Okulary Do Jazdy W Nocy - Dobry Czy Zły Pomysł Dla Kierowców?

„Żółte” okulary do jazdy w nocy to zwykle okulary bez żadnych mocy (zerówki) z żółtawymi soczewkami. Często zawierają one rodzaj powłoki antyrefleksyjnej, aby wyeliminować odbicia od świateł ulicznych oraz reflektorów pojazdów jadących z naprzeciwka.

Okulary do jazdy nocnej są bardzo podobne do okularów strzeleckich – rodzaju okularów sportowych, które istnieją od wielu lat.

Osoby, które noszą zabarwione na żółto okulary do polowań i innych sportów twierdzą, że okulary strzeleckie zwiększają kontrast obiektów na zachmurzonym niebie. To sprawia, że ​​są szczególnie popularne wśród myśliwych.

Ale czy naprawdę pomagają Ci lepiej widzieć podczas jazdy nocą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy ich kupno to dobry pomysł.

Czym są okulary do jazdy w nocy?

Okulary do jazdy w nocy to z reguły okulary z zabarwionymi na żółto soczewkami o odcieniu od jasnożółtego do bursztynowego. Niektóre okulary do jazdy w nocy mają również powłokę antyrefleksyjną.

Okulary do jazdy w nocy zmniejszają odblaski, rozpraszając i odfiltrowując niebieskie światło. Światło niebieskie to ta część widma światła, która ma najkrótszą długość fali i największą ilość energii. W przeciwieństwie do rodzajów światła o dłuższych falach, niebieskie światło częściej powoduje oślepienie, gdy dostanie się do oka.

Jazda o zmierzchu lub w nocy może być dla wielu osób stresująca. Zmniejszona ilość światła wpadającego do oka w połączeniu z odblaskiem nadjeżdżających pojazdów może utrudniać widzenie. Z kolei osłabienie wzroku może zmniejszyć bezpieczeństwo Twoje i innych na drodze.

Dlaczego jazda nocą jest trudna?

Ograniczona widoczność

Jazda nocą jest trudna przede wszystkim ze względu na ograniczoną widoczność. Naturalne światło jest kluczowe dla ludzkiego wzroku, a jego brak znacząco utrudnia postrzeganie otoczenia. Nawet przy włączonych reflektorach, zasięg widzenia jest mniejszy niż w dzień, co oznacza mniej czasu na reakcję na niespodziewane zdarzenia, takie jak pojawienie się zwierzęcia na drodze czy nagłe hamowanie pojazdu przed nami.

Efekty olśnienia przez światła innych pojazdów

Kolejnym wyzwaniem podczas jazdy nocą jest olśnienie spowodowane światłami innych pojazdów. Światła drogowe samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, a także światła tylne pojazdów przed nami, mogą znacząco wpływać na naszą zdolność do widzenia. Olśnienie powoduje chwilowe oślepienie, co zmusza nasze oczy do dostosowania się do zmieniających warunków świetlnych, a to z kolei prowadzi do zmęczenia wzroku.

Zmęczenie wzroku

Jazda nocą wymaga większego wysiłku od naszych oczu. Muszą one stale dostosowywać się do zmieniających się warunków oświetleniowych, takich jak ciemność, sztuczne oświetlenie uliczne i światła innych pojazdów. Taka ciągła praca powoduje szybsze zmęczenie wzroku. Ponadto, zmęczenie ogólne, które często towarzyszy nocnej jeździe, może pogarszać naszą koncentrację i reakcje, co dodatkowo zwiększa ryzyko wypadków.

Te trzy główne czynniki sprawiają, że jazda nocą jest znacznie trudniejsza niż w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy podejmowali dodatkowe środki ostrożności i byli świadomi tych wyzwań, aby zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu maksymalne bezpieczeństwo.

Co naukowcy mówią o okularach do jazdy w nocy?

Naukowcy z Schepens Eye Research Institute przeprowadzili badanie, aby dowiedzieć się, czy okulary do jazdy nocą zapewniają jakąkolwiek korzyść wizualną podczas jazdy nocą.

Wszystkich 22 uczestników „jechało” nocą w czterech symulowanych warunkach jazdy, nosząc żółte okulary do jazdy w nocy lub okulary z przezroczystymi szkłami. Każdy uczestnik jechał także w scenariuszach z włączonym i wyłączonym symulatorem olśnienia reflektorów, aby naśladować efekt nadjeżdżającego pojazdu.

W każdym scenariuszu mierzono czas reakcji uczestników na widok pieszego idącego wzdłuż jezdni.

Badanie wykazało, że okulary do jazdy w nocy nie wydają się poprawiać:

 • Wykrywalności pieszych w nocy.
 • Negatywnego wpływu olśnienia reflektorów na wykrywanie pieszych.

Nasze dane sugerują, że noszenie okularów z żółtymi soczewkami podczas jazdy nocą nie poprawia wydajności w najbardziej krytycznym zadaniu: wykrywaniu pieszych.” – stwierdzili autorzy badania.

W rzeczywistości wyniki wykazały, że „noszenie okularów z żółtymi soczewkami może nieznacznie pogorszyć wydajność”, ale odkrycie „nie było statystycznie istotne”.

Czy okulary do jazdy w nocy działają?

Żółte soczewki zmniejszają ilość światła wpadającego do oka, zmniejszając widoczność. W nocy może to być bardziej szkodliwe niż pomocne. W rzeczywistości nawet żółte soczewki zmniejszają do pewnego stopnia ogólne światło widzialne, ponieważ blokują również część niebieskiego światła. Może to być dobre w dzień, ale nie w nocy — kiedy maksymalna widoczność jest kluczowa.

okulary do jazdy w nocy czy działają?

Niektórzy użytkownicy okularów do jazdy w nocy twierdzą, że lepiej widzą w nocy, gdy je noszą. Jednak testy wizualne wskazują, że okulary do jazdy w nocy nie poprawiają widzenia w nocy i nie pomagają kierowcom widzieć pieszych szybciej niż bez nich.

Okulary do jazdy w nocy dostępne są w wielu odcieniach żółci i bursztynu. Najciemniejsze soczewki filtrują najwięcej odblasków, ale także największą ilość światła, co utrudnia dostrzeżenie w słabych lub ciemnych warunkach.

Dlaczego okulary do jazdy w nocy mogą być złym pomysłem?

Okulary z żółtymi soczewkami mogą zwiększyć kontrast w określonych warunkach światła dziennego, ponieważ żółty odcień blokuje część niebieskiego światła słonecznego. To niebieskie światło widzialne o wysokiej energii (HEV) z większym prawdopodobieństwem spowoduje olśnienie, gdy wejdzie do oka, w porównaniu z innymi formami światła widzialnego.

okulary do jazdy samochodem żółte

Filtracja „blokująca kolor niebieski” zapewniana przez soczewki zabarwione na żółto występuje również w przypadku soczewek w kolorze bursztynowym i miedzianym.

Te ciemniejsze odcienie mogą blokować znacznie więcej niebieskiego światła niż żółte soczewki. Ale również zapobiegają przedostawaniu się większej ilości światła do oka, co jeszcze bardziej zmniejsza widoczność w warunkach słabego oświetlenia.

Jakie są najlepsze okulary do jazdy nocą?

Zacznij od zaplanowania kompleksowego badania wzroku u cerytfikowanego optometrysty. Wiele osób, które uważają, że ich wzrok jest w porządku jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, o ile wyraźniej widzą w nocy, nawet jeśli niewielka ilość nieskorygowanego wady refrakcji zostanie poprawiona za pomocą nowych okularów.

najlepsze okulary do jazdy w nocy

Jeśli Twoje oczy są zdrowe i nie masz problemów ze wzrokiem, które wymagają korekcji za pomocą okularów korekcyjnych, to najlepsze okulary do jazdy nocą wcale nie okażą się zbawienne.

Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz okularów korekcyjnych z powodu krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu, wybierz przezroczyste soczewki korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną dla kierowców (np. Szajna Drive Control) lub zwykłą powłoka AR.

Te soczewki:

 • Pozwolą, aby prawie 100% światła widzialnego dostało się do Twoich oczu.
 • Twoje oczy będą odpowiednio skupiać się na drodze i innych przeszkodach w nocy.
 • Zmniejszą lub wyeliminują odblaski lamp ulicznych i reflektorów, które powodują odblaski w soczewkach. (głównie światła LED i halogenowe)
 • Zaoferują Twoim oczom najlepsze możliwe widzenie, ponieważ są one oparte o indywidualną korektę wzroku.

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy powinni kupować przezroczyste soczewki z powłoką AR do jazdy nocą, nawet jeśli nie potrzebują korekcji wzroku. Odpowiedź brzmi „TAK”; Powłoka AR ogranicza odblaski powodowane olśnieniem i wyostrza widzenie nocne.

efekt powłoki Drive Control od Szajna

Czym są profesjonalne okulary do jazdy nocą?

Profesjonalne okulary do jazdy nocą to specjalnie zaprojektowane okulary, które mają na celu poprawienie widoczności i komfortu kierowcy podczas jazdy w warunkach słabego oświetlenia. Ich głównym zadaniem jest zminimalizowanie efektu olśnienia od świateł nadjeżdżających pojazdów oraz poprawa kontrastu i jasności widzianego obrazu, co pomaga w szybszym i dokładniejszym rozpoznawaniu obiektów na drodze.

Podstawowe cechy profesjonalnych okularów do jazdy nocą:

 • Filtry polaryzacyjne: Redukują odblaski i refleksy świetlne, poprawiając komfort widzenia.
 • Powłoki antyrefleksyjne: Zmniejszają wewnętrzne odbicia światła w soczewkach, co prowadzi do czystszej i bardziej przejrzystej wizji.
 • Żółte lub bursztynowe soczewki: Zwiększają kontrast i poprawiają widoczność w warunkach słabego oświetlenia, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w nocy.

Technologia i materiały używane w produkcji

Produkcja profesjonalnych okularów do jazdy nocą wykorzystuje zaawansowane technologie i wysokiej jakości materiały, aby zapewnić ich skuteczność i trwałość.

 1. Materiały soczewek:
  • Poliwęglan: Bardzo wytrzymały materiał, odporny na uderzenia i zarysowania, a jednocześnie lekki.
  • CR-39: Wysokiej jakości plastik, który oferuje dobrą przejrzystość optyczną i jest mniej podatny na zarysowania niż poliwęglan.
 2. Powłoki soczewek:
  • Powłoka antyrefleksyjna (AR): Zmniejsza odblaski i poprawia przejrzystość soczewek poprzez eliminację odbić światła.
  • Powłoka hydrofobowa: Odpycha wodę i kurz, co utrzymuje soczewki w czystości.
  • Powłoka oleofobowa: Chroni przed smugami i odciskami palców, ułatwiając czyszczenie soczewek.
 3. Technologia filtrów:
  • Filtry polaryzacyjne: Używane do redukcji odblasków od mokrej nawierzchni drogi oraz innych błyszczących powierzchni, co jest szczególnie przydatne podczas deszczu.
  • Filtry UV: Chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, co jest ważne nie tylko w dzień, ale także w nocy, szczególnie przy długotrwałej ekspozycji na światła halogenowe i ksenonowe.

Profesjonalne okulary do jazdy nocą łączą te zaawansowane technologie i materiały, aby stworzyć produkt, który znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki nim kierowcy mogą lepiej widzieć drogę, szybciej reagować na nieprzewidziane sytuacje i czuć się pewniej za kierownicą, co przekłada się na ogólne bezpieczeństwo na drogach.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców

Okulary polaryzacyjne są popularnym wyborem wśród kierowców ze względu na ich zdolność do redukcji odblasków i poprawy widoczności. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tych okularów oraz ich korzyści dla kierowców.

Co to są okulary polaryzacyjne?

Okulary polaryzacyjne posiadają specjalne soczewki z filtrem polaryzacyjnym, który redukuje odblaski odbijane od płaskich powierzchni, takich jak mokra nawierzchnia drogi, karoserie samochodów, czy woda. Ten filtr działa poprzez blokowanie poziomych fal świetlnych, które są główną przyczyną odblasków, jednocześnie przepuszczając pionowe fale świetlne, co poprawia jakość widzenia.

Korzyści dla kierowców

 1. Redukcja odblasków
  • Główna zaleta okularów polaryzacyjnych to znacząca redukcja odblasków, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w słoneczne dni oraz po zmroku, gdy światła innych pojazdów mogą oślepiać kierowcę.
 2. Poprawa kontrastu i ostrości widzenia
  • Filtr polaryzacyjny zwiększa kontrast, co pomaga kierowcom lepiej dostrzegać detale na drodze, takie jak znaki drogowe, sygnalizację świetlną i krawędzie jezdni. Dzięki temu jazda staje się bezpieczniejsza.
 3. Zmniejszenie zmęczenia oczu
  • Zmniejszenie ilości odblasków i poprawa jakości widzenia zmniejszają zmęczenie oczu, co jest szczególnie ważne podczas długich podróży. Kierowcy mogą czuć się bardziej komfortowo i mniej zmęczeni.
 4. Ochrona przed promieniowaniem UV
  • Większość okularów polaryzacyjnych zapewnia również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), co chroni oczy przed długotrwałymi uszkodzeniami.

Technologie i materiały

 1. Soczewki polaryzacyjne
  • Wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak poliwęglan lub CR-39, które zapewniają trwałość i odporność na zarysowania.
 2. Powłoki antyrefleksyjne
  • Dodatkowe powłoki antyrefleksyjne mogą być stosowane na soczewkach, aby jeszcze bardziej zredukować odblaski i poprawić przejrzystość widzenia.
 3. Filtry UV
  • Zintegrowane filtry UV zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, co jest ważne dla zdrowia oczu.

Okulary relaksacyjne do jazdy samochodem

Okulary relaksacyjne to specjalnie zaprojektowane okulary, które mają na celu zredukowanie zmęczenia oczu i poprawę komfortu widzenia podczas jazdy samochodem. Te okulary mogą być szczególnie pomocne dla kierowców, którzy spędzają dużo czasu za kierownicą, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Czym są okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne to okulary wyposażone w specjalne soczewki, które mają za zadanie zmniejszyć napięcie mięśni oczu i zredukować zmęczenie wzroku. Mogą one zawierać różne technologie, takie jak powłoki antyrefleksyjne, filtry światła niebieskiego, czy lekką korekcję optyczną, aby poprawić komfort widzenia.

Korzyści dla kierowców

 1. Redukcja zmęczenia oczu
  • Soczewki relaksacyjne pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu spowodowane długotrwałą jazdą. Dzięki temu kierowcy mogą czuć się bardziej komfortowo i skupić się na drodze.
 2. Poprawa ostrości widzenia
  • Te okulary mogą poprawić ostrość widzenia, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w warunkach słabego oświetlenia, takich jak o zmierzchu czy w nocy.
 3. Filtracja światła niebieskiego
  • Niektóre okulary relaksacyjne są wyposażone w filtry światła niebieskiego, które redukują szkodliwe promieniowanie emitowane przez ekrany elektroniczne oraz światła LED, co może dodatkowo zmniejszyć zmęczenie oczu.
 4. Powłoki antyrefleksyjne
  • Powłoki antyrefleksyjne na soczewkach redukują odblaski od świateł nadjeżdżających pojazdów oraz refleksy na przedniej szybie, co poprawia widoczność i komfort podczas jazdy nocą.

Technologie i materiały

 1. Soczewki relaksacyjne
  • Mogą zawierać lekką korekcję optyczną, która wspiera naturalne procesy akomodacyjne oczu, zmniejszając napięcie mięśniowe.
 2. Filtry światła niebieskiego
  • Chronią oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego, co jest korzystne podczas długotrwałego prowadzenia pojazdu.
 3. Powłoki antyrefleksyjne
  • Zmniejszają ilość odblasków i poprawiają przejrzystość widzenia, co jest kluczowe podczas nocnej jazdy.
 4. Materiał soczewek
  • Soczewki wykonane z poliwęglanu lub CR-39 zapewniają trwałość i odporność na zarysowania.

Inne rozwiązania, które mogą poprawić widzenie podczas jazdy w nocy

Wszystko, co zmniejsza rozmycie lub odblaski, pomoże w widzeniu w nocy. Rzeczy do wypróbowania obejmują:

Regularnie sprawdzaj swoją wadę wzroku.

 • Zgłoś optykowi chęć posiadania powłoki antyrefleksyjnej na okularach korekcyjnych (w obecnych czasach to już standard).
 • Smugi mogą wzmacniać odblaski, więc przed jazdą przetrzyj okulary ściereczką do okularów.
 • Upewnij się, że przednia szyba jest czysta zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ smugi brudu i kurz mogą wzmacniać odblaski.
 • Regularnie wymieniaj wycieraczki.
 • Utrzymuj przyciemnione oświetlenie desce rozdzielczej, aby uniknąć zmęczenia oczu podczas nocnej jazdy.
 • Utrzymuj reflektory w czystości.
 • Skontaktuj się z optometrystą, jeśli Twoje widzenie ulegnie zmianie lub pogorszy się w nocy.

Okulary do jazdy samochodem – cena

Podstawowe soczewki z antyrefleksem to orientacyjnie koszt 80-150 zł/szt. Natomiast szkła do jazdy samochodem, np. ” DRIVE CONTROL” to cena ok 150-200 zł/szt w zależności od dodatkowych uszlachetnień i producenta. W przypadku soczewek indeksowych (pocienianych) kwota będzie wyższa, uzależniona od stopnia pocienienia.

Gdzie kupić okulary dla kierowców?

Okulary dla kierowców kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Nasze badanie trwa ok. 15-40 minut.

Jesteśmy autoryzowanym salonem optycznym i należymy do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/ (Nawet jeśli nie mieszkasz w Kielcach – tutaj możesz sprawdzić usługodawców w swoim regionie.)

Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła dla kierowców odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom. To prawda, że przy wyborze nowych (albo pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.

To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.

Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.

Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.

A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach korekcyjnych – bez obaw!

okulary progresywne kielce galeria

Polecamy szeroką gamę soczewek dla kierowców od najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, SzajnaEssilor, Seiko, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.

Czy noszenie okularów przeciwsłonecznych w nocy pomaga?

Podobnie jak okulary do jazdy w nocy, okulary przeciwsłoneczne, również te z lustrzanymi soczewkami, zmniejszają ilość światła wpadającego do oka. To sprawia, że ​​ich noszenie podczas jazdy nocą jest niewskazane i potencjalnie niebezpieczne.

Co to jest „kurza ślepota”?

Zaburzenia widzenia w nocy są czasami określane jako kurza ślepota lub ślepota nocna.

Jeśli masz ślepotę nocną, nie oznacza to, że w nocy w ogóle nie widzisz. Oznacza to, że masz problemy z prowadzeniem pojazdu lub widzeniem w ciemnym lub słabym oświetleniu.

Ślepota nocna utrudnia również oczom przejście z jasnego światła na przyciemnione, dlatego jazda nocą w nadjeżdżającym ruchu jest wyzwaniem.

Przyczyny kurzej ślepoty

Ślepota nocna ma kilka przyczyn. Zmiany w oku, które mogą zacząć się już w wieku 40 lat i mogą utrudniać widzenie w nocy. Obejmują one:

 • osłabienie mięśni tęczówki
 • zmniejszenie wielkości źrenicy
 • zaćma

Kilka innych chorób oczu może również powodować występowanie lub pogorszenie widzenia w nocy:

 • krótkowzroczność
 • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki
 • zwyrodnienie plamki żółtej
 • problemy z rogówką

Poważny niedobór witaminy A może powodować ślepotę nocną, ale jest to najbardziej prawdopodobne u osób niedożywionych.

Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, mogą również wpływać na oczy, powodując pogorszenie widzenia w nocy.

Porozmawiaj z optometrystą

Wiele podstawowych schorzeń, a także schorzeń oczu można leczyć, eliminując lub zmniejszając kurzą ślepotę.

Jeśli masz problemy z jazdą w nocy, skontaktuj się z optometrystą klinicznym lub okulistą. Mogą Ci pomóc odzyskać utracone widzenie w nocy, zwiększając sprawność Twojego wzroku i zapewniając Tobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

Lekarz okulista lub optometrysta, przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, który ujawni informacje o objawach lub stanach, które mogą być przyczyną kurzej ślepoty. Zbadają również Twoje oczy, aby zdiagnozować potencjalne przyczyny tego schorzenia.

Niektóre stany, takie jak zaćma, można wyleczyć, znacznie przywracając sprawność wzroku.

Podsumowując

Wiele osób cierpi na stan zwany ślepotą nocną, który może utrudniać jazdę w nocy. Okulary do jazdy nocnej mają pomóc złagodzić ten stan.

Jeśli masz problemy z jazdą w nocy, upewnij się, że wszystkie odblaskowe powierzchnie w Twoim samochodzie są czyste i wolne od brudu.

Powinieneś również udać się do okulisty, aby ustalić przyczynę problemu. Wiele przyczyn ślepoty nocnej można łatwo usunąć, dzięki czemu Ty i inni będziecie bezpieczniejsi na drodze.

error: Ta treść jest chroniona!