Rozstaw Źrenic - Rozszyfruj Ten Parametr Recepty Okularowej!

Spersonalizowane dopasowanie okularów korekcyjnych zaczyna się od zmierzenia rozstawu źrenic — czyli odległości między środkami każdego z Twoich źrenic. Jest mierzony w milimetrach i mówi producentowi soczewek, gdzie umieścić środek optyczny każdej soczewki. Wykwalifikowany dyplomowany optometrysta lub okulista z pewnością zmierzy Twój rozstaw źrenic podczas badania wzroku, nie pozostawiając wątpliwości.

Bez prawidłowego pomiaru rozstawu źrenic moc soczewek będzie poza centrum Twoich oczu. Spowoduje to, że nie będziesz w stanie widzieć dobrze przez okulary, nawet jeśli recepta jest w 100% poprawna.

Dowiedz się więcej o rozstawie źrenic z naszego artykułu:

Po co rozstaw źrenic do okularów?

Rozstaw źrenic, czasami określana jako odległość źrenic lub po prostu PD, to odległość między środkiem każdej źrenicy a grzbietem nosa mierzona w milimetrach. Odległość źrenic jest niezbędna przy tworzeniu okularów korekcyjnych, ponieważ daje nam informację, gdzie umieścić środek widzenia na soczewkach. Bez prawidłowego pomiaru moc soczewek będzie poza centrum Twoich oczu i nie będziesz w stanie widzieć przez okulary, nawet jeśli recepta jest w 100% poprawna.

rozstaw źrenic pupilometr
Pupilometr do mierzenia rozstawu źrenic

Istnieją dwa rodzaje pomiarów odległości źrenic:

  • Rozstaw źrenic dla jednego oka (PD monookular). Jest to odległość między środkiem źrenicy a środkiem grzbietu nosa. Jednooczne PD są wymagane do dokładnego dopasowania. np. soczewek progresywnych, czy innych soczewek wieloogniskowych lub z dużym cylindrem.
  • Rozstaw źrenic obuczony (PD obuoczne). Jest to odległość między środkiem źrenicy jednego oka a środkiem źrenicy drugiego oka.

Ze względu na asymetrię twarzy jednooczne PD nie zawsze są takie same. Ale suma Twoich dwóch jednoocznych pomiarów, powinna zawsze równać się odległości źrenicy obuocznej.

Nasze oczy nie są symetryczne, co oznacza, że jedno może być nieco dalej od grzbietu nosa niż drugie. Podsumowując, obuoczne PD jednej osoby może wynosić łącznie 58,5 mm, ale PD dla jednego okularu może wynosić 27 mm dla prawego oka i 31,5 mm dla lewego.

Rozstaw źrenic dla jednego oka pozwala nam być jak najdokładniejszym podczas tworzenia soczewek, szczególnie w przypadku soczewek progresywnych, które zawierają moce zarówno do dali, jak i do bliży (np. czytania).

Rozstaw źrenic norma

Średni rozstaw źrenic dla osoby dorosłej wynosi około 63 mm, ale nie jest to liczba, którą możesz zakładać w swoim przypadku. Jest to bardzo indywidualny pomiar, więc odległość źrenic może być bardzo zróżnicowana. W przybliżeniu wynosi od 51 mm do 74,5 mm dla kobiet i 53 mm do 77 mm dla mężczyzn.

Uwaga: Pomiary rozstawu źrenic wykonywane samodzielnie często nie są tak dokładne, jak pomiary odległości źrenic wykonywane przez wykwalifikowany zakład optyczny. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed zakupem nowych okularów zmierz rozstaw źrenic (PD) u optometrysty, okulisty, optyka.

rozstaw źrenic pomiar norma

Dlaczego rozstaw źrenic ma znaczenie w okularach jednoogniskowych?

Ponieważ wszystkie soczewki mają środek optyczny, który ma dokładnie dopasować się do źrenicy. Soczewki okularów zostały zaprojektowane w taki sposób, aby uzyskać maksymalny efekt.

Jeśli pomiar nie jest prawidłowy, to środek optyczny będzie znajdować się pośrodku soczewki, ale nie będzie wyrównany z Twoją źrenicą. Zamiast tego będziesz patrzył przez inną część soczewki, co prawie zawsze spowoduje problemy z poprawnym widzeniem w okularach!

Zły rozstaw źrenic w okularach objawy

Najlepiej jest uzyskać dokładny odczyt odległości źrenic, ponieważ pozwoli to okularom działać tak, jak powinny.

Może to wpłynąć na osłabioną zdolność prawidłowej koncentracji, prowadząc z kolei do bólów głowy, zmęczenia oczu, niewyraźnego lub podwójnego widzenia, zawrotów głowy i nudności.

Jeśli posiadasz małą wadę wzroku i nie masz zezów ukrytuch zmiana rozstawu o 1-4 mm może nie mieć znaczenia. Organizm sam to zweryfikuje.

Im wyższa recepta, tym ważniejsza jest precyzja pomiaru odległości źrenic. Jeśli pomiar będzie nieprawidłowy, szybko doprowadzi to do bólów głowy i rozmazanego widzenia.

Pamiętajmy, że w soczewce, im dalej od środka optycznego oka, tym aberacje (zniekształcenia) obrazu są większe i widzenie bardziej zniekształcone.

W soczewkach wieloogniskowych (progresywnych, biurowych, relaksacyjnych) bardziej niedopuszczalna jest zmiana rozstawu, ponieważ spowoduje to przestawienie segmentu widzenia bliży i odległości pośrednich i zawęzi pole widzenia.

Czy rozstaw źrenic się zmienia?

U dorosłych rozstaw źrenic nie zmienia się, natomiast u dzieci zmienia się wraz z dorastaniem.

Zależy to od tego, czy mamy do czynienia z dzieckiem/nastolatkiem, czy osobą dorosłą. Rozstaw źrenic zmienia się wraz z rozwojem fizycznym, więc pomiary rosnącego dziecka będą się zmieniać z upływem lat. Natomiast po osiągnięciu dorosłości następuje bardzo niewielka zmiana kształtu naszej czaszki, a odległość źrenic pozostaje stała i mieści się w zakresie od 54 do 77 mm. Oczywiście sporadycznie zdarzają się również przypadki z mniejszym lub większym rozstawem.

Brak rozstawu źrenic na recepcie

Niektórzy specjaliści umieszczają PD na recepcie, a inne zlecają wykonanie tego pomiaru przez optyka. Najdokładniej zrobi to jednak optyk dysponujący zaawansowanym elektronicznym sprzętem, który również jest odpowiedzialny za wykonanie Twoich okularów.

Przeczytaj powiązany artykuł:

Po czym poznać źle dobrane okulary?

Skutki noszenia źle dobranych okularów (m.in. ze względu na źle zmierzony rozstaw źrenic) mogą się różnić w zależności od osoby. Jeśli przez dłuższy czas doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, może to oznaczać, że Twoja recepta jest nieprawidłowa:

  • Ból lub zawroty głowy
  • Dwojenie obrazu
  • Niewyraźne widzenie
  • Problemy z koncentracją
  • Nienaturalne widzenie w warunkach obuocznych
  • Ekstremalne zmęczenie oczu
  • Niewyjaśnione nudności

Jeśli podejrzewasz, że coś może być nie tak, warto zadzwonić do salonu optycznego, w którym robiłeś okulary.

Doświadczenie wymienionych powyżej objawów podczas noszenia okularów może oznaczać, że Twoja wada uległa zmianie. Czas przyjść na badanie wzroku, aby sprawdzić, czy Twoja recepta jest nadal prawidłowa. Wiadomo, że nieaktualne recepty powodują problemy, takie jak zmęczenie oczu i bóle głowy.

Co do zasady, jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, powinieneś badać oczy raz w roku. Jeśli masz czynniki ryzyka słabego widzenia lub cierpisz na pewne schorzenia oczu, możesz potrzebować częstszych wizyt.

error: Ta treść jest chroniona!