Zaawansowana technologia projektowania optycznego umożliwia stworzenie asferycznych soczewek okularowych o bardziej płaskich powierzchniach niż konwencjonalne sferyczne soczewki. Nadaje im to cieńszy i bardziej atrakcyjny profil. Konwencjonalne soczewki mają przednią powierzchnię sferyczną, co oznacza, że mają taką samą krzywiznę na całej powierzchni, wyglądając trochę jak powierzchnia piłki. Z drugiej strony soczewki asferyczne mają bardziej złożoną powierzchnię przednią, której krzywizna stopniowo zmienia się od środka soczewki do samej jej krawędzi.
W tym artykule odpowiem na wszystkie pytania, które przychodzą Ci do głowy w związku z soczewkami asferycznymi. Zapraszam do czytania.
- Soczewki asferyczne – co to znaczy?
- Soczewki asferyczne a sferyczne – różnice. Co lepsze?
- Soczewki asferyczne – dla kogo?
- Czy warto kupić szkła asferyczne?
- Szkła asferyczne rodzaje
- Szkła asferyczne – wady
- Soczewki asferyczne – cena
- Gdzie kupić szkła asferyczne?
- Szkła asferyczne czy z wysokim indeksem?
- Szkła asferyczne na astygmatyzm
Soczewki asferyczne – co to znaczy?
Szkła asferyczne są bardziej płaskie niż standardowe soczewki sferyczne. Nadal oferują te same korzyści w zakresie poprawy widzenia. Mają jednak atrakcyjny profil, ponieważ mają mniej krzywizny.
Oznacza to, że nie mają takiego samego wyglądu „denka od słoika” jak w przypadku tradycyjnych soczewek.
Soczewki asferyczne mają bardziej złożoną powierzchnię przednią ze stopniową krzywizną. Działają również lepiej, poprawiając sposób, w jaki światło załamuje się na siatkówce.
Osoby noszące okulary, które mają małą wadę wzroku, mogą nie zauważyć dużej różnicy. Natomiast osoby z dużą wadą wzroku typu dalekowzroczność (zwykle noszące grubsze okulary) odczują znaczną róznicę.
Zmniejszenie grubości soczewki oferuje też wiele innych korzyści. Cieńsze soczewki dają też więcej możliwości wyboru oprawek. Osoby z dużą wadą często muszą zadowolić się jedynie kilkoma opcjami, aby okulary nie wyglądały jak gogle.
Jak działają szkła asferyczne?
Soczewki asferyczne działają poprzez zmianę kształtu i krzywizny soczewki ze środka na całą powierzchnię aż do jej krawędzi. Wraz z tą zmianą krzywizny poprawia się optyka, a użytkownik soczewek asferycznych zyskuje bardziej płaskie i lżejsze szkła.
Z reguły sferyczne soczewki zapewniają przyzwoite wrażenia wizualne, jeśli chodzi o patrzenie przez nie. W przypadku gdy patrzysz przez środek soczewki. Jednak większość aberracji obniża jakość optyczną, jeśli patrzysz przez obiektyw ukośnie..
W takim przypadku automatycznie zmniejsza się pole widzenia. Zmieniony kształt soczewki asferycznej w porównaniu do soczewki sferycznej zapewnia szersze pole widzenia i wyraźne wrażenia wizualne.
Jeśli chodzi o aberracje na peryferiach, krótkowzroczni mają z nimi o wiele mniej do czynienia. Zmiany asferyczności są bardzo nieznaczne w porównaniu do soczewki z plusem (+). Jak widać na poniższym obrazku, przy tej samej średnicy, grubość soczewki można znacznie zmniejszyć dzięki konstrukcji soczewki asferycznej. Zostaje też w znacznym stopniu zniwelowane powiększenie (w przypadku plusów) lub pomniejszenie (w przypadku minusów) gałki ocznej.
Soczewki asferyczne a sferyczne – różnice. Co lepsze?
Konwencjonalne soczewki mają przednią powierzchnię sferyczną, co oznacza, że mają taką samą krzywiznę na całej powierzchni, podobnie jak piłka.. Z drugiej strony soczewki asferyczne mają bardziej złożoną powierzchnię przednią, której krzywizna stopniowo zmienia się od środka soczewki do krawędzi
Większość soczewek asferycznych to soczewki o wysokim indeksie (cieńszej grubości). Połączenie asferycznej konstrukcji z materiałami soczewek o wysokim indeksie tworzy soczewki, które są zauważalnie cieńsze i lżejsze niż konwencjonalne soczewki sferyczne szklane lub plastikowe.
W przypadku konwencjonalnych konstrukcji soczewek pewne zniekształcenia powstają, gdy odwracasz wzrok od środka optycznego — niezależnie od tego, czy Twój wzrok jest skierowany w lewo, czy w prawo, powyżej lub poniżej.
Konstrukcje soczewek asferycznych zmniejszają lub eliminują to zniekształcenie, tworząc szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne. Ta szersza strefa czystego obrazowania jest powodem, dla którego drogie obiektywy do aparatów fotograficznych, kamer, lornetek mają konstrukcję asferyczną.
Bardziej naturalne spojrzenie na świat i naturalniejszy wygląd Twoich oczu
Ponieważ soczewki asferyczne mają bardziej płaskie krzywizny niż soczewki konwencjonalne, dopasowują się bliżej twarzy. Jest to główna korzyść dla każdego, kto nosi silne okulary z „plusami”.
Konwencjonalne soczewki sferyczne na dużą dalekowzroczność powodują niepożądane powiększenie. To sprawia, że obiekty wydają się większe i bliższe niż w rzeczywistości. A ponieważ ten efekt powiększenia działa w obie strony, Sferyczne soczewki do dalekowzroczności również nadają oczom użytkownika nienaturalnie powiększony wygląd.
Konwencjonalne soczewki dla krótkowzroczności działają dokładnie odwrotnie: sprawiają, że rzeczy wyglądają na mniejsze i nadają oczom użytkownika mały, „paciorkowaty” wygląd.
Soczewki asferyczne – dla kogo?
Wiele osób decyduje się teraz na soczewki asferyczne ze względu na ich stylistyczną budowę i szeroki zakres w połączeniu z oprawkami. Jednak te soczewki oferują więcej niż tylko styl i walory estetyczne
Każdy, kto ma wady wzroku o wysokim stopniu, może skorzystać z soczewek asferycznych. Zwykle jest to około +/- 4,00 dioptrii lub więcej. Tradycyjne okulary stają się wtedy nieporęczne i ciężkie, ponieważ soczewki muszą być wystarczająco grube, aby korygować problemy ze wzrokiem. Soczewki asferyczne mogą u takich osób skuteczniej korygować problemy z ostrością widzenia.
Zalety soczewek asferycznych dla takich użytkowników :
- Korygują aberrację sferyczną i sprawiają, że obrazy są mniej rozmyte
- Poprawiają jakość obrazu
- Oferują lepsze widzenie peryferyjne
- Są lekkie i wygodne w noszeniu
- Więcej opcji oprawek dla osób z większą mocą optyczną
- Mają cieńszy i smuklejszy profil
Podczas gdy osoby noszące okulary najbardziej czerpią korzyści z soczewek asferycznych, producenci soczewek kontaktowych tworzą również modele asferyczne, oferując podobny, efekt mniejszych zniekształceń. Są idealne dla osób prowadzących bardziej aktywny tryb życia, którzy chcą lub potrzebują pełnego zakresu widzenia, w tym widzenia peryferyjnego, którego okulary mogą nie skorygować w zadawalającym stopniu.
Produkuje się też coraz więcej okularów do czytania z soczewkami asferycznymi. Chociaż soczewki asferyczne są zalecane dla osób, które potrzebują ciągłej korekcji wzroku, okulary do czytania o niższych dioptriach mogą również zyskać na asferyczności, zwłaszcza jeśli są to soczewki progresywne, a nie dwuogniskowe.
Czy warto kupić szkła asferyczne?
Niezależnie od tego, czy jesteś krótkowidzem, czy dalekowidzem, soczewki asferyczne są cieńsze i lżejsze, a ponadto mają cieńszy profil w porównaniu ze zwykłymi soczewkami sferycznymi. Różnica jest szczególnie duża w przypadku soczewek, które korygują wysoki stopień dalekowzroczności. Soczewki asferyczne znacznie redukują te niepożądane efekty powiększenia i pomniejszenia, dzięki czemu świat wygląda bardziej naturalnie dla użytkownika, a jego oczy wyglądają bardziej naturalnie dla innych ludzi.
- Soczewki korygujące dalekowzroczność (soczewki wypukłe czy tzw. „plusowe”) są grubsze w środku i cieńsze na brzegu. Im mocniejsza korekcja, tym bardziej środek soczewki wybrzusza się do przodu od oprawki.
- Soczewki asferyczne z plusowymi mocami mogą być wykonane z bardziej płaskimi krzywiznami, dzięki czemu soczewka jest mniej wybrzuszona od oprawki. Nadaje to okularom smuklejszy, bardziej estetyczny profil.
- Umożliwia to również osobie z dużą korekcją noszenie większej liczby oprawek bez obawy, że soczewki będą wyglądały zbyt grubo.
- Soczewki okularowe korygujące krótkowzroczność (soczewki wklęsłe lub „minusowe”) mają przeciwny kształt: są najcieńsze w środku i najgrubsze na krawędzi.
- Chociaż efekt wyszczuplania soczewek asferycznych jest mniej dramatyczny w soczewkach ujemnych, nadal zapewnia zauważalną redukcję grubości krawędzi w porównaniu z konwencjonalnymi soczewkami do korekcji krótkowzroczności.
Szkła asferyczne rodzaje
Konstrukcje asferyczne są dostępne w soczewkach jednoogniskowych do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu oraz w soczewkach progresywnych, dwuogniskowych do korekcji starczowzroczności.
Chociaż większość soczewek asferycznych jest wykonana z materiałów o wysokim indeksie, są one również dostępne ze zwykłego plastiku.
Inne ulepszenia, jak np. technologia soczewek fotochromowych jest również dostępna w soczewkach asferycznych.
Szkła asferyczne – wady
- Tworzenie skomplikowanych krzywych używanych w soczewkach asferycznych sprawia, że te zaawansowane soczewki są nieco droższe niż konwencjonalne. Jednak wyjątkowe korzyści kosmetyczne i wizualne tych cieńszych, lżejszych soczewek sprawiają, że są one dobrą inwestycją.
- Ponieważ soczewki asferyczne są bardziej płaskie i umieszczone nieco bliżej twarzy niż soczewki konwencjonalne, niektórzy użytkownicy mogą zauważyć więcej odbić od przedniej i tylnej powierzchni soczewek. Z tego powodu powłoka antyrefleksyjna jest niezbędna dla wszystkich soczewek asferycznych.
- Większa ostrożność przy wyborze oprawek. Mimo tego, że pozostawiają większy wybór niż standardowe szkła sferyczne, to z kilku powodów staranny wybór oprawek jest niezwykle ważny również w przypadku soczewek asferycznych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej wyglądające okulary uzyskuje się, gdy oprawka nie jest zbyt duża i gdy oczy znajdują się pośrodku otworu oprawki. Twój optometrysta lub optyk pomoże Ci wybrać najlepszy rodzaj oprawek do nowych soczewek asferycznych.
Soczewki asferyczne – cena
Ceny soczewek asferycznych są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od około 200 zł za sztukę i dochodzą nawet do 1000 zł. W zakładzie optycznym zawsze pytaj o pełną ofertę oraz przedstaw dokładnie Twoje wymagania dotyczące ich jakości oraz Twoje preferencje budżetowe. Ceny różnią się w zależności od wybranego indeksu (materiału), który różni się również nieco pod względem jakości i trwałości, a także od tego czy wybierzesz powłoki, które są twardsze lub mają inne właściwości w odniesieniu do soczewki bez specjalnych powłok.
Jaki producent produkuje szkła asferyczne?
Każdy producent produkuje soczewki asferyczne. Ale nie są one sobie równe. Niektórzy producenci oferują tylko jedną asferyczną powierzchnię soczewki. Natomiast niektórzy producenci mają asferyczne powierzchnie soczewek na przedniej i tylnej powierzchni. Ponieważ obie powierzchnie zostaną zoptymalizowane, waga zostanie dodatkowo zmniejszona, a także grubość. O szczególy zawsze pytaj w lokalnym salonie optycznym.
Gdzie kupić szkła asferyczne?
Soczewki asferyczne są dostępne w wielu miejscach. Jeśli kupujesz okulary za pośrednictwem optyka, zapytaj o opcje soczewek asferycznych.
Okulary z soczewkami asferycznymi kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/
Badanie wzroku jest szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy dużą wadę wzroku i potrzebujemy okularów korekcyjnych. Taki zakup powinien być zdecydowanie poprzedzony solidnie wykonanym optometrycznym badaniem wzroku.
Szkła asferyczne czy z wysokim indeksem?
Być może już zdajesz sobie sprawę z tego, że soczewki o wysokim indeksie są lepsze i cieńsze od standardowych soczewek, możesz też pomyśleć „czym różnią się one od soczewek asferycznych”? Dobre pytanie!
Mówiąc prościej, soczewki o wysokim indeksie są związane z ich grubością, podczas gdy soczewki sferyczne i asferyczne są związane z ich profilem.
W soczewkach o wysokim indeksie chodzi o współczynnik załamania światła, który wskazuje na zdolność soczewki do załamywania światła. Im wyższy wskaźnik, tym efektywniej załamuje się światło i tym cieńsza jest soczewka. Na przykład soczewki o wysokim indeksie z indexem 1,67 będą cieńsze niż standardowe soczewki z indeksem 1,5.
Krótko mówiąc – „sferyczne” i „asferyczne” oznaczają profil soczewki. Tam, gdzie soczewki sferyczne wykorzystują pojedynczą krzywą, soczewki asferyczne mają różne krzywe płaskie.
Warto też dodać, że soczewki asferyczne i o wysokim indeksie są zazwyczaj łączone w celu uzyskania smukłych soczewek. Na przykład soczewki o wysokim indeksie 1.6 będą smukłe, ale soczewki asferyczne o wysokim indeksie 1,6 będą jeszcze cieńsze.
Pamiętaj tylko, że im większa jest Twoja wada wzroku, tym wyższy indeks będziesz potrzebować w swoich soczewkach. Pamiętajmy jednak, że im cieńsza soczewka tym jej gęstość jest większa (liczba Abbego) a ostrość widzenia delikatnie słabsza. W większości przypadków to zjawisko jest niezauważalne dla użytkownika. To optyk powinien doradzić który index wybrać.
Szkła asferyczne na astygmatyzm
Soczewki asferyczne mogą być stosowane przy astygmatyzmie lub starczowzroczność, ale są osoby z astygmatyzmem, które nie będą miały żadnej korzyści z asferycznej powierzchni soczewki.