Alergiczne zapalenie spojówek to zapalenie tkanki pokrywającej wnętrze powiek (spojówka powiekowa), a także białą część gałki ocznej (spojówka oczna). Wywoływane jest przez alergeny i czynniki drażniące, takie jak pyłki, kurz i pleśń. Alergiczne zapalenie spojówek można podzielić na dwa typy:
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek: Postać sezonowa wiąże się z sezonowymi alergiami, które zwykle występują wiosną i latem, a czasem jesienią. Narażenie oka na pyłki, trawę i inne alergeny w powietrzu powoduje sezonowe alergiczne zapalenie spojówek.
Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek: Ta postać wieloletnia utrzymuje się przez cały rok i jest zwykle wywoływana przez alergeny wewnętrzne, takie jak sierść zwierząt, kurz i zarodniki pleśni.
Alergiczne zapalenie spojówek – co to?
- Alergiczne zapalenie spojówek to zapalenie spojówek spowodowane reakcją alergiczną.
- Reakcje alergiczne wywołane np. przez alergeny w powietrzu mogą powodować stan zapalny spojówki.
- Częste są zaczerwienienia, swędzenie, obrzęk i łzawienie.
- Różne krople do oczu mogą pomóc zmniejszyć objawy i stany zapalne.
Spojówka (błona wyściełająca powiekę i pokrywająca białko oka) zawiera dużą liczbę komórek układu odpornościowego (zwanych komórkami tucznymi), które uwalniają substancje chemiczne (zwane mediatorami) w odpowiedzi na różne bodźce (takie jak pyłki, zarodniki pleśni lub roztocza). Te mediatory powodują stan zapalny w oczach, który może być krótkotrwały lub długotrwały. Około 20% ludzi ma pewien stopień alergicznego zapalenia spojówek. (Zobacz także Przegląd zaburzeń spojówek i twardówki.)
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek (zapalenie spojówek, katar sienny) oraz całoroczne alergiczne zapalenie spojówek (atopowe zapalenie spojówek, atopowe zapalenie rogówki i spojówek) to najczęstsze rodzaje reakcji alergicznych oczu.
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek jest często powodowane przez zarodniki pleśni, pyłki drzew, chwastów lub traw, co prowadzi do jego typowego wyglądu wiosną i wczesnym latem. Pyłki chwastów są odpowiedzialne za objawy alergicznego zapalenia spojówek latem i wczesną jesienią. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek występuje przez cały rok i jest najczęściej powodowane przez roztocza lub sierść zwierząt.
Wiosenne zapalenie rogówki i spojówek jest poważniejszą postacią alergicznego zapalenia spojówek, w której nie jest znany środek pobudzający (alergen). Choroba występuje najczęściej wśród chłopców, zwłaszcza w wieku od 5 do 20 lat, którzy mają również egzemę, astmę lub sezonowe alergie. Wiosenne zapalenie rogówki i spojówki zwykle powraca każdej wiosny i ustępuje jesienią i zimą. Wiele dzieci wyrasta z tego stanu we wczesnej dorosłości.
Zapalenie spojówek wywołane wirusem lub bakterią, w przeciwieństwie do reakcji alergicznej, nazywa się zakaźnym zapaleniem spojówek.
Objawy alergicznego zapalenia spojówek
U osób ze wszystkimi postaciami alergicznego zapalenia spojówek występuje intensywne swędzenie i pieczenie w obu oczach. Chociaż objawy zwykle dotyczą obu oczu w równym stopniu, rzadko tylko jedno oko jest dotknięte bardziej niż drugie. Spojówka staje się czerwona i czasami pęcznieje, nadając powierzchni gałki ocznej opuchnięty wygląd. Powieki mogą silnie swędzieć. Tarcie i drapanie prowadzi do zaczerwienienia skóry powiek, obrzęku i pomarszczenia.
W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia spojówek i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek występuje duża ilość rzadkiej, wodnistej wydzieliny. Zazwyczaj nie pogarsza widzenia. Wiele osób ma przy nim również katar.
W wiosennym zapaleniu rogówki i spojówki wydzielina z oka jest gęsta i śluzowata. W przeciwieństwie do innych typów alergicznego zapalenia spojówek wiosenne zapalenie rogówki i spojówek często dotyka rogówkę (przezroczystą warstwę przed tęczówką i źrenicą), a u niektórych osób rozwijają się bolesne, małe, otwarte rany (owrzodzenia rogówki). Owrzodzenia te powodują głęboki ból oka przy ekspozycji na jasne światło (światłowstręt) i czasami prowadzą do trwałego pogorszenia widzenia.
Różnice między alergicznym zapaleniem spojówek a bakteryjnym zapaleniem spojówek
Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy rozróżnianiu między bakteryjnym zapaleniem spojówek a alergią jest trwający sezon. Zmiana pory roku lub sucha i zanieczyszczona atmosfera są bardziej odpowiedzialne za alergiczne zapalenie spojówek.
Załóżmy, że zdajesz sobie sprawę ze swoich alergii lub nietolerancji pokarmowych. W takim przypadku każda ekspozycja na alergen lub środek drażniący przed pojawieniem się różowego oka może pomóc w postawieniu diagnozy podrażnienia oka.
Jeśli jednak jesteś osobą aktywną, która wcześniej była w zatłoczonym miejscu publicznym, miejscu pracy lub szkole i nawiązała kontakt z kimś cierpiącym na bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek jest bardziej prawdopodobne, że rozwinęła się bakteryjna lub wirusowa postać tego schorzenia.
Alergie często nie wykazują ciężkich objawów i ustępują w krótszym czasie niż zapalenie spojówek spowodowane innymi czynnikami. Zarówno u dorosłych, jak iu dzieci, bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek może powodować poważne objawy, jeśli nie jest skutecznie leczone. Może powodować stan zapalny rogówki oka, wpływając w ten sposób na widzenie. Ciągłe uczucie, że coś utknęło w oku, nadwrażliwość na światło i niewyraźne widzenie to częste wirusowe lub bakteryjne objawy zapalenia spojówek.
Zalecamy wizytę u okulisty, aby postawić prawidłową diagnozę dla Twojego stanu. Badający wykorzystuje historię pacjenta, aktualne objawy i dokładne badanie oka w celu określenia stanu pacjenta. W niektórych przypadkach pobierają próbkę wydzieliny z oczu i wysyłają do laboratorium w celu hodowli. Dzięki temu lekarz może ocenić raporty pod kątem rzeczywistej przyczyny zapalenia spojówek, a następnie odpowiednio je leczyć.
Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie
Zapalenie spojówek wywołane alergenem (takim jak pyłki lub sierść zwierząt) zwykle ustępuje po usunięciu alergenu z otoczenia osoby. Leki alergiczne i niektóre krople do oczu (miejscowe leki przeciwhistaminowe i środki zwężające naczynia krwionośne), w tym niektóre krople do oczu na receptę, mogą również przynieść ulgę w alergicznym zapaleniu spojówek. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kombinację leków w celu złagodzenia objawów. Twój lekarz może pomóc, jeśli masz zapalenie spojówek spowodowane alergią.
Krople do oczu i suplementy na alergiczne zapalenie spojówek
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek obejmuje antyalergiczne krople do oczu. Stosowanie schłodzonych suplementów łez i zimnych okładów oraz unikanie znanych alergenów może pomóc złagodzić objawy.
Krople zawierające lek przeciwhistaminowy. O szczegóły zapytaj farmaceutę.
Niesteroidowe przeciwzapalne krople do oczu pomagają złagodzić objawy. Krople do oczu zawierające kortykosteroidy mają silniejsze działanie przeciwzapalne. Jednak te krople do oczu nie powinny być stosowane dłużej niż przez kilka tygodni bez ścisłego monitorowania przez okulistę (lekarza specjalizującego się w ocenie i leczeniu [chirurgicznym i niechirurgicznym] zaburzeń oka), ponieważ mogą powodować wzrost ciśnienia w oczach (jaskra), zaćma i zwiększone ryzyko infekcji oka.
Bardzo pomocne mogą być również przyjmowane doustnie leki przeciwhistaminowe, zwłaszcza gdy inne obszary ciała (np. uszy, nos, gardło) są dotknięte alergią.