprzedaje po niskich cenach, mogą być również wady kupowania tanich okularów online, jak na przykład:

 • Ryzykujesz, kupując oprawki bez wypróbowania ich, aby zobaczyć, jak wyglądają i pasują;
 • Wybór okularów może nie być najlepszy bez określenia jak oprawka wygląda w rzeczywistości;
 • Jeśli dokonasz zakupu online, będziesz musiał poczekać na wysłanie okularów;
 • Otrzymanie okularów pocztą może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli musisz je odesłać, jeśli pojawi się problem. Jeśli Twoje okulary z internetu będą wymagały korekty, znalezienie najbliższego optometrysty, okulisty czy optyka, który zrobi to za niewielką opłatą lub za darmo, może być niemożliwe. Z reguły żaden optyk nie będzie chciał wziąć odpowiedzialności za okulary kupione online.

Podsumowując, to, ile zapłacisz, będzie zależeć od Twoich indywidualnych preferencji i tego, co cenisz. Co jest dla Ciebie ważniejsze — najniższa cena? Wygoda? najnowsze topowe marki?

Ze względu na to, że okulary to wyroby medyczne ich personalizacja w trybie online może być utrudniona, a ewentualne zwroty czy dopasowywanie okularów do potrzeb użytkownika znacznie utrudnione.

Ile musisz wydać na okulary?

Będziesz musiał stworzyć budżet, aby określić, ile możesz wydać na swoje okulary. Jeśli masz refundację z NFZ, może ona nieznacznie pokryć część kosztów za szkła korekcyjne. W tym przypadku dodatkowe powłoki czy funkcjonalności nie są pokrywane, a kwota refundacji jest ryczałtowana. Więcej o refundacji dowiesz się z naszego artykułu:

Możesz również ubiegać się o dofinansowanie od swojego pracodawcy – szczególnie wtedy gdy okulary korekcyjne są niezbędne do pracy.

Ponieważ średnia cena okularów wynosi ok. 500-600 zł warto zaplanować wydanie przynajmniej tyle. Daje to punkt wyjścia podczas tworzenia budżetu. Kiedy pracujesz nad swoim budżetem, upewnij się, że bierzesz również pod uwagę takie rzeczy, jak ściereczki do czyszczenia soczewek, płyn do czyszczenia okularów, etui do ich ochrony oraz ewentualny koszt badania wzroku.

Właściwa para okularów powinna być wygodna i mieć odpowiednią korekcję. Gwarantuje to, że możesz je nosić przez cały dzień i uzyskać potrzebne wzmocnienie widzenia. Ile kosztują szkła do okularów w Twoim przypadku będzie uzależnione od wielu czynników.

Co jest tańsze okulary czy soczewki?

Istnieje wiele korzyści z przejścia z okularów na soczewki kontaktowe. Zapewniają one szersze pole widzenia, nie zaparowują, nie zamokną w deszczu ani nie zniekształcają światła. Ponadto mogą dodać Ci pewności siebie i być wygodniejsze, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia.

Jednak kontakty mogą być droższe niż okulary. Będziesz musiał je kupować częściej, więc z czasem koszty się kumulują. Będziesz także musiał kupić płyn do soczewek kontaktowych, aby utrzymać je w czystości. Są przyczyną suchości oka i stanów zapalnych oczu gdy nie są utrzymywane w czystości.

Mogą one stanowić alternatywę dla okularów, ale nie w każdym przypadku i w większości przypadków okulary będą lepszym rozwiązaniem. Wszystkiego o soczewkach kontaktowych dowiesz się z naszego artykułu:

Czego jeszcze powinieneś szukać?

Gdziekolwiek kupujesz okulary, sprawdź recenzje sprzedawcy i zasady zwrotów. Jeśli większość recenzji jest pozytywna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje wrażenia również będą pozytywne.

Z reguły okulary nie podlegają jednak zwrotowi, gdyż są to wyroby medyczne przeznaczone dla konkretnego użytkownika – więc ważne jest wybranie rzetelnego optyka, u którego możesz zrobić okulary.

Teraz, gdy już wiesz, ile kosztują szkła do okularów i czynniki, które wpływają na ich całkowity koszt, możesz zacząć sprawdzać oprawki, style i typy, które sprawią, że będziesz wyglądać jak tylko zechcesz – w znacznie bardziej przystępnej cenie.

error: Ta treść jest chroniona!