Optometrysta - Specjalista Od Doboru Okularów Korekcyjnych (I Nie Tylko)

Optometrysta to pierwsze miejsce do którego powinieneś się udać w celu skorygowania wad refrakcji wzroku. Najczęstszą przyczyną słabej ostrości wzroku jest wada refrakcji czyli nieprawidłowy sposób załamywania się światła w gałce ocznej. Przyczyny wad refrakcji to: zmniejszona elastyczność soczewki związana z wiekiem (starczowzroczność), nieprawidłowości rozmiaru oka (krótkowzroczność, nadwzroczność) oraz nieprawidłowości kształtu rogówki (astygmatyzm).

Jeśli czujesz, że Twój wzrok nie jest już taki jak kiedyś lub jeśli masz ponad 40 lat, powinieneś udać się do optometrysty aby przebadać wzrok. Wiele problemów ze wzrokiem związanych z wiekiem zaczyna się pojawiać po czterdziestce, więc lepiej być na nie przygotowanym. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, mogą również powodować poważne problemy ze wzrokiem.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o optometryście oraz o tym z czym warto się do niego wybrać.

Czym się zajmuje optometrysta?

Optometrysta to specjalista opieki zdrowotnej, posiadający licencję na wykrywanie zaburzeń związanych z układem wzrokowym. Jest specjalistą w badaniu wzroku pod kątem doboru okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych usprawniających widzenie.

Wykonuje pracę, którą niegdyś wykonywali tylko okuliści, z wyjątkiem operacji i przepisywania leków okulistycznych. Pracuje w szpitalach, klinikach, przemyśle okulistycznym, instytucjach edukacyjnych i przy projektach badawczych.

Optometrysta „kliniczny” ma na celu udzielanie rad i rozwiązań pacjentom z chorobami oczu.

Najpierw optometrysta przeprowadza wywiad, podczas którego zbiera historię medyczną pacjenta, dotyczącą jego problemów ze wzrokiem oraz współistniejących chorób. Ważne są też rodzinne obciążenia genetyczne.

Następnie oczy są sprawdzane pod kątem wad refrakcji jak równiez przeprowadzanych jest wiele specjalistycznych testów w celu oceny stabilności widzenia, ruchomości i ustawienia gałek ocznych. W razie potrzeby przepisywane są okulary, soczewki kontaktowe oraz ćwiczenia wzrokowe w celu uzyskania prawidłowego widzenia.

Czy optometrysta może wystawić receptę?

Tak. Optometrysta zajmuje się wystawianiem recept na okulary, które są potem realizowane przez optyka w celu wykonania okularów. Okulary i soczewki kontaktowe wymagają recepty, ponieważ potrzebna jest informacja jak można poprawić wzrok pacjenta i jakiego typu soczewki należy użyć. Kiedyś tylko okuliści zajmowali się doborem okularów, ale obecnie w tym celu najlepiej udać się do optometrysty, który w tej dziedzinie jest wyspecjalizowany.

Recepta optometryczna w przeciwieństwie do okulistycznej nie jest póki co objęta refundacją NFZ. Obecnie trwają rządowe prace nad uregulowaniem tego tematu.

Przykładowo w USA, gdzie okuliści zajmują się tylko i wyłącznie zabiegami operacyjnymi i dostęp do nich jest bardzo ograniczony ze względów odległościowych (czasem kilkaset kilometrów), optometryści nie tylko dobierają okulary lecz leczą również stany zapalne i inne schorzenia wystawiając recepty na antybiotyki, sterydy i inne leki.

Podczas wizyty, optometrysta zbada Twój wzrok i na podstawie tych informacji, dobierze soczewki korekcyjne do okularów, wypisując odpowiednia receptę.

Wady refrakcji obejmują:

 • Dalekowzroczność to stan widzenia, w którym przedmioty odległe są lepiej widoczne niż przedmioty bliskie.
 • Krótkowzroczność występuje wtedy, gdy ostro widzisz przedmioty znajdujące się w pobliżu a przedmioty znajdujące się w oddali wydają się rozmazane.
 • Astygmatyzm występuje wtedy, gdy powierzchnia oka (rogówka) nie jest kulista, zamiast tego ma kształt owalny. Może to spowodować zniekształcenie obrazów zarówno w bliskiej jak i dalekiej odległości. Recepty na astygmatyzm zawsze mają wartość cylindra.

„Czy optometrysta dobrze dobierze okulary?”

Oczywiście! Optometrysta jest bowiem specjalistą w dziedzinie doboru okularów i na tym polega ponad 80% jego pracy. W momencie niewyraźnego widzenia to gabinet optometrysty jest miejscem, do którego powinniśmy się udać w celu uzyskania recepty na okulary. Recepta ta jest wtedy wykorzystywana przez optyka w celu dobrania odpowiednich szkieł okularowych i wykonania okularów.

Przy gabinetach profejsonalnych optometrystów praktycznie zawsze znajduje się salon optyczny w którym można dobrać okulary na podstawie badania wzroku wykonanego przez optometrystę. Zawsze, a zwłaszcza przy soczewkach specjalistycznych np. progresywnych, badanie powinno być przeprowadzone w tym samym miejscu, gdzie kupujemy okulary. Mamy wówczas gwarancję na poprawne widzenie oraz wykonanie okularów.

Czym się zajmuje optometrysta poza badaniem wzroku?

 • Zapewnia podstawową opiekę przy doborze okularów:
  Optometrysta testuje ostrość widzenia, przepisuje soczewki korekcyjne i jest ekspertem w obsłudze sprzętu używanego do badania oczu pacjenta. Doradza, które okulary będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. np. okulary progresywne, okulary relaksacyjne, czy okulary do pracy przy komputerze itp.
 • Obserwacja chorób oczu:
  Tylko optometrysta „kliniczny” (jest ich tylko stu w Polsce) wykrywa choroby związane z oczami, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby powiązane z oczami, takie jak cukrzyca i nadciśnienie. Jeżeli nieprawidłowości w widzeniu utrzymują się, pacjent poddawany jest dalszym specjalnym badaniom, lub kierowany do okulisty. Klasyczni optometryści nie są przeszkoleni do różnicowania chorób oczu a jedynie do badań ostrości wzroku.
 • Specjalista od soczewek kontaktowych:
  Optometrysta, który jest profesjonalistą w doborze soczewek kontaktowych – w przypadku nieprawidłowego kształtu rogówki, przepisują również specjalne soczewki kontaktowe, takie jak soczewki toryczne i soczewki zmiennoogniskowe.
 • Optometrysta w opiece osób słabowidzących:
  Rutynowo zajmuje się pacjentami z nieodwracalnie słabym wzrokiem i dobiera pomoce dla osób słabowidzących, aby przyspieszyć powrót do normalności. Informuje również pacjenta o regularnych ćwiczeniach wzrokowych, które należy wykonywać, aby poprawić widzenie.
 • Optometrysta w opiece nad wzrokiem obuocznym:
  Optometrysta personalizuje terapię wzroku dla pacjentów cierpiących na nieprawidłowości obuocznego widzenia, pomaga w korygowaniu zezów, lub kieruje do ortoptysty.
 • Porady i ocena pacjentów:
  Optometrysta udziela porad pacjentom z zaćmą poddawanym operacji – zarówno przed jak i po zabiegu. Doradza także pacjentom w zakresie prawidłowego stosowania soczewek kontaktowych przy problemach rogówkowych
 • Współpraca z innymi specjalistami medycznymi:
  Pełna ocena sprawności oczu przez optometrystę umożliwia okulistom dziecięcym skuteczne radzenie sobie z niedowidzeniem u dzieci. Optometrysta w razie potrzeby skieruje pacjenta do okulisty, neurologa, ortoptysty itp.

Do kogo na badanie wzroku?

Odwiedź optometrystę w celu okresowej kontroli wzroku, wymiany okularów czy recepty na soczewki kontaktowe, W przeciwieństwie do okulisty, optometrysta nie jest specjalistą chirurgiem i nie może leczyć poważniejszych schorzeń oczu, natomiast specjalizuje się w badaniu wzroku pod kątem doboru okularów, czy innych pomocy optycznych.

optometrysta czy okulista czy optyk

Optometryści świadczą następujące usługi:

 • coroczne lub rutynowe badania wzroku, wraz z edukacją w zakresie zdrowia oczu i pielęgnacji okularów i soczewek kontaktowych
 • diagnoza chorób oczu
 • wystawianie recept na okulary, soczewki kontaktowe i inne pomoce wizualne (np. pomoce dla słabowidzących czy okulary dla daltonistów)
 • przedoperacyjna i pooperacyjna pielęgnacja oczu

Okuliści natomiast świadczą następujące usługi:

 • podstawowe usługi z zakresu optometrii
 • medyczne i chirurgiczne leczenie chorób oczu
 • usługi rehabilitacyjne po operacjach oczu

Jeśli więc masz problem z oczami (np. bolą, łzawią, wpadło coś do oka) lub chcesz zbadać się pod kątem chorób – umów się na wizytę do okulisty,

Jeśli jednak masz słabą ostrość wzroku, boli cię głowa lub chcesz kupić np. okulary relaksacyjne – udaj się do optometrysty i tam wykonaj badanie wzroku.

Jak optometrysta bada wzrok?

Przed badaniem wzroku – wywiad

Podczas badania wzroku, optometrysta może zadać wiele pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, jakości widzenia czy obecnie noszonych okularów. Niektóre z pytań podczas wywiadu, które mogą wystąpić to:

 • Od kiedy widzisz zmianę w Twoim widzeniu i na czym ona polega ?
 • Kiedy i gdzie ostatnio badałeś wzrok?
 • Czy te objawy występowały już wcześniej?
 • Czy te zmiany powracają cyklicznie?
 • Od kiedy nosisz okulary? Czy w dzieciństwie nosiłeś/nosiłaś okulary?
 • Czy Twoi najbliżsi krewni cierpią na choroby oczu (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plami żółtej itp.)?
 • Chorujesz na cukrzycę typu 1 lub 2, leczysz się na nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu krążenia?
 • Zażywasz jakieś leki lub suplementy?
 • Czy aktualnie stosujesz krople do oczu?

Badanie wzroku składa się z trzech głównych części testowych:

 1. Sprawdzenie zewnętrznej części oka, w tym ruchów gałek ocznych, kątów zeza, konwergencji, akomodacji
 2. Testy sprawdzające, czy wnętrze oka jest zdrowe,
 3. Badanie ostrości widzenia

  Badanie wzroku obejmuje niektóre lub wszystkie z poniższych elementów, a optometrysta powinien wyjaśniać testy w trakcie ich przebiegu:
  • Odczytywanie liter na tablicy optotypów w różnych kombinacjach soczewek, za pomocą specjalnej oprawki próbnej lub maszyny zwanej foropterem.
  • Ocena wnętrza oka za pomocą (oftalmoskopu), soczewki (VOLKA) lub nowoczesnego sprzętu (Fundus Camera) robiącego zdjęcia dna oka. Badanie to, sprawdza stan wewnętrznych struktur oka (siatkówki i ciała szklistego.
  • Kontrola ciśnienia (tonometria) zwykle w postaci testu „podmuchu powietrza” w gałkę oczną. Pomaga wykryć jaskrę lub problemy z ciśnieniem w oku.

Po badaniu wzroku

Na końcu wizyty optometrysta powie jaką obecnie posiadasz wadę wzroku i jakie nieprawidłowości wykrył a jak zajdzie potrzeba, skieruje do odpowiedniego specjalisty, zajmującego się danym problemem.

Zaleca się, aby okulary zostały wykonane w gabinecie gdzie badany był wzrok, bowiem wszelkie potencjalne problemy z okularami są wtedy dużo łatwiejsze do rozwiązania.

Więcej o badaniu wzroku dowiesz się z naszych artykułów:

Optometrysta Kielce – gdzie zrobić badanie wzroku?

Badanie wzroku pod kątem doboru okularów najlepiej zrobić w profesjonalnym gabinecie optometrysty klinicznego.

Jeśli mieszkasz w Kielcach – zapraszamy do salonów Eurooptyk, gdzie przyjmują absolwenci amerykańskiej uczelni Pennsylvania College of Optometry – Salus University założonym w 1919 roku. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni optometrycznych na świecie.

Dla Ciebie oznacza to, że Twój wzrok jest w rękach praktyków i pasjonatów z wieloletnim doświadczeniem i najlepszym wykształceniem. Eurooptyk to grupa specjalistów, dla których poprawianie ostrości wzroku i jakości życia to codzienność.

Do tego panuje u nas rodzinna i profesjonalna atmosfera. Badanie przeprowadzimy z najwyższym standardem oraz z naciskiem na Twoje indywidualne potrzeby.

optometrysta dyplomowany Mariusz Jaros dyplom
optometrysta dyplomowany Rafał Stokowiec dyplom
 • Salon Eurooptyk – Kielce, ul. Świętokrzyska 20 (Galeria Echo)
 • Salon Eurooptyk – Kielce, ul. Warszawska 26 (Galeria Korona)
 • Zakład Optyczny – Poradnia Słabowidzenia Kielce, ul. Karczówkowska 45 (Centrum Medyczne “Zdrowie”)

Kontakt do każdej z placówek znajdziesz tutaj: eurooptyk.com.pl/kontakt/

(Kliknij na mapki poniżej aby otworzyć Google Maps i włączyć nawigację.) 

ul. Karczówkowska 45
25-713, Kielce

tel: 41 345 76 06

ul. Świętokrzyska 20
Galeria Echo, poziom +1
Kielce

tel: 41 240 50 50

ul. Warszawska 26
Galeria Korona, poziom 0
Kielce

tel: 41 201 31 66

Optometrysta Kielce opinie

Gorąco zachęcamy do sprawdzenia opinii na nasz temat na Google Maps:

Karol Gutowski
Karol Gutowski
14. Grudzień, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo szczegółowe badanie oczu na nowoczesnym sprzęcie. Profesjonalna i miła obsługa. Szczerze polecam
Marcin Borkowski
Marcin Borkowski
9. Grudzień, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo polecam. Szybka i profesjonalna obsługa.
Martyna
Martyna
9. Grudzień, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Idealne wykonanie, szybko, miła obsługa. Polecam
Irena Stasińska
Irena Stasińska
6. Grudzień, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
SUPER PROFESJONALNA OBSŁUGA, POLECAM, CENY PRZYSTĘPNE ZA NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ
Agnieszka Kłosowska
Agnieszka Kłosowska
27. Listopad, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
SUPER badanie, wszystko sprawnie i szybko. P. Mariusz świetny specjalista 👍 Gorąco polecam!
CASH CARTI
CASH CARTI
27. Listopad, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Wszystko super! Polecam jak najbardziej
Daniel Pietrzyk
Daniel Pietrzyk
27. Listopad, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Super badanie, profesjonalne podejście:)
Edyta Nowakowska
Edyta Nowakowska
22. Listopad, 2023.
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Z całego serca polecam

Opinie ze wszystkich trzech lokalizacji znajdziesz tutaj:

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.

error: Ta treść jest chroniona!