Soczewki Kontaktowe - 17+ Praktycznych Porad (Fakty i Mity)

Chociaż koncepcję soczewki kontaktowej przypisuje się już Leonardo da Vinciemu, to oryginalne soczewki kontaktowe zostały wyprodukowane fizycznie dopiero ponad 200 lat później – w 1887 roku. Od 1940 roku nastąpił drastyczny postęp w dziedzinie soczewek kontaktowych, które znamy dzisiaj.

Ponadto materiał soczewki został zmieniony ze szkła na plastik, materiał akrylowy na hydrożel silikonowy, a struktura ewoluowała od pokrywania całego oka do pokrywania tylko naszej rogówki.

Oprócz nowoczesnej wygody jaką niosą za sobą soczewki kontaktowe, poniżej przedstawiamy wszystko co musisz o nich wiedzieć aby dokonać wyboru i sprawdzić czy faktycznie są dla Ciebie.

Na początek…

Pięć powodów, dla których warto kupić soczewki kontaktowe

1) Soczewki kontaktowe oferują bezpieczne i skuteczne korygowanie typowych problemów ze wzrokiem.

2) Soczewki są wilgotne, co dodatkowo zwiększa komfort dla oczu.

3) Soczewki kontaktowe nie parują.

4) Są łatwe do noszenia podczas różnych aktywności, takich jak pływanie, gra w piłkę, jazda na nartach i wiele innych.

5) Soczewki kontaktowe są łatwe w pielęgnacji; czyszczenie, przechowywanie i usuwanie kontaktów jest łatwiejsze niż sądzisz.

Biorąc pod uwagę, że historia soczewek kontaktowych zaczęła się od projektu szkła, pomysł włożenia obcego przedmiotu do oka może Cię zniechęcić. Jednak nowoczesne kontakty są specjalnie zaprojektowane z myślą o wygodzie. Zwłaszcza po wynalezieniu soczewki silikonowo-hydrożelowej w 2002 roku noszenie soczewek kontaktowych jest wygodniejsze niż kiedykolwiek.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to cienkie kawałki silikonu noszone bezpośrednio na oku w celu korygowania większości wad wzroku. Kontakty są idealnym rozwiązaniem korekcyjnym dla osób, które nie chcą nosić okularów. Miliony ludzi noszą soczewki kontaktowe, zwłaszcza ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia i chcą ostrego, wyraźnego widzenia bez konieczności noszenia okularów na twarzy. Większość ludzi może nosić soczewki kontaktowe i cieszyć się wolnością widzenia bez pomocy okularów.

Badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych

badanie pod soczewki kontaktowe

Jeśli jesteś zainteresowany noszeniem soczewek kontaktowych, pierwszym krokiem jest badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych przez optometrystę lub okulistę. Jeśli planujesz poddanie się badaniu pod soczewki kontaktowe, przygotuj się na dłuższe badanie, niż zwykle jesteś przyzwyczajony.

Ten rodzaj badania jest dokładny i składa się z kilku etapów. Podczas badania, optometrysta lub okulista najpierw określi, czy Twoje oczy są wystarczająco zdrowe, aby nosić soczewki.

Badający dołoży wszelkich starań, aby uzyskać jak najdokładniejsze pomiary. Te precyzyjne pomiary pomogą znaleźć odpowiednie soczewki kontaktowe, aby prawidłowo i wygodnie pasowały do ​​Twoich oczu.

Jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki, badający nauczy Cię, jak wkładać i zdejmować soczewki. Pomoże Ci przećwiczyć i przyzwyczaić się do samodzielnego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Następnie nauczysz się, jak właściwie je pielęgnować i przechowywać.

Soczewki kontaktowe – kiedy wymieniać? Harmonogramy.

Niektóre soczewki kontaktowe są przeznaczone do noszenia na co dzień. Miękkie kontakty noszone na co dzień są noszone przez jeden dzień, a następnie wyrzucane. Inne miękkie soczewki i niektóre soczewki z twardego materiału są noszone przez jeden dzień, a następnie zdejmowane, czyszczone i dezynfekowane.

Miękkie soczewki są zwykle wymieniane na bieżąco. Soczewki twarde mogą trzymać się latami przy regularnej pielęgnacji.

Soczewki miesięczne do przedłużonego noszenia (night & day) są noszone przez dzień i noc przez okres dwóch tygodni a następnie wymieniane. Noszenie w trakcie snu zmniejsza ilość tlenu dostarczanego oku i zwiększa ryzyko infekcji. Z tego powodu nie zaleca się przedłużonego noszenia soczewek kontaktowych. Takich soczewek używają pacjenci starsi, dla których ciągłe ściąganie i zakładanie jest kłopotliwe a czasem niemożliwe do wykonania (po operacjach i problemach z rogówką).

Soczewki kontaktowe – rodzaje materiału

soczewki kontaktowe rodzaje materiału

Istnieją dwie główne grupy kontaktów: miękkie i twarde przepuszczające gaz.

Miękkie (najbardziej popularne) są wyjątkowo cienkie i wygodne w noszeniu. Składają się głównie z wody, co powoduje że są tak miękkie. Miękkie soczewki dzielą się na cztery podstawowe kategorie: soczewki sferyczne (zwykłe), soczewki na astygmatyzm, soczewki na starczowzroczność (prezbiopię) i soczewki kolorowe (kosmetyczne).

Sztywne, przepuszczające gaz soczewki kontaktowe są wykonane z twardego plastiku, który zapewnia ostre, wyraźne widzenie i koryguje większość problemów ze wzrokiem. Są też trwalsze niż miękkie soczewki kontaktowe lecz mniej komfortowe i ciężej dostępne.

Jakie są zalety kontaktów miękkich w porównaniu z twardymi ?

Miękkie kontakty są na ogół znacznie wygodniejsze i bardziej oddychające. Z kolei kontakty przepuszczające gaz mogą zapewniać wyraźniejsze i ostrzejsze widzenie.

Miękkie materiały na soczewki kontaktowe – Obecnie większość miękkich soczewek kontaktowych jest wykonana z hydrożelu i silikonu. Jest to miękki, przypominający żel plastik, połączony z silikonem. Starsze typy były wykonywane z samego hydrożelu. Dodatek silikonu pozwala na dotarcie do rogówki znacznie większej ilości tlenu, co pomaga zachować zdrowe oko. Różne marki miękkich soczewek mogą być cieńsze lub grubsze, mieć zróżnicowany poziom zawartości wody, różne wielkości i promienie krzywizny

Przepuszczalne dla gazu materiały soczewek kontaktowych – sztywne przepuszczalne dla gazu (RGP) są wykonane z twardego polimeru, akrylanu fluorosilikonowego. Materiał ten umożliwia dopływ tlenu do oka i pomaga utrzymać mokrą powierzchnię styków.

Rodzaj soczewek kontaktowych przepisanych przez specjalistę, będzie zależał od preferencji, stylu życia i potrzeb pacjenta.

Najpopularniejsze i najczęściej przepisywane są miękkie soczewki kontaktowe.

Osoby noszące soczewki kontaktowe z prostą i niewielką wadą wzroku mają zwykle więcej opcji wyboru soczewek kontaktowych. Praktycznie wszystkie rodzaje soczewek są dostępne dla pacjentów: z astygmatyzmem (soczewki toryczne) i starczowzrocznością (soczewki dwuogniskowe lub wieloogniskowe, w tym soczewki progresywne). Więc nawet przy bardziej złożonej wadzie, nadal będziesz mieć wiele możliwości wyboru.

Oto najpopularniejsze rodzaje miękkich soczewek kontaktowych:


Jednodniowe – są zwykle droższe i należy je wyrzucać po cały dniu użytkowania. Oznacza to, że nie musisz ich czyścić ani dezynfekować, co może zapewnić większą wygodę. Są najzdrowszym rozwiązaniem dla twoich oczu

Dwutygodniowe – są noszone przez dwa tygodnie w trybie dziennym, czyszczone i dezynfekowane po każdym założeniu, a następnie wyrzucane.

Miesięczne – są noszone przez miesiąc w trybie dziennym lub dwa tygodnie przez dzień i noc (nie zalecane), czyszczone i dezynfekowane po każdym założeniu i wyrzucane.

Kiedyś, były stosowane również soczewki 3-miesięczne i roczne, ale ze względu na wiele powikłań ocznych, które niosły za sobą zostały wycofane z użytkowania. Producenci mieli zbyt dużo przegranych procesów sądowych związanych z ich użytkowaniem.

Twój optometrysta lub okulista pomoże Ci zdecydować, jakie soczewki powinieneś nosić.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, koniecznie postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji i czyszczenia soczewek dostarczonymi przez optometrystę i producenta soczewek kontaktowych. Dbanie o kontakty pomoże zachować zdrowe oczy.

Trzy powszechne mity dotyczące soczewek kontaktowych

1) Mit: Soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla oczu.

Fakt: Większość ludzi, szczególnie aktywnych i nastawionych na sport, woli soczewki kontaktowe od okularów, ponieważ są one bezpieczniejsze (szkło nie pęknie i nie wbije się w oko), nie ograniczają pola widzenia, nie parują. Jeśli są odpowiednio pielęgnowane, nie zagrażają oczom. Jeśli będą nieprawidłowo użytkowane mogą być powodem ciężkich powikłań rogówkowych.

2) Mit: Soczewki kontaktowe są droższe niż okulary

Fakt: Trudno powiedzieć, gdyż można sobie kupić kompletne okulary za 400 zł lub np. 2000 zł które średnio użytkujemy 2-3 lata. Koszt soczewek jednodniowych w skali roku to ok. 1000 zł a miesięcznych łącznie z płynami do ich pielęgnacji to 850 zł.

3) Mit: Musisz być osobą dorosłą lub mieć niezmienny wzrok, aby kwalifikować się do soczewek kontaktowych.

Fakt: Przede wszystkim nie ma ograniczeń wiekowych dla osób noszących soczewki kontaktowe. Wszyscy, od niemowląt po seniorów, mogą czerpać korzyści z soczewek kontaktowych. Jednak wielu profesjonalistów zachęca dzieci, aby przed użyciem kontaktów miały co najmniej 11 lat. Kontakty są również korzystne dla osób o często zmieniających się ostrościach wzroku, ponieważ można je łatwo zmienić zastępując innymi mocami.

4) Mit: Czy okulary są zdrowsze od soczewek.

Fakt: Zdecydowanie tak. Soczewki to ciała obce w oku powodujące podrażnienia i stany zapalne spojówek i rogówki (jeśli są przenaszane lub nieodpowiednio pielęgnowane). Wchłaniają film łzowy, powodując suchość oka dlatego zawsze przy ich użytkowaniu należy zakrapiać oczy kroplami nawilżającymi (najlepiej bez konserwantów co 2-3 godz po 1 kropli ).

Nie posiadają powłok antyrefleksyjnych, które chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem z komputera a brak antyrefleksu nie wspomaga wystarczająco ostrość wzroku podczas prowadzenia pojazdów wieczorem i w nocy, chyba, że na soczewki założymy okulary do jazdy nocnej.

Soczewki najlepiej sprawdzają się przy dużych mocach (powyżej -6,0 dptr. ) ponieważ nie ograniczają widzenia bocznego jak to ma miejsce w okularach.

Ogólnie soczewki nie są zbyt zdrowe dla oczu i zalecamy ich używać okazjonalnie (basen, sport, imprezy okolicznościowe) ale na co dzień lepiej nosić okulary.

Jeśli już musimy je stosować, to polecamy soczewki jednodniowe, które codziennie będą świeże i nie zanieczyszczone.

Parametr DK/T oznacza tlenotransmisyjność, czyli ile tlenu będzie dostarczane do oka przez materiał soczewki. Im większy tym lepiej. Jeśli soczewka zawiera dk/t >100 to uważana jest za „zdrową” .

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji soczewek kontaktowych :

porady na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych
 • Skorzystaj z właściwego rozwiązania. Oczyść i zdezynfekuj swoje kontakty produktami zalecanymi przez lekarza okulistę lub optometrystę. Pamiętaj, aby przechowywać soczewki w świeżym roztworze, nigdy nie należy nosić soczewek kontaktowych, które były w tym samym roztworze przez ponad 7 dni. Nigdy nie płucz ani nie przechowuj soczewek w wodzie z kranu, filtrowanej wodzie lub domowej roboty roztworze soli fizjologicznej.
 • Natrzyj i spłucz. Nawet jeśli używasz roztworu kontaktowego „bez pocierania”, codziennie przetrzyj i opłucz soczewki po wyjęciu ich z oczu. Pomoże to zmniejszyć osady lipidów i białek, które mogą powodować podrażnienie i suchość oczu.
 • Umyj i osusz ręce. Przed dotknięciem soczewki umyj ręce mydłem i wodą. Następnie osusz je nowym, czystym ręcznikiem. Pomoże to zapobiegać infekcjom oczu.
 • Wymieniaj swoje etui. Ważne jest, aby wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe co dwa miesiące lub wcześniej, jeśli ulegnie uszkodzeniu. Pomiędzy użyciami opłucz pojemnik uniwersalnym roztworem i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
 • Nigdy nie śpij w soczewkach. O ile nie nosisz soczewek o wydłużonym czasie noszenia i nie postępujesz zgodnie z zaleceniami specjalisty, nawet nie ucinaj sobie kociej drzemki w kontaktach. Spanie w jednodniowych szkłach kontaktowych nawet przez krótki czas może pozbawić oczy tlenu i zwiększyć ryzyko powikłań związanych z soczewkami kontaktowymi.
 • Unikaj dostania się wody do oczu. Nie kąp się, nie bierz prysznica, ani nie pływaj w basenie, wannie z hydromasażem, jeziorze, oceanie lub rzece podczas noszenia soczewek kontaktowych. Dostanie się wody do oczu może spowodować poważną infekcję oka, która może być trudna do wyleczenia. Wyjątek stanowią soczewki jednodniowe, których nie szkoda wyrzucić bo kąpieli.
 • Regularnie badaj wzrok. Trzymaj się regularnego harmonogramu badań oczu. Natychmiast skontaktuj się z okulistą, jeśli odczuwasz dyskomfort lub jakiekolwiek inne problemy z kontaktami.

Stosowanie się do tych porad pomoże Ci zmniejszyć ryzyko infekcji oka i innych powikłań związanych z soczewkami kontaktowymi.

Ryzyko związane z soczewkami kontaktowymi

Noszenie soczewek niesie ze sobą ryzyko, nawet jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami okulisty i dbasz o soczewki. Ryzyko wzrasta, jeśli nie postępujesz zgodnie z instrukcjami pielęgnacji soczewek kontaktowych i nie odwiedzasz regularnie okulisty.

Oto cztery możliwe powikłania związane z soczewkami kontaktowymi:

 • Podrażnienie lub suchość oczu – Dyskomfort i podrażnienie są powszechne u osób noszących soczewki kontaktowe. Twój lekarz okulista może podać krople do oczu i / lub zalecić przerwy w noszeniu soczewek kontaktowych.
 • Infekcje oka – osoby noszące soczewki kontaktowe mogą być bardziej narażone na rozwój bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych infekcji oczu. Jedną z najczęstszych infekcji oka jest różowe oko (zapalenie spojówek). Pływanie z kontaktami może narazić Cię na większe ryzyko zachorowania na acanthamoeba keratitis, bolesną pasożytniczą infekcję rogówki, której lecenie może trwać pół roku i która może prowadzić do utraty wzroku.
 • Problemy z rogówką – można zadrapać rogówkę podczas ściągania soczewki co jest bardzo bolesne, gdyż jest ona najbardziej unerwioną częścią ludzkiego ciała. Brudna soczewka może spowodować ciężko gojące się i bolesne owrzodzenie rogówki.
 • Tworzenie nowych naczyń krwionośnych – problem zwany „neowaskularyzacją” występuje, gdy nowe naczynia krwionośne wrastają w rogówkę. Może to być spowodowane zbyt długim noszeniem soczewek, spaniem w nich lub noszeniem soczewek, które nie przepuszczają wystarczającej ilości tlenu do rogówki (niedotlenienie rogówki). Taki stan nieodwracalnie degeneruje powierzchnię rogówki na której powstaje matowa powierzchnia zaburzająca widzenie.

Niektóre objawy problemów z soczewkami kontaktowymi obejmują:

 • Rozmyty obraz
 • Pieczenie, swędzenie lub uczucie piasku w oczach
 • Ból oka
 • Zaczerwienienie oczu
 • Nadmierne łzawienie
 • Wrażliwość na światło
 • Obrzęk jednego lub obu oczu

Powikłania związane z soczewkami kontaktowymi mogą być poważne. W najgorszym przypadku mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia oczu, a nawet ślepoty. Dlatego ważne jest, aby uzyskać szybką opiekę medyczną w przypadku wystąpienia problemu.

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast zdejmij swoje soczewki kontaktowe. Umieść je w pojemniczku na soczewki, aby zabrać je ze sobą do okulisty. Następnie skontaktuj się z gabinetem okulistycznym, aby poprosić o wizytę w tzw. nagłym wypadku.

Wskazówki dotyczące zakupu soczewek kontaktowych

Jeśli masz receptę na soczewki kontaktowe i chcesz kupić soczewki kontaktowe, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi zakupu soczewek kontaktowych, aby znaleźć najlepsze ceny, jakość i obsługę klienta:

 • Zastanów się nad wyborem optometrysty czy okulisty. To prawda, że ​​kupowanie kontaktów online może zapewnić wygodę, szybkość i oszczędność kosztów. Ale kupowanie od certyfikowanego optyka jest zawsze niezawodnym sposobem, zwłaszcza jeśli chcesz by twój wzrok był odpowiedni zaopiekowany.
 • Sprawdź opinie klientów. Nawet niektórzy z najbardziej renomowanych sprzedawców soczewek kontaktowych otrzymują skargi konsumentów. Sprawdź recenzje na stronach takich jak Google Maps, aby zobaczyć, co mówią inni klienci. Powtarzające się skargi na ten sam temat mogą pomóc w uniknięciu niespodzianek.
 • Uważaj na internetowych sprzedawców. Jest wielu renomowanych sprzedawców soczewek kontaktowych online, ale uważaj na wątpliwe praktyki, gdyż ​​niektórzy sprzedawcy mogą próbować zastąpić je inną marką niż te które przepisał okulista (kontaktolog) lub częściej optometrysta. Po dopasowaniu odpowiednich soczewk kontaktowych należy zawsze trzymać się zaleconych soczewek gdyż inne mogą okazać się za luźne, za ciasne, lub mieć nieprawidłową krzywiznę czy też wielkość.

Podsumowujące porady dotyczące soczewek kontaktowych

Twój specjalista pokaże Ci, jak zakładać, ściągać, czyścić i dezynfekować soczewki kontaktowe. Takie badanie z dopasowaniem może trwać nawet 1,5 godziny (w zależnosci jak szybko nauczysz się ich obsługi). Używaj wysokiej jakości produktów do pielęgnacji soczewek i czyść soczewki tak często, jak to możliwe, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Należy pamiętać, że noszenie soczewek kontaktowych przez długi czas może być niebezpieczne. Nadmierne noszenie może powodować problemy, takie jak niewyraźne widzenie, ból i zaczerwienienie z powodu braku tlenu przenikającego do oka.

Zawsze po przyjściu do domu ściągnij soczewki i załóż okulary by dotlenić oko przed pójściem spać. Czym dłużej będziesz w okularach tym lepiej. Jeśli nie będziesz stosować się do tej wskazówki, możesz doprowadzić oczy do tzw. nietolerancji oka do soczewek a wtedy nie będziesz mógł przez dłuższy czas lub wcale nosić soczewek.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to wyroby medyczne, które należy traktować poważnie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz widzieć lepiej i będziesz mieć spokój, wiedząc, że Twoje kontakty są zdrowe i bezpieczne dla Twoich oczu.

Recepta i dopasowanie soczewek kontaktowych

Najlepiej wykonać badanie wzroku i dopasowanie soczewek kontaktowych u tego samego specjalisty. Badanie oczu z soczewkami kontaktowymi zazwyczaj obejmuje:

Badanie wzroku – Twój optometrysta sprawdzi wzrok za pomocą różnych technik. O badaniu wzroku dowiesz się więcej z naszego artykułu:

Kontrole zdrowia oczu – Twój usługodawca przeprowadzi szereg testów, aby upewnić się, że Twoje oczy są zdrowe i że soczewki kontaktowe są dla Ciebie dobrym pomysłem.

Pytania o soczewki kontaktowe – Twój dostawca zapyta o Twój styl życia i preferencje dotyczące soczewek kontaktowych, aby określić, jaki rodzaj soczewek zalecić.

Pomiary oka – Specjalista zmierzy krzywiznę rogówki, aby dopasować soczewki kontaktowe. Może również sprawdzić, czy masz suche oczy, których stan może ulec pogorszeniu przez używanie soczewek.

Kontrola powierzchni oka i dopasowania – Optometrysta da Ci parę próbnych soczewek i użyje lampy szczelinowej (biomikroskopu), aby przyjrzeć się powierzchni oka i sprawdzić dopasowanie soczewki.

Wizyty kontrolne – Twój optometrysta będzie musiał ponownie się z Tobą zobaczyć, aby upewnić się, że kontakty są wygodne, dobrze dopasowane i nie powodują bólu oczu. W tym momencie Twój optometrysta może wypisać Ci receptę na docelowe soczewki kontaktowe.

Być może będziesz musiał wypróbować kilku marek soczewek kontaktowych, zanim znajdziesz odpowiednią dla siebie. Dotyczy to zwłaszcza osób z bardziej złożoną receptą — na przykład, jeśli potrzebujesz torycznych kontaktów na astygmatyzm lub soczewek progresywnych.

error: Ta treść jest chroniona!