Okulary przeciwsłoneczne w dni pełne słońca to absolutna konieczność. Dlaczego? Ponieważ chronią nasze oczy przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Tylko jakie wybrać? Zebraliśmy garść praktycznych porad, które pomogą wybrać przede wszystkim bezpieczne dla oczu ochronne okulary.
Okulary przeciwsłoneczne dostępne w marketach lub sklepach ogólnodostępnych nie spełniają podstawowego kryterium, jakim jest posiadanie filtra UV. W praktyce okazuje się, że większość z nich to zwykła pleksa, która może spowodować problemy np. większe uszkodzenie struktur oka w porównaniu do niestosowania żadnej ochrony czy okularów.
- 1. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z silną ochroną przed promieniowaniem UV i światłem
- 2. Określ kształt swojej twarzy
- 3. Trendy są fajne, ale zainwestuj w parę, którą będziesz nosić dłużej niż jeden sezon
- 4. Rozmiar ma znaczenie
- 5. Noś okulary przeciwsłoneczne wcześnie i często
- Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to podstawa! Unikaj tych źródeł.
- Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić?
- Okulary kupuj tylko u optyka!
- Zobacz Inne Powiązane Artykuły
1. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z silną ochroną przed promieniowaniem UV i światłem
Głównym celem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oznacza to, że ważne jest, aby priorytetowo traktować ochronę przed promieniowaniem UV w swoich soczewkach.
Szukaj soczewek z etykietą „100% ochrony przed UVA i UVB” lub „UV 400”, która blokuje całe światło ultrafioletowe. „Poziom UV mówi nam, jaki zakres częstotliwości okulary mają zdolność blokowania”. „Kategorie LT (przepuszczalność światła widzialnego) mówią nam, że dużo światła jest blokowane przez okulary przeciwsłoneczne w skali 0-4. Im wyższa kategoria, tym więcej światła jest blokowane”.
Kilka rzeczy, o których należy pamiętać wybierając okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV:
- Ciemniejsze soczewki nie oznaczają automatycznie, że jesteś chroniony. Szukaj etykiety poziomu UV, najlepiej UV 400.
- Aby zredukować odblaski podczas bardzo jasnych dni na plaży i nad jeziorem, zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Zmniejszają one odbicia światła, dzięki czemu łatwiej jest widzieć w jasnym, błyszczącym otoczeniu.
- O okularach z polaryzacją dowiesz się więcej z naszego artykułu:
2. Określ kształt swojej twarzy
Kształt Twojej twarzy jest tworzony przez linie i kąty kluczowych punktów, takich jak czoło, policzki i podbródek. Ogólny kształt może wpływać na dopasowanie i wygląd Twoich okularów przeciwsłonecznych, więc weź to pod uwagę przed zakupem.
Jeśli nie znasz kształtu swojej twarzy, nie martw się — istnieje kilka prostych sposobów, aby to rozgryźć.
- Patrząc na linię włosów, czy jest ona bardziej zaokrąglona czy prosta?
- Czy twój podbródek ma bardziej spiczasty lub zaokrąglony kształt? Aby określić, czy Twoja twarz jest bardziej owalna czy okrągła, musimy porównać szerokość i wysokość
- Czy twój policzek jest szerszy niż linia szczęki?
- Czy odległość od czoła do szczęki jest dłuższa lub zbliżona do szerokości twojej twarzy?
- Złożenie tego wszystkiego razem pomoże Ci wskazać, jaki jest Twój najbliższy kształt twarzy.

Po ustaleniu kształtu twarzy, oto jak wybrać oprawkę:
- Okrągła twarz: Zalecamy dodanie kontrastu za pomocą oprawek o wyraźnych, określonych kątach, takich jak kwadratowe okulary przeciwsłoneczne lub oprawki w stylu kocich oczu w stylu vintage.
- Kwadratowa twarz: Sugerujemy wybór oprawek do okularów przeciwsłonecznych, które wyrównują kąty twarzy, jak okrągły kształt oprawki inspirowany latami 90. lub klasyczny lotnik.
- Twarz w kształcie serca: wybierz oprawkę, która naśladuje kształt Twojej twarzy, z szerszą górą i węższym dołem, np. okulary przeciwsłoneczne lub oprawki w kształcie kocich oczu z grubymi, wydatnymi brwiami.
- Owalna twarz: Masz szczęscie! Do owalnej twarzy pasuje do prawie każdej oprawki, więc wybierz swoją ulubioną.
3. Trendy są fajne, ale zainwestuj w parę, którą będziesz nosić dłużej niż jeden sezon
Może nie rzucaj się na te małe okulary przeciwsłoneczne, które możesz zobaczyć na TikToku czy te gigantyczne, plastikowe okulary przeciwsłoneczne w stylu lat 80., które założysz pewnie tylko jeden raz. Im bardziej okulary przeciwsłoneczne nadają się do noszenia, tym większe prawdopodobieństwo, że użyjesz ich do ochrony i ulepszenia stylu. Jeśli chcesz wydać pieniądze, wybierz bardziej klasyczny i uniwersalny model oprawki.
4. Rozmiar ma znaczenie
Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, im większa oprawka, tym większą ochronę otrzymasz. Im większe, tym lepiej, ponieważ zapewnia lepszą ochronę wrażliwych struktur oczu, a także powiek. Małe, wąskie oprawki nie zapewniają takiej ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi jak, powiedzmy, duży aviator. Chroń zdrowie swoich cennych oczu (i powiek, które mogą się poparzyć!) i zwiększ rozmiar.

5. Noś okulary przeciwsłoneczne wcześnie i często
Aby zachować zdrowe oczy, najlepiej nosić okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz tak często, jak to możliwe. Zwłaszcza w jasne, słoneczne dni, kiedy oślepiające światło może spowodować, że zezujemy i przemęczymy się, okulary przeciwsłoneczne mogą uchronić nas przed większymi szkodami.
Jeśli nie byłeś zagorzałym nosicielem okularów przeciwsłonecznych, nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Jednak im wcześniej uda ci się zdobyć parę, tym lepiej: Właściwie pochłaniamy większość naszej ekspozycji na słońce poniżej 18 roku życia. Wcześniejsze rozpoczęcie noszenia okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne. Rodzice, zainwestujcie w przyjazne dzieciom oprawki dla swoich dzieci, takie jak spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne do noszenia na co dzień.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to podstawa! Unikaj tych źródeł.
Należy całkowicie omijać zakup okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła. Najpewniejszym są salony optyczne, które proponują modele certyfikowanych firm. Okulary te posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające odpowiednią ochronę oczu. Mowa tutaj o filtrach, które minimalizują działanie szkodliwego promieniowania UV.
Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech zakresach, różniących się długością fal: UVA, UVB i UVC. Wystarczy mieć świadomość, że przy ciemnych soczewkach, które są typowe dla tzw. okularów z bazaru, źrenice rozszerzają się bardziej i do oka dociera większa ilość promieniowania UV.
Gdy UV osiąga 315-400 nanometrów wtedy przyspiesza rozwój zaćmy, może też być przyczyną stanów zapalnych spojówek oraz rogówki. Apeluje się również, że ten rodzaj promieniowania jest jedną z najważniejszych przyczyn zwyrodnienia siatkówki i żółtej plamki.
Dodajmy, że okulary dostępne na stacjach benzynowych, drogeriach, targowiskach czy nawet sklepach z różnymi artykułami są po prostu niebezpieczne dla oczu. Przepuszczają każdy rodzaj promieniowania, ponadto przekłamują kolory, a nawet ostrość, co stwarza zagrożenie. Jest to niezwykle niebezpieczne np. w przypadku kierowania samochodem, ponadto są bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia.
Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić?
Przy wyborze okularów należy zwracać uwagę na filtr, najlepiej wybierać filtr UVA. Informacja o klasie filtra powinna być wydrukowana na oprawie, przy zauszniku, lub naklejona na soczewce. Ponadto informacja powinna być dołączona do okularów w formie etykiety lub instrukcji. Bez znaczenia jest kolor szkieł przeciwsłonecznych. Zabarwienie nie ma wpływu na ilość przepuszczanego promieniowania UV, ale ma bardzo duże znaczenie dla postrzegania obrazu. Jest to ważne przy wrażliwych oczach lub np. przy wspinaczkach wysokogórskich.
Przy wyborze szkieł kierujemy się kategoriami. Na przykład kategoria „0” oznacza przepuszczalność światła od 80 do 100%, a kategoria „4” – przepuszczalność od 3 do 8% światła.
Jak czytać oznaczenia?
Na przykład UV 400 oznacza, że soczewka jest w stanie zablokować fale o długości 400 nanometrów, czyli wszystkie trzy zakresy promieniowania UV. Uważa się, że tylko taki filtr chroni wzrok w 100% przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Ponadto należy zwrócić uwagę na europejskie atesty. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy są m.in. EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000.
Ważna jest również oprawa okularowa. Wiadomo, że dobiera się ją pod typ urody i osobiste preferencje, ale powinna być dopasowana do wielkości i kształtu twarzy, a jej kolor – do karnacji. Przyjmuje się, że im większe okulary, tym lepiej.
Dodatkowe uwagi:
- Bardzo ciemne okulary przeciwsłoneczne, które nie blokują szkodliwych promieni, mogą zmniejszyć potrzebę mrużenia oczu w jasnym świetle, ale to wszystko. Kiedy zakładasz bardzo ciemną parę okularów przeciwsłonecznych, źrenice otwierają się i wpuszczają do oczu znacznie więcej światła, niż gdybyś w ogóle ich nie nosił_. Tak więc, chociaż mogą odfiltrowywać światło z otoczenia i odblaski, dodatkowa ekspozycja na promienie UV zwiększa ryzyko zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet rozwoju czerniaka gałki ocznej – rzadkiego raka.
- Polaryzacja nie ma nic wspólnego z absorpcją światła UV, ale wiele spolaryzowanych soczewek jest teraz połączonych z substancją blokującą promieniowanie UV. Sprawdź etykietę, aby upewnić się, że soczewki zapewniają maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV. To samo dotyczy koloru i odcienia soczewki, ciemności soczewki i powłoki lustrzanej.
- Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza nad wodą, rozważ okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniami UV wpadającymi z boku. Ten design zatrzyma również wiatr, który wysusza oczy. Nie muszą być drogie. Muszą po prostu dobrze pasować – i oczywiście musisz je nosić tak długo, jak jesteś na słońcu. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku.
A może okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną?
Okulary kupuj tylko u optyka!
Okulary przeciwsłoneczne powinno się kupować tylko w sklepach optycznych. Dużym plusem jest bez wątpienia wykwalifikowany personel, który odpowiednio dobierze zarówno szkła, jak i oprawki. Ponadto zyska się pewność, że zakupione okulary są maksymalnie bezpieczne dla oczu.
Umów się na bezpłatne badanie do Eurooptyka i otrzymaj swoje okulary przeciwsłoneczne z mocą, lub odwiedź nasze salony aby zabezpieczyć swoją parę nowych okularów przeciwsłonecznych bez mocy!