Otarcie Rogówki - Groźne Zadrapanie Na Oku

Otarcie rogówki to zadrapanie na oku. Otarcie rogówki (porysowana rogówka lub zadrapane oko) jest jednym z najczęstszych urazów oka.

Rogówka jest przezroczystą przednią powierzchnią oka, Otarcie rogówki zakłóca ochronną zewnętrzną warstwę komórek rogówki (zwaną nabłonkiem rogówki), tworząc otwartą ranę, która zwiększa ryzyko poważnej infekcji oka. Dlatego ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do okulisty lub optometrysty klinicznego, jeśli podejrzewasz, że masz otarcie rogówki.

otarcie rogówki

Co powoduje otarcie rogówki?

Istnieje niezliczona ilość sposobów na ścieranie rogówki. Bez względu na to, jak duże lub małe, wszystko, co styka się z powierzchnią oka, może spowodować porysowanie rogówki.

Gałęzie drzew, papier, pędzle do makijażu, zwierzęta domowe, palec, odpady z miejsca pracy, sprzęt sportowy i inne są częstymi przyczynami otarcia rogówki.

Wiele otarć rogówki nie jest spowodowanych poważnym traumatycznym wydarzeniem, takim jak dźgnięcie w oko. Piasek, kurz i inne małe cząstki mogą również powodować ścieranie rogówki, zwłaszcza jeśli często pocierasz oczy.

Suche oczy mogą zwiększać ryzyko otarcia rogówki, szczególnie jeśli rutynowo budzisz się z suchymi oczami . Jeśli twoje oczy wyschną podczas snu, twoje powieki mogą przykleić się do rogówki. Kiedy budzisz się i otwierasz oczy, twoje powieki mogą oderwać część nabłonka rogówki, powodując bolesne otarcie.

Soczewki kontaktowe zwykle nie chronią oczu przed otarciami rogówki. W rzeczywistości, jeśli twoje kontakty są uszkodzone lub nosisz je zbyt długo, mogą nawet zwiększyć ryzyko porysowania rogówki.

Czy czujesz, że masz coś w oku?

Jeśli nic tam nie widać podczas inspekcji, możliwe, że porysowałeś rogówkę.

Jeśli jest to tak niewygodne, że rozprasza uwagę, najlepiej jest odwiedzić okulistę. Potwierdzi on, czy podrapałeś oko i pomoże przyspieszyć proces gojenia.

Często im dłużej porysowana rogówka jest uciążliwa (boląca), tym bardziej będziesz mieć ochotę pocierać oko. A to tylko pogorszy sprawę. Udaj się do okulisty lub optometrysty klinicznego już dziś.

Objawy otarcia rogówki

Zarysowana rogówka często powoduje znaczny dyskomfort; ból, łzawienie, zaczerwienienie oczu i nadwrażliwość na światło .

Rogówka jest jedną z najbardziej wrażliwych części ciała, więc nawet bardzo małe otarcie rogówki może być niezwykle bolesne i odczuwalne — tak, jakbyś miał duży, szorstki przedmiot w oku.

Oprócz bólu i uczucia piasku lub ciała obcego, inne oznaki i objawy otarć rogówki obejmują zaczerwienienie, łzawienie, wrażliwość na światło, ból głowy, niewyraźne lub osłabione widzenie, drganie oczu , tępy ból i czasami nudności.

Jeśli uważasz, że mogłeś doznać otarcia rogówki i doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do okulisty w pobliżu.

otarcie rogówki

Czego można się spodziewać po porysowanej rogówce

Ludzie mają tendencję do przecierania oczu, gdy czują, że coś jest „w nich” , ale to może znacznie pogorszyć sprawę. Jeśli coś dostanie się do oka, możesz spróbować przepłukać kroplami nawiżającymi lub solą fizjologiczną3 ale nie trzyj oka. Nie zakrywaj też niczym oka, ponieważ może to przyspieszyć rozwój bakterii i zwiększyć ryzyko infekcji oka .

Otarcie rogówki zwykle dotyczy tylko jednego oka i może sprawiać wrażenie, jakby coś znajdowało się na porysowanym oku.

Jeśli to możliwe, zamiast wody z kranu lub wody butelkowanej przepłucz oko sterylnym roztworem soli fizjologicznej lub uniwersalnym roztworem do soczewek kontaktowych. Mikroorganizmy, takie jak Acanthamoeba, zostały znalezione w wodzie z kranu, a nawet wodzie butelkowanej. Te patogeny mogą spowodować poważną, zagrażającą widzeniu infekcję, jeśli zostaną wprowadzone do oka z porysowaną rogówką.

Jeśli po przepłukaniu oka zaczerwienienie, ból lub uczucie obecności ciała obcego utrzymują się, należy natychmiast zwrócić się o pomoc, ponieważ otarcia rogówki mogą spowodować poważne uszkodzenia w ciągu kilku godzin.

Aby zdiagnozować otarcie rogówki, okulista może zastosować krople do oczu, aby znieczulić oko, abyś mógł je otworzyć podczas badania. Aby pomóc lekarzowi zobaczyć stopień otarcia, można zastosować inny rodzaj kropli do oczu zawierający tymczasowy barwnik. Barwnik może sprawić, że otarcie rogówki będzie bardziej widoczne podczas oglądania oka za pomocą niebieskiego światła i mikroskopu badawczego zwanego lampą szczelinową.

W zależności od tego, co mogło spowodować zadrapanie i co lekarz zobaczy podczas badania, twoje oko może zostać delikatnie „wymazane” w celu pobrania posiewu, aby zapewnić odpowiednie leczenie w przypadku infekcji.

Otarcie rogówki – leczenie

Leczenie otarcia rogówki zależy od ciężkości rany i przyczyny. Drobne otarcia można czasami leczyć kroplami nawilżającymi, aby oko było wilgotne podczas naturalnego procesu gojenia oka.

Jako środek ostrożności, nawet powierzchowne otarcia są czasami leczone antybiotykowymi kroplami do oczu, aby zapobiec infekcji podczas gojenia. Powierzchowne otarcia rogówki goją się szybko — zwykle w ciągu dwóch lub trzech dni.

Niektóre otarcia rogówki mogą wymagać zastosowania maści antybiotykowej , która dłużej utrzymuje się na oku, sterydu zmniejszającego stan zapalny oraz czegoś łagodzącego ból i wrażliwość na światło. Duże, głębokie otarcia rogówki goją się dłużej i mogą powodować trwałą bliznę, która może wpływać na widzenie.

W niektórych przypadkach porysowane rogówki leczy się soczewką kontaktową z opatrunkiem. W przypadku stosowania z kroplami do oczu na receptę te specjalne soczewki zapewniają ulgę w bólu, a czasami mogą przyspieszyć gojenie.

Nie powinno się nosić zwykłych soczewek kontaktowych na otarcie rogówki ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju infekcji pod soczewką. Twój okulista powie ci, kiedy można bezpiecznie wznowić noszenie soczewek kontaktowych po porysowaniu rogówki.

W zależności od leczenia i ciężkości urazu, lekarz okulista może zaplanować badanie kontrolne już po 24 godzinach od wstępnego leczenia.

W przypadku natychmiastowego leczenia większość otarć rogówki goi się szybko bez trwałej utraty wzroku. Ale niektóre głębsze otarcia, które występują w centrum rogówki (bezpośrednio przed źrenicą), mogą pozostawić bliznę rogówki i spowodować utratę ostrości wzroku .

Nieleczone, niektóre głębokie otarcia rogówki mogą powodować owrzodzenie rogówki , które może prowadzić do poważnej utraty wzroku. W szczególności otarcia spowodowane materią organiczną mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia rogówki.

Bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty i uczęszczać na wizyty kontrolne zgodnie z zaleceniami. Otarcia rogówki nie zawsze goją się prawidłowo, a niektóre z nich mogą powodować nawracające nadżerki rogówki i inne powikłania, które mogą mieć wpływ na wzrok, komfort i zdrowie.

Jak zapobiegać otarciom rogówki?

Wielu otarć rogówki można uniknąć, stosując proste, zdroworozsądkowe środki ostrożności.

Na przykład zawsze noś okulary ochronne lub gogle ochronne w środowiskach pracy, w których występują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, szczególnie w środowiskach spawalniczych i szlifierskich.

Podobnie okulary ochronne powinny być używane podczas prac ogrodowych, używania elektronarzędzi i uprawiania sportu, nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty dotyczącymi tego, jak długo je nosić, kiedy je wyrzucić oraz jakich środków do pielęgnacji soczewek kontaktowych należy używać.

Jeśli wystąpi otarcie rogówki, które wydaje się być związane z suchością oczu, skontaktuj się z okulistą i postępuj zgodnie z protokołem leczenia suchego oka zaleconym przez lekarza.

error: Ta treść jest chroniona!