Pomoce Dla Słabowidzących - Jak Skutecznie Pomagać Słabowidzącym.

Słabowidzenie – to utrata wzroku, której nie można skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych ani operacji. Należy to odróżnić jednak od ślepoty, ponieważ osobie słabowidzącej pozostaje ograniczone widzenie. Może obejmować martwe punkty, słabowidzenie w nocy czy też gwałtownie niewyraźne widzenie. Najczęstsze przyczyny to te związane z wiekiem: zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, zaćma nieoperowalna, retinopatia cukrzycowa itp. Istnieje jednak rozwiązanie! Pomoce dla słabowidzących, które mogą pomóc osobom z ciężkimi chorobami oczu widzieć więcej.

Osoba słabowidząca – kto to?

Liczba osób słabowidzących stale powiększa się w wielu rozwiniętych krajach, również w Polsce.

Wpływ na to mają m.in.: wzrastająca długość życia, wady rozwojowe, wypadki prowadzące do uszkodzenia mózgu i układu wzrokowego czy uszkodzenia wzroku powstałe w wyniku leczenia innych schorzeń ogólnych.

Choć współczesna okulistyka potrafi leczyć skutecznie wiele chorób, jak np. zaćmę i jaskrę, nadal pozostają takie, które w nieodwracalny sposób obniżają ostrość widzenia.

Najważniejsze przyczyny niedowidzenia związane są z wiekiem. Według aktualnych prognoz, co najmniej 60 % dzisiejszych 65-latków będzie żyło jeszcze przez następnych 15 lat. Znaczne upośledzenie widzenia (V<0,3) dotyczy właśnie tych osób.

Optometryczne badanie osoby słabowidzącej ma na celu stwierdzenie, czy istnieją możliwości osiągnięcia takiej poprawy wzroku, która pozwalałaby na samodzielne wykonanie określonych czynności.

Osoba słabowidząca z dużą wadą wzroku widzi tak:

słabowidzący duża wada wzroku jak widzi

Osoba słabowidząca z AMD zaczyna widzieć tak wraz z postępem choroby:

amd zwyrodnienie plamki jak widzi

Słabowidzący z retinopatią cukrzycową widzi tak:

retinopatia cukrzycowa jak widzi

Według światowej organizacji zdrowia WHO to osoba mająca ostrość wzroku w lepszym oku przy najlepszej możliwej korekcji mniejszą niż 6/18 (0,3) ale większą lub równą 3/60 (0,05)

Czy słabe widzenie można wyleczyć?

Niektóre zaburzenia widzenia, takie jak retinopatia cukrzycowa, można leczyć w celu przywrócenia lub utrzymania wzroku na obecnym poziomie. Kiedy jednak nie jest to możliwe, słabe widzenie jest trwałe i można je tylko korygować czy pomocy specjalnych narzędzi optycznych.

Dla wielu osób z ciężkimi wadami wzroku pomoce optyczne są niezbędne do codziennego życia. Popularne pomoce dla słabowidzących obejmują:

 • Okulary lornetkowe (do oglądania TV)
 • Okulary lupowe (do czytania)
 • Szkła powiększające (do czytania)
 • Lupy ręczne (do czytania)
 • Monookulary (to jednooczne miniaturowe lornetki do obserwacji dalekich odległości np. nr autobusu, kino, teatr)
 • Filtry barwne (Soczewki filtrujące światło, podbijające kontrast widzenia)

Dobre oświetlenie zwiększa zdolność widzenia osób słabowidzących, dlatego tak istotne jest zwracanie na to uwagi przy korzystaniu z pomocy optycznych.

Do stosowania pomocy dla słabowidzących kwalifikują się osoby, u których zaburzenie funkcji wzroku spowodowane zostało wysoką krótkowzrocznością, chorobami zmniejszającymi przejrzystość rogówki, soczewki i ciała szklistego oraz chorobami siatkówki i nerwu wzrokowego. Celem skutecznej rehabilitacji jest trening przy użyciu odpowiednio dobranych pomocy optycznych dla słabowidzących.

Celem, który powinien być osiągnięty przy zastosowaniu pomocy optycznych jest:

• ponowna możliwość czytania druku gazetowego czyli umożliwienie widzenia na poziomie 50%
• zapewnienie ostrości widzenia na poziomie co najmniej 10% tak aby sam mógł się orientować w otwartym terenie, nie potrzebując pomocy w ciągu dnia w znanym otoczeniu.

O wyborze układu powiększającego decyduje cel jego stosowania, kondycja fizyczna i nastawienie psychiczne pacjenta. Ważne jest, by pacjent mógł przekonać się osobiście o efektywności proponowanej pomocy.

Pomocne są również nieoptyczne środki przeznaczone dla osób z wadami wzroku. Niektóre popularne urządzenia nieoptyczne obejmują:

 • Oprogramowanie do czytania tekstu
 • Zegary i zegarki o wysokim kontraście czy dużej wielkości czcionki
 • Mówiące zegarki i zegary
 • Wideolupy
 • Publikacje wielkodrukowe

Pomoce dla słabowidzących – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów pomocy dla słabowidzących. Obejmują one m. in. okulary lornetkowe, szkła powiększające, lupy ręczne, monookulary, czy okulary lornetkowe do telewizora. Pomoce optyczne powinny być dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od wielkości ubytku w ostrości wzroku, sprawności manualnej czy potrzeb wzrokowych.

pomoce dla słabowidzących rodzaje

W naszych gabinetach możesz wykonać badanie z doborem pomocy optycznych, w trakcie, którego oprócz sprawdzenia potrzebnej korekcji do dali i bliży specjalista zaprezentuje i dopasuje do Twoich potrzeb i możliwości wzrokowych odpowiednie rozwiązania optyczne.

Lupy – optyczne pomoce dla słabowdzących

Te lupy zwiększają rozmiar obrazu obiektu za pomocą silnej soczewki. Są one dostępne w postaci soczewki pojedynczej, takich jak lupa ręczna.Dostępne powiększenia (x3, x3,5, x4, x5, x6, x7, x10, x12,5)

lupa pomoce dla słabowidzących eschenbach kwadratowa

Generalnie zaleca się używanie najniższego poziomu powiększenia, aby wygodnie wykonać zadanie. Wtedy będziesz miał większy obiektyw, dłuższą odległość roboczą i szersze pole widzenia.

Lupy ręczne to najbardziej znany styl. Obiektyw jest trzymany z dala od przedmiotu, a urządzenie posiada uchwyt. Wiele ręcznych lup ma wbudowane oświetlenie. Niektóre są kieszonkowe – są one szczególnie przydatne podczas robienia zakupów i innych zadań na świeżym powietrzu. Urządzenia przenośne są dostępne w szerokim zakresie powiększenia.

Są one zaprojektowane tak, aby zachować prawidłową odległość między soczewką a tekstem. Lupy stojące mogą być pomocne, jeśli masz trochę drżące ręce. One też dostępne są w szerokim zakresie powiększeń. Niektóre opcje o niskim poborze mocy mają wystarczająco głęboką podstawkę, aby zmieścić pod nią długopis. Ponadto, istnieją wersje mogą być podłączone do gniazdka lub wyposażone w baterie.

lupa stojąca eschenbach

Okulary lornetkowe i monokulary

Są one specjalnie zaprojektowane dla osób słabowidzących. Monokulary można używać tylko jednym okiem, podczas gdy okularów lornetkowych używa się obojgiem oczu.

monookular eschenbach

Mogą być przydatne do zadań i czynności, takich jak odczytywanie numerów autobusów, tablic ogłoszeniowych lub podczas spektalu teatralnego czy filmu w kinie. Lornetki można używać tylko do zadań na odległość, ale większość monokularów może być używana zarówno do zadań z dali i bliży (od około 15 cm).

Monokulary mają wiele zastosowań, ale ich opanowanie zajmuje więcej czasu. Badający podczas badania wzroku pokaże Ci jak z nich korzystać, ale osobista praktyka jest również niezbędna. Im szybciej słabowidzący zacznie ćwiczyć – tym szybciej osiągnie sprawność w korzystaniu z danej pomocy optycznej.

okulary lornetkowe maxtv eschenbach
okulary lornetkowe eschenbach

Okulary lupowe

Lupy w oprawkach okularowych to nie to samo, co zwykłe okulary. Powiększają one obiekty, zamiast korygować krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Urządzenia te są znacznie grubsze niż zwykłe okulary i są przeznaczone wyłącznie do widzenia w bliży.

okulary lupowe eschenbach

Okulary lupowe o niskiej mocy wykorzystują oboje oczu, a urządzenia o większej mocy mają dużą moc tylko przed lepiej widzącym okiem.

 • Zaletą jest to, że masz wolne dwie ręce i nie musisz trzymać lupy.
 • Wadą jest to, że odległość robocza jest znacznie krótsza niż w przypadku lupy ręcznej lub stojącej o tej samej mocy. Musisz zbliżyć obiekt bardzo blisko oczu, aby obraz w lupie był wyostrzony.
okulary lupowe dla słabowidzących

Jakiej lupy potrzebuje osoba słabowidząca?

To wszystko zależy od:

 • obecnego poziomu widzenia osoby słabowidzącej
 • skali czynności, którą chce wykonać
 • rodzaju czynności
 • jak długo wykonywana jest dana czynność

Przykładowo:

 • Większy, słabszy ręczny obiektyw jest dobry do czytania większych wydruków lub do oglądania zdjęć.
 • Obiektyw o dużej mocy jest dobry do oglądania bardzo małych wydruków.

Pomoce dla słabowidzących – co jest ważne przy wyborze?

Ważna jest przenośność i warunki oświetleniowe. Możesz potrzebować kilku lup, by zrobić różne rzeczy. Ocena optometrysty, który się specjalizuje w doborze takich pomocy znajdzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Poproś swojego okulistę o skierowanie na badanie dla osób słabowidzących, gdy tylko wystąpią trudności z zadaniami takimi jak czytanie, oglądanie TV, gdy nie można poprawić ostrości zwykłymi okularami i dobrym oświetleniem. Łatwiej jest nauczyć się używać lup o stosunkowo niskich powiększeniach, więc im szybciej zaczniesz, tym lepiej.

Pomoce optyczne dla słabowidzących są refundowane przez NFZ

Pomoce dla słabowidzących są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Refundacja przez NFZ należy się na 4 pomoce optyczne – po jednym egzemplarzu dla każdej grupy:

 • Lupy – kwota refundacji to 80 zł / raz na 2 lata
 • Okulary lupowe – kwota refundacji to 350 zł / raz na 5 lat
 • Okulary lornetkowe – kwota refundacji to 350 zł / raz na 5 lat
 • Monookulary – kwota refundacji to 350 zł / raz na 5 lat

  Jeśli posiadasz pierwszą grupę inwalidzką a nastąpiło pogorszenie ostrości, możesz ubiegać się o pomoce optyczne nawet co rok.
  Należy pamiętać, że gdy cena pomocy optycznej dla słabowidzących jest wyższa niż koszt refundacji to wtedy pacjent dopłaca różnicę.

Pomoce optyczne dla słabowidzących do których trzeba dopłacać są uznawane za sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Dzięki temu istnieje możliwość odliczenia tego zakupu od podstawy opodatkowania otrzymując ulgę podatkową.

Istnieje również możliwość uzyskania dotacji do różnicy między kwotą refundacji, a ceną pomocy optycznej z innych źródeł np. PFRON, MOPS, czy PCPR.

Na wizytę w celu doboru pomocy dla słabowidzących pacjent powinien zabrać:

 • Dokumentację okulistyczną (jeśli posiada)
 • Ustne lub pisemne skierowanie od okulisty u którego się leczy
 • Dowód osobisty
 • Okulary do dali, bliży lub inne pomoce które posiada lub z których korzysta np. lupy

  Uwaga!
  Jeśli pacjent nie został poinformowany przez swojego lekarza o możliwości ubiegania się o pomoce optyczne, udzielimy mu wskazówek jak je pozyskać.

Wnioski na zaopatrzenie w pomoce optyczne wystawiane są na miejscu po zakończeniu doboru. Z takim wnioskiem pacjent zgłasza się do okulisty, który go do nas skierował, w celu ich potwierdzenia.

Jeśli okulista wprowadzi recepty w system NFZ pacjent bezpośrednio wraca do nas po odbiór urządzeń.

Jeśli okulista nie wprowadzi recept w system NFZ (najczęściej w gabinetach prywatnych), wówczas pacjent z podbitą przez lekarza receptą musi udać się do placówki NFZ (w celu potwierdzenia) a następnie wrócić do nas po odbiór sprzętu.

Pomoce dla słabowidzących – cena badania

Koszt badania pod pomoce optyczne dla słabowidzących to 150 zł. Podstawowe pomoce są refundowane w ramach NFZ. Do niektórych pomocy, zwłaszcza lup z podświetleniem ledowym trzeba dopłacić od 20-250zł.

Jeśli jesteś członkiem Polskiego Związku Niewidomych i okażesz legitymację z aktualnie opłaconą składką członkowską wówczas badanie będzie bezpłatne.

Pomoce dla słabowidzących Kielce i region świętokrzyski

EUROOPTYK – PORADNIA SŁABOWIDZENIA jest jedynym ośrodkiem w województwie Świętokrzyskim zajmującym się problemem Słabowidzenia.

Eurooptyk jest honorowym członkiem Polskiego Związku Niewidomych. Pomagamy ludziom niewidomym i słabowidzącym. Dobieramy specjalistyczne pomoce optyczne przywracające funkcje wzrokowe (okulary lupowe, lornetkowe, monookulary, lupy i wiele innych).

Podczas wstępnej konsultacji optometrysta oceni ograniczenia wynikające z Twojego schorzenia. Po ich ustaleniu, optometrysta przeprowadzi 60-90-minutową ocenę słabego widzenia, która pomoże dokładniej wyjaśnić stopień utraty wzroku, dotknięte części pola widzenia oraz to, czy jest ono centralne, czy peryferyjne.

Na koniec optometrysta zaleci odpowiednie pomoce dla osób słabowidzących i urządzenia, które mogą radykalnie poprawić Twoje życie. Nasz personel poinstruuje Cię, jak i kiedy korzystać z urządzenia oraz poprosi, abyś spróbował go użyć podczas badania.

Gorąco zachęcamy do wstąpienia w szeregi członków Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach i miastach wojewódzkich. To wspaniała i niezwykle pomocna organizacja zrzeszająca ludzi z problemami wzrokowymi. Dzięki nim, możesz skorzystać z wielu programów rehabilitacyjnych i dofinansowań.

PZN mieści się w Kielcach przy ul .Czerwonego Krzyża 3. Poniżej link do ich strony internetowej:

http://swietokrzyski.pzn.org.pl/

Na badanie można umówić się pod nr. tel. 41 345-76-06 oraz 608-874-653

Zakład Optyczny Gabinet Optometryczny Mariusz Jaros
ul. Karczówkowska 45
25-713, Kielce

Zachęcamy też osoby ze schorzeniami wzroku o podłożu genetycznym, niepracujące, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub lekkim do przystąpienia do bardzo ciekawego projektu prozatrudnieniowego prowadzonego przez Polski Związek Niewidomych.

Działania projektowe skierowane są do osób ze schorzeniami genetycznymi (kobiety 16 – 60 lat, mężczyźni 16 – 65 lat) powodującymi nawet niewielkie problemy ze wzrokiem oraz do osób z ich otoczenia.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://pzn.org.pl/

Wskazówki dotyczące korzystania z lupy dla słabowidzących

 • Zacznij od soczewki blisko oka (nie na długości ramienia), a następnie zbliżaj obiekt do soczewki, tak długo aż będzie ostry. Daje to szersze pole widzenia, tj. pozwala zobaczyć więcej słów za jednym razem.
 • O ile lupa nie ma małej mocy, będziesz mógł jej używać tylko jednym okiem. Korzystaj z oka, które ma lepsze widzenie.
 • Jeśli podczas patrzenia przez lupę obraz pojawia się do góry nogami, oznacza to, że odległość między obiektem a lupą jest zbyt duża – zbliż obiekt do obiektywu.
 • Podczas korzystania z lupy ręcznej lub stojącej wykonuj wszelkie ruchy powoli.
 • Środek obiektywu zapewnia najczystszy, najmniej zniekształcony obraz. Nigdy nie czytaj w poprzek obiektywu, ponieważ obraz będzie zniekształcony w kierunku krawędzi.
 • Postaraj się, aby pierwsze słowo było tak wyraźne, jak to tylko możliwe. Po ustaleniu najlepszej pozycji, trzymaj głowę, oczy i lupę nieruchomo i przesuwaj obiekt, na którym się skupiasz. Jest to znane jako „Strategia Steady Eye”.
error: Ta treść jest chroniona!