Dofinansowanie do okularów NFZ 2024- Krok po kroku! Jak? Gdzie? Ile?

Dofinansowanie do okularów NFZ to pomoc dla osób z wadami wzroku, które do właściwego funkcjonowania potrzebują okularów korekcyjnych. Przeczytaj i dowiedz się na jakich zasadach działa dofinansowanie do okularów NFZ.

Bez względu na rodzaj wady wzroku – czy borykasz się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem – możesz uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na zakup szkieł okularowych. Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej i nie przepłacaj!

Jak uzyskać dofinansowanie do okularów NFZ?

Pierwszym krokiem jest znalezienie lekarza okulisty, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na taką wizytę będziemy musieli niestety poczekać (czasem kilka miesięcy).Po badaniu okulistycznym otrzymasz receptę na okulary z indywidualnie dobraną korekcją okularową. Okulista wprowadza dane pacjenta bezpośrednio do systemu NFZ a pacjent nie musi chodzić do NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Może udać się bezpośrednio do optyka.

Warto też dodać, że jeżeli robimy takie badanie prywatnie, też możemy liczyć na refundację NFZ. Wówczas pacjent musi udać się do placówki NFZ w celu potwierdzenia zlecenia i dopiero wtedy może pójść do Optyka mającego podpisaną umowę z NFZ na realizację recept (nieliczni Optycy mają taką umowę lista optyków jest dostępna na stronie internetowej NFZ).

O różnicach między optykiem, okulistą a optometrystą przeczytasz w naszym artykule.

O czym pamiętać przy refundacji NFZ na okulary?

Chcąc otrzymać zniżki, musimy wiedzieć, jakiej wysokości dofinansowanie możemy otrzymać oraz za co. Przede wszystkim, refundacja na okulary dotyczy tylko soczewek okularowych.

Oznacza to, że nie dotyczy ona oprawek korekcyjnych. Dzięki NFZ otrzymasz stałą zniżkę na soczewki okularowe, ale już nie na całe okulary.

To samo tyczy się dodatkowych ulepszeń szkieł w okularach np. pocienienia soczewki czy filtru antyrefleksyjnego.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli optyk nie ma umowy z NFZ, to jako pacjenci nie mamy co liczyć na refundację.

Ile jest ważna recepta na okulary NFZ?

Co do zasady recepta na okulary jest ważna do 12 miesięcy od jej wystawienia przez lekarza okulistę.

Warto jest spytać jednak w salonie optycznym na jakich zasadach rozliczają oni recepty od NFZ. Jako optyk z podpisaną umową z NFZ rozliczamy recepty do roku po ich wystawieniu.

Dofinansowanie do okularów NFZ – ile wynosi?

Dofinansowanie NFZ na okulary zostało opisane w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia. To właśnie ta instytucja odpowiada za to, jaką bonifikatę otrzymamy przy zakupie okularów.

Refundacja na okulary dla dorosłych

Dla dorosłych z wadą do +/- 6,0 dioptrii oraz/lub astygmatyzmem do 2 dioptrii będzie to 17,50 złotych za jedno szkło (czyli razem 35 złotych). Natomiast osoby z wadą powyżej +/- 6,0 dioptrii oraz/lub osoby z astygmatyzmem powyżej 2 dioptrii mogą otrzymać 45 złotych za jedno szkło (czyli 90 zł za dwa szkła).

U dorosłych refundacja przysługuje co dwa lata.

Refundacja na okulary dla dzieci

Dzieci mają prawo do refundacji zmiany szkieł tak często jak to konieczne, nie częściej jednak niż co 6 miesięcy. Przy zakupie szkieł dla dzieci do 18 roku życia z wadą do +/- 6 dioptrii i/lub astygmatyzmem do 2 dioptrii– refundowana jest kwota w limicie ustalonym przez Fundusz (maksymalnie 25 zł na jedno szkło.)

Dla dzieci z wadą przekraczającą +/- 6 dioptrii, astygmatyzm powyżej 2 dioptrii– 50 zł na jedno szkło.

Ile kosztują okulary na NFZ?

Po otrzymaniu recepty na okulary potwierdzonej przez NFZ – najtańsze szkła u optyka dość dobrej jakości z podstawową powłoką antyrefleksyjną można kupić już nawet w cenie 60 zł za sztukę, co wraz z refundacją w pierwszej kategorii wyniesie 42,50 zł. Najtańsze oprawki z kolei można znaleźć już w cenie od ok. 120 zł. Rabat od optyka z tytułu refundacji NFZ na okulary obejmuje jednak jedynie szkła okularowe, a nie oprawki.

Ostateczna cena zależy od kosztu szkieł, oprawy oraz usługi montażu.

W przypadku, gdy dany pacjent ma niewielką wadę wzroku koszt zakupu będzie prawdopodobnie najmniejszy. Oczywiście, na cenę okularów ogromny wpływ ma wybór oprawek a także dodatkowe funkcje, np. ochrona przed promieniowaniem UV, powłoka antyrefleksyjna czy pocienianie soczewki, aby wyglądała ona lepiej przy dużej wadzie wzroku.

Więc całkowity koszt niedrogich a solidnych okularów po odliczeniu refundacji powinien wynieść 250-300zł.

Czy można ubiegać się o okulary NFZ wcześniej? Zasady przedterminowego zaopatrzenia.

Zdarzają się sytuacje, że dany wyrób medyczny w wyniku zmian w stanie zdrowia u chorego przestaje spełniać swoją funkcję. Przypadki takie mogą dotyczyć np. dzieci, które ze względu na rozwój fizyczny nie mogą dalej posługiwać się danym wyrobem medycznym, gdyż wyczerpały się możliwości jego regulacji, jak również osób dorosłych, u których nastąpiły takie zmiany w stanie zdrowia, które uniemożliwiają korzystanie z dotychczasowego zaopatrzenia.

W opisanych sytuacjach możecie Państwo starać się o skrócenie okresu użytkowania. Przedterminowe zaopatrzenie przysługuje wyłącznie w przypadkach i w odniesieniu do wyrobów medycznych wskazanych w przepisach Ministra Zdrowia.

Zlecenie na przedterminowe zaopatrzenie w wyroby medyczne musi być wystawione przez osobę uprawnioną i zawierać wyczerpujące uzasadnienie medyczne, potwierdzające zmiany w stanie fizycznym pacjenta.

Takie wnioski są weryfikowane i potwierdzane do refundacji pobodnie jak wszystkie zlecenia na wyroby medyczne, czyli albo przez system informatyczny w trakcie wypisywania zlecenia albo przez Oddział NFZ gdy zlecenie jest wypisane poza systemem informatycznym.

Realizacja odbywa się na zasadach dotyczących wszystkich wyrobów medycznych.

Szczególowe kategorie refundacji okularów NFZ u optyka znajdziesz poniżej.

https://eurooptyk.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/optyk-2024.pdf

U nas zrealizujesz dofinansowanie do okularów NFZ!

Salony optyczne EUROOPTYK zajmują się realizacją refundacji recept NFZ na okulary.

Posiadamy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, która pozwala na realizację wniosków na okulary. We wszystkich naszych zakładach optycznych w Kielcach mogą Państwo zrealizować wnioski na okulary oraz otrzymać refundację.

Kliknij tutaj i zadzwoń do nas by dowiedzieć się więcej, lub odwiedź jeden z naszych 3 salonów optycznych w Kielcach.

optyk kielce dofinansowanie do okularów nfz galeria echo

Więcej darmowych i praktycznych porad optycznych znajdziesz na naszym blogu!

Ostatnie wpisy:

Podziel się tym wpisem z bliskimi i znajomymi:

error: Ta treść jest chroniona!