Swędzące Oczy - Dlaczego NIGDY Nie Należy Ich Drapać?

Prawie każdy od czasu do czasu odczuwa swędzące oczy. Przyczyn swędzenia oczu jest wiele, a problemowi często towarzyszą swędzące powieki – szczególnie u nasady rzęs – oraz zaczerwienione oczy lub opuchnięte powieki .

Termin medyczny określający swędzące oczy to świąd oczny.

Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się więcej o swędzących oczach i o tym, jak uzyskać ulgę. I od razu uprzedzamy – drapanie i przecieranie oczu nie pomaga, a może nawet mocno zaszkodzić!

Swędzące oczy – przyczyny

W większości przypadków swędzenie oczu jest spowodowane jakimś rodzajem alergii. Substancja drażniąca (zwana alergenem) – jak pyłki, kurz i sierść zwierząt – powoduje uwalnianie związków zwanych histaminą w tkankach wokół oczu, co powoduje swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Pocieranie nie pomoże Twoim swędzącym oczom. W rzeczywistości może to pogorszyć sytuację.

Alergie oczu mają wiele kształtów i rozmiarów i mogą być sezonowe lub całoroczne.

Alergie sezonowe powodują tak zwane alergiczne zapalenie spojówek . Najczęściej występuje wiosną i jesienią a jest spowodowane dużą liczbą pyłków i narażeniem na alergeny zewnętrzne, takie jak trawa i chwasty.

Z drugiej strony alergie całoroczne są obecne przez cały rok i są spowodowane przez takie rzeczy, jak pleśń i kurz.

W niektórych przypadkach produkt, którego używasz, może powodować swędzenie oczu związane z alergią. Na przykład u niektórych osób pojawiają się alergie na płyny do soczewek kontaktowych. Inne produkty zawierające składniki, które mogą powodować swędzenie oczu to:

  • Sztuczne łzy stosowane w leczeniu suchych oczu
  • Lecznicze krople do oczu na przewlekłe schorzenia, takie jak jaskra
  • Makijaż
  • Balsamy, kremy i mydła

Ale alergie nie są jedyną przyczyną swędzenia oczu. Jeśli (oprócz swędzenia) twoje oczy pieką , przyczyną może być zespół suchego oka lub dysfunkcja gruczołów Meiboma, a nie alergie.

Podobnie, jeśli Twoje powieki są zaczerwienione i zaognione, możesz mieć stan zwany zapaleniem powiek. Jest to spowodowane przez bakterie, a w niektórych przypadkach przez mikroskopijne roztocza żyjące na powiekach .

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, swędzenie oczu może sprawić, że noszenie soczewek będzie bardzo niewygodne. Czasami, jeśli nosisz kontakty zbyt długo lub nie wymieniasz ich wystarczająco często, może to również powodować swędzenie oczu.

Ponieważ przyczyny swędzenia oczu są tak różnorodne, jeśli objawy utrzymują się, nasilają się lub nie ustępują po zakończeniu sezonu alergicznego, umów się na wizytę u okulisty .

Zobacz powiązane:

Sposoby na swędzące oczy

Czasami objawy swędzenia oczu można złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty sztucznych łez lub przeciwalergicznych kropli do oczu. Jednak w wielu przypadkach do uzyskania ulgi mogą być potrzebne krople do oczu na receptę lub leki doustne.

Niektóre leki mogą również pomóc zmniejszyć podatność na ataki swędzących oczu w przyszłości, zwłaszcza jeśli objawy są spowodowane sezonowymi alergiami.

Nałożenie czystej, zimnej, wilgotnej myjki na zamknięte oczy również może pomóc złagodzić swędzenie oczu.

Najskuteczniejsze sposoby na swędzenie oczu to te, które bezpośrednio odnoszą się do przyczyny. Na przykład, jeśli Twoje objawy są związane ze stanem suchego oka, krople na alergię będą dla Ciebie mniej skuteczne niż u osoby, której swędzące oczy są spowodowane sezonowymi alergiami. Z tego powodu konsultacja z okulistą może być bardzo pomocna w ustaleniu najskuteczniejszego lekarstwa na swędzące oczy.

Kilka różnych rodzajów leków może pomóc złagodzić swędzenie oczu, ale tylko badający będzie wiedział, które leczenie lub kombinacja zabiegów jest najbardziej odpowiednia dla Twoich konkretnych potrzeb.

W niektórych przypadkach swędzące oczy można wyleczyć sztucznymi łzami lub kroplami na alergię. Ale w innych możesz również potrzebować antybiotyku, leku przeciwzapalnego lub specjalnych produktów do oczyszczania powiek.

Przede wszystkim, choć kuszące, nie pocieraj swędzących oczu. Pocieranie uwalnia więcej histaminy, co pogarsza swędzące oczy. Możliwe jest również uszkodzenie rogówki poprzez zbyt energiczne pocieranie oczu. Pocieranie oczu może również wprowadzić do oczu bakterie, które prowadzą do infekcji oka.

Dlaczego tarcie oczu jest szkodliwe?

Aby zrozumieć, dlaczego pocieranie oczu jest szkodliwe, zacznijmy od odrobiny informacji na temat budowy oka.

Kolagen stanowi podporę oka, w tym rogówkę i twardówkę (warstwa zewnętrzna i białko oka). Za każdym razem, gdy naciskasz na oko i pocierasz, kolagen rozciąga się do wewnątrz. Kiedy puścisz, rozciąga się z powrotem.

Oprócz uszkodzenia struktury oka, pocieranie oczu może powodować szereg innych problemów, w tym:

  • Kosmetyczny: Nadmierne pocieranie oczu może powodować powstawanie cieni i zmarszczek wokół oczu. 
  • Higiena: Twoje dłonie mają więcej bakterii niż jakakolwiek inna część ciała, więc wkładanie palca „do oka” jest zawsze złym pomysłem.
  • Bezpieczeństwo: Jeśli masz coś w oku, pocieranie może wyrządzić więcej obrażeń — lepiej pozwolić łzom naturalnie wypłukać drażniące ciało obce.

Jak pocieranie oczu może je uszkodzić?

Najpoważniejszym stanem spowodowanym tarciem oka (oprócz ślepoty) jest stożek rogówki, strukturalna nieprawidłowość rogówki, która powoduje słabe widzenie. 

Zwykle soczewki kontaktowe są tymczasowym rozwiązaniem dla pacjentów w celu skorygowania skutków stożka rogówki. Ale ponieważ soczewki przepuszczające gaz są tak niewygodne, jedyną opcją dla wielu pacjentów jest przeszczep rogówki. Zabieg, choć często zakończony powodzeniem, może jeszcze bardziej zagrozić Twojemu wzrokowi.

Stożek rogówki to nie jedyny problem, jaki możesz wywołać przez pocieranie oczu. Możesz także pogorszyć nasilenie podstawowych wad wzroku i schorzeń, takich jak krótkowzroczność i jaskra.

Za każdym razem, gdy naciskasz na oko, podnosisz ciśnienie w oku, więc jeśli masz problemy z jaskrą, niebezpiecznie podnosisz ciśnienie w oku, pocierając je.

Swędzące oczy – dlaczego widzimy światła, kiedy przecieramy oczy?

Jeśli kiedykolwiek zbyt mocno lub agresywnie przecierałeś oczy, prawdopodobnie widziałeś pływające gwiazdy lub kolorowe błyski zwane fosfenami .

Oto co się dzieje:

Kiedy zbyt mocno pocierasz oczy, podnosisz ciśnienie w gałkach ocznych i wpływasz na przepływ krwi. Ciśnienie wyzwala sygnały siatkówkowe w taki sam sposób, jak światło, ale ponieważ mózg nie rozpoznaje różnicy, aktywuje zmiany koloru lub błyski, jakby pochodziły z bodźców zewnętrznych. 

Fosfeny znikają, gdy przestaniesz pocierać oko, ale zwiększone ciśnienie w oku, które spowodowałeś, obciąża siatkówkę i czasami powoduje rozdarcie lub nawet odwarstwienie siatkówki.

Czy istnieje bezpieczny sposób na przetarcie oczu?

Pocierając oczy chwilowo zwiększasz ciśnienie w nich panujące. Ilekroć dotykasz oczu, rób to delikatnie. Siła nacisku potrzebna do delikatnego umycia lub wysuszenia twarzy ściereczką powinna być użyta z wyczuciem. Wszystko ponad taką siłę jest niezdrowe dla oczu.

Jeśli często przecierasz oczy, co powinieneś zrobić?

Jeśli często przecierasz oczy, powinieneś spróbować ustalić i rozwiązać przyczynę.

Czy Twoje oczy są zmęczone, może od zbyt dużej ilości pracy związanej z wpatrywaniem się w ekran? Cyfrowe zmęczenie wzroku może być przyczyną pocierania oczu. Jeśli tak jest, rób regularne przerwy od komputera lub zrób badanie wzroku, aby sprawdzić, czy potrzebujesz nowej recepty na okulary.

Jeśli pocierasz oczy w sezonie alergicznym, unikaj tego wyzwalacza alergii. Na przykład Dziennik Keratoconus zawiera wskazówki dotyczące zmniejszania objawów alergii, które pomogą Ci oprzeć się pokusie pocierania oczu.

Alergiczne zapalenie spojówek może również prowadzić do pocierania oczu, ale może to być niebezpieczne.

Pocieranie oczu uwalnia histaminę, więc nawet jeśli pocieranie jest w danym momencie przyjemne, w rzeczywistości nasila swędzenie, co może prowadzić do bardziej agresywnego pocierania oczu. 

Pocieranie oczu, chociaż świetnie się po nim przez chwilę czujesz, nie jest warte ryzyka uszkodzenia oczu lub utraty wzroku. 

error: Ta treść jest chroniona!