Nasz świat jest pod wpływem ciągłej ewolucji technologicznej. Wszechobecność urządzeń elektronicznych – tabletów, smartfonów czy komputerów spowodował, że nasz wzrok męczy się dużo bardziej niż wcześniej. Cyfrowe zmęczenie oczu to problem, który dotyka 80% ludzi regularnie korzystających z tych dobrodziejstw XXI wieku. Ale jest na to metoda! Okulary relaksacyjne to sposób na zapobiegnięcie nadwyrężaniu wzroku. Stanowi też niezbędną pomoc dla każdego użytkownika urządzeń elektronicznych (takich jak to na którym czytasz ten artykuł).
Masz 18-40 lat i korzystasz z szeroko pojętej elektroniki, czy dużo czytasz? Zobacz jak okulary relaksacyjne mogą pozwolić Tobie i Twoim oczom na relaks, którego tak bardzo potrzebują… Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dosłownie wszystkiego na temat szkieł relaksacyjnych.
A jeśli jesteś w wieku 40+ to przeczytaj koniecznie nasze artykuły na temat okularów biurowych i okularów progresywnych. Mogą być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem i trafniejszą technologią niż okulary relaksacyjne.
W tym artykule dowiesz się:
- Cyfrowe zmęczenie wzroku – czym jest? Czy można mu zapobiec?
- Co to są okulary relaksacyjne? Co znaczy, gdy mówimy „szkła relaksacyjne?”
- Czy okulary relaksacyjne faktycznie pomagają naszym oczom odpocząć?
- Okulary relaksacyjne – dla kogo się sprawdzą?
- Okulary relaksacyjne – cena
- Szkła relaksacyjne – rodzaje i producenci
- Czym się różnią okulary relaksacyjne od progresywnych?
- Jak długo trzeba się przyzwyczajać do okularów relaksacyjnych?
- Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla szkieł relaksacyjnych?
- Czy okulary relaksacyjne nosi się przez cały czas?
- Warto kupić okulary relaksacyjne?
- Gdzie kupić okulary relaksacyjne? Tylko u profesjonalnego (certyfikowanego) optyka!
Cyfrowe zmęczenie wzroku – czym jest? Czy można mu zapobiec?
Cyfrowe zmęczenie oczu to zespół objawów, które zachodzą podczas długotrwałego (ponad 2 godzinnego) korzystania z komputera, smartphona czy innych urządzeń cyfrowych. Powoduje ona z reguły słabszą ostrość widzenia, ból głowy, ramion, karku, czy łzawienie i zaczerwienienie oczu. Można temu zapobiec nosząc okulary relaksacyjne.
Codziennie spędzamy wiele czasu wpatrując się w ekran komputera czy telefonu, co niesie za sobą nieprzyjemne objawy:
- słabsza ostrość widzenia w czasie pracy przy komputerze lub podczas czytania
- podrażnione, zmęczone i łzawiące oczy,
- ból ramion, karku i pleców,
- ból głowy – szczególnie jeśli chodzi o ból w okolicy oczodołów, który sugeruje zmęczenie wzrokowe od pracy przy bliskich odległościach
- senność, czy znużenie podczas czytania, które nie jest związane z ogólnym zmęczeniem organizmu
- pieczenie oczu pod koniec dnia
- trudność w czasie jazdy samochodem po zmroku
Powyższe objawy są bezpośrednio związane z objawami cyfrowego zmęczenia wzroku i zaburzeń w pracy akomodacji.
A co to ta „akomodacja”? Jest to proces, który polega na adaptacji naszego oka do oglądania przedmiotów znajdujących się na każdej odległości. Nieistotne czy to blisko, „pośrednio” czy też daleko. Przy zaburzeniu akomodacji zaczynamy widzieć niewyraźnie, gdyż tracimy naszą naturalną ostrość. To prowadzi do zmęczenia oka, które pracuje ciężej aby wyostrzyć nasz obraz.
Warto wspomnieć, że praca już trochę ponad 2h przed urządzeniami elektronicznymi spowoduje dolegliwości związane z tym zespołem objawów.
Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran objawy się jeszcze bardziej nasilają, a do tego często zapominamy o mruganiu. Tak zbagatelizowana czynność prowadzi do braku nawilżenia oka, a to powoduje suchość i zaczerwienienie. Ostatecznie – tracimy ostrość widzenia, której tak bardzo przecież potrzeujemy.
W naszych salonach często spotykamy się z pacjentami, dla których te objawy to chleb powszedni. Wielu skarży się na gorsze widzenie w nocy i zastanawia się czy nie potrzebuje czasem mocniejszej korekcji po zmroku. Na szczęście w większości przypadków, dla osób między 18 a 50 rokiem życia wystarczą okulary relaksacyjne, które zapobiegają tym objawom.
Co to są okulary relaksacyjne? Co znaczy, gdy mówimy „szkła relaksacyjne?”
Okulary relaksacyjne to progresywna technologia, która została stworzona z lekkim i subtelnym wzmocnieniem soczewek do bliskich odległości. Szkła relaksacyjne łagodzą wszelkie objawy zmęczenia wzroku, takie jak bóle głowy, zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie związanych z pracą przy komputerze, tablecie, czy smartphonie.
Szkła relaksacyjne są dopasowane pod kątem łagodzenia objawów zmęczenia wzroku, takich jak bóle głowy, zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie. Te mogą wynikać z długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych. Okulary relaksacyjne to nowoczesna technologia, która została zaprojektowana z myślą o osobach korzystających codziennie z wszelkiej maści urządzeń elektronicznych. służą zapobieganiu skutkom cyfrowego zmęczenia wzroku.
Soczewki relaksacyjne nosi się w celu ograniczenia wysiłku naszych oczu (akomodacji). Jest to spowodowane dodaniem niewielkiej strefy z mocą do bliskiego widzenia w dolnej części szkła relaksacyjnego. (np. +0.57 dioptrii, +0.95 dioptrii, +1,32 dioptrii). Ten niewielki dodatek to takie „spa dla oczu”, które powoduje że wzrok może się zrelaksować. Widzenie jest bardziej komfortowe, obraz naturalniejszy, a praca przy komputerze staje się mniej nadwyrężająca.
Cechy okularów relaksacyjnych, które są warte poznania!
- Niewielka zmiana mocy (np.+ 0,6 dioptrii), by zmniejszyć zmęczenie oczu. Zapewnia to większy komfort nawet po kilku godzinach patrzenia na stałą odległość
- Zoptymalizowana cyfrowa powierzchnia zapewniająca wyraźne i dokładne widzenie w każdym punkcie soczewki
- Oko może bez wysiłku poruszać się i czytać z ekranu. Soczewki te pozwalają przenosić wzrok ponad monitor lub na sąsiednie biurko.
- Powłoka soczewek z niebieskim światłem i powłoka antyrefleksyjna, pomagają zmniejszyć cyfrowe zmęczenie oczu.
Wybór dodatku w częsci dolnej do bliskiego widzenia zależy od wielu czynników. Szczerość podczas wywiadu przy okazji optometrycznego badania wzroku pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję. Dodatek do bliży zależy od takich czynników jak:
- wiek
- zdolności akomodacyjne oczu
- nadmierna konwergencja (zbyt duży zbieżny kąt ustawienia oczu do bliży)
Czy okulary relaksacyjne faktycznie pomagają naszym oczom odpocząć?
Tak, okulary relaksacyjne mogą pomóc złagodzić zmęczenie oczu jesli zastosujemy „wsparcie akomodacji”. Noszenie okularów relaksacyjnych i uważne zwracanie uwagi na czas spędzony przed ekranem zmniejszy objawy związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku.
Okulary relaksacyjne wspierają akomodację naszych oczu jednocześnie zapewniając komfort widzenia z bliskich odległości. Szkła relaksacyjne to niezwykle wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które z łatwością zwalcza objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Stają się one niemal niezbędne w XXI wieku, gdyż nasze oczy są wystawione na nieustanny wysiłek związany z korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Okulary te spowodują, że nasze oczy będą bardziej wypoczęte i zachowają standardową ostrość widzenia.
Okulary relaksacyjne – dla kogo się sprawdzą?
Jesteś dobrym kandydatem na okulary relaksacyjne, jeśli:
- Nie jesteś w wieku powyżej 50 lat
- Doświadczasz nadwyrężenia oczu, czy zmęczenia oczu podczas czytania, pracy przy komputerze, czy innych zadań
- Masz problemy z akomodacją czy konwergencją (wykryte podczas badania wzroku)
- Wkraczasz w wiek prezbyopijny (40+)
Jeśli na co dzień wykonujesz dużo pracy w bliży, szkła relaksacyjne mogą być właśnie dla Ciebie. Okulary relaksacycjne dobieramy zazwyczaj dla studentów, pracowników biurowych, artystów czy dla każdego kto czyta, lub używa ekranów przez dużą część swojego dnia.
W dzisiejszych czasach duża część naszej codziennej pracy wiąże się z długimi okresami czytania i pracy przed ekranem komputera, wówczas mięśnie naszych oczu nieustannie pracują. Jeśli często czujesz się zmęczony po całym dniu pracy, zmęczenie oczu może być czynnikiem a szkła relaksacyjne zapobiegające zmęczeniu mogą przynieść ulgę.
Okulary relaksacyjne – cena
Cena szkieł relaksacyjnych to ok. 300 zł do nawet 500 zł za sztukę (najczęściej 350zł/szt). Czynniki, które wpływają na cenę okularów relaksacyjnych to oprawka oraz generacja i grubość soczewek, producent a także dodatkowe filtry czy powłoki ochronne.
By ocenić ile kosztują okulary relaksacyjne w Twoim indywidualnym przypadku będzie uzależniona jest od dwóch czynników:
Pierwszym są oprawki – cena będzie się różnić w zależności od rodzaju oprawki (pełne, półramkowe, bezramkowe), rodzaju oprawki, tworzywa i marki producenta oprawki. Ostateczna cena jest zawsze uzależniona od konkretnego modelu i producenta.
Drugi czynnik to cena samych soczewek relaksacyjnych. Ceny ich zakupu będą w głównej mierze uzależnione od generacji, a także marki producenta. Dodatkowym wydatkiem okażą się również filtry i powłoki ochronne (blue light, dodatkowe utwardzenie itp.)
Po dokładną i indywidualną wycenę należy udać się do lokalnego optyka i spytać o ofertę okularów relaksacyjnych.
Szkła relaksacyjne – rodzaje i producenci
Istnieją różne rodzaje szkieł relaksacyjnych i zależą one od producenta danej soczewki. Do niektórych producentów, wraz z nazwami ich soczewek relaksacyjnych, należą: Hoya (SYNC), Jai Kudo (READLAX), Essilor (EYEZEN), Szajna (ZOOM HD.), Zeiss (DIGITAL), czy JZO (PULSEO).
- HOYA (SYNC) – „Soczewki Sync III można polecać każdemu pacjentowi w wieku 13-50 lat noszącemu soczewki jednoogniskowe, który spędza ponad dwie godziny dziennie, patrząc na ekrany urządzeń cyfrowych lub wykonując inne czynności w obszarze bliży oraz osobom z objawami cyfrowego zmęczenia wzroku.”
- JAI KUDO (READLAX) – „Szkła relaksacyjne przeznaczone są dla osób 40+ i młodszych (w zależności od wariantu), zwłaszcza tych, które dużo czasu spędzają przed książką lub komputerem. Różnią się od innych szkieł biurowych JAI KUDO konstrukcją – zapewniają wyraźne widzenie także na dalekie odległości. Tym samym umożliwiają np. prowadzenie samochodu.”
- Więcej na stronie producenta: https://jaikudo.pl/szkla-okularowe/biurowe-relaksacyjne/
- Więcej na stronie producenta: https://jaikudo.pl/szkla-okularowe/biurowe-relaksacyjne/
- ESSILOR (EYEZEN) – „Szkła jednoogniskowe Eyezen™ są przeznaczone dla 3 grup wiekowych: młodych dorosłych – wiek: 20-34 lata; osób w wieku przedprezbyopijnym – wiek: 35-44 lata; młodych prezbiopów – wiek: 45-50 lat Dodatkowa moc w dolnej części szkieł okularowych jest idealnie dopasowana do wieku użytkowników, dzięki czemu Eyezen™ odpowiada na indywidualne potrzeby.”
- Więcej na stronie producenta: http://eyezen.pl/phar-1491314677.php?_uri=/eyezen/
- Więcej na stronie producenta: http://eyezen.pl/phar-1491314677.php?_uri=/eyezen/
- SZAJNA (ZOOM HD) – „Soczewki o specjalnej konstrukcji zmniejszającej wysiłek akomodacyjny oka dzięki przyrostowi mocy w dolnej części soczewki. Dla osób: które oczekują wsparcia widzenia przy czytaniu i korzystaniu z komputera; po 25 roku życia.”
- Więcej na stronie producenta: http://szajna.pl/strefa-optyka/#produkty
- Więcej na stronie producenta: http://szajna.pl/strefa-optyka/#produkty
- ZEISS (DIGITAL) – „Soczewki ZEISS Digital są idealnie zaprojektowane do korzystania z urządzeń cyfrowych takich jak czytniki lub smartfony. Zoptymalizowana konstrukcja wspierająca widzenie z bliska uwzględnia typowe ruchy oczu oraz bliższą odległość niż czytanie gazet charakterystyczną dla takich urządzeń.”
- Więcej na stronie producenta: https://www.zeiss.pl/vision-care/produkty-zeiss/soczewki-digital.html
- Więcej na stronie producenta: https://www.zeiss.pl/vision-care/produkty-zeiss/soczewki-digital.html
- JZO (PULSEO) – Ze strony producenta: „Soczewki zostały specjalnie zaprojektowane, tak aby spełniać potrzeby osób w wieku 18-40 lat, które często korzystają z obszarów do bliskiego widzenia. System Activ’ Boost™ zastosowany w tych soczewkach pomaga zmniejszyć wysiłek akomodacyjny, aby dopasować wzrok do widzenia bliży, szczególnie podczas korzystania z ekranów. Soczewki Pulseo™ dostępne są w 3 wersjach: +0.3 dioptrii, +0.6 dioptrii, +0.9 dioptrii.”
- Więcej na stronie producenta: https://www.jzo.com.pl/soczewki/soczewki-jednoogniskowe/pulseo/
O konkretną ofertę spytaj lokalnego optyka u którego będziesz kupował okulary relaksacyjne. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/
Czym się różnią okulary relaksacyjne od progresywnych?
Okulary relaksacyjne to odpowiednik okularów progresywnych, ale dla pacjentów w wieku do 50 lat ponieważ ich strefa do bliży może mieć maksymalnie 1,5 dioptrii dodatku. W bardziej zaawansowanym wieku dodatek do bliży jest większy co jest związane z większym stwardnieniem soczewki ocznej, a co za tym idzie zmniejszeniem zdolności akomodacyjnych oczu.
ZALETY:
- 50% niższa cena w stosunku do okularów progresywnych
- szersze strefy progresji
WADY:
- ograniczony wiekowo dodatek do bliży (1,5 dioptrii max.)
Okulary relaksacyjne to swego rodzaju wstęp do okularów progresywnych i wielu przypadkach są wystarczające dla młodych prezbiopów (40-50 lat.) Są soczewkami jednoogniskowymi z przedłużoną funkcją do widzenia w bliskich odległościach, a ich dodatek do bliży jest stosunkowo niewielki (ok. 0.5-1,5 dioptrii.) Są one też tańszym rozwiązaniem niż okulary progresywne.
Okulary progresywne przeznaczone dla osób mających problemy zarówno z postrzeganiem dali, jak i bliży – głównie do codziennego użytku. Są to okulary do widzenia na każdą odległość i są zalecane dla osób powyżej 48 roku życia, gdyż wtedy też zaczyna występować męcząca prezbiopia. Są one droższym rozwiązaniem niż okulary relaksacyjne. Standardowe okulary progresywne nie sprawdzają się dobrze do pracy przy komputerze, gdyż widzenie w nich powoduje nienaturalną pozycję ciała.
Rozwiązaniem dla prezbiopów (40+ lat) do pracy przy komputerze czy w zamkniętych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem są okulary biurowe lub w większości przypadków relaksacyjne.
Jeśli jesteś w wieku 40+ to przeczytaj koniecznie nasze artykuły na temat okularów biurowych i okularów progresywnych. Mogą być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem i trafniejszą technologią niż okulary relaksacyjne lecz nic nie zastąpi przymierzenia na żywo wszystkich konstrukcji soczewek w gabinecie optometrycznym.
Jak długo trzeba się przyzwyczajać do okularów relaksacyjnych?
Możesz potrzebować czasu, aby dostosować się do swoich nowych okularów relaksacyjnych. Większość użytkowników przyzwyczaja się do nich natychmiast po założeniu, ale może to potrwać dłużej. Istnieje też grupa ludzi, która nie lubi zmian związanych z okularami wieloogniskowymi lub ma problemy z błędnikiem który powoduje zaburzenia równowagi (rzadki przypadek).
Początkowo nowy użytkownik okularów relaksacyjnych może natrafić na obszary brzegowe, gdzie widzenie w tego typu soczewce nie jest tak wyraźne. Po jakimś czasie ten efekt ustępuje, a wzrok przyzwyczaja się do konstrukcji szkieł relaksacyjnych czy progresywnych.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla szkieł relaksacyjnych?
Istnieją przeciwskazania w stosunku do okularów relaksacyjnych, gdy pojawiają się:
- zaburzenia pracy błędnika,
- inne choroby, które powodują dodatkową utratę pola widzenia np. jaskra ,AMD (nie każdy przypadek)
Znaczna wiekszość ludzi nie ma żadnych przeciwskazań w stosunku do stosowania okularów relaksacyjnych, lecz można to stwierdzić jedynie podczas badania wzroku wykonanego przez wykwalifikowanego, dyplomowanego optometrystę, czy okulistę.
Każdy zakup tego typu soczewek powinien być poprzedzony solidnie przeprowadzonym badaniem, a idealnie – przymierzeniem okularów relaksacyjnych próbnych, które pozwolą przyszłemu potencjalnemu użytkownikowi zobaczyć jak szkła relaksacyjne sprawdzają się w ich konkretnym przypadku.
Czy okulary relaksacyjne nosi się przez cały czas?
Okulary relaksacyjne jak każde okulary korekcyjne, można spokojnie nosić przez cały czas. Wtedy górna część tych szkieł ułatwi Ci widzenie w dali, podczas gdy dolna część pomoże Ci w widzeniu z bliskiej odległości. Przy dużej wadzie wzroku zalecane jest noszenie okularów przez cały czas.
Z reguły gdy mówimy o okularach relaksacyjnych myślimy naturalnie o pracy z urządzeniami elektronicznymi, jednak nie ma żadnych przeciwskazań by stosować je np. do jazdy samochodem czy do innych codziennych czynności.
Warto kupić okulary relaksacyjne?
Szkła relaksacyjne są zdecydowanie warte dodatkowych kosztów, które wynoszą ok. 3x więcej niż standardowe szkła jednoogniskowe. Są one niemal niezbędne gdy odczuwasz zmęczenie wzroku po długim czasie wykonywania zadań na bliską odległość. Okulary relaksacyjne złagodzą zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie czy bóle głowy spowodowane czytaniem, pisaniem lub intensywną pracą przed ekranem komputera, tableta czy smartphona.
Dodatkową zaletą zaopatrzenia się w okulary relaksacyjne jest też fakt, że znacznie ułatwią one adaptację dla pacjentów, którzy będą w przyszłości nosić okulary progresywne. Z wiekiem potrzebujemy coraz większej mocy okularów do czytania, a większość stawia na okulary progresywne, które są naturalnym następcą szkieł relaksacyjnych.
Postęp technologiczny niesie ze sobą pozytywy jak i negatywy. Niestety wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany powoduje pogorszenie stanu zdrowia naszego wzroku i występowanie wcześniej wspomnianego cyfrowego zmęczenia wzroku. To dodatkowo zwiększa sens zaopatrzenia się właśnie w okulary relaksacyjne, a w niektórych przypadkach czyni je niezbędnym narzędziem do pracy czy życia codziennego.
Gdzie kupić okulary relaksacyjne? Tylko u profesjonalnego (certyfikowanego) optyka!
Okulary relaksacyjne kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/
W Kielcach okulary relaksacyjne możesz kupić w jednym z salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła relaksacyjne odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom.
To prawda, że przy wyborze nowych (albo pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.
To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.
Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.
Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.
A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach relaksacyjnych – bez obaw!
W Kielcach jest możliwość przymierzenia okularów okularów relaksacyjnych w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.
Polecamy szeroką gamę soczewek okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, Szajna, Essilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.
Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.
Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w zielony przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.