Wzrok to najważniejszy i najbardziej przydatny zmysł dla każdego człowieka. Wielu z nas nie wyobraża sobie normalnego życia bez ostrego i przejrzystego widzenia. Badanie wzroku obejmuje zestaw testów mających na celu ocenę ostrości wzroku oraz wykrycia potencjalnych chorób oczu. Pomaga zindentyfikować problemy z oczami na ich najwcześniejszym etapie — wtedy kiedy są jeszcze możliwe do wyleczenia.
Podczas badania wzroku Twój optometrysta lub okulista użyje różnych instrumentów: będzie świecił jasnym światłem w Twoje oczy i poprosi o patrzenie przez szereg soczewek. Każdy test podczas badania wzroku ocenia inny aspekt zdrowia oczu, a samo badanie może dostarczyć wielu wskazówek dotyczących ogólnego stanu zdrowia – nie tylko oczu !
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o badaniu wzroku. Krok po kroku!
- Kiedy warto iść na badanie wzroku? Kto może przeprowadzić badanie wzroku?
- Optometrysta – kto to?
- Jak wygląda badanie wzroku i ile trwa?
- Jak często wykonywać badanie wzroku?
- Test na wzrok – rodzaje badań
- Co to jest „komputerowe badanie wzroku”?
- Ile kosztuje badanie wzroku? Badanie wzroku Kielce – cena
- Czy badanie wzroku boli?
- Badanie wzroku – jak się przygotować?
- Czy na badanie wzroku trzeba mieć skierowanie?
- Badanie wzroku Kielce: Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?
- Jakie są proste sposoby na poprawę wzroku?
- Mam dobry wzrok, czy nadal potrzebuję badania wzroku?
Kiedy warto iść na badanie wzroku? Kto może przeprowadzić badanie wzroku?
Jak pokazują badania, Polacy nie kontrolują wzroku regularnie. Na dodatek nie zawsze wiedzą, gdzie mogą to zrobić.
Aż 41 proc. ankietowanych z badania przeprowadzonego w 2018 r. nie wie, że zamiast czekania w kolejce do okulisty, może się w tym celu wybrać do optometrysty.
W razie wątpliwości – spójrz na grafikę poniżej przygotowaną przez Hoya Poland.
Optometrysta – kto to?
Optometrysta-zajmuje się badaniem wzroku pod kątem doboru okularów, lub innych pomocy optycznych w celu korekty wad wzroku. Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego, wykrywa odstępstwa od norm. Robi to w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy optycznych.
Optometrysta kliniczny-wykryje również wszelkie nieprawidłowości chorobowe i skieruje na wizytę do okulisty. Optometryści kliniczni często odgrywają ważną rolę w przedoperacyjnej i pooperacyjnej opiece nad pacjentem chirurgicznym.
Jeśli więc masz problem z oczami (np. bolą, łzawią, wpadło coś do oka, występuje pulsowanie oka) lub chcesz zbadać się pod kątem chorób – umów się na wizytę do okulisty,
Jeśli jednak masz słabą ostrość wzroku, boli cię głowa lub chcesz kupić np. okulary progresywne – udaj się do optometrysty i tam wykonaj badanie wzroku.
Jak wygląda badanie wzroku i ile trwa?
Badanie wzroku u optometrysty pod kątem okularów potrwa średnio od 20 do 40 minut.
Dobór i nauka soczewek kontaktowych: 1-2 godziny.
Dobór pomocy optycznych dla osób „słabowidzących” 1-1,5 godziny.
Przed badaniem wzroku – wywiad
Podczas badania wzroku, optometrysta może zadać wiele pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, jakości widzenia czy obecnie noszonych okularów. Niektóre z pytań podczas wywiadu, które mogą wystąpić to:
- Od kiedy widzisz zmianę w Twoim widzeniu i na czym ona polega ?
- Kiedy i gdzie ostatnio badałeś wzrok?
- Czy te objawy występowały już wcześniej?
- Czy te zmiany powracają cyklicznie?
- Od kiedy nosisz okulary? Czy w dzieciństwie nosiłeś/nosiłaś okulary?
- Czy Twoi najbliżsi krewni cierpią na choroby oczu (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plami żółtej itp.)?
- Chorujesz na cukrzycę typu 1 lub 2, leczysz się na nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu krążenia?
- Zażywasz jakieś leki lub suplementy?
- Czy aktualnie stosujesz krople do oczu?
- itp.
Badanie wzroku składa się z trzech głównych części testowych:
- Sprawdzenie zewnętrznej części oka, w tym ruchów gałek ocznych, kątów zeza, konwergencji, akomodacji
- Testy sprawdzające, czy wnętrze oka jest zdrowe,
- Badanie ostrości widzenia
Badanie wzroku obejmuje niektóre lub wszystkie z poniższych elementów, a optometrysta powinien wyjaśnić testy w trakcie ich przebiegu:- Odczytywanie liter na tablicy optotypów w różnych kombinacjach soczewek, za pomocą specjalnej (oprawki próbnej) lub maszyny zwanej (foropterem)
- Ocena wnętrza oka za pomocą (oftalmoskopu),soczewki (VOLKA) lub nowoczesnego sprzętu (funduscamery) robiącego zdjęcia dna oka. Badanie to, sprawdza stan wewnętrznych struktur oka (siatkówki i ciała szklistego
- Kontrola ciśnienia (tonometria) zwykle w postaci testu „podmuchu powietrza” w gałgę oczną. Pomaga wykryć jaskrę lub problemy z ciśnieniem w oku.
Po badaniu wzroku
Na końcu wizyty optometrysta powie jaką obecnie posiadasz wadę wzroku i jakie nieprawidłowości wykrył a jak zajdzie potrzeba, skieruje do odpowiedniego specjalisty, zajmującego się danym problemem.
Zaleca się, aby okulary zostały wykonane w gabinecie gdzie badany był wzrok, bowiem wszelkie potencjalne problemy z okularami są wtedy dużo łatwiejsze do rozwiązania.
Jak często wykonywać badanie wzroku?
Aby utrzymać zdrowy wzrok przez całe życie, dorośli w wieku od 18 do 60 lat powinni wykonywać badanie wzroku co najmniej raz na dwa lata. Osoby starsze (w wieku 65 lat i powyżej) powinny mieć coroczne badanie wzroku.
Czynniki ryzyka dla dorosłych obejmują:
- Historia rodzinna chorób oczu, takich jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej
- Cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi
- Wcześniejsze urazy oka lub operacja oka (w tym operacja zaćmy)
- Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych
- Przyjmowanie leków na receptę lub bez recepty, które mogą powodować działania niepożądane związane z oczami
- Zawód wymagający wizualnie lub mogący stanowić zagrożenie dla oczu (np. strażak, mechanik, spawacz itp.)
Dorośli, którzy przeszli operację refrakcyjną, taką jak LASIK, PRK lub SMILE, nadal muszą mieć badanie wzroku co 1-2 lata. Pamiętaj, że badanie oczu nie tylko mierzy dobre widzenie, ale także ocenia ogólny stan zdrowia oczu.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak często Ty (lub Twoje dzieci lub rodzice) powinieneś mieć badanie wzroku, zapytaj swojego lokalnego optometrysty klinicznego.
Średnia częstotliwość badania wzroku dla dorosłych w wieku od 18 do 65 r.ż.+
Wiek pacjenta | Dorośli niskiego ryzyka | Dorośli zagrożeni |
18 lat – 39 lat | Przynajmniej raz na dwa lata | Przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami |
40 lat – 64 lat | Przynajmniej raz na dwa lata | Przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami |
65 lat i więcej | Co roku | Co najmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami |
Test na wzrok – rodzaje badań
Test mięśni oka
Ten test ocenia mięśnie kontrolujące ruch gałek ocznych. Twój okulista obserwuje, jak twoje oczy podążają za poruszającym się przedmiotem, takim jak długopis lub małe światło. Optometrysta szuka osłabienia mięśni, słabej kontroli lub koordynacji.
Ostrość wzroku – test
Ten test mierzy, jak wyraźnie widzisz. Optometrysta poprosi Cię o zidentyfikowanie różnych liter alfabetu (lub innych symboli) wydrukowanych na wykresie lub ekranie umieszczonym w pewnej odległości. Linie tekstu zmniejszają się w miarę przesuwania się w dół wykresu.
Każde oko jest badane osobno. Twoje widzenie do bliży również może zostać przetestowane za pomocą karty z literami trzymanej na odległość czytania.
Fale świetlne są zakrzywione, gdy przechodzą przez rogówkę i soczewkę. Jeśli promienie świetlne nie skupiają się idealnie na tylnej części oka, masz błąd refrakcji. Może to oznaczać, że potrzebujesz jakiejś formy korekcji, takiej jak okulary, soczewki kontaktowe lub chirurgia refrakcyjna, aby widzieć jak najwyraźniej.
Ocena wady refrakcji pomaga optometryście określić receptę na okulary, które zapewnią najostrzejsze i najwygodniejsze widzenie.
Twój optometrysta może użyć komputerowego refraktometru (autorefraktometr), aby oszacować Twoją wadę wzroku do doboru okularów lub soczewek kontaktowych.
Optometrysta zwykle dostraja tę ocenę refrakcji, patrząc przez urządzenie przypominające maskę, które zawiera zestaw różnych soczewek (foropter). Pacjent zawsze bierze czynny udział podczas badania wzroku. Prowadzący poprosi Cię więc o ocenę, która kombinacja soczewek zapewnia najostrzejsze widzenie.
Test na jaskrę
To badanie określa ciśnienie wewnątrz oka – ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pomaga optometryście wykryć jaskrę – chorobę, która powoduje narastanie ciśnienia w oczach i może powodować ślepotę. Jaskra może być leczona, jeśli zostanie wcześnie wykryta.
Najpopularniejszy obecnie test ciśnienia w oku nazywa się tonometrią bezkontaktową. Urządzenie zwane tonometrem wstrzykuje powietrze do oka, aby sprawdzić ciśnienie. Innym powszechnie stosowanym testem na jaskrę jest pachymetria, która mierzy grubość rogówki, co jest ważnym czynnikiem w ocenie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Co to jest „komputerowe badanie wzroku”?
Komputerowe badanie wzroku umożliwia optometryście szybsze i dokładniejsze wykrywanie zmian w oczach. Stany oczu można teraz wykryć wcześniej, co skutkuje lepszym leczeniem dzięki nowemu i ulepszonemu sprzętowi cyfrowemu.
Cyfrowe badania wzroku to spersonalizowane testy automatyczne, które są często używane w połączeniu z regularnymi badaniami wzroku, aby zaoszczędzić czas podczas wizyty.
Należą do nich skomputeryzowane czujniki, które wykorzystują najnowocześniejszą technologię do tworzenia dokładnych wskazówek dotyczących recepty optycznej i sprawdzania podstawowych schorzeń oczu. Urządzenia te przyspieszają proces, automatycznie obliczając wyniki, zamiast zlecać optometryście czy okuliście ręczne wykonanie pełnego badania oka.
Po zakończeniu badający analizuje wszystkie pomiary i obrazy, aby obliczyć receptę na okulary i ocenić stan zdrowia oczu.
Jak komputerowe badanie wzroku sprawdza zdrowie oczu?
Oprócz oceny stanu wzroku, takie badania mogą mapować i obrazować oko, dostarczając optometryście klinicznemu czy okuliście szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia oczu. Takie komputerowe testy obejmują:
- Topografię rogówki — do oceny stanu rogówki i pomocy przy zakładaniu soczewek kontaktowych
- Cyfrowe obrazowanie siatkówki – służy do wykrywania poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej
- Optyczna tomografia koherentna (OCT) – identyfikuje wszelkie oznaki cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia w oczach za pomocą kolorowych obrazów 3D. Bezinwazyjny i szybki sposób na sprawdzenie stanu zdrowia oczu. Badanie niezbędne w diagnostyce jaskry. Dowiesz się o nim więcej z naszego artykułu: eurooptyk.com.pl/oct-oka/
Ile kosztuje badanie wzroku? Badanie wzroku Kielce – cena
Normalnie badanie wzroku kosztuje 150 zł, ale staje się ono bezpłatne w przypadku zakupu okularów. Każdy pacjent deklarujący zakup okularów otrzyma pełny zestaw przesiewowych badań, m.in.:
- optometryczne badanie wzroku
- dno oka (bez zakrapiana, w ciągu 1 min.)
- ciśnienie wewnątrzgałkowe z pomiarem grubości rogówki (pachymetrią)
- przegląd przedniego odcinka oka
- diagnostyka widzenia obuocznego
- diagnostyka zezów ukrytych i jawnych
- funkcje akomodacji.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pacjent jest rehabilitowany na miejscu lub kierowany na leczenie do odpowiedniego okulisty (wyspecjalizowanego w leczeniu danej choroby), lub ortoptysty (specjalisty od niedowidzeń i zezów). Wykrywanie jaskry, zaćmy, AMD i innych chorób oczu to nasza specjalność.
Czy badanie wzroku boli?
Nie! Optometrysta użyje specjalnego sprzętu, instrumentów i świateł, aby spojrzeć Ci w oczy. Te testy zwykle nie bolą – w najgorszym wypadku mogą być trochę niekomfortowe. Dzięki regularnym badaniom oczu Twój optometrysta monitoruje zmiany w Twoim wzroku, wykrywa problemy z oczami i pomaga zachować zdrowie Twojego wzroku.
Badanie wzroku – jak się przygotować?
Nie musisz jakoś specjalnie przygotowywać się do badania wzroku, jednak wcześniejsze zastanowienie się nad pewnymi kwestiami z pewnością pomoże optometryście postawić jeszcze trafniejszą diagnozę specjalnie dla Ciebie. Przed dniem badania:
- Zapisz swoje objawy związane ze wzrokiem
- Zwróć uwagę na leki, które obecnie zażywasz
- Zapytaj rodzinę o historię chorób oczu
- Przynieś swoje okulary i soczewki kontaktowe
- Stwórz listę pytań dla swojego optometrysty
- Sprawdź też jakie style oprawek Ci się najbardziej podobają!
Czy na badanie wzroku trzeba mieć skierowanie?
Jeśli chcesz aby Twoja wizyta u okulisty bądź optometrysty była refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia wtedy niezbędnym okaże się skierowanie na taką wizytę od lekarza rodzinnego. Każdy, u którego występuje podejrzenie choroby oczu lub wady wzroku ma prawo do wizyty w ramach NFZ.
Każdy pacjent cierpiący na jakąkolwiek chorobę narządu wzroku ma prawo do konsultacji w ramach NFZ u lekarza okulisty. Skierowanie jest warunkiem koniecznym. Prawo przewiduje wyjątki od tej ogólnej zasady, ale niestety nie dotyczą one wizyt u okulistów.
Bez skierowania możesz dostać się na badanie wzroku prywatnie – i bez kolejek, które do okulistów są z roku na rok coraz większe. Taka wizyta jest z bezpłatna w przypadku doboru okularów u danego usługodawcy. Czas oczekiwania jest również dużo krótszy.
Czy do optometrysty potrzebne jest skierowanie?
Badanie wzroku Kielce: Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?
Badanie wzroku pod kątem doboru okularów najlepiej zrobić w profesjonalnym gabinecie optometrysty klinicznego.
Jeśli mieszkasz w Kielcach – zapraszamy do salonów Eurooptyk, gdzie przyjmują absolwenci amerykańskiej uczelni Pennsylvania College of Optometry – Salus University założonym w 1919 roku. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni optometrycznych na świecie.
Dla Ciebie oznacza to, że Twój wzrok jest w rękach praktyków i pasjonatów z wieloletnim doświadczeniem i najlepszym wykształceniem. Eurooptyk to grupa specjalistów, dla których poprawianie ostrości wzroku i jakości życia to codzienność.
Do tego panuje u nas rodzinna i profesjonalna atmosfera. Badanie będzie przeprowadzone z najwyższym standardem oraz z naciskiem na Twoje indywidualne potrzeby.
Możesz się też czuć komfortowo przymierzająć oprawki dopasowane starannie dla Ciebie.
- Salon Eurooptyk – Kielce, ul. Świętokrzyska 20 (Galeria Echo)
- Salon Eurooptyk – Kielce, ul. Warszawska 26 (Galeria Korona)
- Zakład Optyczny Gabinet Optometryczny Mariusz Jaros – Kielce, ul. Karczówkowska 45 (Centrum Medyczne „Zdrowie”)
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: eurooptyk.com.pl/nasze-salony
Jakie są proste sposoby na poprawę wzroku?
Chociaż poprawa widzenia może być trudna, możesz poprawić słabe widzenie, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Regularne wizyty u okulisty mogą również pomóc w zapobieganiu złym stanom zdrowia oczu. Choroby takie jak cukrzyca i jaskra, jeśli nie są ściśle kontrolowane, mogą pogorszyć wzrok.
Oprócz tego, że jesteś na bieżąco ze zmianami w receptach, noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom oczu przez słońce. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego wzroku lub zauważysz jakiekolwiek zmiany, porozmawiaj ze swoim okulistą, lub optometystą.
Mam dobry wzrok, czy nadal potrzebuję badania wzroku?
Nawet jeśli masz dobry wzrok, nadal powinieneś sprawdzać oczy raz na rok lub dwa lata. Podczas badania wzroku optometrysta czy okulista sprawdza nie tylko, jak dobrze widzisz, ale także ryzyko chorób oczu, takich jak jaskra i zaćma. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia, mogą one również wpłynąć na Twój wzrok i zdrowie oczu, czyniąc rutynowe badanie oczu ważną częścią Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rutynowe badania oczu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego wzroku. Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim optometrystą czy okulistą, jeśli masz obecnie okulary lub soczewki kontaktowe lub masz problemy ze wzrokiem.
Rodzinna historia problemów ze wzrokiem i pewnych schorzeń może prowadzić do częstszych wizyt, ale ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan Twojego wzroku, nawet jeśli nie jesteś zagrożony.