Zapalenie brzegów powiek jest częstą chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, opuchnięcie, podrażnienie i swędzenie powiek. Może powodować wysychanie skóry powiek i powstawanie płatków przypominających łupież na Twoich rzęsach,
Zapalenie brzegów powiek może być niewygodne. Ale nie jest zaraźliwe i zwykle nie powoduje trwałego uszkodzenia oczu.
Głównym sposobem leczenia zapalenia brzegów powiek jest regularne czyszczenie powiek i utrzymywanie ich bez strupów. Zapalenie powiek zwykle nie ustępuje całkowicie, ale możesz podjąć kroki, aby poradzić sobie z objawami. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o zapaleniu brzegów powiek.
- Zapalenie brzegów powiek – objawy
- Czy jestem zagrożony zapaleniem powiek?
- Co powoduje zapalenie brzegów powiek?
- Co powoduje dysfunkcję gruczołów Meiboma?
- Jakie są rodzaje zapalenia powiek?
- Jak diagnozuje się zapalenie brzegów powiek?
- Jak długo trwa zapalenie brzegów powiek?
- Jakie inne problemy zdrowotne może powodować zapalenie powiek?
- Jakie jest leczenie zapalenia powiek?
Zapalenie brzegów powiek – objawy
Typowe objawy zapalenia powiek to:
- Uczucie „ciała obcego” w oku
- Piekące oczy
- Łzawiące oczy
- Swędzące oczy
- Wrażliwość na światło
- Czerwone i opuchnięte oczy lub powieki
- Łzy spienione lub z małymi bąbelkami
- Suche oczy
- Złuszczające się powieki lub rzęsy po przebudzeniu
Zapalenie powiek może również powodować poważniejsze problemy, takie jak:
- Rozmyty obraz
- Rzęsy, które wypadają
- Rzęsy, które rosną w złym kierunku
- Obrzęk innych części oka, np. rogówki
Czy jestem zagrożony zapaleniem powiek?
Jesteś bardziej narażony na zapalenie powiek, jeśli masz:
- Łupież — łuszczące się plamy na skórze głowy lub twarzy
- Trądzik różowaty — stan skóry, który powoduje zaczerwienienie i guzki, zwykle na twarzy
- Skóra tłusta
- Alergie wpływające na Twoje rzęsy
Co powoduje zapalenie brzegów powiek?
W większości przypadków zapalenie brzegów powiek występuje, ponieważ masz zbyt dużo bakterii na powiekach u podstawy rzęs. Obecność bakterii na skórze jest normalna, ale zbyt duża ich ilość może powodować problemy. Możesz również dostać zapalenia brzegów powiek, jeśli gruczoły łojowe w Twoich powiekach zostaną zatkane lub w jakiś sposób podrażnione.
Przyczyny tylnego zapalenia powiek
Przy tylnym zapaleniu powiek problemy związane są z wewnętrzną częścią powieki. Na brzegach powiek znajdują się drobne gruczoły łojowe, zwane gruczołami Meiboma. Są one umieszczone zarówno w dolnej, jak i górnej powiece, a każda powieka zawiera od 15 do 20 gruczołów.
Otwory gruczołów Meiboma leżą wewnątrz linii rzęs, zwykle na brzegach powiek. Olejek powoli wsiąka, gdy mrugamy; jednak gruczoł zapada się, gdy jest pusty.
Olejek wytwarzany przez ten gruczoł łączy się z wodnistym składnikiem oka i razem tworzy film łzowy. Ta oleista warstwa pokrywa warstwę wody i chroni ją przed odparowaniem. Gdy jakość lub ilość wody lub oleju ulega zmianie, mogą pojawić się objawy, takie jak podrażnienie oczu na skutek ich suchości.
Zapalenie gruczołów Meiboma jest klasyfikowane według objawów, takich jak słaba jakość łez i zaczerwienienie wyściółki powieki. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły w powiekach wytwarzają olej nieregularnie, co również sprzyja rozwojowi bakterii. Wydzieliny gruczołów Meiboma są rozkładane przez bakterie, które mogą powodować podrażnienie oka, jednocześnie nadając filmowi łzowemu pienisty wygląd. Nadmiar oleju, który tworzy się wzdłuż krawędzi powieki, prowadzi do stanu zapalnego, a także tworzenia płatków.
Zapalenie brzegów powiek może spowodować powstanie czopów na szczelinach gruczołów Meiboma. Ta przeszkoda zmniejszy produkcję oleju, powodując, że olej, który pozostaje w gruczole, stanie się gęsty i zanieczyszczony.
Co powoduje dysfunkcję gruczołów Meiboma?
Chociaż istnieje wiele schorzeń, które mogą prowadzić do dysfunkcji gruczołów Meiboma, to jedna konkretna choroba skóry, znana jako trądzik różowaty, może blokować funkcjonowanie gruczołów Meiboma.
Gatunek Demodex folliculorum (nużeniec oka) występujący zarówno w mieszkach włosowych, jak i w gruczołach Meiboma. Pojawia się w większych ilościach u pacjentów z trądzikiem różowatym. Nadmierne odkładanie się tych gatunków może pobudzać układ odpornościowy, prowadząc w ten sposób do stanu zwanego trądzikiem różowatym ocznym. W przypadku trądziku różowatego oczy wielu pacjentów z trądzikiem różowatym wydają się czerwone lub łzawiące, a ponadto powodują podrażnienie oczu pacjentów dotkniętych tą chorobą.
Za zapalenie powiek odpowiedzialne są dwa gatunki nużeńca, które są rodzajem drobnych roztoczy. Przednie zapalenie powiek jest spowodowane przez Demodex folliculorum, podczas gdy tylne zapalenie powiek jest spowodowane przez Demodex brevis. Podczas gdy roztocze Demodex powoduje bezpośrednie uszkodzenia, przenosi również bakterie Staphylococci, które mogą powodować infekcje gronkowcowe.
Sprawdź nasz artykuł o nużeńcu oka:
Jakie są rodzaje zapalenia powiek?
Istnieją 2 rodzaje zapalenia powiek. Możesz mieć jeden rodzaj zapalenia powiek lub możesz mieć oba typy jednocześnie.
- Zapalenie powiek przednich. Zapalenie powiek przednich wpływa na zewnętrzną część oka, gdzie rzęsy przyczepiają się do powieki. Zwykle dzieje się tak z powodu bakterii na skórze lub łupieżu ze skóry głowy lub brwi. Alergie lub roztocza (drobne pasożyty) mogą również powodować zapalenie powiek przednich, ale jest to rzadkie.
- Tylne zapalenie powiek. Tylne zapalenie powiek wpływa na zewnętrzną wewnętrzną krawędź powieki – część, która dotyka oka. Ten rodzaj zapalenia powiek występuje, gdy gruczoły łojowe na powiekach zostają zatkane. Powszechne choroby skóry, takie jak trądzik różowaty i łupież skóry głowy, mogą powodować zapalenie powiek tylnych.
Jak diagnozuje się zapalenie brzegów powiek?
Twój okulista może sprawdzić zapalenie powiek, wykonując fizyczne badanie oczu. Podczas badania lekarz przyjrzy się uważnie twoim oczom, powiekom i rzęsom. Mogą używać jasnego światła lub specjalnego narzędzia powiększającego.
Jak długo trwa zapalenie brzegów powiek?
Czas trwania zapalenia brzegów powiek (blefaritis) może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak przyczyna, skuteczność leczenia, a także indywidualne cechy pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, blefaritis to schorzenie, które może mieć charakter przewlekły, co oznacza, że może się nawracać.
Czas trwania ostrej fazy zapalenia brzegów powiek może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od tego, jak szybko zostanie zdiagnozowane i podjęte leczenie. Jednakże, nawracające epizody blefaritis mogą skutkować dłuższym okresem leczenia i zarządzania objawami.
Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem okulistą w przypadku zapalenia brzegów powiek, aby ustalić dokładną przyczynę i opracować plan leczenia odpowiedni do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie może obejmować higienę powiek, stosowanie kropli lub maści, a w niektórych przypadkach antybiotyki. Lekarz pomoże również w monitorowaniu postępu leczenia i dostosowywaniu planu terapeutycznego, jeśli to konieczne.
Jakie inne problemy zdrowotne może powodować zapalenie powiek?
Zapalenie brzegów powiek może prowadzić do innych problemów z oczami, w tym:
- Jęczmień. Jęczmień to czerwony, bolesny guzek na powiece spowodowany zablokowanym gruczołem łojowym.
- Gradówka. Gradówka to twarda, bezbolesna grudka na powiece spowodowana zablokowanym gruczołem łojowym. Często dzieje się tak, gdy masz jęczmień, który nie znika. Może sprawić, że powieka puchnie i stanie się czerwona. Gradówka często znika sama.
- Wyschnięte oko. W filmie łzowym (cienka warstwa łez na powierzchni oka) mogą gromadzić się olej i płatki skóry. To może powodować suchość oczu co z kolei może powodować, że Twoje oczy mogą być wodniste lub łzawiące tzw. „suche-mokre” oko. Dowiedz się więcej o suchym oku.
- Uszkodzenie rogówki. W ciężkich przypadkach zapalenie powiek może uszkodzić rogówkę (przezroczystą zewnętrzną warstwę z przodu oka). Może się to zdarzyć z powodu obrzęku lub podrażnienia powiek lub rzęs, które rosną w niewłaściwym kierunku.
- Przewlekłe (długotrwałe) czerwone oko. Zapalenie powiek może powodować, że biała część oka (spojówka oczna) będzie zaczerwieniona.
Jakie jest leczenie zapalenia powiek?
Najlepszym sposobem leczenia zapalenia powiek jest utrzymywanie powiek w czystości. Używaj wody i delikatnego środka czyszczącego (takiego jak szampon dla dzieci), aby codziennie czyścić powieki i usuwać strupki.
Kroki czyszczenia powiek, gdy masz zapalenie powiek:
- Umyj ręce mydłem i wodą.
- Zmieszaj ciepłą wodę z delikatnym środkiem czyszczącym, takim jak szampon dla dzieci.
- Zanurz czystą, miękką ściereczkę lub wacik w ciepłej mieszance szamponu dziecięcego i wody.
- Przyciśnij szmatkę do zamkniętego oka i przytrzymaj kilka minut aby poluzować skórki. Może to również pomóc w zapobieganiu zatykaniu się gruczołów łojowych.
- Delikatnie pocieraj szmatką lub wacikiem powieki, skupiając się na obszarze, w którym rzęsy stykają się z powiekami.
- Przemyj oko czystą wodą.
- Powtórz te czynności na drugim oku, używając nowej szmatki lub wacika.
Oprócz domowych sposobów istnieją oczywiście inne opcje leczenia, które mogą pomóc w leczeniu zapalenia powiek. Zapytaj swojego okulistę, czy którakolwiek z tych opcji jest dla Ciebie odpowiednia:
- Krople do oczu. Lekarz może przepisać sterydowe krople do oczu, aby kontrolować zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie. Twój lekarz może również zalecić rodzaj kropli do oczu zwanych sztucznymi łzami. Możesz dostać te krople bez recepty.
- Leki zwalczające infekcje. Jeśli zapalenie powiek jest spowodowane przez bakterie, lekarz może przepisać antybiotyki.
Sprawdź powiązane artykuły: