Okulary Pryzmatyczne - Idealne Rozwiązanie Na Podwójne Widzenie?

Okulary pryzmatyczne, to specjalnie zaprojektowane okulary do niwelowania niektórych rodzajów podwójnego widzenia (diplopii), wsparcia wergencji (ustawienia gałek ocznych przy patrzeniu do dali i bliży) lub korygowania zezów. Soczewki takie załamują światło, zanim dostanie się ono do oczu, aby skierować je na odpowiedni obszar poszczególnych siatkówek.

Dla wielu ludzi podwójne widzenie jest tylko okazjonalnym wydarzeniem, które następuje po przejażdżce w parku rozrywki lub kilku drinkach za dużo. Podczas gdy tego rodzaju podwójne widzenie zwykle ustępuje samoistnie, podwójne widzenie spowodowane poważniejszą przyczyną leżącą u podstawy naszego zdrowia oczu może być długotrwałe lub nawet trwałe.

Na szczęście okulary pryzmatyczne zapewniają prawidłowe widzenie wielu osobom, u których występuje podwójne widzenie. Przeczytaj więcej, aby uzyskać szczegółowych informacji o tym, jak działają i ile kosztują.

Czy są okulary na zeza?

Czym są okulary pryzmatyczne i jak pomagają przy podwójnym widzeniu?

Okulary pryzmatyczne są używane przede wszystkim dla osób, które doświadczają podwójnego widzenia spowodowanego problemami związanymi z nieprawidłowym ruchem oczu takim jak zez. Inne podstawowe schorzenia, takie jak uraz głowy, udar lub cukrzyca, mogą również prowadzić do uszkodzenia nerwów i/lub osłabienia mięśni kontrolujących ruch gałek ocznych.

okulary na zeza

Kiedy te mięśnie nie działają prawidłowo, oczy mogą się przesunąć, powodując podwójne widzenie. Okulary pryzmatyczne są wykonane z dostosowanych soczewek pryzmatycznych, które uginają (lub załamują) światło wpadające do oczu aby zapewnić prawidłowe umiejscowienie promieni na siatkówkach. Soczewki pomagają oczom współpracować, tworząc jeden obraz.

W niektórych przypadkach okulary pryzmatyczne mogą nie wyeliminować dwojenia jeśli jest ono jednooczne, spowodowane wadami rogówki lub soczewki ocznej (zaćma, degeneracje rogówki).

Powyżej widzimy okulary pryzmatyczne z bazą pryzmatów w oku prawym skierowaną do nosa (oko ucieka na zewnątrz) a w oku lewym do skroni (oko ucieka do wewnątrz). Przy dużych wartościach pryzmatów najczęściej stosuje się folie pryzmatyczne gdyż grubość bazy w klasycznych okularach pryzmatycznych często nie pozwala na prawidłowe umieszczenie soczewek w oprawkach.

ZOBACZ TEŻ: Przyczyny podwójnego widzenia

Jak działają okulary pryzmatyczne?

Soczewki pryzmatyczne niwelują podwójne widzenie poprzez zaginanie promieni świetlnych na siatkówkę. Dzięki temu dwoje oczu może teraz postrzegać obiekt jako pojedynczy obraz, niwelując podwójne widzenie, soczewki te korygują również wady refrakcji, dzięki czemu pacjent widzi również wyraźnie.

okulary pryzmatyczne
Folia Fresnela naklejana na soczewką z pryzmatem skierowanym w pionie.

Jeśli chodzi o podwójne widzenie spowodowane zezem, to rogówki prawidłowo filtrują światło na siatkówkę, ale niewspółosiowość powoduje, że światło skupia się na różnych obszarach siatkówek. Powoduje to sytuację, gdzie każde oko wysyła do mózgu nieco inny obraz tego samego obiektu co z kolei skutkuje podwójnym widzeniem.

Okulary pryzmatyczne do podwójnego widzenia załamują światło, zanim dostanie się ono do wnętrza oczu, by skompensować zeza i skupić światło w odpowiednim miejscu na każdej siatkówce. Dzięki temu mózg może wytworzyć pojedynczy obraz i rozwiązać wszelkie problemy z podwójnym widzeniem.

Większość osób zauważa znaczną poprawę objawów już po kilku minutach od założenia próbnych soczewek pryzmatycznych.

Jak wyglądają okulary pryzmatyczne?

Chociaż okulary pryzmatyczne wyglądają tak samo jak inne okulary korekcyjne, obie lub jedna soczewka posiada widoczną grubość w którejś części oprawy. Jeśli Ci to przeszkadza, zdecyduj się na nieco grubsze oprawki, aby ukryć krawędzie soczewek.

Pryzmat zostanie nałożony zgodnie z typem podwójnego widzenia, którego doświadczasz: poziomym, pionowym lub skośnym (po przekątnej).

okulary pryzmatyczne Hillary
Folia Fresnela naklejana na soczewką z pryzmatem skierowanym w poziomie.

Jeśli wartości pryzmatów są duże, wówczas stosujemy folie pryzmatyczne „Fresnela”. Pryzmaty Fresnela są wykonane z cienkiego materiału winylowego i można je docisnąć i naklejać na soczewki. Minusem jest to, że na soczewce widać prążkowane linie ale to szczegół dla pacjenta który zgodzi się na wszystko by widzieć pojedynczy obraz.

pryzmaty fresnela

Jak wygląda recepta na okulary pryzmatyczne?

Recepta na pryzmaty ma zazwyczaj dwie liczby:

Moc pryzmatu: Podobnie jak w normalnych okularach, to dioptrie mierzą wielkość korekcji pryzmatu (od 0,5 PD, 1,0 PD, 1,5 PD itd.) i wskazują, jak patologicznie ustawione są Twoje oczy.

Baza. W zależności od Twojego podwójnego widzenia, pryzmat jest umieszczony pionowo, poziomo lub skośnie w jednej lub obu soczewkach okularów. „Podstawa” lub „Baza” to najgrubsza krawędź pryzmatu i informuje o tym, gdzie skierowano światło. Może znajdować się na zewnętrznej/wewnętrznej krawędzi soczewki lub na jej górnej bądź dolnej krawędzi.

Okulary pryzmatyczne cena

Koszt okularów pryzmatycznych zależy od kilku czynników, w tym od miejsca zakupu okularów, wybranych oprawek i soczewek.

Zarówno okulary z folią Fresnela jak i z tradycyjnymi soczewkami pryzmatycznymi mogą kosztować od 800 zł wzwyż (za całość). Jest to orientacyjna cena zważywszy na to, że oprawa może kosztować 150zł lub 1000zł

Na soczewki pryzmatyczne przysługuje dofinansowanie NFZ. Wynosi ono co do zasady 100 złotych za soczewkę. Zawsze dobrze jest porozmawiać z optometrystą, optykiem, okulistą lub ortoptystą, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, jaki będzie ich koszt. Jednak najwięcej informacji na ten temat udzieli wam optyk.

Czy okulary pryzmatyczne mogą uszkodzić oczy?

Tak jak noszenie niewłaściwej korekcji może męczyć oczy, tak samo noszenie nieprawidłowo przepisanych okularów pryzmatycznych może być szkodliwe. Noszenie okularów pryzmatycznych, gdy ich nie potrzebujesz lub z nieprawidłową receptą, może powodować te same objawy, które występują przy podwójnym widzeniu, w tym:

 • Podwójne widzenie
 • Nierówny obraz
 • Ból głowy
 • Ból w okolicach oczu podczas ruchu gałek ocznych

Nie zaleca się noszenia okularów pryzmatycznych, chyba że zaleci to optometrysta lub okulista. Jeśli masz receptę i nadal występują objawy wymienione powyżej, skontaktuj się z jednym z nich – natychmiast. Możliwe, że recepta lub wykonane okulary wymagają korekty.

Informacje dla osób noszących okulary pryzmatyczne po raz pierwszy

Po otrzymaniu nowych okularów pryzmatycznych i dopasowaniu oprawek ważne jest, aby pozostać u optyka przez około 15 minut, umożliwiając oczom i ciału wstępne zaadoptowanie się do nowych okularów. Jest to szczególnie ważne, gdy po raz pierwszy masz na sobie okulary pryzmatyczne.

Istnieje wiele nowych doświadczeń, jakie pacjenci mają przy dostosowywaniu się do pryzmatów. Bądź cierpliwy, stworzymy dla Ciebie „nową normalność”, w której pożądanym rezultatem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów.

 1. Okulary przeznaczone są do noszenia w pełnym wymiarze godzin. Oznacza to zakładanie ich rano po wstaniu z łóżka i zdejmowanie ich tuż przed położeniem się spać w nocy.
 2. Wielu pacjentów z pryzmatami ma w swoich okularach soczewki dwuogniskowe lub progresywne. Ważne jest, pamiętanie, aby kierować wzrok w kierunku przedmiotów na które chcemy spojrzeć zamiast patrzeć bokiem okularów . Na początku może się to wydawać niewygodne, jednak po jakimś czasie stanie się to naturalne, i przyzwyczaisz się do nowych okularów pryzmatycznych.
 3. Bardzo ważne jest wyrównanie oprawki na twarzy. W przypadku przechylenia lub przekrzywienia oprawki, udaj się do optyka w celu regulacji okularów. W skrzywionych okularach dwojenie najprawdopodobniej powróci. Na taką wizytę zwykle nie trzeba się umawiać.
 4. Niektórzy pacjenci potrzebują kilku dni, aby odczuwać mniejsze zmęczenie oczu, gdy przyzwyczajają się do nowej recepty. Opisują to jako uczucie, że ich oczy poruszają się w nowym kierunku, które po jakimś czasie ustępuje, gdy ich oczy ustawiają się w wygodnej pozycji.
 5. Pacjenci często odczuwają poprawę napięcia szyi. Zauważają, że przechylają głowę mniej na jedną stronę niż przed założeniem okularów pryzmatycznych. Czują, jakby ich szyja była wydłużona.
 6. Niektórzy pacjenci opisują, że czują się wyżsi i że z ich głowy spadł ciężar. Opisują, że dzięki nowej recepcie nie czują się ciężko i nie są przywiązani do ziemi. Nie czują też potrzeby wpatrywania się w ziemię przed sobą podczas chodzenia. Czują się pewniej w swoim ciele – zwłaszcza wchodząc i schodząc po schodach.
 7. Percepcja głębi poprawia się przy pierwszym spojrzeniu przez pryzmat. Może to spowodować, że pacjent poczuje inną świadomość swojego ciała w przestrzeni. Mogą nagle sięgnąć, aby dotknąć czegoś w nowym miejscu. Ich oparcie na ziemi, choć stabilniejsze i bezpieczniejsze, również będzie inne.
 8. Niektórzy pacjenci doświadczają dużego pogorszenia , gdy zdejmują okulary, aby wziąć prysznic. Aby tego uniknąć, po zdjęciu okularów do kąpieli pod prysznicem można nałożyć na jedno oko samoprzylepną opaskę na oko. Okulista, optometrysta lub ortoptysta może polecić, które oko zasłonić najlepiej.
 9. Dla większości ludzi nowe okulary są wygodne i sprawiają, że czują się w nich lepiej od momentu ich założenia. W przypadku innych, adaptacja do okularów pryzmatycznych może zająć kilka dni.​​​​​​

Przeczytaj też nasz powiązany artykuł o podwójnym widzeniu:

error: Ta treść jest chroniona!