Dalekowzroczność - Kompendium Wiedzy O Nadwzroczności

Dalekowzroczność (nadwzroczność) to powszechna wada wzroku, w której wyraźniej widać odległe obiekty, ale te znajdujące się w pobliżu mogą być nieostre.

Dalekowzroczność zwykle występuje od urodzenia i ma tendencję do bycia dziedziczną. Możesz łatwo skorygować ten stan za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Inną opcją leczenia jest operacja.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o tej powszechnej wadzie wzroku.

Dalekowzroczność objawy

Dalekowzroczność może objawiać następująco:

  • Patrząc na pobliskie obiekty, widzisz je rozmyte.
  • Potrzeba mrużenia oczu, żeby widzieć wyraźnie
  • Zmęczeniem oczu, w tym pieczeniem oczu i ból w okolicach oczu
  • Występowanie ogólnego dyskomfort oczu lub ból głowy po wykonaniu czynności z bliska, takich jak czytanie, pisanie, praca przy komputerze lub rysowanie.

Przy nieskorygowanej nadwzroczności może wystąpić zez zbieżny (ukryty lub jawny) spowodowany nadmierną konwergencją lub niedostateczną dywergencją.

Łagodna dalekowzroczność może oczywiście nie powodować żadnych zauważalnych objawów, dlatego też tak ważne jest regularne badanie wzroku.

Dalekowzroczność przyczyny

Twoje oko składa się z dwóch części, które skupiają obrazy:

  • Rogówka to przezroczysta przednia powierzchnia oka w kształcie kopuły.
  • Soczewka znajduje się bezpośrednio pod rogówką w źrenicy oka i jest przejrzystą strukturą o rozmiarze i kształcie cukierka M&M’s.

W miarowym oku każdy z tych elementów ogniskujących ma idealną krzywiznę. Rogówka i soczewka o takiej krzywiźnie (załamują) całe wchodzące światło, aby uzyskać ostry obraz bezpośrednio na siatkówce, na dnie oka.

dalekowzroczność przyczyny

Błąd refrakcji

Jeśli Twoja rogówka lub soczewka nie są równomiernie i gładko zakrzywione, promienie świetlne nie są odpowiednio załamywane i występuje u Ciebie błąd refrakcji.

Dalekowzroczność występuje, gdy gałka oczna jest krótsza niż normalnie lub rogówka jest zbyt słabo zakrzywiona. Efekt jest przeciwieństwem krótkowzroczności.

Dalekowzroczność – kiedy iść do optometrysty?

Jeśli Twoja dalekowzroczność przeszkadza Ci w czerpaniu przyjemności z różnych zajęć, lub nawet uniemożliwia wykonywanie czynności w zadowalającym stopniu to najwyższy czas udać się to optometrysty. ​​Podczas badania wzroku określi on stopień Twojej dalekowzroczności i doradzi jak korygować Twój wzrok.

Dorośli dalekowzroczni

Jeśli masz wysokie ryzyko niektórych chorób oczu, takich jak jaskra, poddaj się badaniu wzroku co roku lub co dwa lata, zaczynając od 40 roku życia.

Dorośli, którzy przeszli operację refrakcyjną, taką jak LASIK, PRK lub SMILE, nadal muszą mieć badanie wzroku co 1-2 lata. Pamiętaj, że badanie oczu nie tylko mierzy dobre widzenie, ale także ocenia ogólny stan zdrowia oczu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak często ( Ty, Twoje dzieci lub rodzice ) powinny badać wzroku, zapytaj swojego lokalnego optometrysty klinicznego lub okulisty.

Średnia częstotliwość badania wzroku dla dorosłych w wieku od 18 do 65 r.ż.+

Wiek pacjentaDorośli niskiego ryzykaDorośli zagrożeni
18 lat – 39 latPrzynajmniej raz na dwa lataPrzynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami
40 lat – 64 latPrzynajmniej raz na dwa lataPrzynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami
65 lat i więcejCo rokuCo najmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami

Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe bądź masz schorzenie, które negatywnie wpływa na oczy, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, astma, tarczyca, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie sprawdzać oczy. Zapytaj swojego okulistę, jak często musisz umawiać się na wizytę. Ale jeśli zauważysz problemy ze wzrokiem, umów się na wizytę u okulisty tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli niedawno miałeś badanie wzroku. Na przykład niewyraźne widzenie może sugerować, że potrzebujesz zmiany recepty lub może być oznaką innego problemu.

Dzieci i młodzież

Dzieci muszą być badane pod kątem dalekowzroczności przez okulistę dziecięcego (trzeba zakropić oczy przed ustaleniem wartości soczewek) w następujących przedziałach wiekowych i odstępach czasu.

  • Po ukończeniu 6 miesięcy
  • Po ukończeniu 3 lat
  • Przed pierwszą klasą szkoły podstawowej i co dwa lata w latach szkolnych, podczas wizyt dzieci zdrowych lub podczas bilansów szkolnych.

Dalekowzroczność starcza

Starzenie się może obejmować pogorszenie wzroku, stan znany jako dalekowzroczność związana z wiekiem i jest to całkowicie naturalne. Starzenie się wpływa nie tylko na ciało i umysł, wpływa również na oczy. Stawanie się dalekowzrocznym z wiekiem – zwane również starczowzrocznością (prezbiopią) – oznacza, że ​​Twoje oczy tracą zdolność skupiania się na pobliskich obiektach. Trudniej jest wyraźnie widzieć z bliskiej odległości, na przykład podczas czytania lub pracy przy komputerze.

dalekowzroczność starcza

5 faktów dotyczących dalekowzroczności starczej

  1. Każdy doświadcza zmian widzenia wraz z wiekiem.

Praktycznie każdy straci zdolność wyraźnego widzenia obiektów z bliskiej odległości. Z wiekiem oczy tracą zdolność skupiania się, a naturalne soczewki twardnieją i tracą elastyczność.

Dorośli w wieku powyżej 40 lat mogą z wiekiem stać się dalekowzroczni. Ponadto soczewki ich oczu stopniowo zmieniają kolor z żółtego na pomarańczowy, a nawet ciemnobrązowy prowadząc następnie do zaćmy starczej.

  1. Dalekowzroczność nie poprawia się z wiekiem, ale może się zatrzymać,

Gdy nadwzroczność związana z wiekiem się zacznie, będzie postępować i trwać przez całe życie. W rzeczywistości, dalekowzroczność jest obecna od urodzenia, ale oko naturalnie koryguje się w miarę wzrostu gałki ocznej. Soczewka dostosowuje się poprzez proces zwany akomodacją, ale wraz z wiekiem akomodacja staje się trudniejsza i ujawnia się dalekowzroczność.

Szacuje się, że w wieku 45 lat 83% dorosłych ma dalekowzroczność związaną z wiekiem. W wieku powyżej 50 lat jest to prawie gwarantowane. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrystów po osiągnięciu wieku 60+. zmiany refrakcji w bliży powinny się zatrzymać ale za to zacznie się „zaćma”.

  1. Istnieją inne objawy związane z dalekowzrocznością związaną z wiekiem.

Najczęstszym objawem są trudności z czytaniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. Możesz również mieć problemy z przystosowaniem się do rażących świateł podczas jazdy. Niektóre inne częste zmiany w widzeniu obejmują bóle lub pieczenie oczu, bóle głowy i trudności w utrzymaniu wyraźnego skupienia się na pobliskich przedmiotach.

  1. Trening oczu może pomóc złagodzić objawy.

Ćwiczenie mięśni oka raczej nie odwróci upośledzenia wzroku, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Zrób sobie przerwę od czytania co 20 minut i skup się na obiekcie oddalonym o co najmniej 6 metrów przez 20 sekund. Obejmij wzrokiem pomieszczenie w którym siedzisz i skanuj je z boku na bok, przyjrzyj się powoli każdemu przedmiotowi, aby zobaczyć każdy szczegół. Ta technika może zmniejszyć zmęczenie wzroku.

  1. Istnieją możliwości leczenia dalekowzroczności.

Jeśli dalekowzroczność związana z wiekiem jest jedynym problemem ze wzrokiem, okulary do czytania mogą być wszystkim, czego potrzebujesz. W przypadku innych problemów ze wzrokiem możesz potrzebować soczewek kontaktowych, soczewek dwuogniskowych lub soczewek progresywnych. Laserowa korekcja wzroku, taka jak LASIK, może być opcją, która może poprawić widzenie przez lata po zabiegu.

Dalekowzroczność – jakie soczewki?

Odpowiedź zależy od wielkości Twojej dalekowzrocznej. Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest wykonanie badania wzroku u optometrysty. W razie potrzeby wystawi Ci on receptę na okulary. Kiedy spojrzysz na swoją receptę, zobaczysz numer wymieniony w sekcji „sfera”. Jeśli ten numer ma przed sobą znak plus (+), potrzebna jest dalekowzroczna korekta.

dalekowzroczność soczewki

Im wyższa liczba, tym większa wada wzroku:

  • Niska dalekowzroczność wynosi +2,00 dioptrii lub mniej
  • Umiarkowana dalekowzroczność waha się od +2,25 do +5,00 dioptrii
  • Duża dalekowzroczność to taka powyżej +5,00 dioptrii

Jeśli Twoja dalekowzroczność jest bardzo łagodna, możesz nie potrzebować okularów. Ewentualnie Twój optometrysta może zalecić noszenie ich do określonych zadań, takich jak czytanie lub praca przy komputerze.

Jeśli Twoja recepta jest umiarkowana lub wysoka, optometrysta na pewno zaleci Ci noszenie okularów cały czas.

Jak leczyć dalekowzroczność?

Aby leczyć dalekowzroczność, Twój optometrysta zaleci okulary, soczewki kontaktowe a rzadziej zabieg chirurgiczny:

  • Okulary: Soczewki w okularach zapewniają prosty i najtańszy sposób korygowania dalekowzroczności. Robią to, zmieniając sposób, w jaki światło skupia się na siatkówce. To, jak dalekowzroczny jesteś, określi, jakiego rodzaju soczewek potrzebujesz i jak często powinieneś je nosić.

  • Soczewki kontaktowe: Soczewki kontaktowe działają jak okulary, korygując sposób załamywania się światła. Ale soczewki kontaktowe są małe i leżą bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej. Są na ogół bezpieczne i wygodne ale nie są pozbawione wad. Możesz napotkać problemy, które uniemożliwiają ich noszenie: suchość oczu, alergie i powtarzające się infekcje oczu.

  • Chirurgia refrakcyjna: Możesz zdecydować się na operację refrakcyjną za pomocą lasera, który zmienia kształt rogówki. Procedury te mogą dostosować zdolność oka do skupienia się i zmniejszyć lub wyeliminować dalekowzroczność. Najczęstsze opcje to operacja LASIK i fotorefrakcyjna keratektomia (PRK). Niektórzy ludzie po takiej operacji są w stanie ograniczyć używanie okularów lub soczewek kontaktowych, a nawet się ich pozbyć.

Dalekowzroczność plusy czy minusy

Przy dalekowzroczności nosi się okulary plusowe. Znak plus przed liczbą oznacza, że jesteś dalekowzroczny, a znak minus oznacza, że jesteś krótkowzroczny. Liczby te reprezentują dioptrie, jednostkę używaną do pomiaru korekcji lub mocy ogniskowania soczewki, której wymaga Twoje oko. Dioptrie są często określane skrótem „D”.

Komplikacje związane z dalekowzrocznością

Dalekowzroczność może wiązać się z kilkoma komplikacjami, takimi jak:

  • Zez. Niektóre dzieci z dalekowzrocznością mogą mieć problem z zezem zbieżnym. Specjalnie zaprojektowane okulary, które korygują część lub całość dalekowzroczności, mogą rozwiązać ten problem.
  • Obniżona jakość życia. Z nieskorygowaną dalekowzrocznością możesz nie być w stanie wykonywać określonych czynności a Twoje ograniczone widzenie może utrudniać ci czerpanie radości z codziennych czynności.
  • Zmęczenie oczu. Nieskorygowana dalekowzroczność może powodować mrużenie oczu lub ich przemęczenie, aby zachować koncentrację. Może to prowadzić do zmęczenia oczu i bólów głowy.
  • Pogorszone bezpieczeństwo. Twoje własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych osób może być zagrożone, jeśli masz nieskorygowany problem ze wzrokiem. Może to być szczególnie poważne, jeśli prowadzisz samochód lub inny pojazd.
  • Obciążenie finansowe. Koszty soczewek korekcyjnych, badań oczu i zabiegów medycznych niosą za sobą wydatki finansowe, zwłaszcza w przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak dalekowzroczność.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi i bliskimi. Dziękuję!

error: Ta treść jest chroniona!