Okulary fotochromowe to soczewki okularowe, które są przezroczyste (lub prawie przezroczyste) w pomieszczeniach i ciemnieją automatycznie pod wpływem światła słonecznego. Inne terminy używane czasami dla soczewek fotochromowych obejmują „soczewki adaptujące się do światła” i „soczewki o zmiennym odcieniu”.
Soczewki kontaktowe również mogą być teraz wyposażone w technologię fotochromową. Firma Johnson & Johnson nawiązała współpracę z Transitions Optical, aby opracować Acuvue Oasys z Transitions. Jest to pierwsza soczewka kontaktowa adaptująca się do światła.
Masz trudności z adaptacją do jasnego światła? Zapytaj swojego optometrystę lub okulistę, czy okulary fotochromowe są wskazane w Twoim przypadku. Przeczytaj nasz artykuł by dowiedzieć się więcej o tej wygodnej i praktycznej technologii.
- Jak działają okulary fotochromowe?
- Okulary fotochromowe – zalety
- Okulary fotochromowe – wady
- Okulary fotochromowe – dodatki
- Czy soczewki fotochromowe się zużywają?
- Okulary fotochromowe czy okulary zabarwione na stałe – co wybrać?
- Okulary fotochromowe – czy warto?
- Soczewki fotochromowe poprawiają bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.
- Jak zdecydować, które soczewki fotochromowe są dla Ciebie odpowiednie?
Jak działają okulary fotochromowe?

Cząsteczki odpowiedzialne za zaciemnianie soczewek fotochromowych są aktywowane przez słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. Ponieważ promienie UV przenikają przez chmury, soczewki fotochromowe ciemnieją zarówno w pochmurne, jak i słoneczne dni.
Soczewki fotochromowe zazwyczaj nie ciemnieją wewnątrz pojazdu, ponieważ szyba przednia blokuje większość promieni UV. Ostatnie postępy w technologii pozwalają niektórym soczewkom fotochromowym aktywować się zarówno światłem UV, jak i światłem widzialnym. Zapewnia to pewne przyciemnienie za przednią szybą. O szczegóły oferty zapytaj swojego lokalnego optyka.
Soczewki okularowe fotochromowe są dostępne w prawie wszystkich materiałach, a także w soczewkach o wysokim indeksie, soczewkach dwuogniskowych i soczewkach progresywnych. Dodatkową zaletą soczewek fotochromowych jest to, że chronią oczy przed 100% szkodliwych promieni słonecznych UVA i UVB.

Okulary fotochromowe – zalety
Korzyści z posiadania soczewek fotochromowych mogą wydawać się oczywiste, ale nie wszystkie takie są. Oto niektóre z największych zalet zakupu okularów fotochromowych:
- Opłacalne – soczewki fotochromowe lub Transitions mogą być w rzeczywistości dość opłacalne. Dzięki soczewkom Transitions nie musisz kupować dwóch par okularów: okularów przeciwsłonecznych z mocą i zwykłych okularów. Otrzymujesz to, co najlepsze z obu, połączone w jedno proste rozwiązanie.
- Wygoda – Okulary fotochromowe są bardzo wygodne, ponieważ pozwalają uniknąć konieczności noszenia dwóch par okularów i przełączania się między nimi w celu spełnienia różnych potrzeb. Dzięki temu możesz nosić okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy i nadal wyraźnie widzieć znaki drogowe.
- Ogranicza ryzyko zgubienia okularów — noszenie ze sobą dwóch par okularów oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo zgubienia jednej z nich. Posiadanie tylko jednej pary sprawia, że jest Ci łatwiej i bezpieczniej.
- Chroni Twoje oczy — soczewki Transitions to coś więcej niż tylko okulary przeciwsłoneczne. W rzeczywistości odfiltrowują wiele szkodliwych promieni UV emitowanych przez słońce, co prowadzi do utrzymania oczu w dobrej kondycji.
- Różne style – okulary fotochromowe są dostępne w niezliczonych stylach, kolorach i odcieniach odpowiednich dla każdego gustu. Nie będą ograniczać Twojego wyczucia mody: będą wręcz zachęcać do nowych eksperymentów.
Okulary fotochromowe – wady
Czy zatem zalety przeważają nad wadami? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Oto niektóre wady soczewek fotochromowych:
- Nieskuteczne w samochodach – Soczewki fotochromowe ciemnieją w reakcji na promienie UV, które blokowane są przez przednią szybę samochodu. Z tego powodu okulary fotochromowe nie będą ciemnieć zbyt dobrze w samochodzie.
- Różnice w markach – Innym problemem, który może pojawić się w przypadku soczewek fotochromowych, jest to, że różne marki mają różne poziomy zaciemnienia i różne czasy reakcji. Rozmowa na ten temat z optykiem pomoże w znalezieniu marki, która najlepiej działa dla Ciebie.
- Działanie w pochmurne dni – okulary fotochromowe są również narażone na pochmurną pogodę, co oznacza, że w okresie jesiennym i zimowym ich skuteczność może być zaniżona.
- Mogą nie być spolaryzowane – większość soczewek fotochromowych nie jest spolaryzowana, co może powodować ostre odblaski. Spytaj optyka, jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza.
Jak przetestować okulary fotochromowe?
Okuliści zazwyczaj nie mają soczewek fotochromowych do przetestowania w swoich gabinetach. Są jednak gabinety optometryczne i salony optyczne, w których możesz swodobnie sprawdzić jak wygląda proces zabarwiania soczewek fotochromowych na różnych probnikach.
Okulary fotochromowe – dodatki
Ponieważ ekspozycja oczu na światło słoneczne i promieniowanie UV ma miejsce przez całe życie i wiąże się z powstaniem min. zaćmy lub AMD w późniejszym wieku, dobrym pomysłem jest zakup okularów fotochromowych.
Dodanie powłoki antyrefleksyjnej do soczewek fotochromowych jeszcze bardziej poprawia ich wydajność. Powłoka antyrefleksyjna umożliwia przechodzenie większej ilości światła przez soczewki fotochromowe, zapewniając ostrzejsze widzenie w warunkach słabego oświetlenia (takich jak jazda nocą) i eliminuje uciążliwe odbicia światła słonecznego od tylnej strony soczewek w jasnych warunkach.
Jak długo trwa zmiana procesu zabarwiania w okularach fotochromowych?
Przyciemnienie przezroczystych soczewek fotochromowych zajmuje około 30 sekund, a odcień soczewek może stopniowo zmieniać się na jeszcze ciemniejszy przez pierwsze 10 minut przebywania na zewnątrz. Soczewki fotochromowe wracają do stanu przezroczystego w ciągu około pięciu minut po wejściu do ciemniejszego pomieszczenia.
Dokładny czas potrzebny na dostosowanie tych światłoczułych soczewek może się różnić w zależności od:
- temperatury ( w zimie zabarwienie będzie intensywniejsze niż latem),
- ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV), a także ich wieku i dokładnego składu chemicznego (który może zależeć od producenta soczewek).
Czy soczewki fotochromowe się zużywają?
Soczewki fotochromowe mogą z czasem utracić zdolność ciemnienia i odbarwiania. Średnio soczewki fotochromowe zaczną się zużywać po 3 latach użytkowania.
Jak sprawdzić, czy Twoje okulary fotochromowe stały się mniej skuteczne? Będziesz mógł zauważyć ich żółtawy odcień w stanie niezabariwionym. Nie będą one też mocno zabarwiać się na zewnątrz ani odbarwiać odpowiednio w pomieszczeniach.

Okulary fotochromowe czy okulary zabarwione na stałe – co wybrać?
Najczęściej zadawane przez klientów potanie brzmi: które są lepsze, okulary fotochromowe, które przyciemniają się automatycznie pod wpływem światła słonecznego czy noszenie dwóch par okularów – jednych zwykłych, a drugich przeciwsłonecznych?
Odpowiedź zależy od Twojego stylu życia. Ile czasu spędzasz w pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu, ile godzin spędzasz przed komputerem, jak często jeździsz samochodem i czy regularnie uprawiasz sporty, takie jak narciarstwo lub pływanie łódką, gdzie ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest szczególnie ważna?
Zarówno soczewki fotochromowe, jak i okulary przeciwsłoneczne chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), które może uszkodzić oczy. Światło UV jest przyczyną zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, skrzydlika lub powstawania guzków na gałce ocznej.
Jedna para do wewnątrz i na zewnątrz
Soczewki fotochromowe są praktyczne, ponieważ nie trzeba myśleć o zakładaniu i zdejmowaniu okularów. Stopień zabarwienia zależy od ilości światła słonecznego, co oznacza, że nawet w pochmurny dzień za oknem soczewka nieco ciemnieje. Niektóre soczewki fotochromowe są zaprojektowane tak, aby reagować na całe światło widzialne, co pozwala im przyciemniać się w samochodzie podczas jazdy w słoneczny dzień.
Soczewki fotochromowe są dobre dla zdrowia oczu, ponieważ ochrona przed promieniowaniem UV jest już wbudowana w szkło. Ich powłoka chroniąca w 100% przed promieniowaniem UVA , UVB i UVC chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Okulary fotochromowe – czy warto?
Okulary fotochromowe mogą kosztować 300-800 zł/komplet, w zależności od materiału soczewki, typu, oraz powłok uszlachetniajacych.
Porównując ceny pamiętaj jednak, że jeśli wybierzesz soczewki fotochromowe, zapłacisz tylko za jedną parę okularów. Wykonają pracę dwóch par: jednej do noszenia w pomieszczeniach i okularów przeciwsłonecznych do codziennego użytku na zewnątrz.
Chociaż okulary z soczewkami fotochromowymi nie mogą zastąpić okularów przeciwsłonecznych we wszystkich sytuacjach, często jest to mądra inwestycja, która zdecydowanie ułatwia życie potencjalnemu użytkownikowi.
Soczewki fotochromowe poprawiają bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.
Soczewki fotochromowe sprawiają, że jazda jest łatwiejsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza.
Jeśli masz zaburzenia widzenia, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, będziesz potrzebować soczewek korekcyjnych-fotochromowych.
Okulary fotochromowe nie pomogą podczas jazdy nocą. Te soczewki ściemnieją się tylko pod wpływem promieni słonecznych UV, nie zabarwią się od jasnych reflektorów ani latarni ulicznych.
Jak zdecydować, które soczewki fotochromowe są dla Ciebie odpowiednie?
Wielu producentów oferuje soczewki fotochromowe do okularów, a teraz jest nawet opcja dla soczewek kontaktowych reagujących na światło. Jak kupić najlepsze okulary fotochromowe do swoich potrzeb? Zacznij od zrobienia listy codziennych czynności i zanotowania Twojego stylu życia. Jeśli:
- najbardziej martwisz się o ochronę przeciwsłoneczną podczas jazdy, zapytaj swojego specjalistę o soczewki fotochromowe, które ciemnieją za przednią szybą, takie jak Transitions Drivewear.
- jesteś spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, możesz rozważyć utwardzone fotochromowe soczewki z powłoką antyrefleksyjną odporniejszą na zarysowania.
- pracujesz przy komputerze przez cały dzień, potrzebujesz ochrony przed niebieskim światłem to wybierz fotochromy z powłoką LED-control.