Tonometria I Pachymetria - Sprawdź Stan Zdrowia Swoich Oczu

Tonometria to badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jej bezkontaktowa forma (podmuchowa) nie powoduje bezpośredniego kontaktu urządzenia z okiem, ale wykorzystuje jedynie podmuch powietrza do szybkiego spłaszczenia rogówki. Jest to często używany i prosty sposób sprawdzenia ciśnienia i jest najłatwiejszym sposobem testowania dzieci. Pachymetria to z kolei badanie grubości rogówki, które może być wykonywane równolegle z badaniem tonometrycznym.

Dlaczego oba te badania są aż tak ważne?

Czym jest tonometria?

Tonometria to badanie wzroku, które może wykryć zmiany ciśnienia w oku na długo, zanim będziesz ich świadomy.

Najpopularniejszy rodzaj testu tonometrycznego nazywa się „tonometrią bezkontaktową”.

Od dziesięcioleci jest uważany za międzynarodowy złoty standard pomiaru ciśnienia w oku. Polega na użyciu lekkiego podmuchu powietrza przez specjalne urządzenie zwane tonometrem.

W tonometrii bezkontaktowej, tonometr wdmuchuje do oka ciśnienie powietrza, które nieznacznie spłaszcza rogówkę a następnie ciśnienie to wraca do urządzenia pokazując odpowiedni wynik. Jeśli wykaże nieprawidłowe wyniki, okulista lub optometrysta zwykle przeprowadzi inne testy w celu potwierdzenia diagnozy, np. tomografię OCT czy pole widzenia. Tonometria, to pierwsze z badań w kierunku diagnostyki jaskry.

tonometria nidek urządzenie do tonometrii i pachymetrii

Istnieją również tonometry dotykowe (tonometria aplanacyjna), którymi po wcześniejszym znieczuleniu rogówki bezpośrednio dotyka się gałkę oczną i otrzymuje określony pomiar. Jest to bardziej czasochłonna i inwazyjna metoda gdyż końcówka tonometru ma kontakt z rogówką, powodując jej mikrouszkodzenia. Oczywiście regenerują się one po kilku dniach.

tonometria aplanacyjna

Co to jest pachymetria? Po co mierzyć grubość rogówki?

Pomiar grubości rogówki (pachymetria) jest istotny z kilku powodów:

Pachymetria może zdiagnozować czy rogówka jest obrzęknięta. Schorzenia, takie jak dystrofia Fuchsa, może zwiększać ilość płynu w rogówce i powodować zwiększenie ogólnej grubości. Nawet noszenie soczewek kontaktowych może czasami powodować znaczny obrzęk rogówki. Może to być trudne do zaobserwowania pod mikroskopem. Jednak pachymetria wykaże wyraźny wzrost grubości.

Grubość rogówki jest niezwykle ważna w chirurgii refrakcyjnej, takiej jak LASIK. Znajomość jej grubości określi, czy jesteś odpowiednim kandydatem do laserowej korekcji wzroku.

Każdy człowiek może mieć inną grubość rogówki. Jako normę określa się 545 µm. Inna grubość nie powoduje problemów ani chorób.

Pachymetria stała się również ważna w opiece nad jaskrą. Jaskra to choroba, w której ciśnienie w oku (ciśnienie śródgałkowe) może być podwyższone. Podwyższone ciśnienie w oku może powodować utratę włókien nerwowych w siatkówce, co może skutkować ślepotą lub pogorszeniem pola widzenia.

Naukowcy odkryli, że grubość rogówki może się nieznacznie różnić w populacji. Grubość rogówki może wpływać na rzeczywisty odczyt ciśnienia w oku. Ponadto identyfikacja centralnej grubości rogówki uczyniła pachymetrię rogówki ważną częścią badania jaskrowego.

Kto potrzebuje testu tonometrycznego?

Twój okulista lub optometrysta kliniczny może zlecić test tonometryczny, jeśli podejrzewa, że ​​​​możesz być zagrożony jaskrą.

Mogą oni również zlecić badanie tonometryczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia jaskry, jeśli inne badanie wzroku wykaże potencjalny problem.

Możesz być narażony na jaskrę, jeśli:

 • masz ponad 40 lat
 • masz historię jaskry w rodzinie
 • jesteś krótkowzroczny lub dalekowzroczny
 • masz inne przewlekłe schorzenia oczu
 • w przeszłości zraniłeś oko
 • masz cukrzycę
 • występuje u Ciebie wysokie ciśnienie krwi
 • masz słabe krążenie krwi
 • stosowałeś kortykosteroidy przez dłuższy czas

Twój optometrysta lub okulista może również przetestować ciśnienie w oku, jeśli występują objawy, takie jak:

 • stopniowa utrata widzenia peryferyjnego
 • widzenie tunelowe
 • silny ból oka
 • rozmazany obraz
 • aureole wokół świateł
 • zaczerwienienie oka

Wszystkie te objawy mogą być oznakami jaskry.

Co oznaczają wyniki testu?

Normalny wynik testu oznacza, że ​​ciśnienie w Twoim oku jest w normalnym zakresie i prawdopodobnie nie masz jaskry ani innych problemów z oczami związanych z ciśnieniem.

Normalny zakres ciśnienia w oku wynosi od 12 do 21 mm Hg. Miara „mm Hg” oznacza „milimetry słupa rtęci”, które są jednostkami używanymi do rejestrowania ciśnienia w oku.

Jeśli Twój wynik wyniesie powyżej 20 mm Hg, możesz mieć jaskrę lub stan przedjaskrowy. Istnieją również ludzie dla których ciśnienienie uważane za prawidłowe, będzie powodować zmiany jaskrowe.

Jak zmniejszyć ciśnienie oczu?

Stosuj zdrową dietę, która zawiera dużo owoców i warzyw.

Regularnie ćwicz.

Pij dużo wody.

Ogranicz spożycie kofeiny.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi i bliskimi. Dziękuję!

error: Ta treść jest chroniona!