Co Powoduje Wysokie Ciśnienie W Oku? Jak Je Zmniejszyć

Słyszałeś o wysokim ciśnieniu krwi (nadciśnieniu), ale czy słyszałeś o wysokim ciśnieniu w oku lub nadciśnieniu ocznym? Wysokie ciśnienie w oku – oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Dowiedz się czy jesteś nim zagrożony.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) to ciśnienie w Twoich oczach. Kiedy to ciśnienie jest wyższe niż przewidują normy, powstaje nadciśnienie oczne. Chociaż nadciśnienie oczne samo w sobie nie jest chorobą oczu, wskazuje, że możesz nabyć jaskrę.

Twoje ciśnienie w oku jest mierzone w milimetrach słupa rtęci, wyrażone jako mm Hg. Normalne ciśnienie w oku wynosi od 10 do 21 mm Hg. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest większe niż 21 mm Hg. Nie wszystkie oczy mieszczą się w tych normach. Dla niektórych ciśnienie 22 mmHG nie spowoduje jaskry a dla innych ciśnienie 18 mmHG spowoduje. Ważne jest monitorowanie pola widzenia i wykonywanie tomografii OCT u pacjenta w celu stwierdzenia, czy dane ciśnienie zaczęło powodować degenerację nerwu wzrokowego i ograniczać obwodowe widzenie.

Pamiętajmy, że występują również jaskry niskiego ciśnienia, których przyczyną są prawdopodobnie nieprawidłowe przepływy krwi prze nerw wzrokowy, więc powyższe normy ich nie dotyczą.

Wysokie ciśnienie w oku – 5 przyczyn

Istnieje pięć głównych przyczyn wysokiego ciśnienia w oku, które mogą prowadzić do rozpoznania nadciśnienia ocznego.

  1. Nadprodukcja cieczy wodnistej: Ciecz wodnista to klarowny, wodnisty płyn w oku za tęczówką. Jego celem jest przenoszenie tlenu i składników odżywczych do soczewki oraz pomoc w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w oku. Ciecz ta, przepływa przez źrenicę i wypełnia przestrzeń między tęczówką a rogówką, a następnie spływa przez strukturę zwaną siateczką beleczkową.
  2. Czasami organizm wytwarza zbyt dużo cieczy wodnistej. Jeśli ciecz jest wytwarzana z większą szybkością niż może spłynąć, powoduje to zwiększone ciśnienie w oku.
  3. Powolny drenaż wodny: Jeśli z jakiegokolwiek powodu system drenażowy nie działa tak, jak powinien, ciecz wodnista gromadzi się i odpływa zbyt wolno. Nawet jeśli organizm wytwarza odpowiednią ilość cieczy, nieodpowiedni jej drenaż może również powodować nadciśnienie oczne.
  4. Uraz oka: Niektóre urazy zakłócają lub wpływają na równowagę produkcji cieczy wodnistej i jej drenażu, co może prowadzić do wysokiego ciśnienia w oku. Pamiętaj, że uraz może wpływać na twoje oczy miesiącami lub latami po jego faktycznym wystąpieniu, więc poinformuj swojego okulistę, jeśli miałeś uraz w przeszłości.
  5. Leki: Leki steroidowe, w tym steroidowe krople do oczu, mogą powodować wysokie ciśnienie w oku.

Inne stany oczu: stany, w tym łuk rogówki, zespół dyspersji pigmentu i zespół pseudoeksfoliacji są związane z nadciśnieniem ocznym.

wysokie ciśnienie w oku

Czynniki ryzyka wysokiego ciśnienia w oczach

Czynniki ryzyka obejmują wiek powyżej 40 lat. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że aż 10% dorosłych w wieku powyżej 40 lat ma ciśnienie wewnątrzgałkowe 21 mm Hg lub wyższe.

Rasa i jaskrowa historia rodzinna mogą również zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia w oku, a także u osób z cienką centralną rogówką lub wysoką krótkowzrocznością.

Jak wykrywane jest wysokie ciśnienie w oczach?

Nadciśnienie oczne zwykle nie daje żadnych objawów. Podczas corocznego badania wzroku optometrysta lub okulista użyje instrumentu zwanego tonometrem do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sprawdzi również inne choroby oczu, w tym objawy jaskry, szukając uszkodzenia nerwu wzrokowego i badając widzenie peryferyjne.

Kiedy wysokie ciśnienie w oku jest poważne?

Powoduje to, że jesteś bardziej narażony na rozwój jaskry, więc nadciśnienie oczne sprawi, że będziesz „podejrzany o jaskrę”. Ponieważ jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy i ostatecznie może spowodować utratę wzroku, lekarz okulista będzie chciał dokładnie monitorować ciśnienie w oku i zalecić kroki w celu jego zmniejszenia.

Jaskra może powodować objawy, takie jak silny i pulsujący ból oczu, ból głowy, niewyraźne widzenie, nudności i wymioty, zaczerwienienie oczu lub widzenie aureoli. Pamiętaj, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.

Jaskra – Badaj Oczy Regularnie I Nie Trać Wzroku!

Jak zmniejszyć ciśnienie w oku?

Lekarz okulista może przepisać specjalne krople do oczu w celu zmniejszenia ciśnienia śródgałkowego. Możesz także kontrolować wysokie ciśnienie w oku i poprawić ogólny stan zdrowia oczu poprzez dobre wybory związane ze stylem życia:

  • Utrzymuj zdrową dietę, która zawiera dużo owoców i warzyw.
  • Regularnie ćwicz fizycznie.
  • Pozostań nawodniony.
  • Ogranicz spożycie kofeiny.

Regularne badania wzroku to czasami jedyny sposób na wykrycie pewnych chorób oczu. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na badanie lub zadać pytania dotyczące pielęgnacji oczu już dziś.

error: Ta treść jest chroniona!