Okulista Kielce EUROOPTYK | Badanie OCT, pole widzenia, daltonizm...

OKULISTA KIELCE EUROOPTYK –

KOMPLEKSOWA OFERTA

BADAŃ OKULISTYCZNYCH

Poznaj różne rodzaje badań wzroku, które możesz wykonać w salonach Eurooptyk.

Diagnostyka jaskry, zaćmy, korekcja daltonizmu czy zeza przy użyciu najnowszej technologii i sprzętu.

TOMOGRAFIA OCT

Tomografia OCTco to jest?

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. W tym celu korzysta z spójnej wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym. Jest całkowicie bezpieczne dla oka.

Podczas badania OCT uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka w formie przekrojów, które analizuje się pod kątem rozwoju choroby, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania.

Dzięki skaningowi optycznemu możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych oraz monitorowanie leczenia.

Niewątpliwą zaletą teg0 badania wzroku jest szybkość przeprowadzenia badania. Badanie OCT trwa około 10 minut – oraz brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby uszkodzić tkanki oka.

Istotny jest również fakt, że samo badanie jest wygodne, ponieważ odbywa się w pozycji siedzącej. Następnie, pacjent opiera podbródek na statywie i patrzy w jeden wyznaczony punkt. Rozpoczyna się wtedy skanowanie oka. Obraz wyświetlany jest na ekranie i na bieżąco oceniany przez specjalistę wykonującego badanie.

Co wykrywa badanie wzroku OCT?

W kontekście badania oka tomografię OCT wykorzystuje się do oceny struktury siatkówki, grubości jej włókien nerwowych, oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nerwu wzrokowego.

Standardowo badanie wykorzystuje się do diagnozy chorób oczu, jak na przykład zwyrodnienia plamki żółtej, diagnozy schorzeń rogówki, ciała szklistego oraz jaskry.

Co ciekawe, uzyskane przekroje z siatkówki są wykorzystywane również w diagnostyce innych poważnych schorzeń, jak na przykład cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby układu krwiotwórczego (zaliczamy do nich m.in. białaczkę).

Tomografia OCT służy do przeprowadzenia bezinwazyjnego, bezkontaktowego i bezbolesnego badania wzroku. Może być powtarzana wielokrotnie i rekomendowana jest pacjentom w każdym wieku, w tym kobietom ciężarnym.

Gdzie wykonać tomografię OCT w Kielcach?

Wyniki tomografii są dość obszerne i zawsze powinny być interpretowane przez specjalistę.

Najlepiej skorzystać z usług lekarzy okulistów lub dyplomowanych optometrystów klinicznych, dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszej oferty tomografii OCT w Eurooptyk Poradnia Słabowidzenia Zakład Optyczny przy ul. Karczówkowskiej 45 w Kielcach (budynek Centrum Medycznego Zdrowie).

Dysponujemy nowoczesnym tomografem, który jest uznawany za jeden z precyzyjniejszych na świecie, ponieważ umożliwiają badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0,001 mm.)

To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

 

BADANIE POLA WIDZENIA

Badanie pola widzenia – co to jest?

Badanie pola widzenia, zwane także perymetrią (w przypadku rzutowania siatkówki na powierzchnię kulistą) lub kampimetrią (w przypadku rzutowania na powierzchnię płaską) to badanie wzroku pozwalające na dokładne określenie ubytków w polu widzenia.

Pozwala ono ocenić, jaki zakres przestrzeni osoba badana obejmuje wzrokiem.

To badanie okulistyczne stosuje się w przypadku wielu chorób, które mogą powodować dysfunkcję w widzeniu, takich jak jaskra, udar mózgu, zaburzenia przysadki, guz mózgu.

Badanie pola widzenia odbywa się poprzez utrzymywanie wzroku osoby badanej w jednej pozycji a następnie prezentowanie jej różnych obiektów w polu widzenia.

Gdzie wykonać badanie pola widzenia w Kielcach?

Możesz je wykonać u nas w Eurooptyk – Zakład Optyczny, Poradnia Słabowidzenia Mariusz Jaros ul. Karczówkowska 45 (budynek Centrum Medycznego Zdrowie).

POMIAR CIŚNIENIA

Tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego) – co to jest?

Tonometria to rodzaj badania wzroku, w którym dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Gałka oczna wypełniona jest cieczą wodnistą (płynem śródocznym), która zapewnia jej prawidłowe napięcie i odpowiednie uwodnienie ośrodków optycznych tj. rogówki i soczewki, co wpływa na ich przejrzystość i regularność krzywizny.

Ciecz wodnistą wytwarza nabłonek ciała rzęskowego i wydziela do tylnej komory oka. Następnie przez otwór źreniczny ciecz ta przedostaje się do komory przedniej, skąd przez beleczkowanie w kącie rogówkowo-tęczówkowym (nazywanym kątem przesączania) odpływa do zatoki żylnej twardówki (nazywanej kanałem Schlemma), przedostaje się do znajdujących się w rąbku rogówki żył wodnych, a następnie do splotu naczyń żylnych.

Przez beleczkowanie tzw. drogą konwencjonalną odpływa około 90% cieczy wodnistej. Pozostałe 10% odpływa drogą naczyniówkowo-twardówkową przez tęczówkę oraz przez ciało rzęskowe do przestrzeni nadtwardówkowej. Odpływ cieczy wodnistej uwarunkowany jest oporem w drogach odpływu i ciśnieniem w żyłach nadtwardówkowych.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe zależy od stopnia równowagi między produkcją cieczy wodnistej a jej odpływem z gałki ocznej. U zdrowych osób za wartości prawidłowe ciśnienia wewnątrzgałkowego powszechnie uznaje się zakres 10–21 mm Hg. Ciśnienie wewnątrzgałkowe waha się w ciągu dnia (najwyższe jest w godzinach porannych). Jego średnie dobowe wahania nie przekraczają 5 mm Hg.

W przypadku tego rodzaju badania wzroku podmuch sprężonego powietrza spłaszcza rogówkę. Przy badaniu nie jest konieczne znieczulenie miejscowe. Siła podmuchu powietrza może jedynie zaskoczyć i przestraszyć pacjenta.

PACHYMETRIA

Pachymetria (pomiar grubości rogówki) – co to jest?

Pachymetria – czyli pomiar grubości rogówki – to jedno z podstawowych badań wzroku m.in. w diagnostyce jaskry. Wykonuje się je u pacjentów, u których występują nieprawidłowości w poziomie ciśnienia śródgałkowego. Może być ono zawyżone lub zaniżone z powodu występowania grubszej bądź cieńszej rogówki.

Zdarza się, że osoby z naturalnie grubszą rogówką mają nieco wyższe ciśnienie śródgałkowe i nie jest to powód do niepokoju. Z kolei u osób z rogówką cienką poziom ciśnienia bywa zaniżony. 

Badanie jest szybkie, całkowicie bezdotykowe  i nie wymaga podania znieczulenia.

Badanie grubości rogówki wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego pachymetrem z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: bezdotykowej lub ultrasonograficznej. W salonach Eurooptyk wykonujemy to badanie wzroku metodą bezdotykową.

Wyniki pachymetrii dostępne są natychmiast – razem z wyliczoną dla każdego oka ostateczną wartością ciśnienia śródgałkowego. Prawidłowa grubość rogówki u osób rasy białej (w środkowej części – grubość rogówki zwiększa się bowiem ku brzegom) wynosi 545 μm (+/- 40 μm).

W Eurooptyku znajdują się najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne pozwalające na nieinwazyjną i dokładną ocenę grubości rogówki. Badanie to jest częścią bezpłatnego pakietu badania wzroku przy zakupie okularów. Umów się na wizytę i zadbaj o swoje oczy już dziś.

POMIAR KĄTÓW ZEZA

Co to jest zez?

Zez to dosyć często występująca przypadłość. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i niemowląt. W okresie dorastania, wraz z wiekiem zez zazwyczaj mija. Żeby to jednak ułatwić, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednio wcześniej badań diagnostycznych, które pozwolą określić rodzaj występującego u dziecka zeza, jego kąt oraz przyczynę powstania. Takie dane umożliwiają później opracowanie odpowiedniego planu leczenia.

Wczesne zdiagnozowanie zeza i rozpoczęcie leczenia u dużej ilości pacjentów pozwala na znaczne zmniejszenie nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych, a często nawet na całkowite wyleczenie zeza.

Na czym polega badanie zeza?

Zazwyczaj badanie zeza w gabinecie polega na naprzemiennym zakrywaniu oczu. Jedno oko w trakcie takiego badania jest zakrywane przez lekarza, a w tym samym czasie pacjent drugim okiem wpatruje się we wskazany punkt. Takie badanie wzroku umożliwia zaobserwowanie, w jaki sposób ruszają się obie gałki oczne i stwierdzenie, która z nich jest zezująca.

Badanie zeza jest również przeprowadzane bez zakrywania gałek ocznych. Podczas takiego badania pacjent musi po prostu patrzeć we wskazane przez specjalistę kierunki, a ten obserwuje w tym czasie ruchy gałek ocznych. Po stwierdzeniu zeza następnym etapem jest przeprowadzenie badania kąta zeza.

AKOMODACJA

Badanie wzroku i akomodacja oka – co to jest?

Akomodacja oka wraz z wiekiem ulega osłabieniu, a to oznacza, że nie widzimy ostro przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Przez to potrzebujemy okularów do czytania. Proces ten postępuje, a to wymusza zmianę okularów, lub zakup pierwszej pary.

Wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, a co za tym idzie, osłabia się zdolność akomodacji. Coraz trudniej wykonywać czynności wymagające ostrego widzenia z bliskiej odległości.

Proces ten nazywany jest prezbiopią i zazwyczaj rozpoczyna się ok. 40. roku życia. Postępuje aż do 60-70 lat, kiedy to oko całkowicie traci zdolność akomodacji, a tym samym możliwość prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska.

Poza prezbiopią do nieprawidłowego przebiegu akomodacji mogą się przyczynić:

  • choroby narządu wzroku
  • choroby ogólnoustrojowe
  • przyjmowane leki

W celu korygowania wad refrakcji i zaburzeń akomodacji używa się okularów (zwykłych, dwuogniskowych albo progresywnych) lub soczewek kontaktowych.

 

error: Ta treść jest chroniona!