Jak Nosić Okulary? Obszerna Instrukcja Użytkowania Okularów

Jak nosić okulary – niby proste, ale jednak może sprawić trochę problemów. Właściwie dopasowane okulary powinny wygodnie leżeć na nosie oraz nie powinny dotykać czoła ani policzków. Ponadto okulary nie powinny leżeć zbyt daleko od oczu (max.10-12 mm), bo to odległość przy której zostało przeprowadzone badanie. Oddalając okulary od oczu, sztucznie dodajemy sobie mocy (przy korekcji plusowej) i ujmujemy (przy minusowej). W obu przypadkach sztucznie pogarszamy sobie ostrość widzenia.

W tym artykule dowiesz się m.in. jak prawidłowo użytkować okulary, czy musisz nosić okulary cały czas a także poznasz 6 najczęstszych problemów z okularami oraz jak je naprawić !

Jak nosić okulary? (5 kroków)

 1. Chwyć okulary obiema rękami, nasuń zauszniki na uszy i delikatnie opuść oprawkę na nos.
  • Zawsze trzymaj okulary obiema rękami, aby zmniejszyć naprężenie zawiasów. Umieść oprawkę lekko na nosie. Zbyt duży nacisk może spowodować zaczerwienione wgłębienie na grzbiecie nosa.
 1. Noś okulary na czubku nosa.
  • Gdy masz założone okulary, dotknij nasadki nosowej palcem wskazującym i unieś ją tak, aby oprawki wygodnie leżały na czubku nosa (o ile Twój optyk nie zalecił Ci noszenia okularów w innej pozycji), Twoje okulary powinny wygodnie leżeć między oczami na szczycie nosa. Nie rozciągaj ich. Upewnij się, że nie kładziesz okularów na czole, czy na czubku głowy, ponieważ może to spowodować ich rozciągnięcie.
 1. Zwróć uwagę by nie były zbyt luźne lub ciasne.
  • Odległość między zausznikami okularów powinna być odpowiednia, zauszniki okularów powinny być odpowiednio zagięte. Ogólnie rzecz biorąc, odległość między soczewką a okiem powinna wynosić 10-12 mm. Jeśli tak nie będzie, to efekt pryzmatyczny może powodować zawroty głowy, zniekształcone widzenie lub zmęczenie.
 1. Utrzymuj soczewki w czystości
  • Przecieraj soczewki specjalną ściereczką do okularów i regularnie myj okulary wodą z dodatkiem płynu do naczń lub łagodnego mydła. Utrzymuj soczewkę w czystości, w przeciwnym razie wpłynie to negatywnie na widzenie i może pogłębić zmęczenie całego organizmu.
 1. Gdy nie są noszone, należy je włożyć do etui !
  • Okulary należy również chronić, gdy nie są używane, zamykając kolejno lewy i prawy zausznik. Następnie umieść okulary w etui, aby chronić je przed zewnętrznymi czynnikami.

W codziennym użytkowaniu pamiętaj o złożeniu zauszników po ich zdjęciu i ustawieniu soczewek do góry.

Jak okulary powinny leżeć na Twojej twarzy?

Właściwie dopasowane okulary powinny wygodnie leżeć na nosie oraz nie powinny dotykać czoła ani na policzków.

Dopasowanie nosków określa, jak daleko powinny znajdować się okulary od twarzy. Odpowiednie dopasowanie powinno umożliwiać umieszczenie soczewek w odległości 10-12 mm od oczu. Znalezienie odpowiedniego dopasowania nie wymaga dużego wysiłku – wystarczy by Twój optyk dokonał prawidłowych regulacji.

Jeśli nosisz okulary, na Twoich oprawkach będą widoczne wymiary oprawy, zwykle wydrukowane na mostku lub zauszniku.

Mogą być oddzielone małą kwadratową ikoną. Przy wyborze nowych okularów, optyk dokona odpowiedniego wyboru.

Inne wskaźniki dopasowania, w tym położenie okularów na linii brwi lub to, czy okulary dotykają policzków podczas uśmiechu, mają też duże znaczenie. Okulary mocno dotykające policzków mogą powodować odparzenia, są też narażone na częste zaparowania i zabrudzenia wydzieliną potu.

6 największych problemów z okularami i jak je naprawić

Większość dyskomfortu w okularach można zniwelować, poprzez odpowiednią regulację lub wymianę zużytej części. Oczywiście powinien zrobić to optyk u którego były zakupione aby zapobiec ich złamaniu. Samodzielne naprawianie okularów może też unieważnić gwarancję, która przysługuje Ci na okulary.

Przykładowe skargi użytkowników okularów:

 1. Okulary uciskają/są zbyt luźne lub powodują dyskomfort za uszami.
  • Okulary powinny wygodnie leżeć na uszach, zagięte za uszami.
  • Jeśli uciskają lub są za luźne w miejscu za uszami, najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest dopasowanie — mogą być za krótko lub za długo podgięte zauszniki.
 2. Nanośniki zostawiają ślady lub powodują szczypanie nosa.
  • Jeśli są niewygodne lub zostawiają ślady, mogą być zbyt wąsko dogięte lub zbyt małe (im większy nanośnik tym ciężar jest bardziej rozłożony na powierzchni nosa).
  • Nakładki na nos można regulować — w przypadku metalowych opraw, delikatne rozciągnięcie ich może załatwić sprawę — natomiast plastikowe oprawki bez nanośników nie są łatwe w regulacji. Wybór okularów z odpowiednim rozmiarem mostka sprawi, że będą one wygodniej leżały na nosie.
 3. Wysypka w miejscu, na którym leżą Twoje okulary.
  • Jest to bardziej ekstremalny przypadek, w którym okulary ściskają lub zostawiają ślady na nosie. Jeśli masz wysypkę w miejscu, w którym okulary leżą na nosie lub uszach, prawdopodobnie są one za duże i ślizgają się po skórze, pozostawiając wysypkę.
  • Może to być spowodowane tym, że Twoje okulary mają niewłaściwy rozmiar lub mogą być skrzywione, powodując niewłaściwe dopasowanie.
 4. Okulary ciągle się ślizgają lub są zbyt nisko na twarzy.
  • Jeśli okulary się ślizgają, przyczyną może być nieprawidłowe dopasowanie zauszników lub nanośników, bądź też duża waga Twoich okularów.
  • Sprawdź skronie — czy zauszniki są nie odstają od nich.
  • Czy śruby w zausznikach są dokręcone.
 5. Okulary leżą zbyt blisko oczu.
  • Okulary osadzone zbyt blisko oczu to prawdopodobnie problem związany ze zbyt ciasnym zagięciem zauszników bezpośrednio za uchem.
 6. Okulary leżą krzywo na Twojej twarzy.
  • Jeśli Twoje okulary są przekrzywione na twarzy, to znak że któryś zausznik uległ skrzywieniu lub masz asymetrię uszu (optyk przy wydawaniu okularów powinien to uwzględnić i odpowiednio skorygować).
  • Sprawdź również, czy nie zostały uszkodzone zawiasy ramki, zauszniki i noski.
  • Porównaj każdy z nich z jego odpowiednikiem po drugiej stronie ramki, aby upewnić się, że wygląda podobnie. Jeśli znajdziesz zgiętą lub złamaną część, prawdopodobnie jest to winowajca przechylonej ramki.

Jeśli dopiero zaczynasz nosić okulary, możesz potrzebować kilku dni, aby oprawki odpowiednio się ułożyły (jak nowe buty) , a także przyzwyczaić się do nowej mocy szkieł. Optyk dopasuje okulary do Twojej twarzy i nauczy Cię z nich korzystać oraz poinformuje jak prawidłowo je nosić.

Czy można nosić okulary przez cały czas?

Jeśli czujesz się komfortowo w nowych okularach, nie ma powodu, dla którego nie możesz nosić okularów tak często, jak chcesz.

Jeśli niedawno zacząłeś nosić okulary korekcyjne lub właśnie kupiłeś swoją pierwszą parę okularów, miejmy nadzieję, że masz komfort widzenia i dopasowania.

Całodzienne noszenie okularów nie dość że nie zaszkodzi Twoim oczom, to jeszcze wyeliminuje zmęczenie organizmu, łzawienia, bóle głowy które często są spowodowane brakiem należytej korekcji.

Kiedy NIE nosić okularów?

 • Jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi na to jest pora snu. Okulary nie są potrzebne w czasie odpoczynku, warto je wówczas zdjąć, aby nie uległy uszkodzeniu. Zalecamy regularne czyszczenie okularów przed pójściem spać w nocy lub po przebudzeniu się rano.
 • Jeśli twoja wada wzroku jest niewielka, noś je chociaż okazyjne w sytuacjach gdzie są najbardziej użyteczne (wieczorne lub nocne prowadzenie pojazdu, praca przy komputerze, oglądanie TV itp.)

Do noszenia na zewnątrz, a nawet do jazdy samochodem, warto rozważyć okulary, które łączą okulary przeciwsłoneczne z mocą. Może okulary gradalne będą dla Ciebie lepszym rozwiązaniem?

Zawsze możesz odwiedzić nasze salony optyczne, aby uzyskać indywidualną pomoc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dla swoich potrzeb.

Dlaczego nie nosić okularów przez cały czas?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie noszą okularów przez cały czas. Może nie podobać im się wygląd swoich oprawek, być skrępowani swoim wyglądem lub czuć się w nich niekomfortowo . Poza wyglądem okularów, wiele osób obawia się, że noszenie okularów przez cały czas może uszkodzić oczy i pogorszyć ich widzenie, zwiększając ich uzależnienie od okularów lub soczewek kontaktowych.

Co społeczeństwo myśli o noszeniu okularów przez cały czas?

 • Niedawne badanie wykazało, że wśród kilku różnych grup osób, z których większość (ponad dwie trzecie ankietowanych) uważa, że ​​noszenie okularów przez cały czas może znacznie uszkodzić wzrok.
 • Oprócz przekonania, że ​​noszenie okularów przez cały czas może uszkodzić wzrok, wiele ankietowanych osób było skrępowanych, jeśli chodzi o noszenie okularów i obawiało się, że będą wyśmiewane lub krytykowane.

Co zaskakujące, przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących wpływu ciągłego noszenia okularów. Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma wyraźnych dowodów na negatywny wpływ ciągłego noszenia okularów.

Dlaczego ludzie wciąż myślą, że noszenie okularów przez cały czas pogarsza ich wzrok?

Prawdą jest, że wiele osób uzależnia się od okularów a dokładniej od komfortowego widzenia na dalekie i/lub bliskie odległości , co powoduje że często noszone okulary niszczą się w procesie użytkowania. Widzimy to, gdy odwiedzają nas ludzie ze zużytymi okularami, które przez lata znacząco się wyeksploatowały. Przez długi czas służyły swojemu celowi dzień w dzień, a teraz nie mogą spełniać swojej funkcji jak kiedyś.

Jeśli nie jesteś przekonany, zawsze możesz odwiedzić najlepszy salon optyczny w regionie i oddać okulary do przeglądu profesjonalistom.

Autoryzowanego optyka można znaleźć na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/

W Kielcach odwiedź jeden z naszych salonów Eurooptyk – Optyk Kielce. Pomożemy Ci dobrać okulary odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom.

Jeśli chodzi o okulary do czytania, często ludzie błędnie korelują ból, którego doświadczają z nadwyrężenia oczu podczas czytania, z okularami do czytania, które noszą. Zawsze, gdy odczuwasz niedogodności lub dyskomfort w oczach, nadszedł czas na profesjonalną rozmowę na temat okularów.

Wyjątek w przypadku dzieci.

W przypadku dzieci noszenie niewłaściwych okularów, kiedy nie są w danym momencie potrzebne, jest niewskazane. Narzucanie dziecku niewłaściwych lub niepotrzebnych okularów może mieć bardzo negatywny wpływ na jego rozwój. Zawsze udaj się do okulisty dziecięcego specjalizującego się w dobieraniu okularów dla dzieci zanim podejmiesz decyzję o kupieniu okularów dla dziecka.

Jeśli jednak Twoje dziecko potrzebuje okularów, działaj szybko. Korzyści są bardzo widoczne dla dzieci, jeśli chodzi o wzrok. Potrzebują jasnej wizji, aby mieć pewność, że mogą czerpać pełne korzyści edukacyjne w szkole. Poza tym jakość ich życia również może ulec znacznej poprawie. Dobrze udokumentowano, że okulary poprawiają szybkość czytania, a tym samym znacznie poprawiają naukę dzieci.

Przeczytaj nasze artykuły na temat krótkowzroczności u dzieci oraz jak można jej przeciwdziałać:

Jak czyścić okulary?

error: Ta treść jest chroniona!