Cienkie Szkła Przy Dużej Wadzie Wzroku - Soczewki Z Wysokim Indeksem

Soczewki o wysokim indeksie są idealne dla Ciebie, jeśli szukasz lżejszych i cieńszych okularów. Optometryści mogą polecić te cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku – zarówno dalekowzroczności, krótkowzroczności oraz astygmatyźmie.

Większość osób noszących okulary jest krótkowzroczna. Soczewki dla krótkowidzów są zwykle grubsze na krawędzi, ale cienkie w środku. Krawędzie soczewki stają się grubsze w miarę zwiększania się korekcji i szerokości oprawki. Czym większa oprawka tym więcej grubości będzie widać.

Zarówno soczewki zwykłe, jak i soczewki o wysokim indeksie załamują światło w celu korygowania wady refrakcji. Jeśli jesteś bardzo dalekowzroczny lub krótkowzroczny to Twoje soczewki będą zwykle dość ciężkie i grube. Soczewki o wysokim indeksie skuteczniej załamują światło, dzięki czemu nie muszą być aż tak grube, aby były tak samo efektywne.

Jest wiele rzeczy, które należy wiedzieć o soczewkach z wysokim indeksem. Poznanie podstaw ułatwi rozmowę z optometrystą i pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

Jakie są zalety soczewek o wysokim indeksie?

Soczewki o wysokim indeksie oznaczają, że sama soczewka może być zarówno cieńsza, jak i lżejsza. Dzięki temu Twoje okulary będą tak modne i wygodne, jak to tylko możliwe. Soczewki o wysokim indeksie są szczególnie korzystne, jeśli masz wysoką krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Jednak nawet osoby z niezbyt dużą wadą mogą odnieść korzyść z soczewek o wysokim indeksie.

cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku szajna

Co to jest współczynnik załamania czyli indeks w soczewkach?

Indeks w soczewkach, to stopień ich pocienienia. Czym większy index tym cieńsza soczewka. Okulary korekcyjne dla dalekowzrocznych recept skutkują efektem powiększonych oczu, ponieważ grubość soczewek powiększa oczy użytkownika (działają jak lupa) .W soczewkach o wysokim indeksie ten problem nie występuje, ponieważ mają konstrukcję asferyczną. Asferyczna konstrukcja soczewek pomaga uzyskać cieńszy środek soczewek, dzięki czemu krzywizna jest bardziej płaska, co oznacza, że ​​Twoje oczy nie będą tak powiększone.

Analogicznie, u pacjentów z krótkowzrocznością występuje efekt pomniejszenia oczu jeśli nie zastosujemy soczewki indexowej.

5 powodów, dla których warto wybrać cienkie szkła

1. Cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku

Chociaż każdy może nosić soczewki o wysokim indeksie, są one zwykle polecane osobom, które mają dużą wadę wzroku, ponieważ zazwyczaj silniejsza korekcja oznacza grubszą soczewkę. Zmiana na soczewki o wysokim indeksie może oznaczać zmniejszenie tej grubości nawet o połowę. Ale z kolei czym wyższy index tym gęstość soczewki jest większa a jakość widzenia delikatnie słabsza.

Porozmawiaj ze swoim optometrystą i optykiem na temat swojej recepty i tego, czy potrzebujesz szkieł o wysokim indexie. Możesz również poprosić swojego optometrystę o zalecenia dotyczące rodzaju soczewki i tego, co będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

2. Masz dość noszenia ciężkich okularów, które będą się zsuwać lub odgniatać twój nos.

Jeśli Twoje okulary cały czas wydają się ciężkie lub zsuwają się z nosa, możesz skorzystać z lżejszych i cienkich soczewek z indeksem.

Zanim jednak zainwestujesz w nowe soczewki, upewnij się, że oprawki są odpowiednio dopasowane do Twojej głowy. Czasami okulary spadają lub zsuwają się, ponieważ nie są prawidłowo dopasowane do uszu lub nosa. Twoje okulary nigdy nie powinny zbyt mocno przylegać do twarzy ani dotykać policzków, ale powinny być stabilne, nawet gdy idziesz lub biegasz.

Jeśli masz poczucie, że Twoje oprawki zsuwają się z powodu zbyt ciężkich szkieł, soczewki o wysokim indeksie to świetny sposób na rozwiązanie tego problemu.

3. Jesteś sfrustrowany efektem „powiększonego lub pomniejszonego oka”

Większość ludzi chce wyglądać jak najlepiej, kiedy prezentują się przed innymi. Niezależnie od tego, czy chcesz spotkać czyjeś spojrzenie i zaimponować na sali konferencyjnej, czy też chcesz być pewny swojego wyglądu na nadchodzącą randkę, chcesz mieć pewność, że czujesz się dobrze z tym, jak wyglądają Twoje okulary.

Grube soczewki mają znaczną krzywiznę, co może powodować efekt powiększonych lub pomniejszonych oczu. Ze względu na swoją asferyczną konstrukcję, soczewki o wysokim indeksie nie są tak grube w środku. Jeśli czujesz się sfrustrowany zniekształceniem spowodowanym przez grube soczewki, zamienniki o wysokim indeksie będą najlepszym rozwiązaniem.

4. Chcesz mieć więcej możliwości wyboru oprawek okularowych.

Czy kiedykolwiek wybrałeś oprawki, które wydawały się idealne do Twojej twarzy a usłyszałeś, że nie będą pasować do Twoich soczewek a soczewki będą wyglądać grubo?. Czasami, mimo że oprawka może technicznie wspierać daną soczewkę, nadmiar wystający z oprawki może wyglądać nieestetycznie lub powodować problemy z funkcjonalnością. Często może tak być w przypadku cienkich oprawek wykonanych z materiałów takich jak metal.

Soczewki o wysokim indeksie są cieńsze i lżejsze, więc pasują do większej liczby oprawek. Może to być dobry wybór, jeśli chcesz mieć więcej opcji lub masz wypatrzoną oprawkę.

5. Masz do czynienia z niewyjaśnionym zmęczeniem oczu.

Czy wiesz, że soczewki korekcyjne mogą powodować zmęczenie oczu, nawet jeśli masz odpowiednią receptę i odpowiednie okulary?

Każde użycie oczu w naturalny sposób powoduje pewne zmęczenie. Nie możesz chodzić przez cały dzień bez odczuwania jakiegokolwiek zmęczenia, nawet jeśli jest ono lekkie.

Soczewki o wysokim indeksie – szczególnie w przypadku dużych korekcji – mogą być w stanie zmniejszyć część tego zmęczenia ze względu na sposób, w jaki rozpraszają promienie świetlne. Jeśli zauważysz, że Twoje oczy są bardziej wrażliwe na światło, soczewki o wysokim indeksie mogą być rozwiązaniem tego problemu.

Jednak zmęczenie oczu może być wskaźnikiem innych problemów (np.suchości oka). Porozmawiaj ze swoim specjalistą o wszelkich problemach, których doświadczasz, aby wykluczyć inne, poważniejsze zagrożenia. Następnie możesz rozważyć wypróbowanie soczewek o wysokim indeksie, aby sprawdzić, czy możesz uzyskać w nich lepszą wydajność.

Cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku – rodzaje szkieł z indeksem

Soczewka ma wysoki index, gdy współczynnik załamania światła przewyższa współczynnik załamania plastiku lub szkła, jakie stosuje się w większości tradycyjnych materiałów. Ogólny zakres refrakcji wynosi około 1,53 do 1,74. Gdy współczynnik załamania światła wynosi 1,7 lub więcej, soczewka jest zwykle o około 30-40% cieńsza niż jej standardowy odpowiednik.

Obecnie większość rodzajów soczewek jest wykonana z materiałów o wysokim indeksie:

Zwykle można ich używać w taki sam sposób, jak tradycyjnych soczewek, jak i nakładać na nie powłoki redukujące niebieskie światło, ochronę przed promieniowaniem UV, powłokę antyrefleksyjną lub odporną na zarysowania. Dzięki temu można uzyskać wszystkie korzyści ochronne, estetyczne i użyteczne.

Cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku – cena

  • Zakup soczewek jednoogniskowych o podwyższonym indeksie (1,56, 1,6, 1,67, 1,74, 1,8) z powłoką antyrefleksyjną będzie zbliżony do 300 zł do 1000 zł za parę.
  • Zakup soczewek progresywnych w różnych indexach- 800 zł do 2500 zł za parę.
  • Zakup soczewek o „najwyższym” indeksie (1,74), zapłacisz od 800 do 1400 zł za parę.

W przypadku szkła o wysokim indeksie spodziewaj się, że zapłacisz co najmniej 600 zł, a może nawet ponad 1000 zł za soczewki.

Konkretne ceny będą uzależnione od mocy soczewek, indeu, producenta, rodzaju powłok antyrefleksyjnych, szerokości stref progresji itd.

Powyższe koszty odzwierciedlają standardowe, przezroczyste soczewki. Jeśli szukasz przyciemnianych, przejściowych lub spolaryzowanych soczewek o wysokim indeksie, spodziewaj się wzrostu ceny soczewek o wysokim indeksie.

Kupowanie cienkich soczewek do okularów to przyjemność, jeśli wiesz, czego szukasz i masz pomysł na to, co zamierzasz wydać z wyprzedzeniem. Są szanse, że cena soczewki o wysokim indeksie będzie bardzo zbliżona do przedstawionej tutaj.

Bardzo cienkie szkła okularowe – jakie są najcieńsze soczewki do okularów korekcyjnych?

Plastikowe soczewki indeksowe 1,74 to najcieńsze dostępne soczewki dla pacjentów z wysoką wadą wzroku. Te ultralekkie, ultrasmukłe soczewki są najcieńszymi dostępnymi na rynku i spełniają najwyższe możliwe wymagania. Jeśli zastanawiasz się, jak cienkie, oto twoja odpowiedź: gdyby soczewki z indeksem 1.74 były cieńsze niż takie jak są teraz, dosłownie rozpłynęłyby się w powietrzu.

najcieńsze soczewki do okularów

Dlaczego warto kupować cienkie szkła okularowe?

dlaczego warto kupić cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku

Soczewki o wysokim indeksie są idealne dla każdego, kto nosi wszelkiego rodzaju okulary. Niezależnie od tego, czy jesteś krótkowzroczny, dalekowzroczny, czy masz astygmatyzm, możesz skorzystać z okularów o wysokim indeksie. Wszystko naprawdę zależy od twoich osobistych preferencji a co najważniejsze, Twojej recepty. Soczewki o wysokim indeksie są droższe ale warte swej ceny.

Nigdy więcej „denka od słoika”!

W przeszłości wysoko minusowe soczewki, dawały wygląd tzw. „denka od słoika”. Ale teraz, dzięki okularom o wysokim indeksie, dostępnym z cieńszego, lżejszego plastiku. użytkownicy soczewek o mocniejszych korekcjach mogą otrzymać atrakcyjniejsze, ale równie skuteczne produkty soczewkowe. Ponieważ soczewki o wysokim indeksie bardziej załamują światło, często zaleca się stosowanie powłoki antyrefleksyjnej (AR) jako dodatku zapewniającego optymalną wyrazistość widzenia.

Jeśli chodzi o większy komfort, lepsze widzenie i lepszą atrakcyjność kosmetyczną, osoby o dużej wadzie wzroku nie mogą zapomnieć o soczewkach z wysokim indeksem.

Indeks 1.67 czy 1.74?

Jeśli masz receptę poniżej -3,0 tak naprawdę nie ma potrzeby inwestować w okulary o najwyższym indeksie. Nie będą wyglądać inaczej dla ludzkiego oka i nie przyniosą żadnych realnych korzyści. Różnica między 1,67, (który jest uważany za jeden z wyższych i najbardziej optymalnych indeksów), a 1,74 jest dość niewielka a różnica będzie zauważalna dopiero przy mocach powyżej -6,00 a w przypadku plusów powyżej +5,00.

Jeśli jednak potrzebujesz bardzo wysokiej korekcji, jest to absolutnie warte dodatkowych kosztów! Twoje okulary będą wygodniejsze i bardziej estetyczne, a to poprawi ogólną jakość Twojego życia.

Rodzaje soczewek, jeśli soczewki z wysokim indeksem nie są dla Ciebie

Po przeczytaniu wszystkiego o wysokim indeksie być może zdecydowałeś, że nie są one dla Ciebie potrzebne, ale to nie znaczy, że nie powinieneś nadal szukać innych opcji soczewek! Oto kilka innych typów soczewek, które mogą Ci się przydać:

Soczewki filtrujące światło niebieskie – Szczególnie ostatnio spędzaliśmy dużo czasu wpatrując się w ekrany telewizorów, komputerów i telefonów. Te okulary zostały zaprojektowane tak, aby skuteczniej blokować niebieskie światło emitowane z tych urządzeń.

  • Soczewki te blokują całe światło ultrafioletowe do 420 nanometrów. Światło to może spowodować uszkodzenie rogówki i soczewki naszych oczu.
  • Zapobiegają również bólom głowy i suchością oczu, które pojawiają się w wyniku częstego patrzenia w ekrany.
  • Soczewki blokujące światło niebieskie zmniejszają zmęczenie oczu, co sprawi, że będziesz się czuł komfortowo przez cały dzień. Mogą mieć ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia oczu w przyszłości.

Soczewki fotochromowe – jedną z niekomfortowych rzeczy związanych z noszeniem okularów jest konieczność zmiany okularów korekcyjnych na okulary słoneczne korekcyjne za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Soczewki fotochromowe to doskonałe rozwiązanie tego problemu.

  • Zapewniają skuteczną ochronę zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, odbarwiają się, gdy jesteś w ciemniejszych pomieszczeniach.
  • Są to jedne z najlepszych soczewek, jakie można uzyskać w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
  • Blokują promieniowanie UVA, UVB, UVC (w niektórych opcjach barwią się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, dzięki czemu Twoje oczy będą mniej zmęczone i nie będziesz musiał się martwić, że zapomnisz o jednej parze okularów. Przeczytaj o nich więcej w artykule im poświęconym:

Gdzie kupić cienkie szkła przy dużej wadzie wzroku?

Soczewki z wysokim indeksem są dostępne w wielu miejscach. Jeśli kupujesz okulary za pośrednictwem optyka, zapytaj o ofertę soczewek z poszczególnymi indeksami.

Okulary z soczewkami o wysokim indeksie kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/

Badanie wzroku jest szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy dużą wadę wzroku i potrzebujemy okularów korekcyjnych. Taki zakup powinien być zdecydowanie poprzedzony solidnie wykonanym optometrycznym badaniem wzroku.

error: Ta treść jest chroniona!