Kiedy Trzeba Nosić Okulary? 10 Oznak, Że Potrzebujesz Okularów

Każdy człowiek ma inne potrzeby wzrokowe. Niektórzy ludzie skarżą się, że słabo widzą mając wadę -0,25 dptr. a inni twierdzą, że ich ostrość wzroku jest wystarczająca mając -2,00 dptr. Zazwyczaj zapotrzebowanie na okulary wzrasta po 40 roku życia, ponieważ u coraz większej liczby osób w tym przedziale wiekowym rozwija się dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz prezbiopia. Błędy refrakcji obejmujące rogówkę lub soczewkę są głównymi przyczynami słabego widzenia. Na szczęście te problemy, w tym nadwzroczność, astygmatyzm i krótkowzroczność, można skorygować, nosząc okulary. Ale skąd wiesz, kiedy trzeba nosić okulary w Twoim przypadku?

Dowiedz się tego z naszego artykułu a także znajdź odpowiedź na najpopularniejsze pytania trapiące internautów.

Co roku poddaj się kompleksowemu badaniu wzroku w autoryzowanym gabinecie optometrysty klinicznego w celu zbadania wszelkich nieprawidłowości z widzeniem. Niektóre problemy mogą zostać zdiagnozowane odpowiednio wcześnie i zostanie zalecone odpowiednie postępowanie. Niezależnie od tego, niektóre oznaki, że możesz potrzebować okularów, obejmują:

10 największych oznak, że możesz potrzebować okularów:

  • Masz problemy z nieostrym widzeniem.
  • Doświadczasz podwójnego widzenia.
  • Obiekty wydają się rozmyte lub skrzywione.
  • Doświadczasz bólów głowy.
  • Często mrużysz oczy.
  • W jasnym świetle często widzisz aureole lub aury wokół obiektów.
  • Doświadczasz zmęczenia oczu.
  • Łzawisz i masz szczypiące oczy.
  • Masz problemy z widzeniem podczas jazdy w nocy.
  • Zaobserwowałeś zmianę widzenia, z której nie jesteś zadowolony.

Patologie objawiające się jako którykolwiek z wyżej wymienionych objawów komplikują normalne funkcjonowanie, ponieważ zwykłe przedmioty stają się trudne do zidentyfikowania i wzrasta ryzyko kontuzji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany w swoim widzeniu, nie wahaj się skorzystać z pomocy optometrysty lub okulisty.

Od ilu dioptrii trzeba nosić okulary?

Na recepcie okularowej wartość 0,00 dioptrii oznacza prawidłowe widzenie. Ogólnie rzecz biorąc, im dalej od zera się oddalasz (czy liczba jest dodatnia, czy ujemna), tym gorszy wzrok i większa potrzeba korekcji wzroku i noszenia okularów. Tak więc gdy masz +1.00 dioptrii czy -1,00 dioptrii Twoja wada jest dość mała. Możesz więc nosić okulary jeśli chcesz; Twój wzrok nie jest taki zły, ponieważ potrzebujesz tylko 1 dioptrii korekcji. Z drugiej strony np. +1.50 i -1,50 oznaczają większy brak przejrzystości; będziesz potrzebować mocniejszej korekty.

Nawet przy małych wadach typu -0.5 dioptrii noszenie okularów sprawia, że odczuwamy dużo większy komfort widzenia i mamy dobrą ostrość widzienia. Więc w takich przypadkach okularów nosić nie trzeba, ale jest to zalecane.

Przy jeździe samochodem musisz nosić okulary nawet przy małych wadach typu -0.5, gdyż w tym wypadku jest to podyktowane przepisami ruchu drogowego i zachowaniem bezpieczeństwa na drodze.

Okulary korekcyjne czy nosić cały czas?

Nienoszenie okularów nie uszkodzi oczu; jednak może spowodować nawrót objawów utraty ostrości. Niektóre typowe objawy dalekowzroczności to: zmęczenie oczu, bóle głowy, pobudzenie. Jeśli używałeś okularów, prawdopodobnie zauważyłeś, że te objawy zniknęły. W większości przypadków okulary korekcyjne możesz nosić przez cały czas.

Jeśli nie chcesz, aby objawy nawracały, najlepiej nosić okulary zgodnie z zaleceniami optometrysty lub okulisty. Twoja recepta często obejmuje częstotliwość ich noszenia po badaniu wzroku. Jeśli zastanawiałeś się, czy noszenie okularów poprawia twoją kondycję to znaczy, że ​​powinieneś je nosić.

Czy 0.75 to duża wada wzroku?

Według większości optometrystów i okulistów nie jest to duża wada wzroku. Mimo, że jest to pojęcie relatywne, to za uciążliwą wadę wzroku uważa się korekcję powyżej 3.0 dioptrii. Wada wzroku -0.75 dioptrii kwalifikuje Cię co prawda do noszenia okularów – szczególnie jeśli chcesz uzyskać wysoką ostrość wzroku patrząc na odległe obiekty, np. podczas prowadzenia pojazdów zwłaszcza wieczorem i w nocy.

Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?

Astygmatyzm nie zawsze wymaga używania okularów. Możesz mieć niewielki astygmatyzm (np. 0.25) i nadal widzieć w miarę wyraźnie. Podobnie jak w przypadku reszty ciała, oczy zmieniają swą strukturę w czasie, dlatego ważne są regularne kontrole wzroku u lokalnego optometrysty. Jednakże w większości przypadków jakakolwiek wada powyżej tych wartości kwalifikuje Cię do noszenia okularów cały czas. Jest to szczególnie ważne np. w przypadku prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze.

O „cylindrze w okularach” korygujących astygmatyzm dowiesz się więcej z naszego artykułu:

Czy trzeba nosić okulary plusowe?

Ludzie cierpiący na nadwzroczność lub starczowzroczność (prezbiopię) powinni nosić okulary plusowe. Nadwzroczność (dalekowzroczność) to wada widzenia spowodowana niedoskonałością oka (często, gdy gałka oczna jest zbyt krótka lub soczewka nie może stać się wystarczająco okrągła), powodująca trudności w skupieniu się na bliskich przedmiotach.

Gdy obiekt porusza się w kierunku oka, oko musi zwiększyć swoją moc optyczną, aby utrzymać ostrość obrazu na siatkówce. Jeśli moc rogówki i soczewki jest niewystarczająca, jak w przypadku nadwzroczności, obraz będzie rozmazany.

Starczowzroczność dotyka każdego a „książkowo” rozpoczyna się po 40 roku życia. Wraz z wiekiem tzw. dodatek do bliży będzie zwiększał się co 3-4 lata o ok.+0,5 dptr. aż do 60-70 roku życia może osiągnąć 3,00 dptr. Wtedy zacznie tworzyć się zaćma a gdy ostrość wzroku spadnie do 60-70% trzeba ją będzie usunąć chirurgicznie.

Kto nosi okulary minusowe?

Okulary minusowe nosi osoba krótkowzroczna. Krótkowzroczność to stan, w którym dana osoba może wyraźnie widzieć bliskie obiekty, ale odległe obiekty są niewyraźne — zwykle można ją łatwo skorygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych z minusem. Soczewki stosowane do korekcji krótkowzroczności mają kształt wklęsły. Innymi słowy, są najcieńsze w środku i grubsze na brzegu.

Soczewki te nazywane są „soczewkami minusowymi”, ponieważ zmniejszają moc ogniskowania oka. W ten sposób soczewki minusowe przesuwają skupienie światła w krótkowzrocznym oku z punktu przed siatkówką do tyłu — tak, że pada ono bezpośrednio na powierzchnię siatkówki. To przesunięcie koryguje niewyraźne widzenie na odległość spowodowane krótkowzrocznością, przywracając wyraźne widzenie.

Moc soczewek korygujących krótkowzroczność mierzy się w jednostkach zwanych dioptriami (D). Moc soczewki na recepcie na krótkowzroczność zawsze zaczyna się od znaku minus. Im wyższa liczba mocy soczewki, tym bardziej koryguje krótkowzroczność.

Na przykład soczewka -6,00 dioptrii koryguje dwukrotnie większą krótkowzroczność niż soczewka -3,00 dioptrie.

Soczewki o wysokim indeksie są zazwyczaj zalecane do korekcji powyżej +/-3,00 dioptrie. Soczewki te są cieńsze i lżejsze niż zwykłe soczewki plastikowe, dzięki czemu są bardziej atrakcyjne i wygodne.

Powłoka antyrefleksyjna jest również wysoce zalecana w przypadku soczewek korygujących krótkowzroczność. Powłoka AR eliminuje rozpraszające odbicia w soczewkach, dzięki czemu wydają się one cieńsze i bardziej atrakcyjne. Eliminacja odbić poprawia również widzenie i komfort.

Jaka jest największa wada wzroku?

error: Ta treść jest chroniona!