Jaskra I Czego Nie Wolno Robić Po Diagnozie (Ważne)

Jaskra jest nazywana „cichym zabójcą wzroku”, gdyż nie powoduje objawów bólowych i najczęściej człowiek nie jest świadomy, że ją posiada. Powoduje powolne i nieodwracalne zawężenie pola widzenia (w zaawansowanejj fazie pacjent widzi „tunelowo”, jak przez dziurkę od klucza.

Istnieje wiele różnych odmian jaskry. Jeśli zaczniesz unikać pewnych rzeczy, które nasilają objawy jaskry, Twoje życie stanie się o wiele lepsze. Chociaż jaskra jest przedmiotem ciągłych badań, jedno jest oczywiste… Niektóre pokarmy i czynności mogą być szkodliwe dla Twojej drogi do wyleczenia.

Dowiedzmy się, co to za rzeczy i postarajmy się ich unikać.

Jaskra jest chorobą oczu, która niesie ze sobą poważne konsekwencje, jeśli nie jest leczona w odpowiednim czasie. W rzeczywistości jest to jedna z głównych przyczyn ślepoty i utraty wzroku u osób w różnym wieku, najczęściej powyżej 60 lat.

Najczęstszym powodem jaskry jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe – spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej (która przemieszcz się między komorąmi przedniej części gałki ocznej-jaskra klasyczna) lub nieprawidlową budową kąta przesączania (jaskra wąskiego kąta przesączania)

Istnieje również jaskra normalnego ciśnienia, gdzie prawdopodobnym czynnikiem jej powstawania jest nieodpowiedni przepłych krwi przez nerw wzrokowy.

Jaskra pogarsza zdolność wyraźnego widzenia i ogranicza pole widzenia. Nie jest możliwe leczenie szkód wyrządzonych już przez jaskrę. Ale czy to oznacza, że powinieneś zrezygnować? Absolutnie nie. Istnieją różne terapie, leki i procedury zapobiegające dalszemu rozwojowi jaskry. Co więcej, możesz nawet zastosować naturalne środki, aby pomóc kontrolować chorobę.

Dzieje się tak, gdy nadmiar płynu gromadzi się w przedniej części oka, albo z powodu nieprawidłowego drenażu oka albo tęczówki blokującej kąt drenażu (jaskra zamkniętego kąta). Nadmiar płynu zwiększa ciśnienie w oku i powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, gdy nie jest leczony.

Leczenie pacjentów z jaskrą

Podczas gdy szkody spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne, regularne badania oczu u doświadczonego lekarza okulisty są niezbędne do wczesnego wykrycia jaskry. Podobnie jak w przypadku większości chorób oczu, wczesne wykrycie ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka pogorszenia się jaskry w szybkim tempie.

Po wykryciu istnieje wiele możliwości leczenia pacjentów z jaskrą. Krople do oczu, leczenie laserowe czy zabiegi chirurgiczne mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami, ale istnieje również kilka wyborów dotyczących stylu życia, które warto podjąć – w tym pewne zmiany w diecie.

Jakich pokarmów i napojów unikać, jeśli masz jaskrę?

Pacjenci z jaskrą zostaną poproszeni o dokonanie kilku wyborów dotyczących stylu życia. Większość z tych wyborów będzie specyficzna dla każdej osoby, zwłaszcza że każde ciało (i oczy) są inne. Mając to na uwadze, istnieje również wiele rzeczy, których powinieneś unikać bez względu na wszystko.

Przyjrzyjmy się niektórym pokarmom, których każdy pacjent z jaskrą powinien zawsze unikać. Zasadniczo pomoże to w sposób pośredni, ale może pomóc utrzymać zdrowy nerw wzrokowy i zminimalizować ciśnienie w oku.

Kofeina

kofeina a jaskra

Niektóre badania sugerują, że kofeina zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Oranicz ilość lub zastąp kawę, zieloną herbatą i gorzka czekoladą,

Tłuszcze nasycone

Dieta z dużą ilością tłuszczów nasyconych prowadzi do przyrostu masy ciała i wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI). Może to nie tylko zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale także poziom cholesterolu. Oznacza to ograniczenie, lub zaniechanie spożywania tłustej wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, masła, sera, mleka i innych produktów mlecznych.

Tłuszcze trans

Oprócz tłuszczów nasyconych należy również ograniczyć tłuszcze trans, ponieważ uszkadzają naczynia krwionośne. Są też powiązane z wysokim poziomem cholesterolu. Wiadomo również, że uszkadzają naczynia krwionośne w naszym ciele. Te uszkodzenia mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, w tym w naszych oczach. Wszystko, co widzimy, jest przekazywane do naszego mózgu przez nerw wzrokowy, który jest bardzo wrażliwą częścią oka.

Wszelkie uszkodzenia tego nerwu są nieodwracalne. Spożywanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe trans może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Należy unikać produktów spożywczych, takich jak ciastka, ciasta, pączki lub smażone produkty typu frytki czy margaryna.

Nadmiar soli

Chociaż pośrednio ograniczenie ilości spożywanej codziennie soli może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia krwi, co może również pomóc w zmniejszeniu ciśnienia w oku. Odrobina soli z umiarem jest w porządku, ale nie przesadzaj.

Oprócz unikania w codziennej diecie kofeiny, tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans i soli, pacjenci z jaskrą powinni również rozważyć unikanie wszelkich pokarmów, na które są uczuleni. Niektóre z tych wyborów dotyczących stylu życia mogą być trudne do wykonania, ale warto, jeśli chcesz utrzymać zdrowie oczu.

Jakich czynności unikać gdy masz jaskrę?

Wierz lub nie, ale jedzenie niektórych produktów nie jest jedyną rzeczą, której będziesz chciał uniknąć, próbując zmniejszyć ryzyko pogłębienia jaskry. Istnieje kilka czynności, które mogą być szkodliwe dla zdrowia oczu, zwiększając ciśnienie w oku, zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej.

Rzućmy okiem na niektóre czynności, nad którymi warto się zastanowić:

Podnoszenie ciężarów

Ćwiczenia są niezwykle ważne, ale musisz pamiętać o tym, jakie ćwiczenia wykonujesz. Na przykład staraj się unikać używania dużych ciężarów i ćwiczeń, przy których głowa jest odwrócona do góry nogami.

Nurkowanie

nurkowanie a jaskra

Badania nie wykazują żadnych wyraźnych dowodów między nurkowaniem a nasilonymi objawami jaskry, ale przed planowaniem jakichkolwiek wycieczek z akwalungiem należy skonsultować się z okulistą. Szczególnie ważne jest to w przypadku nurkowania na dużych głębokościach.

Skoki na bungee

skoki na bungee a jaskra

Powinieneś również zgłosić się do okulisty przed planowaniem jakichkolwiek wypraw na bungee. Nagła zmiana ciśnienia w oku podczas nagłego wstrząsu, może mieć niekorzystny wpływ na ciśnienie w oku.

Skoki spadochronowe

skoki spadochronowe a jaskra

Podobnie jak skoki na bungee – nagła zmiana ciśnienia w oku podczas skoku może mieć niekorzystny wpływ na ciśnienie w oku. Skonsulutuj się ze swoim lekarzem okulistą.

Joga

pozycje jogi a jaskra

Podobnie jak unikanie ćwiczeń, w których głowa jest odwrócona do góry nogami, to samo dotyczy wszelkich pozycji jogi, które wymagają stania na rękach lub innych niecodziennych pozycji. Porozmawiaj z zaufanym lekarzem okulistą, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś alternatywy.

Należy pamiętać, że badania są w toku i wiele z powyższych działań nie ma wyraźnych dowodów sugerujących bezpośrednią korelację między nimi a jaskrą. Jednocześnie ważne jest, abyś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje oczy były w stanie odnieść długofalowy sukces.

Na początek ważne jest, aby wszyscy – zwłaszcza pacjenci z jaskrą – codziennie stosowali zbilansowaną i zdrową dietę. Pomoże to utrzymać ciśnienie krwi w ryzach, prawidłowy przepływ krwi i dobry poziom cholesterolu – co może pośrednio pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w oku.

Owoce i warzywa to produkty bogate w składniki odżywcze, które pomagają obniżyć stres oksydacyjny dzięki przeciwutleniaczom oraz zapewniają szeroką gamę witamin i minerałów. Pomogą w zapobieganiu chorobom, ale nie powinny być postrzegane jako opcja leczenia lecz tylko dodatkowa linia obrony.

Co robić by zapobiegać objawom jaskry?

Te kroki w zakresie samoopieki mogą pomóc w wykryciu jaskry we wczesnych stadiach, co jest ważne w zapobieganiu utracie wzroku lub spowalnianiu jej postępu.

  • Regularnie badaj oczy. Regularne kompleksowe badania oczu mogą pomóc w wykryciu jaskry we wczesnych stadiach, zanim wystąpią nieodwracalne uszkodzenia. Jeśli jesteś zagrożony jaskrą, będziesz potrzebować częstszych badań wzroku. Poproś swojego okulistę lub optometrystę klinicznego, aby zalecił Ci odpowiedni harmonogram badań przesiewowych.
  • Poznaj historię zdrowia oczu swojej rodziny. Jaskra ma tendencję do występowania rodzinnie. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, możesz potrzebować częstszych badań przesiewowych.
  • Ćwicz bezpiecznie. Regularne, umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu jaskrze poprzez obniżenie ciśnienia w oku. Porozmawiaj z okulistą lub optometrystą o odpowiednim programie ćwiczeń.
  • Regularnie używaj przepisanych kropli do oczu. Krople do oczu na jaskrę zmniejszają ciśnienie śródgałkowe. Aby były skuteczne, krople przepisane przez lekarza muszą być stosowane regularnie.
  • Noś okulary ochronne. Poważne urazy oczu mogą prowadzić do jaskry. Nosić okulary ochronne podczas używania elektronarzędzi lub uprawiania niektórych dyscyplin sportowych np. tenis ziemny lud sqash.

Zadzwoń do swojego okulisty, jeśli objawy się nasilą.

Aby skutecznie zmniejszyć ryzyko powstania jaskry, zacznij planować regularne badania wzroku z lekarzem okulistą lub optometrystą klinicznym już dziś – bez względu na wiek ! Możesz monitorować zdrowie oczu i zapewnić przestrzeganie odpowiedniego planu leczenia.

Jeśli mieszkasz w regionie świętokrzyskim i obawiasz się, że możesz mieć jaskrę zapraszamy do Poradni Słabowidzenia Eurooptyk przy ul. Karczówkowskiej 45 w Kielcach, gdzie możemy wykonać badanie OCT, zmierzyć ciśnienie w oczach, wykonać pole widzenia, wstępnie zdiagnozować prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry i ewentualnie skierować na dalsze leczenie do okulisty.

error: Ta treść jest chroniona!