Okulary biurowe - poznaj najlepsze okulary do pracy biurowej (i nie tylko.)

Okulary biurowe (półprogresywne) to zaawansowana technologia, która zwiększa komfort widzenia dla osób po 40. roku życia. Soczewki biurowe to fantastyczne rozwiązanie dla osób pracujących w biurze, czy innych zamkniętych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się też w domu, gdzie zazwyczaj nie potrzebujemy widzieć ostro na odległości powyżej 4 metrów np. podczas surfowania po internecie, gotowania, grania na instrumentach, oglądania telewizji czy czytania.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o okularach biurowych, m. in. dlaczego okulary progresywne mogą być nienajlepszym rozwiązaniem do pracy przy komputerze. W tym artykule wyjaśnimy czemu i czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Z okularami biurowymi 8-godzinna praca przy komputerze nie będzie już tak straszna!

1. Prezbiopia – co to jest? Jak okulary biurowe pomagają ją zwalczyć?

Rozmyty tekst do bliży, gorsze widzenie po zmroku, problem z dokładnym widzeniem treści na ekranie komputera – to coś całkowicie normalnego dla tych, których dosięgneła już prezbiopia (starczowzroczność).

Według danych na 2018 r. cierpi na nią ok. 10 mln Polaków, a o jej istnieniu wie tylko 1 na 10. osób. Choć jest ona banalnie prosta do skorygowania, mało kto postanawia sięgnąć po pomoc specjalisty – optometrysty lub okulisty.

Ale czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, czy też starczowzroczność, albo „syndrom długich rąk” – to problem, który zaczyna dotykać ludzi po 40 roku życia a jej rozwój i postęp wzrasta wraz z wiekiem. Prezbiopia dotyczy zarówno kłopotów z widzeniem obiektów bliskich jak i pośrednich. Niestety obejmuje bardzo duży odsetek społeczeństwa. Dosięgnie ona każdego, bez względu na rodzaj wady wzroku, czy styl życia (np. długa praca przy komputerze).

Czym jest prezbiopia? – film od Acuvue Polska

Wiele osób niepotrzebnie odkłada skorygowanie prezbiopii na później, błędnie uważając, że zatrzymają jej postęp. Zatrzymanie prezbiopii nie jest możliwe. W takiej sytuacji tylko męczymy i przeciążamy wzrok, a co za tym idzie zmęczymy się i negatywnie wpłynie to na nasze samopoczucie.

A co mają do tego okulary biurowe?

Osoby cierpiące na starczowzroczność zwykle musiały nosić okulary do dali lub nie nosili ich wcale, natomiast skupienie się na przedmiotach znajdujących się blisko wymaga już założenia „okularów do czytania”, czyli okularów do bliży.

Rozwiązaniem eliminującym konieczność posiadania dwóch par okularów stały się okulary biurowe. Okulary takie poprawiają jednoczesne widzenie na odległości bliskie i pośrednie przy zachowaniu szerokiego pola widzenia. Prezbiopia oprócz problemów z widzeniem z bliska, powoduje trudności z szybką adaptacją oka do zmiany odległości.

Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem i zadbanie o niego poprzez wybór odpowiedniej korekcji i okularów biurowych z pewnością pozwoli uniknąć kłopotów wynikających z prezbiopii w codziennym, biurowym życiu.

2. Gdzie kupić okulary biurowe?

okulary biurowe gdzie kupić zdjęcie

Jak pokazują badania, Polacy nie kontrolują wzroku regularnie. Na dodatek – nie zawsze wiedzą, gdzie mogą to zrobić.

Aż 41 proc. ankietowanych z badania przeprowadzonego w 2018 r. nie wie, że zamiast czekania w kolejce do okulisty i blokowania kolejki ludziom naprawdę potrzebującym porady okulistycznej może się w tym celu wybrać do optometrysty, który jest odpowiednio wyspecjalizowany i przygotowany sprzętowo do doboru wszelkiego typu okularów.

W profesjonalnie wyposażonych gabinetach istnieje możliwość przymierzenia soczewek biurowych (do komputera) czy progresywnych przed ich zakupem. Wówczas pacjent może stwierdzić czy dobrze się w nich czuje a zakres widzenia jest wystarczający do jego potrzeb.

Nie każdy dobrze toleruje tego typu soczewki. Dyskomfort może wynikać z problemów neurologicznych np. problemów z błędnikiem lub innych problemów zdrowotnych.

Niestety, w większości zakładów optycznych tylko opowiada się jak wygląda widzenie w okularach biurowych a po ich wykonaniu pacjent często jest rozczarowany.

Osoby, które znaczną część dnia spędzają za biurkiem, powinny mieć idealnie dobraną korekcję. Nie powinno się uśredniać ani pomijać żadnych parametrów wady refrakcji. Niezwykle istotne jest też wykrycie różnic w widzeniu między oczami. Niestety w większości przypadków nie da się tego zrobić w 10 minut.

Dyplomowany optometrysta jest gwarancją dobrania odpowiedniej korekcji do okularów biurowych. W razie wątpliwości – spójrz na grafikę poniżej przygotowaną przez Hoya Poland.

optometrysta czy okulista czy optyk kielce

Ale właściwie kim jest optometrysta?

Optometrysta zajmuje się badaniem wzroku pod kątem doboru okularów, lub innych pomocy optycznych w celu korekty wad wzroku. Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego, wykrywa odstępstwa od norm. Robi to w celu dobrania przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy optycznych.

Optometrysta kliniczny wykryje również wszelkie nieprawidłowości chorobowe i skieruje na wizytę u okulisty.

Jeśli więc masz problem z oczami (np. bolą, łzawią, wpadło coś do oka) i chcesz zbadać się pod kątem chorób – umów się na wizytę do okulisty,

Jeśli jednak masz słabą ostrość wzroku, boli cię głowa lub chcesz kupić np. okulary półprogresywne – udaj się do optometrysty.

3. Okulary biurowe – co to znaczy? Jak działają soczewki półprogresywne?

Okulary biurowe, zwane też półprogresywnymi czy „okularami do przedłużonej bliży” są nowoczesnym rozwiązaniem dla osób u których klasyczne okulary progresywne nie sprawdzają się ze względu na charakterystykę ich pracy oraz specyfikę ich życia. Jak sama nazwa wskazuje są one perfekcyjnym rozwiązaniem dla osób pracujących w biurze czy pomieszczeniach zamkniętych, gdyż służą one jedynie do ostrego widzenia bliży i odległości pośrednich.

Okulary biurowe umożlwiają ostrość widzenia zarówno dokumentów trzymanych w rękach, jak i obrazu wyświetlanego np. na ścianie w trakcie prezentacji (na odległości nawet do 4 metrów.) Ułatwiają one drastycznie wykonywanie wszelkich czynności domowych, czy biurowych czyniąc je łatwiejszymi i wygodniejszymi- a to wszystko bez ciągłej zmiany różnych par okularów.

Wyobraź sobie, że w jednych okularach możesz czytać coś na ekranie smartfonu, jednocześnie prowadząc komunikację z osobami siedzącymi obok, a także patrzeć na oddalony ekran komputera. Ostrość widzenia w każdym z tych przypadków staje się identyczna – a to wszystko przy wykorzystaniu jednej pary okularów biurowych.

okulary biurowe hoya optyk kielce
Okulary Addpower od Hoya Lens
okulary biurowe zalety

Okulary biurowe wymagają krótkiego czasu adaptacji (trzeba nauczyć się korygować ostrość widzenia poruszająć głową w niewielkich zakresach), gdyż jest to nowy styl wykorzystywania naszego narządu wzroku. Jednakże, dobrze zaprojektowane okulary biurowe nie powinny powodować problemów z widzeniem ani bóli głowy.

Niektóre zakłady optyczne dają możliwość przymierzenia okularów biurowych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają, gdyż nie są one rozwiązaniem dla wszystkich. Zadzwoń i zapytaj w jednym z naszych wybranych salonów.

4. Różnice między okularami biurowymi, a okularami progresywnymi – które są dla Ciebie?


Okulary progresywne
 przeznaczone są dla osób mających problemy zarówno z postrzeganiem dali, odległości pośrednich i bliży. Są to okulary do widzenia na każdą odległość. W soczewkach tych okularów znajdują się obszary o różnej mocy – od tych, które zapewniają wyraźne widzenie obiektów znajdujących się blisko, poprzez odległości pośrednie, aż po moce przeznaczone do dali. Więcej o okularach progresywnych przeczytasz w naszym artykule:

Czasem, korzystając z laptopa lub smartfona okulary progresywne są wystarczające, gdyż kąt patrzenia na te urządzenia jest dość ostry (30°-45°) ale korzystając z komputera stacjonarnego kąt patrzenia wynosi (90°) lub więcej w związku z tym żeby ostro widzieć musielibyśmy unosić głowę do góry co jest bardzo niewygodne i niebezpieczne dla naszego kręgosłupa.

Okulary biurowe sprawdzą się lepiej w przestrzeni gdzie korzystamy głównie z obszaru pośredniego i obszaru do bliży – czyli przy pracy w zamkniętych pomieszczeniach, chodzeniu po domu, czy oglądania telewizji.

Od okularów progresywnych odróżnia je brak obszaru do dalekiego widzenia, co jednocześnie daje miejsce na stworzenie lepszej konstrukcji do odległości pośrednich (do ok. 4 metrów) i bliży. Ponadto, pole widzenia przedmiotów oddalonych blisko i pośrednio jest jednocześnie szersze, dlatego w pewnych sytuacjach sprawdzą się one zdecydowanie lepiej od okularów progresywnych.

Należy jednak wiedzieć, że im większa jest różnica w mocy okularów między tymi dwiema odległoścami, tym pole widzenia w takich okularach staje się automatycznie mniejsze.

Tutaj też niezmiernie istotna jest dokładność badania wykonanego przez optometrystę, gdyż to od tego będzie zależeć konstrukcja soczewki i tzw. kanał degresji w soczewce. Im dokładniejsze badanie, tym większy komfort i dopasowanie do konstrukcji danej soczewki.

Ostateczny wybór należy do Ciebie, a rzetelny optometrysta dokonujący badanie będzie Ci w stanie udzielić porady i zarekomendować odpowiedni rodzaj konstrukcji okularów wieloogniskowych – zarówno progresywnych jak i biurowych.

okulary biurowe a okulary progresywne
fot. Zeiss – różnica między okularami jednoogniskowymi do bliży, okularami progresywnymi i okularami biurowymi

5. Ile kosztują okulary biurowe?

Cennik okularów biurowych jest zawsze ustalany indywidualnie do każdego zamówienia.

Ich cena uzależniona jest głównie od dwóch czynników:

ile kosztują okulary biurowe grafika

Pierwszym są oprawki – cena będzie się różnić w zależności od rodzaju oprawki (pełne, półramkowe, bezramkowe), rodzaju oprawki, tworzywa i marki producenta oprawki. Ostateczna cena jest zawsze uzależniona od konkretnego modelu i producenta.

Drugi czynnik to koszt samych soczewek biurowych. Ceny ich zakupu będą w głównej mierze uzależnione od generacji (a istnieje ich już całkiem sporo), a także marki producenta. Dodatkowym wydatkiem okażą się również filtry i powłoki ochronne. W zakładzie optycznym spytaj o ofertę okularów biurowych.

Z reguły soczewki biurowe to koszt około 600-1500 zł/komplet. Pamiętajmy jednak że czas ich eksploatacji oscyluje między 3-5 lat a dla wielu są one niezbędne do komfortowego funkcjonowania zarówno w pracy jak i poza nią. Najlepiej wybrać dobrą jakość by nie męczyć się, denerwować i żałować swojego wyboru.

6. Okulary półprogresywne – co zrobić przed i po zakupie?

Przed zakupem okularów biurowych:

Pierwszym krokiem jest zawsze dokładne badanie wzroku, przeprowadzone przez wykwalifikowanego optometrystę. Niektóre zakłady optyczne dają możliwość przymierzenia okularów biurowych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Jest to ważne, by wybrać odpowiadający nam zakres widzenia.

Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.

Wybór profesjonalnego salonu optycznego to jedna z najważniejszych decyzji z jaką musi się zmierzyć nowy użytkownik okularów półprogresywnych – głównie ze względu na złożoność konstrukcji i inwestycję w jakość widzenia.

Załoga salonu doradzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw, do których zamontowane zostaną soczewki biurowe. Ramka stanowi bowiem połowę sukcesu pomyślnej adaptacji i szerokiego pola widzenia. Ważne jest żeby była wygodna i komfortowa.

okulary biurowe badanie wzroku kielce zdjecie

Po odbiorze okularów biurowych:

Czas na przymierzenie okularów i rozpoczęcie używania ich w codziennym życiu. Adaptacja do okularów biurowych może potrwać od kilku minut do kilkunastu dni.

Nowoczesne, zaawansowane, czy zindiwidalizowane soczewki biurowe pozwalają na szybkie przyzywczajenie się i duży komfort widzenia. Jeżeli natomiast okazałoby się, że w nowych okularach nie widzisz wyraźnie, należy udać się do salonu w celu ustalenia przyczyny. Najczęściej jest to kwestia dopasowania oprawy do twarzy.

W przypadku, gdy wciąż występuje dyskomfort, w ramach gwarancji adaptacji możesz wymienić swoje szkła biurowe na inne z oferty danego producenta. O szczegóły gwarancji adaptacji zawsze pytaj u optyka, gdzie zakupiłeś okulary.

Koniecznie zachowaj opakowanie i dokumentację na temat soczewek. Dobrze by było mieć je ze sobą przy kolejnej wizycie gdy będziesz zmieniał okulary. Ułatwi to dobór idealnych okularów biurowych na podstawie sprawdzonych już rozwiązań.

okulary biurowe okulary do komputera

7. Gdzie kupić okulary biurowe? Tylko u profesjonalnego (certyfikowanego) optyka!

Okulary biurowe kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty.

Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/

W Kielcach okulary biurowe możesz kupić w jednym z salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Nasza załoga pomoże Ci dobrać okulary biurowe odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom.

To prawda, że przy wyborze nowych (albo pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.

To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.

Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.

Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.

A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach biurowych – bez obaw!

Okulary biurowe w Kielcach jest możliwość przymierzenia okularów biurowych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.

okulary progresywne kielce galeria

Polecamy szeroką gamę soczewek okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, Szajna, Essilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w zielony przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.

error: Ta treść jest chroniona!