Cylinder W Okularach - Wyjaśniamy. Sprawdź Co Musisz O Nim Wiedzieć

Otrzymałeś receptę na okulary i zauważyłeś termin „cylinder” i „oś”? Jeśli kiedykolwiek przyjrzałeś się uważnie swojej recepcie na okulary, prawdopodobnie zastanawiałeś się, co oznaczają liczby i terminy. Aby mogły być interpretowane na całym świecie, recepty na okulary są zapisywane w znormalizowanym formacie ze wspólnymi zapisami. Cylinder w okularach wskazuje ilość mocy soczewki dla astygmatyzmu.

Ten artykuł poświęcony jest cylindrowi w okularach i astygmatyzmowi, który on koryguje. Przeczytaj go aby dowiedzieć się o nim wszystkiego czego potrzebujesz.

Co to jest cylinder w okularach?

Cylinder w okularach wskazuje ilość mocy soczewki dla astygmatyzmu i reprezentuje różnicę między największymi i najsłabszymi mocami oka, które zwykle oddzielone są o 90 stopni. Jeśli w tej rubryce nic się nie pojawia, to albo nie masz astygmatyzmu, albo astygmatyzm jest tak mały, że nie trzeba go korygować soczewkami okularowymi. Cyfra w kolumnie cylindra może być poprzedzona znakiem minus (dla korekcji astygmatyzmu krótkowzrocznego) lub znakiem plusa (dla astygmatyzmu dalekowzrocznego). Moc cylindra zawsze podąża za mocą sferyczną w recepcie okularowej.

Następnym niezwykle ważnym pojęciem związanym z cylindrem w okularach jest oś. Jeśli recepta na okulary obejmuje moc cylindra, musi również zawierać wartość osi, która jest zgodna z mocą CYL (cylindra). Oś wskazuje kąt (w stopniach) między dwoma południkami oka, które ma astygmatyzm. Oś jest określona liczbą od 1 do 180. Liczba 90 odpowiada pionowemu południkowi oka, a liczba 180 odpowiada południkowi poziomemu.

Cylinder (CYL) jest prawie zawsze liczbą ujemną (wyjątkiem jest astygmatyzm dalekowzroczny), taką jak -1,25, -1,50, -1,75 itd. Jest mierzony w przyrostach co 0,25, w taki sam sposób jak moc/sfera. CYL oznacza dodatkową moc potrzebną do skorygowania astygmatyzmu. Im wyższa liczba, tym większy astygmatyzm. Oś opisuje orientację astygmatyzmu i kąt potrzebny do jego skorygowania.

Co to jest sfera i cylinder w okularach?

Obok cylindra w okularach na recepcie zawsze znajdziesz też pojęcie „sfera (SPH)”. Termin „sfera” oznacza, że ​​korekcja krótkowzroczności lub dalekowzroczności jest sferyczna, jednakowa we wszystkich meridianach oka. Wskazuje ilość mocy soczewki, mierzoną w dioptriach (D), zalecaną do korekcji krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Jeśli liczba pojawiająca się pod tym nagłówkiem ma znak minus (–), oznacza to, że jesteś krótkowzroczny; jeśli liczba ma znak plus (+) lub nie jest poprzedzona znakiem plus lub minus, jesteś dalekowzroczny.

Co to jest cylinder w soczewkach?

Recepta na soczewki kontaktowe składa się z różnych liczb z wartościami dodatnimi (+) lub ujemnymi (-), które określają „ustawienia” soczewek. Te ustawienia, które obejmują moc, sferę i cylinder, to te, które Twój optometrysta, czy okulista określił jako najskuteczniejsze w korekcji wzroku.

Kiedy cylinder w okularach? Astygmatyzm i więcej o nim

Astygmatyzm to powszechna i ogólnie uleczalna niedoskonałość krzywizny oka, która powoduje niewyraźne widzenie do dali i bliży. Występuje on, gdy przednia powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka wewnątrz oka mają niedopasowane krzywizny. Zamiast mieć jedną krzywiznę jak okrągła kula, powierzchnia ma kształt jajka. Powoduje to niewyraźne widzenie na wszystkich odległościach.

Astygmatyzm jest często obecny przy urodzeniu i może występować w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Często nie jest wystarczająco wymawiane, aby wymagać działań naprawczych. Kiedy tak jest, opcjami leczenia są soczewki korekcyjne lub zabieg chirurgiczny.

astygmatyzm jak widzi

Z czego jest astygmatyzm?

Oko ma dwie struktury o zakrzywionych powierzchniach, które „załamują” światło padające na siatkówkę, dzięki czemu tworzą się obrazy:

Rogówka, przezroczysta przednia powierzchnia oka wraz z filmem łzowym.
Soczewka, przejrzysta struktura wewnątrz oka, która zmienia kształt, aby pomóc oku skupić się na bliskich obiektach.

W idealnie ukształtowanym oku każdy z tych elementów ma okrągłą krzywiznę, jak powierzchnia gładkiej kulki. Rogówka lub soczewka o takiej krzywiźnie wygina się (załamując) całe wpadające światło równomiernie, tworząc ostry obraz bezpośrednio na siatkówce z tyłu oka.

W normalnym widzeniu światło wpada do oka i skupia się na jednym ognisku. Jednak w przypadku astygmatyzmu światło dociera do wielu punktów skupienia w oku.

Symptomy nieskorygowanego astygmatyzmu

Pacjenci z nieskorygowanym astygmatyzmem często zgłaszają objawy zmęczenia oczu, bólów głowy, migreny i drgania powiek – szczególnie po długotrwałym używaniu oczu podczas wykonywania wymagających wizualnie zadań, takich jak prowadzenie samochodu, czytanie lub korzystanie z komputera.

Zmrużenie oczu jest bardzo częstym objawem nieskorygowanego astygmatyzmu. Pacjenci mrużą oczy, aby zminimalizować otwarcie powieki, dzięki czemu światło może chwilowo nieco lepiej załamywać się w oku.

Czy cylinder w okularach może się zmienić? Jeśli tak, to jak często?

Niestety, recepty na astygmatyzm mogą się zmieniać i często zmieniają się wraz z wiekiem. Niewielkie zmiany kształtu rogówki mogą często powodować duże zmiany w pomiarze osi, chociaż zdarzają się one rzadko. Jeśli oś zmieniła się o więcej niż 90 stopni, skonsultuj się z optometrystą lub okulistą w celu wyjaśnienia swoich wątpliwości

Inne powody zmiany cylindra w okularach

Istnieje kilka innych czynników, które mogą wpływać na zmianę poziomu i kąta astygmatyzmu. Obejmują one:

  • Naturalny astygmatyzm wzrasta w wyniku wzrostu oka (obserwowany u dzieci i młodzieży)
  • Rozwój zaburzeń rogówki, takich jak stożek rogówki
  • Powstawanie zaćmy
  • Zespół suchego oka
  • Przesunięcie soczewki wewnątrzgałkowej (obserwowane u pacjentów, którzy wcześniej przeszli operację zaćmy)
  • Soczewki kontaktowe, które są zbyt ciasne i powodują zniekształcenia
  • Guz w oku

Ważne jest, aby zaplanować rutynowe badania oczu, abyśmy mogli przeprowadzić dokładną kontrolę Twoich oczu, i upewnić się, że pozostają zdrowe. Jeśli istnieją jakiekolwiek podstawowe problemy powodujące znaczną zmianę pomiarów astygmatyzmu, należy je wykryć we wczesnym etapie.

Czy okulary z cylindrami są droższe?

Nie są droższe. Soczewki ze standardowymi cylindrami, które nie wykraczają poza standardowy zakres (-0.25 do -2.00) mają taką samą cenę jak zwykłe szkła sferyczne. Soczewki z astygmatyzmem powyżej 2,00 dioptrii są nieco droższe.

error: Ta treść jest chroniona!