Okulary Do Pracy Przy Komputerze - Czy Są Rozwiązaniem Dla Ciebie?

Okulary do pracy przy komputerze pomagają ich użytkownikom zwalczyć szkodliwe skutki działania światła niebieskiego, które jest emitowane przez ekrany komputerów, telewizorów, smartphonów, czy tabletów. Przy wykorzystaniu powłok, jak antyrefleksyjna oraz filtrów przeciwko światłu niebieskiemu możemy walczyć z negatywnymi skutkami postępu technologicznego.

Jeśli jesteś ciekaw czy takie okulary to rozwiązanie dla Ciebie, oraz czy mają one jakieś wady – to dobrze trafiłeś! Zebraliśmy dla Ciebie wiele interesujących informacji na temat okularów do komputera. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Czy są specjalne okulary do pracy przy komputerze?

Okulary do pracy przy komputerze to specjalne okulary, których soczewki pokryte są warstwą ochronną, zwalczającą skutki szkodliwego promieniowania niebieskiego pochodzącego z ekranu komputera. Okulary do komputera wykorzystują powłokę antyrefleksyjną do zwalczania odbicia pochodzącego z ekranów, natomiast filtr światła niebieskiego redukuje ilość szkodliwego promieniowania.

czy są specjalne okulary do pracy przy komputerze?

Korzystanie z komputera, smartphona czy tableta to już właściwie codzienność. Wszechobecne sprzęty elektroniczne, które mają ekran emitują światło niebieskie. Według badań jest ono szkodliwe dla naszych oczu, ale nie tylko! Wpływa ono też na ogólne zdrowie całego naszego organizmu. Nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia wpływa m.in. na jakość naszego snu, która spada wyraźnie gdy siedzimy dłużej przed komputerem.

Wszechobecność sprzętów elektronicznych (i ich negatywnych skutków) to już właściwie normalka, ale nie musimy się poddawać. Okulary do komputera przychodzą nam z pomocą!

Jakie szkła ochronne są potrzebne do pracy przy komputerze?

  • Okulary do długiej pracy przy komputerze to takie, które posiadają filtr światła niebieskiego, gdyż redukują w pewnym stopniu jego szkodliwe działanie. Mogą eliminować zmęczenie jednocześnie nie pogarszając widzenia. Nie jest to opcja pozbawiona wad, bo tego typu szkła mają lekko żółte zabarwienie, co sprawia, że w zawodach wymagających precyzji w widzeniu barw (np. grafik komputerowy, malarz, dentysta) nie będą najlepszym rozwiązaniem, mimo, że ich właściwości ochronne są najlepsze.
  • Kolejną opcją jest zaopatrzenie się w okulary ze standardowymi szkłami antyrefleksyjnymi, które niwelują odbicia światła, co gwarantuje klarowność i ostrość obrazu. Tutaj przyda się powłoka hydrofobowa, która ułatwi ich czyszczenie i ograniczy parowanie oraz osadzanie się kropelek wody na powierzchni szkieł okularowych.
  • Warto też zaopatrzyć się w szkła z ochronną powłoką antyelektrostatyczną, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym typu gamma.
  • Ostatnią jest powłoka antystatyczna, która ogranicza osadzanie się na powierzchni okularów drobinek kurzu i zmniejsza potrzebę ich częstego czyszczenia

Czy antyrefleks chroni przed komputerem? Te i inne zalety!

Tak, antyrefleks chroni wzrok przed komputerem. Soczewki antyrefleksyjne niwelują odblaski świetlne, które są związane z korzystaniem z komputera i innych urządzeń elektronicznych. Specjalnym rodzajem antyrefleksu jest antyrefleks z niebieskim filtrem, który redukuje szkodliwe działanie światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Należy dodać, że soczewki ze zwykłą powłoką antyrefleksyjną to standard w dzisiejszych czasach i absolutne minimum jeśli chodzi o szkła do okularów do pracy przy komputerze. Do innych zalet soczewek z antyrefleksem możemy zaliczyć też:

  • Poprawioną klarowność i komfort widzenia
    • Bez światła odbijającego się od twoich soczewek, więcej światła dotrze do twojego oka. Zwiększa to ostrość wzroku i zmniejsza potrzebę mrużenia oczu, zwłaszcza podczas zadań wymagających głębokiego skupienia, takich jak korzystanie z komputera.
  • Zmniejszenie zmęczenia oczu
    • Odblaski mogą powodować poważne problemy podczas zadań wymagających głębokiego skupienia lub pracy na ekranie. Za każdym razem, gdy musisz zmrużyć oczy, aby coś zobaczyć, wytężasz wzrok. Wyeliminowanie odblasków podczas tych zadań pomoże zmniejszyć obciążenie twoich oczu.
  • Lepszy wygląd
    • Jeśli masz okulary bez powłoki antyrefleksyjnej, prawdopodobnie miałeś problem z robieniem dobrych zdjęć lub znalezieniem odpowiedniego kąta do rozmów wideo. Wszelkie jasne światła lub lampa błyskowa aparatu będą odbijać się od zwykłych soczewek. To samo dotyczy rozmów z kimś twarzą w twarz w jasnym otoczeniu. Soczewki antyrefleksyjne eliminują te odblaski, dzięki czemu każdy może wyraźnie zobaczyć Twoje oczy a nie odbicie siebie w twoich okularach.

Jakie powinny być okulary do pracy przy komputerze?

Najlepszym rozwiązaniem są okulary do pracy przy komputerze wykorzystujące filtr redukujący światło niebieskie. Chociaż nie blokują one 100% światła niebieskiego, na które jesteś narażony, to jednak zmniejszenie ekspozycji pomaga wspierać naturalny cykl snu i chroni przed zmęczeniem oczu. W przypadku gdy masz jakąś wadę wzroku niezbędnym jest by zakup okularów do komputera był poprzedzony optometrycznym badaniem wzroku.

jakie powinny być okulary do pracy przy komputerze?

Okulary do pracy przy komputerze powinny być wygodne, funcjonalne i pasować do Twojego indywidualnego układu wzrokowego. Powinny też pasować do Twojej specyfiki pracy oraz wieku, w jakim się znajdujesz.

Jeśli chodzi o okulary do pracy przy komputerze dla osób, które na codzień zajmują się pracą, która wymaga precyzji w rozróżnianiu barw (np. grafik komputerowy, malarz, dentysta) to okulary takie nie powinny mieć filtra światła niebieskiego. Wynika to z faktu, że najskuteczniejsze soczewki tego typu są „żółtawe”, co powoduje, że kolory będą lekko „przekłamane”.

Ile kosztują okulary do komputera?

Soczewki okularowe do pracy przy komputerze, które filtrują światło niebieskie to koszt ok. 300-400 złotych za komplet. Do tego wydatku należy też zaliczyć cenę oprawki, która się może wahać od 150 do nawet 2000 złotych w zależności od producenta danej oprawy, czy rodzaju tworzywa, z której została wykonana.

ile kosztują okulary do komputera?

Cena okularów do komputera w Twoim indywidualnym przypadku będzie uzależniona od dwóch czynników:

Pierwszym są oprawki – cena będzie się różnić w zależności od rodzaju oprawki (pełne, półramkowe, bezramkowe), rodzaju oprawki, tworzywa i marki producenta oprawki. Ostateczna cena jest zawsze uzależniona od konkretnego modelu i producenta.

Drugi czynnik to cena samych szkieł okularowych do komputera. Ceny ich zakupu będą w głównej mierze uzależnione od tego na jakie powłoki i filtry się zdecydujesz, a także marki ich producentów.

  • Szkła z antyrefleksem są najtańszą opcją a komplet standardowych szkieł można kupić już za ok. 120-200 zł za komplet, ale będzie on jedynie częściowo chronił przed promieniowaniem.
  • Szkła z antyrefleksem i filtrem redukującym światło niebieskie to wydatek ok. 300-400 zł za komplet, jednak będzie on zapewniał pełną ochronę przed tego typu promieniowaniem. Jest to typowa opcja w przypadku wyboru okularów do pracy przy komputerze.

Dodatkowym wydatkiem okażą się również inne opcje związane ze szkłami okularowymi, np. pocienianie ich grubości w przypadku większych wad wzroku, czy dodatkowe uszlachetnienia.

Po dokładną, indywidualną wycenę należy udać się do lokalnego optyka i spytać o ofertę okularów do pracy przy komputerze.

Okulary do pracy przy komputerze – ich wady

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego nie są jednak idealne w każdym przypadku – głównie ze względu na fakt, że są one lekko zabarwione (nie są jak neutralne bezbarwne szkła). Z reguły im lepsza ochrona przed światłem niebieskim – tym bardziej zabarwione szkło.

okulary do komputera wady
  • Estetyka: antyrefleks ma kolor niebieski (co nie każdemu musi odpowiadać), natomiast sama soczewka jest lekko zabarwiona na kolor żółty i wyglądem różni się od zwykłych soczewek z antyrefleksem. Wynika to jednak z faktu posiadania przez nich odpowiedniego filtra, który służy specjalnie do komputera i to dzięki niemu ma ochronne działanie.
  • Kolejną wadą jest fakt, że patrząc przez soczewki filtrująće światło niebieskie obraz może być lekko żółtawy, co może nieznacznie zmienić widzenie niektórych kolorów. Z reguły im soczewka jest bardziej żółta – tym lepiej filtruje światło niebieskie (nawet do 95%).
    • Powoduje to, że w niektórych zawodach zwyczajnie się nie sprawdzą jak np. dentysta, który musi odróżniać ubarwienie zębów, malarz, czy grafik komputerowy dla którego nawet lekka zmiana koloru będzie powodowała zupełnie inny efekt jego pracy. W tych przypadkach zaleca się skorzystanie z innego rozwiązania, jak choćby okulary ze standardowym antyrefleksem a podczas długotrwałej pracy przy komputerze włączenie filtra niebieskiego w ustawieniach komputera lub smartphona.

Rzetelny optyk czy optometrysta powinien być w stanie Ci doradzić jak takie okulary do pracy przy komputerze sprawdzą się w Twoim indywidualnym przypadku. Najlepszą opcją byłoby znalezienie usługodawcy, który podczas optometrycznego badania wzroku pokaże Ci jak widzi się w takich okularach. To z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji w przypadku ewentualnego zakupu.

Szkła filtrujące światło niebieskie – rodzaje i producenci

Istnieją różne rodzaje szkieł filtrujących światło niebieskie i zależą one od producenta danej soczewki. Do niektórych producentów, wraz z nazwami ich rozwiązań, należą: Hoya (Blue Control), Jai Kudo (Bluecare), Essilor (Eye Protect System), Szajna (LED Control), Zeiss (DuraVision® BlueProtect), czy JZO (BLUVXpert).

szkła filtrujące światło niebieskie rodzaje i producenci
  • HOYA (Blue Control) „BlueControl to powłoka ochronna, która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany cyfrowe. To optymalne rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają do czynienia z wyświetlaczami elektronicznymi przez cały dzień np.: studenci, gracze, pracownicy biurowi i dzieci.”
  • JAI KUDO (Bluecare) Ochronisz swoje oczy przed sztucznym światłem niebieskim (urządzenia cyfrowe), a także przed światłem słonecznym (100% ochrony UV).
  • ESSILOR (Eye Protect System) „Eye Protect System to pierwszy wbudowany system filtracji, który zapewni ochronę przed szkodliwym światłem w estetycznie przezroczystych szkłach. Szkła będą filtrować promieniowanie UV i częściowe światło niebieskofioletowe bez pozostawiania odcienia, dzięki czemu obrazy pozostaną wyraźne, a Twoje szkła przezroczyste. „
  • SZAJNA (LED Control) „Szkła LED Control zatrzymują niebezpieczne promieniowanie UV oraz szkodliwe zakresy światła niebieskiego. W efekcie do Twojego oka dociera tylko bezpieczne światło które pozwala Ci dobrze widzieć.”
  • ZEISS (DuraVision® BlueProtect)„Smartfony, lampy LED, telewizory, ekrany komputerów, czytniki i tablety emitują dużą ilość niebieskiego światła. Taka ilość niebieskiego światła jest jedną z przyczyn cyfrowego nadwyrężenia oczu. Filtr światła niebieskiego DuraVision® BlueProtect minimalizuje ilość niebieskiego światła, która dociera do naszego oka. Wielu użytkowników okularów z DuraVision® BlueProtect potwierdza lepszy komfort widzenia dzięki tej powłoce.
  • JZO (BLUVXpert) „Ochrona przed szkodliwym światłem niebieskim (415-455 nm), emitowanym przez słońce oraz przez sztuczne oświetlenie i urządzenia cyfrowe.”

Gdzie kupić okulary do komputera? Tylko u profesjonalnego (certyfikowanego) optyka!

Okulary do pracy przy komputerze kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/

gdzie kupić okulary do komputera?

Badanie wzroku jest też szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy wadę wzroku i potrzebujemy okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Taki zakup powinien być zdecydowanie poprzedzony solidnie wykonanym optometrycznym badaniem wzroku.

Gdzie kupić okulary do pracy przy komputerze w Kielcach?

W Kielcach okulary do komputera możesz kupić w jednym z salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła okularowe odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom.

Doradzimy Ci, czy jest to w ogóle odpowiednie rozwiązanie w Twoim przypadku i ewentualnie zaproponujemy alternatywę.

A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach do komputera – bez obaw!

W Kielcach jest możliwość przymierzenia okularów do pracy przy komputerze w trakcie badania wzroku i przetestowania jak działają. Zadzwoń i zapytaj o tę możliwość w jednym z naszych salonów Eurooptyk w Kielcach.

okulary progresywne kielce galeria

Polecamy szeroką gamę szkieł okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, SzajnaEssilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w zielony przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.

Pytania związane z okularami do komputera

okulary do komputera opinie pytania

Czy okulary do komputera można nosić na co dzień?

Tak, można swobodnie nosić okulary do pracy przy komputerze na codzień. Jest to nawet wskazane szczególnie w przypadku osób, które wykonują długą pracę przed komputerem, czy wykorzystujące je jako okulary korekcyjne do codziennego użytku. Jeśli są to jednak okulary zerówki (dla osób bez wady wzroku) z filtrem światła niebieskiego to noszenie takich okularów nie ma już takiego sensu.

Czy okulary do czytania nadają się do komputera?

Nie. W większości przypadków okulary do czytania nie będą się nadawać do komputera. W okularach do bliży (do czytania) ekran komputera musiałby być bardzo blisko oczu takiej osoby. Lepszym rozwiązaniem są okulary biurowe, które zapewniają szerokie pole widzenia zarówno w bliskich jak i pośrednich odległościach (na której znajduje się zazwyczaj monitor komputerowy). Powinni być one wykonane z odpowiednim filtrem światła niebieskiego i antyrefleksem.

Jeśli masz więcej niż 40 lat i szukasz okularów do pracy przy komputerze to przeczytaj nasz artykuł na temat okularów biurowych:

Czy okulary do dali nadają się do komputera?

Tak. Okulary do dali nadają się do komputera, jeśli pacjent nie przekroczył ok. 40-go roku życia i obraz pozostaje ostry dla danego użytkownika zarówno do dali jak i do bliży. W takim wypadku nie wymagane są specjalne okulary do komputera. Z reguły okulary do dali nie będą miały filtra światła niebieskiego, który zapewnia najwyższy stopień ochrony. Okulary do dali w tym przypadku powinny mieć minimum ochrony, czyli szkła z antyrefleksem, które zniwelują działanie odblasków pochodzących z ekranu komputera.

Czym się różnią okulary do czytania od okularów do komputera?

Okulary do czytania to okulary przeznaczone do widzenia z bliska i są one zazwyczaj wydawane osobom powyżej 40 roku życia. Z reguły nie posiadają filtrów odpowiednich do pracy na komputerze i nie są one wygodnym rozwiązaniem do pracy przy komputerze. Okulary do komputera są natomiast przeznaczone do widzenia pośredniego (70-120cm), posiadające odpowiednie powłoki i filtry – antyrefleks i filtr światła niebieskiego.

Czy okulary progresywne nadają się do pracy przy komputerze?

W przypadku komputera stacjonarnego okulary progresywne nie nadają się do pracy przy komputerze. Korzystając z laptopa lub smartfona są wystarczające, gdyż kąt patrzenia na te urządzenia jest dość ostry (30°-45°) ale korzystając z komputera stacjonarnego kąt patrzenia wynosi (90°) lub więcej w związku z tym żeby ostro widzieć musielibyśmy unosić głowę do góry co jest bardzo niewygodne i niebezpieczne dla naszego kręgosłupa.

Okulary biurowe sprawdzą się lepiej w przestrzeni na której korzystamy głównie z obszaru pośredniego i obszaru do bliży – czyli do pracy przy komputerze, czy oglądania telewizji. To jest rozwiązanie proponowane użytkownikom w wieku prezbiotycznym (40+).

O okularach biurowych przeczytasz więcej w poniższym artykule:

Natomiast dla osób 18-40 do pracy przy komputerze lepiej od okularów progresywnych sprawdzą się okulary relaksacyjne.

Szczególnie jeśli doświadczasz nadwyrężenia oczu, czy ich zmęczenia podczas czytania, pracy przy komputerze, czy innych zadań.

Więcej o okularach relaksacyjnych dowiesz się z naszego artykułu poniżej:

error: Ta treść jest chroniona!