Antyrefleks okulary, czyli okulary z powłoką antyrefleksyjną (znaną również jako AR) mogą zapewnić multum korzyści dla Twojego wzroku. Antyrefleks jest dodawany do soczewek, aby zmniejszyć odblaski spowodowane przez światło padające na ich powierzchnię. Ten innowacyjny wynalazek poprawia widzenie i sprawia, że Twoje okulary są bardziej atrakcyjne wizualnie.
Jeśli musiałeś wcześniej kupować okulary, wiesz ile jest dostępnych opcji soczewek. Prawda jest taka, że okulary to coś więcej niż tylko pokazanie recepty i wybór oprawek. Najważniejszą częścią podczas doboru jest wybór odpowiedniego materiału i uszlachetnienia soczewek.
Dzięki tej technologii coraz więcej osób odkrywa zalety powłok antyrefleksyjnych.
Ale czy warto je zastosować? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych zaletach i wadach antyrefleksu w okularach oraz o tym, co mogą dobrego zrobić dla Ciebie i Twojego wzroku.
Antyrefleks okulary – zalety antyrefleksu.
Powłoka antyrefleksyjna (zwana również „powłoką AR” lub „powłoką przeciwodblaskową”) poprawia widzenie, zmniejsza zmęczenie oczu i sprawia, że Twoje okulary wyglądają bardziej atrakcyjnie. Korzyści te wynikają ze zdolności powłoki AR do prawie całkowitego eliminowania odbić od przedniej i tylnej powierzchni soczewek okularowych.
Po zniknięciu odbić więcej światła przechodzi przez soczewki. Zwiększa to ostrość wzroku i mniej rozprasza promienie (zwłaszcza w nocy), a soczewki wyglądają na prawie niewidoczne. Antyrefleks poprawia wygląd, pozwalając zwrócić większą uwagę na oczy i pomagając nawiązać lepszy kontakt wzrokowy z innymi.
Powłoka AR jest szczególnie korzystna, gdy jest stosowana na soczewkach o wysokim indeksie, które odbijają więcej światła niż zwykłe soczewki. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik załamania materiału soczewki, tym więcej światła zostanie odbite od powierzchni soczewek.
Na przykład zwykłe plastikowe soczewki odbijają około 8% światła padającego na soczewki, więc tylko 92% światła dociera do oka.
Soczewki z tworzywa sztucznego o wysokim indeksie mogą odbijać do 50% więcej światła niż zwykłe soczewki, dzięki czemu oko ma do dyspozycji jeszcze mniej światła. Może to być szczególnie uciążliwe w warunkach słabego oświetlenia, np. podczas jazdy nocą.
Dzisiejsze nowoczesne powłoki antyrefleksyjne mogą wyeliminować odbicia światła od soczewek okularowych, pozwalając 99,5% dostępnego światła przejść przez soczewki i dostać się do oka, zapewniając doskonałe widzenie.
Eliminując odbicia, powłoka AR sprawia, że soczewki okularowe wyglądają na prawie niewidocznie. Ludzie mogą wyraźniej widzieć Twoje oczy i mimikę. Okulary antyrefleksyjne są również bardziej atrakcyjne, dzięki czemu możesz wyglądać dobrze w każdych warunkach oświetleniowych.
Czy okulary antyrefleksyjne działają?
Antyrefleks został po raz pierwszy opracowany, aby poprawić widok na teleskopach o dużej mocy, mikroskopach, lornetkach, obiektywach kamer i aparatów fotograficznych Powłoka antyrefleksyjna składa się z wielu warstw tlenków metali nałożonych na przednią, a czasami tylną powierzchnię soczewki. Ten efekt warstwowy redukuje odbite światło i umożliwia przepuszczanie większej ilości światła przez soczewkę.
Ale co to ma do okularów?
Po pierwsze, poprawia wygląd Twoich oczu na zewnątrz. Antyrefleks sprawia, że soczewki wydają się prawie niewidoczne. Znacznie poprawia również kosmetyczny wygląd noszenia soczewek, zmniejszając wewnętrzne odbicia w soczewce, dzięki czemu soczewki wydają się znacznie cieńsze.
Po drugie, poprawia jakość widzenia poprzez redukcję odbitego światła. Zmniejsza to odblaski i aureole wokół świateł. Poprawia też jakość widzenia w nocy i podczas korzystania z komputera w określonych środowiskach pracy.
Chociaż powłoka antyrefleksyjna jest korzystna dla każdego, można ją znaleźć niemal powszechnie w soczewkach o wysokim indeksie. Soczewki o wysokim indeksie są wykonane z tworzywa sztucznego, które może sprawić, że soczewki będą znacznie cieńsze niż zwykłe soczewki plastikowe. Jednak, aby osiągnąć tę cienkość, czasami materiał soczewki może powodować niepożądane odbicia.
W rezultacie producenci, którzy produkują soczewki o bardzo wysokim indeksie, czynią antyrefleks częścią całkowitej ceny soczewek. Nie ma opcji bez powłoki antyrefleksyjnej, ponieważ uważa się, że soczewki o bardzo wysokim indeksie nigdy nie powinny być noszone bez antyrefleksu.
Jakie szkła z antyrefleksem? Jaki antyrefleks wybrać?
Każdy producent powłok antyrefleksyjnych ma własną, zastrzeżoną formułę, ale ogólnie wszystkie powłoki antyrefleksyjne składają się z wielu mikroskopijnych warstw tlenków metali o naprzemiennie wysokim i niskim współczynniku załamania światła. Ponieważ każda warstwa wpływa na różne długości fal światła, im więcej warstw, tym więcej odbić jest neutralizowanych. Niektóre wysokiej jakości powłoki AR mają aż do siedmiu warstw!
W zależności od Twojego stylu życia, Twój optometrysta lub optyk może zasugerować konkretną markę powłoki antyrefleksyjnej. Jeśli spędzasz dużo czasu pracując przy komputerze, możesz skorzystać z powłoki antyrefleksyjnej, która filtruje niebieskie światło, np. BlueControl od Hoya.
W zależności od formuły powłoki AR większość soczewek z powłoką antyrefleksyjną ma bardzo słabą barwę – zwykle zieloną lub niebieską, charakterystyczną dla danej marki powłoki.
Powłoki antyrefleksyjne są niesamowicie cienkie. Cały zestaw wielowarstwowej powłoki AR ma na ogół tylko około 0,2 do 0,3 mikrona grubości lub około 0,02 procent (dwie setne części 1 procenta) grubości standardowej soczewki okularowej.
- Wizualne zalety soczewek z powłoką antyrefleksyjną to ostrzejsze widzenie z mniejszym odblaskiem podczas jazdy nocą i większy komfort podczas długotrwałego korzystania z komputera.
- Po nałożeniu na soczewki fotochromowe, antyrefleks zwiększa przejrzystość i komfort tych soczewek we wszystkich warunkach oświetleniowych bez zmniejszania ich reaktywności na światło słoneczne.
- Powłoka antyrefleksyjna to również dobry pomysł na okulary przeciwsłoneczne. Eliminuje odblaski światła słonecznego odbijające się w twoich oczach od tylnej powierzchni przyciemnianych soczewek, gdy słońce jest za tobą. (Ogólnie rzecz biorąc, powłoka antyrefleksyjna jest nakładana tylko na tylną powierzchnię soczewek przeciwsłonecznych, ponieważ nie ma żadnych kosmetycznych ani wizualnych korzyści z eliminacji odbić od przedniej powierzchni ciemnych soczewek.)
- Większość wysokiej jakości soczewek AR obejmuje obróbkę powierzchni, która uszczelnia warstwy antyrefleksyjne i ułatwia czyszczenie soczewek. Te hydrofobowe zabiegi powierzchniowe również odpychają wodę, zapobiegając tworzeniu się plam wodnych na soczewkach.
- Niektóre soczewki antyrefleksyjne mają obróbkę powierzchni, która jest zarówno hydrofobowa, jak i oleofobowa (zwana również lipofobową), co oznacza, że odpychają zarówno wodę, jak i zabrudzenia. Takie szkła szybko odparowują i są łatwiejsze w czyszczeniu
Antyrefleks w okularach do czytania
Okulary do czytania z powłoką antyrefleksyjną są odpowiednie dla osób, które dużo czasu spędzają skupiając się na czytaniu – szczególnie przy sztucznym oświetleniu. Kontrast między literami a tłem jest lepszy a co za tym idzie tekst staje się wyraźniejszy.
Antyrefleks czy blue control?
Jeśli chodzi o podobieństwa powłok antyrefleksyjnych i powłok świetlnych w kolorze niebieskim ( Blue control, led control ), to obie są powłokami AR, więc mają tę zaletę, że minimalizują odblaski. Różnica polega na tym, że niebieska powłoka ochronna ma dodatkowe możliwości blokowania niebieskiego światła oprócz powłoki AR. Podsumowując, oba są uważane za okulary przeciwodblaskowe, ale tylko jedno jest przeciw niebieskiemu światłu ! Powłoka „blue/led control” powodują lekko żółtawe widzenie. Taki filtr można ustawić również w opcjach monitora a wtedy w okularach zastosować jedynie zwykły AR.
Po co nam ta powłoka? Przy tak wielu urządzeniach cyfrowych używanych codziennie, szkodliwe działanie krótkofalowego światła niebieskiego stają się coraz bardziej powszechne. Aby przeczytać więcej o szkodliwych skutkach ekspozycji na niebieskie światło, odwiedź nasz blog na temat niebieskiego światła.
O powłoce odbijającej światło niebieskie dowiesz się z naszego artykułu na temat okularów do pracy przy komputerze:
Antyrefleks okulary zerówki
„Cyfrowe zmęczenie oczu” obejmuje grupę problemów związanych z oczami i widzeniem, które pojawiają się w wyniku długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych. Objawy cyfrowego zmęczenia oczu obejmują: zmęczenie oczu, zaczerwienienie oczu, suchość oczu, podrażenie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, zmęczenie oraz ból szyi, ramion i pleców. Objawy te są spowodowane przez:
- Blask emitowany z ekranu cyfrowego
- Słabe oświetlenie
- Zła postawa siedząca
- Bliska odległość oglądania
- Nieskorygowane problemy ze wzrokiem
- Kombinacja powyższych czynników
Jeśli nie posiadasz żadnej wady wzroku, powinieneś stosować okulary o zerowej mocy, które pomogą zapobiec cyfrowemu zmęczeniu oczu. Okulary te różnią się od okularów korekcyjnych tym, że nie mają mocy, a ich przeznaczeniem jest zmniejszenie zmęczenia oczu związanego z komputerami, smartfonami, tabletami czy telewizorami. Te okulary o zerowej mocy mają powłokę antyrefleksyjną, która pomaga zmniejszyć odblaski z ekranów cyfrowych i blokować promienie UV i promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez monitory ekranowe.
Zalety zerówek z antyrefleksem :
- Minimalizują odblaski ekranów elektronicznych
- Zmniejszają objawy „cyfrowego zmęczenia wzroku”
- Poprawiają widoczność w nocy podczas jazdy samochodem
- Filtr światła niebieskiego dodatkowo minimalizuje negatywny wpływ światła niebieskiego (niebieski antyrefleks)
Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?
Sprawdzenie, czy Twoje okulary mają antyrefleks, czy nie, jest stosunkowo proste. Kiedy trzymasz okulary, przechylaj je w różne strony i szukaj odblasków. Powinieneś zobaczyć trochę odblasków, ale głównie w odcieniu zielonkawym, niebieskim lub rzadziej złotym. To oznacza, że soczewki posiadają AR.
Jeśli nie masz powłoki antyrefleksyjnej, odblaski będą miały ten sam kolor co odbijające światło, często białe, a odbicia będą mocne. Bez względu na to, gdzie trzymasz okulary, odbicia będą widoczne.
Antyrefleks okulary – cena
Powłoki przeciwodblaskowe same w sobie nie są aż tak drogie. W dzisiejszych czasach standardowy zielony antyrefleks jest sprzedawany w większości przypadków. Zwykle można je kupić za kwotę 80-100zł za sztukę (dotyczy soczewek bez pocienienia o mocach +-6,0 dptr. cyl. do -2,0) Jeśli będą posiadać powłokę „super hard”, będą kosztować nieco drożej 150-200zł/szt.
Antyrefleks okulary – gdzie kupić?
Okulary z antyrefleksem kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty lub okulisty. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/
W Kielcach okulary z antyrefleksem możesz kupić w jednym z salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła odpowiadające Twojemu budżetowi i potrzebom.
To prawda, że przy wyborze nowych (lub pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.
To zresztą całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.
Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.
Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.
A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach relaksacyjnych – bez obaw!
Polecamy szeroką gamę soczewek okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, Szajna, Essilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.
Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.
Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.
Antyrefleks okulary – najczęściej zadawane pytania
Jak długo antyrefleks utrzymuje się na szkłach ?
Antyrefleks w okularach nie jest niezniszczalny. Żywotność powłoki antyrefleksyjnej wynosi około 2 lat, choć są tacy co używają okularów kilka lat, dbają o nie, prawidłowo czyszczą a wtedy ślady eksploatacji nie muszą być bardzo widoczne.
Nieostrożne użytkowanie może skrócić żywotność takiej powłoki, a uszkodzenia typu zarysowania nie są objęte gwarancją gdyż wynikają z nieprawidłowej eksploatacji okularów przez klienta.
Jak dbać o okulary z antyrefleksem?
- Zawsze trzymaj okulary w bezpiecznym etui, gdy ich nie nosisz.
- Okulary antyrefleksyjne należy stosować ostrożnie, ponieważ powłoka może się odwarstwić lub porysować.
- Nie czyść okularów bez wcześniejszego spłukania pod bieżącą wodą i odtłuszczenia ich delikatnym detergentem.
- Nie próbuj czyścić ich w ekstremalnie wysokich lub ekstremalnie niskich temperaturach (wrzątkiem lub lodem). Może to skrócić żywotność powłoki antyrefleksyjnej.
- Okulary zawsze zdejmuj i zakładaj oburącz.
- Nigdy nie zostawiaj okularów na podszybiu lub fotelu samochodowym (wysoka temperatura w słoneczne dni zniszczy antyrefleks).
- Lakieruj włosy BEZ okularów (częsty błąd prowadzący do uszkodzenia AR).
Jak czyścić szkła z antyrefleksem?
Nigdy nie czyścić okularów, gdy są suche. Zawsze myj okulary pod bieżącą wodą przed przetarciem soczewek.
Nie używaj koszuli, koszulki, spódnicy czy krawata do czyszczenia soczewek. Do czyszczenia okularów zawsze używaj wody z płynem do mycia naczyń
Więcej o czyszczeniu okularów dowiesz się tutaj:
Czy można nałożyć antyrefleks na okulary?
Nie ma możliwości nałożenia lub naprawy zniszczonego antyrefleksu w okularach. Trzeba wymienić soczewki na nowe.
Czy antyrefleks szybciej się brudzi?
Nie. Okulary z antyrefleksem brudzą się mniej niż zwykłe soczewki, ponieważ są bardziej wypolerowane (śliskie), zwłaszcza gdy posiadają powłokę oleofobową. To, że widać na nich każde zabrudzenie to sprawka powłoki dzięki której wydają się krystalicznie czyste, pozbawione refleksów świetlnych. Jest to niewątpliwie zaleta soczewek z AR, bo przynajmniej wiadomo kiedy na soczewkach pojawiły się zabrudzenia.
Czy okulary z antyrefleksem szkodzą?
Nie. Okulary z antyrefleksem są bezpieczne i wskazane dla ochrony wzroku właściwie w każdym przypadku. Widzenie w okularach z antyrefleksem jest wyraźniejsze, gdyż odbicia światła i odblaski zostaną usunięte. Zmęczenie oczu zostanie znacznie ograniczone, ponieważ nie będzie potrzeby mrużenia oczu lub ich nadmiernego nadwyrężania.