Niezależnie od tego, czy jesteś emerytem z zaćmą, czy rodzicem małego dziecka z wrodzoną wadą wzroku, prawdopodobnie zastanawiasz się nad jednym pytaniem: słaby wzrok – jak sobie z nim radzić?
Odpowiedź leży w opracowaniu planu radzenia sobie z najczęstszymi wyzwaniami słabego widzenia.
Niestety, nie ma „magicznego” rozwiązania dla wszystkich. Ludzie w każdym wieku i z różnych powodów mających wzrok, którego nie można skorygować do standardowej ostrości widzenia. Przykładowo – niektóre dzieci rodzą się już ze słabym wzrokiem. Natomiast nastolatkowie i młodzi dorośli mogą utracić wzrok w wyniku wypadków samochodowych lub cukrzycy. Z kolei starsi ludzie są bardziej podatni na jaskrę i zwyrodnienie plamki żółtej.
Tak więc, jeśli zastanawiasz się, jak możemy pomóc osobom słabowidzącym lub niedowidzącym, jest wiele do omówienia. Te 10 strategii powinno pomóc Ci zacząć:
Edukuj się
Zacznij od podstaw — szczegółowej diagnozy i wskazówek dotyczących leczenia uzyskanych od optometrysty klinicznego lub okulisty. Przeczytaj uważnie otrzymane materiały edukacyjne.
Zrób listę pytań, na które lekarz będzie odpowiadał podczas przyszłych wizyt. Lokalne stowarzyszenia obsługujące osoby niepełnosprawne mogą pomóc w zdobyciu wiedzy na temat transportu i mobilności. Słaby wzrok może również kwalifikować się do ulg podatkowych, czy grup niepełnosprawności.
Przygotuj swój dom
Ułatw wykrywanie szczegółów w pokojach, meblach, korytarzach i nie tylko.
Kolor i kontrast – to bardzo ważne dla osób z pogarszającym się wzrokiem, ponieważ pomaga określić położenie mebli.
Jeśli na przykład masz jasną sofę, umieszczenie ciemnych poduszek po bokach określi jej granice. Np. połóż jasną, wzorzystą narzutę na oparciu krzesła, abyś dokładnie wiedział, gdzie usiąść.
Uporządkuj swoje rzeczy
Słaby wzrok wymaga jak najłatwiejszego zlokalizowania różnych rzeczy.
- Oznacza to: Skarpetki, bielizna, spodnie i bluzki muszą być za każdym razem w tym samym miejscu.
- Umieść podobne sobie przedmioty w koszach i pojemnikach.
- Uporządkuj płaszcze w szafie w przedpokoju według sezonu lub od najlżejszego do najcięższego. I pamiętaj o wartości koloru i kontrastu dla osób słabowidzących.
Sprawdź urządzenia wspomagające
Okulary powiększające, ekrany telewizji i aplikacje mobilne należą do szerokiej gamy urządzeń zaprojektowanych, aby pomagać ludziom w lepszym widzeniu. Do tego istnieje szeroka gama lup, lornetek, czy innych narzędzi pomagających w ostrzejszym widzeniu.
Sprawdź nasz artykuł: Pomoce dla słabowidzących
Rozważ poradnictwo w zakresie zdrowia psychicznego
Ludzie rozwijają się dzięki relacjom społecznym, a słabowidzenie może izolować ludzi i utrudniać rozwijanie przyjaźni i innych znaczących relacji.
Pogarszający się wzrok może sprawić, że ludzie będą się bać przyszłości i martwić o utratę możliwości, które kiedyś uważali za coś pewnego. Słaby wzrok może być niezwykle frustrujący.
Izolacja, niepokój i depresja często potęgują trudności ze słabym widzeniem. Poproś swojego optometrystę albo okulistę o skierowanie do specjalisty zdrowia psychicznego, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami słabowidzącymi.
Dołącz do grupy wsparcia
Grupy wsparcia przedstawiają cię innym osobom, które napotykają podobne przeszkody. Członkowie grupy mogą powiedzieć, jak radzą sobie z codziennymi wyzwaniami i zapewnić, że nie jesteś jedyną osobą, która przez to przechodzi. Tego rodzaju walidacja i wsparcie mogą pomóc przezwyciężyć poczucie izolacji i wyobcowania.
Pamiętaj tylko, że nic nie zastąpi konsultacji z wyszkolonymi lekarzami, doradcami i terapeutami. To, co działa dla kogoś w twojej grupie, może nie działać dla ciebie. Specjalista może pomóc ci zrozumieć, dlaczego.
Przygotuj się na sytuacje awaryjne
- Osobiste. Upewnij się, że masz zapas wody na trzy dni, dodatkowe baterie do urządzeń, karmę dla zwierząt przewodników itp.
- Środowiskowe. Przygotuj swój dom na sytuacje awaryjne, umieszczając ważne przedmioty w oznaczonych miejscach, które są łatwe do znalezienia.
- Wspólnotowe. Dowiedz się o zespołach pomocy dla osób niepełnosprawnych i o tym, jak działają w nagłych wypadkach.
Dowiedz się o możliwościach zatrudnienia
Słabe widzenie może utrudniać znalezienie i utrzymanie pracy. Najlepszą obroną jest poznanie lokalnych i regionalnych zasobów, które pomagają osobom słabowidzącym nawiązać kontakt z pracodawcami.
Networking to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się o konkretnych ofertach pracy. Poświęć czas na nawiązanie kontaktów z menedżerami ds. rekrutacji i osobami z Twojej grupy wsparcia, mogących opowiedzieć Ci o ofertach pracy, które nie są ogłaszane. Szukaj możliwości mentoringu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ludzie tacy jak ty odnieśli sukces.
Zaangażuj swoją rodzinę
Członkowie rodziny powinni być ostoją wsparcia dla osób słabowidzących — ale trzeba włożyć w to wysiłek. Dziecko słabowidzące potrzebuje braci i sióstr, aby się zaangażować. Ciotki, wujkowie i kuzyni też powinni być w zespole. Upewnij się, że pomoc jest dostosowana do wieku: To, co działa dla małego dziecka, może nie działać dla nastolatka.
Naucz się Braille’a
Niektóre choroby wzroku prowadzą do całkowitej ślepoty. Chociaż narzędzia audio mogą „czytać” książki i artykuły oraz wydawać polecenia głosowe urządzeniom takim jak telefony i komputery, nie działają one w każdej sytuacji i większość z nich wymaga zasilania elektrycznego.
Alfabet Braille’a składa się z wypukłych kropek na stronie lub powierzchni. Nie wymaga zasilania — co zwiększa jego wszechstronność.