Okulary Progresywne - 8 Rzeczy, Które Musisz Wiedzieć O Progresach

Okulary progresywne to rewolucyjna technologia, która absolutnie zmieniła podejście do korekcji ostrości wzroku dla osób po 40 roku życia. Wynalezione w 1959 r uniwersalne okulary, gdzie jedna para służy aż do trzech różnych celów i znacznie ułatwia życie okularnika. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź dlaczego!

Czemu stają się one niezwykle pomocne po przekroczeniu 40 roku życia? Bowiem po osiągnięciu tego wieku, zaczynają się pojawiać problemy związane ze starzeniem się układu wzrokowego. Rozmyty tekst podczas czytania SMSa, problem z dokładnym widzeniem treści na ekranie komputera, osłabione widzenie w nieoświetlonych miejsach – to coś całkowicie normalnego dla tych, których dosięgneła już ta przypadłość.

W naszym artykule dowiesz się co to takiego i jak możesz wykorzystać popularnie nazywane „progresy” do walki z prezbiopią, czyli „starczowzrocznością”. Przeczytaj o tych 8 rzeczach a dowiedz się o zaletach, wadach a także faktach i mitach związanych z okularami progresywnymi. Z progresami widzenie jest bowiem o wiele przyjemniejsze, a noszenie dwóch lub trzech par okularów przestaje być potrzebne.

1. Prezbiopia – co to jest? Jak okulary progresywne umożliwiają jej pokonanie?

Rozmyty tekst do bliży, gorsze widzenie po zmroku, problem z dokładnym widzeniem treści na ekranie komputera – to coś całkowicie normalnego dla tych, których dosięgnęła już prezbiopia (starczowzroczność).

Według danych na 2018 r. cierpi na nią ok. 10 mln Polaków, a o jej istnieniu wie tylko 1 na 10. osób. Choć jest ona banalnie prosta do skorygowania, mało kto postanawia sięgnąć po pomoc specjalisty – optometrysty lub okulisty.

Ale czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, czy też starczowzroczność, albo „syndrom długich rąk” – to problem, który zaczyna dotykać ludzi po 40 roku życia, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Prezbiopia dotyczy zarówno kłopotów z widzeniem obiektów bliskich, jak i dalekich. Niestety obejmuje bardzo duży odsetek społeczeństwa. Może dosięgnać każdego, bez względu na rodzaj wady wzroku, czy styl życia (np. długa praca przy komputerze.)

Wiele osób niepotrzebnie odkłada skorygowanie prezbiopii na później błędnie uważając, że zatrzymają jej postęp. Zatrzymanie prezbiopii nie jest możliwe. W takiej sytuacji tylko przeciążamy wzrok, a co za tym idzie, męczymy się co z kolei negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

A co mają do tego okulary progresywne?

Osoby po 40 roku życia które do tej pory nosiły okulary do dali lub nie potrzebowały ich wcale, wymagają innych okularów do bliży (czytania).

Rozwiązaniem eliminującym konieczność posiadania dwóch par okularów stały się okulary progresywne. Okulary takie poprawiają jednoczesne widzenie na odległości bliskie, pośrednie i dalekie co jest bardzo ważne, ponieważ prezbiopia oprócz problemów z widzeniem z bliska, powoduje trudności z widzeniem dali, a także z szybką adaptacją oka do zmiany odległości.

Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem i zadbanie o niego poprzez wybór odpowiedniej korekcji i okularów progresywnych z pewnością pozwoli uniknąć kłopotów wynikających z prezbiopii.

2. „Czy muszę iść do okulisty żeby kupić progresy?” Niekoniecznie! Udaj się do optometrysty.

Jak pokazują badania, Polacy nie kontrolują wzroku regularnie. Na dodatek – nie zawsze wiedzą, gdzie mogą to zrobić. Z badań przeprowadzonych w 2018 r. aż 50% osób nie wie, że zamiast czekać na odległy termin do okulisty, może się w tym celu wybrać do optometrysty.

W profesjonalnie wyposażonych gabinetach, istnieje możliwość przymierzenia soczewek progresywnych lub biurowych (do komputera) przed ich zakupem. Wówczas pacjent może stwierdzić czy dobrze się w nich czuje. Nie każdy dobrze toleruje tego typu soczewki. Dyskomfort może wynikać z problemów neurologicznych np. problem z błędnikiem lub innych zdrowotnych.

Niestety, w większości zakładów optycznych tylko opowiada się jak wygląda widzenie w progresach a po ich wykonaniu często pacjent jest rozczarowany.

Dyplomowany optometrysta jest gwarancją dobrania odpowiedniej korekcji do okularów progresywnych. W razie wątpliwości – spójrz na grafikę poniżej przygotowaną przez Hoya Poland.

optometrysta czy okulista czy optyk kielce

Kim jest optometrysta?

Optometrysta – zajmuje się badaniem wzroku pod kątem doboru okularów, lub innych pomocy optycznych w celu korekty wad wzroku. Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego, wykrywa odstępstwa od norm. Robi to w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy optycznych.

Optometrysta kliniczny – wykryje dodatkowo wszelkie nieprawidłowości chorobowe i skieruje na wizytę do okulisty.

Jeśli więc masz problem z oczami (np. bolą, łzawią, wpadło coś do oka) lub chcesz zbadać się pod kątem chorób – umów się na wizytę do okulisty,

Jeśli jednak masz słabą ostrość wzroku, boli cię głowa lub chcesz kupić np. okulary progresywne – udaj się do optometrysty.

3. Okulary progresywne – co to jest? Jak widać przez okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są właśnie dla osób mających problemy zarówno z postrzeganiem dali, jak i bliży. Są to okulary do widzenia na każdą odległość. W soczewkach tych okularów znajdują się obszary o różnej mocy – od tych, które zapewniają wyraźne widzenie obiektów znajdujących się blisko, poprzez odległości pośrednie, aż po moce przeznaczone do dali.

Pierwsze szkła progresywne pojawiły się na rynku już w 1959 r. i zostały wynalezione przez Bernarda Maitenaza, nie są więc wcale wynalazkiem najnowszym. Z biegiem lat uległy one jednak ogromnym udoskonaleniom.

Szkła progresywne posiadają kilka obszarów widzenia, dzięki którym umożliwiają korygowanie różnych wad wzroku jednocześnie.

okulary progresywne jak działają?

Jak można ogólnie scharakteryzować okulary progresywne?

Dzięki specjalnej konstrukcji soczewek, wymagających wyjątkowo misternego wykonania, posiadają one w górnej części moc do dali, w dolnej – do bliży, natomiast pomiędzy nimi znajduje się strefa progresji z płynnie zmieniającą się mocą. Ten obszar zapewnia widzenie pośrednie, które jest maksymalnie wyostrzone. Dzięki takiej konstrukcji osoba korzystająca z okularów, może kierować swój wzrok na inne strefy soczewki, zamiast zmieniać okulary do dali na okulary do czytania i odwrotnie,

Ze względu na bardzo specyficzną konstrukcję, okulary progresywne muszą być precyzyjnie dobrane przez optometrystę do każdej z wad wzroku. Są one wtedy zbudowane tak, by uwzględniać rozstaw źrenic, krzywiznę oprawy, kąt nachylenia oprawy (pantoskopowy). Ważna jest również dobra oprawka, która umożliwi obsadzenie szkieł w odpowiedni sposób.

Okulary progresywne wymagają krótkiego czasu adaptacji (od kilku chwil, godzin, dni, ale czasem i 2 miesięcy), gdyż jest to nowy styl wykorzystywania naszego narządu wzrokowego. Jednakże, dobrze zaprojektowane okulary progresywne nie powinny powodować problemów z widzeniem ani bólów głowy.

Niektóre zakłady optyczne dają możliwość przymierzenia okularów progresywnych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj w jednym z naszych wybranych salonów.

Zobacz jak działają okulary progresywne oglądając poniższy film od firmy Szajna:

Jak działają progresy? film od Szajna

4. Pierwsze okulary progresywne – czy ciężko się przyzwyczaić? Co z adaptacją?

Okulary progresywne są konstrukcją złożoną i przez to należy wziąć pod uwagę te aspekty przed zakupem swojej pary okularów progresywnych. Adaptacja do progresów polega na przyzwyczajeniu się do:

  1. Wszystkich trzech obszarów widzenia. W dolnej części soczewki widać wszystko co z bliska, natomiast patrząc w dal używamy już górnej części szkła progresywnego. Jeśli nie skorzystamy z nich w ten sposób widzenie będzie niewyraźne.
  2. Abberacji, czyli niewielkich zniekształceń w obszarach peryferyjnych soczewek.
  3. Zwiększonej ilości ruchów głową. Jest to ważne szczególnie przy patrzeniu na bliską odległość, gdyż obszar do patrzenia z bliska jest umiejscowiony w dolnej części soczewki.

Te wszystkie trzy problemy nie są jednak ani wyjątkowe, ani trudne do adaptacji. Po krótkim czasie można bowiem swobodnie i komfortowo zacząć korzystać z rewolucyjnej technologii jaką są okulary progresywne. Najważniejsze jest by zacząć nosić je najwcześniej jak się da, bowiem im wcześniej zaczniemy – tym łatwiej się będzie do nich przyzywczaić.

Warto również mieć na uwadze konstrukcję soczewek (a także inny przedział cenowy z tym związany), gdyż przy soczewce wyższej jakości, kanał progresji jest szerszy, zniekształcenia po bokach mniejsze, a adaptacja przebiega sprawniej:

fot. Hoya Lens Poland

5. Poznaj wady i zalety okularów progresywnych

Okulary progresywne uważane są za jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków współczesnej optyki. Ale jak wszystko, mają swoje wady i zalety.

  • Największą zaletą okularów progresywnych jest wielofunkcyjność. Zamiast posiadać dwie pary okularów „do czytania” i „do chodzenia” (a może nawet trzech jeśli używasz jeszcze innej do laptopa), możesz zdecydować się na 3w1, która zagwarantuje Ci ostre widzenie w każdej możliwej sytuacji.
  • Wadą progresu może być konieczność adaptacji do nowego stylu widzenia. Użytkownik musi bowiem zapamiętać, że jedna część soczewki zbliża, a druga oddala obraz. Z początku może być to lekko niekomfortowe, ale przyzwyczajenie zwykle trwa tylko kilka dni. Po tym okresie można już swobodnie używać okularów progresywnych, śmiało zapominając o okresie adaptacji
  • Dla niektórych, wadą progresów może być również ich cena. Ile kosztują szkła progresywne? To wszystko zależy od producenta soczewek, dodatkowych powłok uszlachetniających a przede wszystkim od szerokości strefy progresji (szerokości pola widzenia). Komplet szkieł progresywne to koszt około 600-3000 złotych. O cenie przeczytasz więcej w punkcie 6 poniżej.

6. Ile kosztują okulary progresywne? – Cena okularów progresywnych

Cennik okularów progresywnych jest zawsze ustalany indywidualnie do każdego zamówienia.

Ich cena uzależniona jest głównie od dwóch czynników:

ile kosztują okulary progresywne grafika

Pierwszym są oprawki – cena będzie się różnić w zależności od rodzaju oprawki (pełne, półramkowe, bezramkowe). Ostateczna cena jest zawsze uzależniona od konkretnego modelu i producenta.

Drugi czynnik to koszt samych soczewek progresywnych. Ceny ich zakupu, będą w głównej mierze uzależnione od generacji (a istnieje ich już całkiem sporo), a także marki producenta. Dodatkowym wydatkiem okażą się również filtry i powłoki ochronne.

Z reguły, okulary progresywne to koszt około 1000-3000 złotych. Pamiętajmy jednak że czas ich eksploatacji oscyluje między 3-5 lat, a dla wielu są one niezbędne do komfortowego funkcjonowania zarówno w pracy jak i poza nią. Najlepiej wybrać dobrą jakość by nie męczyć się, denerwować i żałować swego wyboru.

Z naszych obserwacji wynika, że dla 50% pacjentów najtańsza wersja jest wystarczająca. Progresy ze średniej półki zadawalają 80% użytkowników, a progresy w cenie 1000zł/szt zadawalają niemal wszystkich.

https://www.youtube.com/watch?v=LdIk8nDQOLE

7. Okulary progresywne – co zrobić przed i po zakupie progresów?

Przed zakupem progresów:

Pierwszym krokiem, jest zawsze dokładne i staranne badanie wzroku przeprowadzone przez wykwalifikowanego optometrystę. Niektóre zakłady optyczne dają możliwość przymierzenia okularów progresywnych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.

Wybór rzetelnego salonu optycznego to jedna z najważniejszych decyzji z jaką musi się zmierzyć nowy użytkownik okularów progresywnych.

Załoga salonu doradza, na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw, do których zamontowane zostaną soczewki progresywne. Ramka stanowi bowiem połowę sukcesu pomyślnej adaptacji do progresów. Ważne jest żeby była wygodna i komfortowa.

Dla najbardziej wymagających i oczekującej najwyższej jakości produktu, mogą zostać zaproponowane spersonalizowane szkła progresywne. Są one w 100% dopasowane do danego użytkownika okularów i zapewniają najwyższy komfort widzenia. Przy tego typu progresach, oprócz dokładnego pomiaru rozstawu źrenic oraz ich wysokości względem konstrukcji oprawy bierze się również pod uwagę nawyki (sposób) noszenia okularów.

dobry optyk kielce karczówkowska widok salonu

Po odbiorze progresów:

Czas na przymierzenie okularów i rozpoczęcie używania ich w codziennym życiu. Adaptacja do okularów progresywnych powinna potrwać od kilku godzin do kilkunastu dni.

Nowoczesne, zaawansowane, czy zindywidualizowane soczewki progresywne, pozwalają na szybkie przyzywczajenie się i wysoki komfort widzenia. Jeżeli natomiast okazałoby się, że w nowych okularach jest coś nie tak, należy udać się do salonu w celu ustalenia przyczyny. Najczęściej jest to kwestia dopasowania oprawy do twarzy.

Jeśli wciąż występuje dyskomfort, w ramach gwarancji adaptacji możesz wymienić swoje szkła progresywne na inne z oferty danego producenta (bez zwrotu różnicy cenowej).Najczęście są to dwie pary, z czego jedna do „dali” a druga „biurowa” O szczegóły gwarancji adaptacji zawsze pytaj u optyka, gdzie zakupiłeś okulary.

Koniecznie zachowaj opakowanie i dokumentację na temat soczewek. Powinieneś mieć je ze sobą przy kolejnej wizycie gdy będziesz zmieniał okulary. Ułatwi to dobór idealnych progresów na podstawie sprawdzonych już rozwiązań.

zakup okulary progresywne kielce

8. Gdzie kupić okulary progresywne? Tylko u certyfikowanego optyka!

Unikaj salonów sieciowych, zwłaszcza z kapitałem zagranicznym, nastawionych wyłącznie na sprzedaż, gdyż często nie wywiązują się ze swych zobowiązań wynikających z realizacją reklamacji.

Okulary progresywne kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty.

W Kielcach okulary progresywne możesz kupić w jednym z salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Nasza załoga pomoże Ci dobrać okulary progresywne odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom.

To prawda, że przy wyborze nowych często pierwszych okularów, ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.

To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić swój wzrok, oczekujesz najlepszych rozwiązań.

Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.

Z EUROOPTYKIEM osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.

A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach – bez obaw ! POMOŻEMY.

Okulary progresywne w Kielcach jest możliwość przymierzenia okularów progresywnych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.

okulary progresywne kielce galeria

Polecamy szeroką gamę soczewek okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, Szajna, Essilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO,  oraz wielu innych, dostępnych na polskim rynku.

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wykonania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w zielony przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych salonów.

error: Ta treść jest chroniona!