Okulary Gradalne Czy Przeciwsłoneczne Z Polaryzacją - Co Jest Lepsze?

Powszechnie wiadomo, że bezpośrednia ekspozycja oczu na słońce może uszkodzić wzrok. Długotrwały brak ochrony może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych chorób są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Jeśli jednak chcesz iść o krok dalej to poznaj okulary gradalne!

Para idealnie dobranych gradalnych i spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych jest zarówno modna, jak i funkcjonalna.

Jak działają soczewki gradalne?

Soczewki gradalne są przyciemniane od góry do dołu, dzięki czemu górna część soczewki jest najciemniejsza i blokuje najwięcej światła. Jest to bardzo praktyczna soczewka, która blokuje jasne światło z góry, jednocześnie przepuszczając znacznie więcej światła na dole.

okulary gradalne jak działają?

Najbardziej popularnymi kolorami soczewek przeciwsłonecznych są soczewki brązowe i szare. Dobiera się je najczęściej opierając się na kolorze oprawki oraz preferencjach pacjenta.

Brązowe soczewki są szczególnie przydatne do blokowania niebieskiego światła, które uważane jest za bardziej obciążające oczy. Oprócz niektórych bardziej tradycyjnych odcieni, soczewki te są teraz dostępne w wielu ekscytujących kolorach, takich jak różowy, niebieski czy zielony. Kolorowe okulary gradalne to świetny sposób na zabawę swoim wyglądem, a jednocześnie cieszenie się korzyściami, jakie oferuje ten styl.

Ta praktyczna soczewka zainspirowała wiele domów mody, takich jak np. Chanel, i została wykorzystana do stworzenia wyrafinowanego wyglądu swoich modelek. Jeśli naprawdę chcesz wypróbować efektowny styl, pomyśl o półprzyciemnionych soczewkach z wyraźnym podziałem na ciemne i przezroczyste strefy. Ten elegancki wygląd z pewnością zrobi wrażenie na Twoim otoczeniu.

Soczewki gradalne – jaki jest ich sens?

Jest wiele powodów, dla których przyciemniane soczewki są też niezwykle praktyczne:

okulary gradalne ray ban
 • Są dobre do jazdy samochodem, ponieważ osłaniają oczy przed promieniami słonecznymi. Przepuszczają też więcej światła przez dolną połowę soczewki, dzięki czemu wyraźnie widać deskę rozdzielczą.
 • Zapewniają ochronę oczu przed słońcem, gdy jesteś na zewnątrz, ale możesz nadal chodzić po domu, bez potykania się o przedmioty!
 • Jeśli nie chcesz zbyt czarnych, klasycznych okularów przeciwsłonecznych, ale mimo wszystko chcesz wyglądać w nich atrakcyjnie.
 • Inni ludzie widzą Twoje oczy – szczególnie z dolnej części okularów
 • Okulary przeciwsłoneczne z gradalnymi soczewkami zapewniają subtelny, dyskretny wygląd, który jest elegancki i stylowy
 • Okulary gradalne dobrze prezentują się również w większości stylów oprawek: od klasycznych aviatorów, po duże okrągłe oprawki. Same soczewki są również dostępne we wszystkich kolorach.

Jaka jest różnica między standardowym a gradalnym zabarwieniem soczewki?

Standardowo zabarwione soczewki mają jednolite zabarwienie ( np.30,50,75,90% ).

Podczas gdy standardowe zabarwienie zapewnia większe pokrycie soczewki, gradalne zabarwienie może mieć większy sens. Jest to ważne gdy nosisz okulary zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Soczewki gradalne mogą być wykorzystane, jeśli zamierzasz:

 • używać ich podczas jazdy- będziesz bowiem mógł patrzeć na zewnątrz, ale nadal będziesz wyraźnie widzieć deskę rozdzielczą wewnątrz samochodu.
 • używać ich na plaży- górna część ochroni przed słońcem a dolna zapewni wyraźny obraz podczas czytania gazety lub książki.

Więc to czy wybierzesz soczewki standardowe, czy gradalne, zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego stylu życia.

Soczewki polaryzacyjne a okulary gradalne

Zarówno soczewki polaryzacyjne, jak i gradalne oferują wiele korzyści. Istnieją również polaryzacyjno-gradalne soczewki, które posiadają wszystkie cechy idealnych okularów przeciwsłonecznych.

Oto kilka kluczowych kwestii:

 • Środowisko użytkowania: Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją najlepiej sprawdzają się w miejscach o dużym olśnieniu, takich jak woda, śnieg, ulica. Soczewki gradalne mogą być preferowane w przypadku popołudniowego słońca i jazdy samochodem w dzień, ponieważ mają tendencję do blokowania większej ilości odblasków padających z góry.
 • Koszt: Wysokiej jakości soczewki polaryzacyjne są zwykle droższe niż soczewki gradalne, ale ich ostateczna cena będzie zależeć od rodzaju powłok uszlachetniających jak również od marki.
 • Dostępność: Zarówno soczewki polaryzacyjne, jak i gradalne są dostępne w różnych kolorach i stopniach zabarwienia.

Jak działają soczewki polaryzacyjne?

Podczas produkcji okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją na ich soczewki nakładany jest laminat chemiczny. Gdy światło słoneczne pada na płaskie powierzchnie, odbite wiązki światła poruszają się w kierunku poziomym, intensyfikując olśnienie i zmniejszając widoczność użytkownika. Spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne blokują promienie poziome, ponieważ światło nie zmieści się przez pionowy wzór laminatu. Działa to podobnie jak rolety okienne.

polaryzacja jak działa

Ponieważ soczewki polaryzacyjne zapewniają pełną ochronę przed odblaskami, są idealnym wyborem dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w pobliżu wody i innych powierzchni narażonych na odblaski.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją eliminuje ostre odblaski, a szczegóły obrazu stają się lepiej widoczne.

Są jednak przypadki, w których soczewki polaryzacyjne nie są korzystne. Przykładowo, soczewki polaryzacyjne mogą utrudniać odczytywanie ekranów LCD, takich jak ekrany automatycznej deski rozdzielczej.

Najlepiej używać spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych podczas aktywności na świeżym powietrzu w intensywnym świetle. Ale nawet wtedy zdarzają się przypadki, w których gradalne okulary przeciwsłoneczne mogą być lepszym wyborem.

Jak działają okulary gradalne?

Okulary gradalne mają przyciemniane soczewki, zwykle od góry do dołu, przy czym najciemniejsza część u góry stopniowo blednie do minimalnego odcienia lub jego braku na samym dole soczewki.

okulary gradalne jak działają?

Podczas gdy soczewki spolaryzowane są najlepsze do intensywnych aktywności w jasnym świetle, to soczewki gradalne są zazwyczaj najlepszym wyborem do jazdy samochodem i czasu spędzanego na zewnątrz, gdyż soczewki osłaniają użytkownika od góry, a jednocześnie pozwalają wygodnie widzieć przez środkową i dolną część soczewki.

Czy soczewki polaryzacyjne zapewniają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV?

Chociaż soczewki polaryzacyjne mogą być najlepszą opcją minimalizowania odblasków i zmęczenia oczu, nie oznacza to, że lepiej chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W rzeczywistości polaryzacja nie ma wpływu na ochronę przed promieniowaniem UV.

Aby uzyskać maksymalny efekt, najlepiej zadbać o to, aby okulary przeciwsłoneczne, polaryzacyjne lub inne, zapewniały 100% ochronę przed promieniowaniem UV.

Ponadto, mimo że polaryzacja stała się równoznaczna z wysokiej jakości okularami przeciwsłonecznymi, zawsze najlepiej jest przymierzyć i przeprowadzić samodzielne testy przed dokonaniem zakupu. Nie wszystkie soczewki polaryzacyjne są sobie równe.

Najlepsze soczewki polaryzacyjne są laminowane między warstwami soczewek okularowych, podczas gdy tańsze wersje są laminowane tylko z tyłu lub z przodu soczewek, co czyni je podatnymi na zużycie.

Czy możesz dostać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i okulary gradalne jednocześnie?

Jeśli jesteś rozdarty między opcjami okularów gradalnych czy przeciwsłonecznych z polaryzacją… okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją gradientową mogą być właśnie tym, czego szukasz!

Typ gradalny ochroni Twoje oczy przed promieniami słonecznymi, a polaryzacja pomoże wyeliminować odblaski na drodze, co czyni je doskonałym wyborem do prowadzenia samochodu i innych czynności w towarzystwie jasnego światła słonecznego.

Podczas gdy soczewki polaryzacyjne i gradalne są powszechnie dostępne, spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne gradalne mogą wymagać nieco więcej poszukiwań.

Okulary gradalne – rodzaje

Istnieją dwa różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych z gradientem:

Soczewki jednogradalne

Soczewki z pojedynczym gradientem są ciemniejsze na górze i jaśniejsze na dole. Może to wyeliminować odblaski padającego z góry światła słonecznego na niebo, jednocześnie pozwalając patrzeć przez dolną część obiektywu, aby widzieć wyraźnie.

Podwójne soczewki gradalne

Soczewki z podwójnym gradientem są ciemniejsze na górze, ale są też ciemniejsze na dole i jaśniejsze na środku. Pomagają one wyeliminować odblaski zarówno słońca na niebie, jak i odbicia słońca od ziemi, na przykład od śniegu lub asfaltu.

error: Ta treść jest chroniona!