Wzrok w Ciąży. Suche Oczy i Inne Zmiany Widzenia -

Wiele zmian zachodzących w ciąży jest dobrze poznanych – skoki hormonalne, zachcianki na jedzenie, zmiany nastroju, poranne mdłości, powiększający się brzuch – ale nie wszystkie kobiety wiedzą, że wzrok w ciąży również może ulec gwałtownym i nagłym zmianom. Kaskada hormonów zalewających organizm ciężarnej wpływa na każdą tkankę i narząd, w tym na oczy.

Większość zmian ocznych jest przejściowa i łagodna a ustępuje po porodzie, chociaż czasem może sygnalizować poważniejszy problem.

Oto wyjaśnienie najczęstszych zmian w oczach podczas ciąży, co je powoduje i co z nimi zrobić.

Wzrok w ciąży: niewyraźne widzenie i suchość oczu

Wzrastające hormony ciążowe mogą zmienić jakość i ilość łez wytwarzanych w oku, prowadząc do zespołu suchego oka, z objawami obejmującymi nadmierne łzawienie, przerywane niewyraźne widzenie i drapanie, często pieczenie.

Dzieje się tak, ponieważ maleńkie gruczoły nawilżające, które wyścielają brzegi górnej i dolnej powieki (zwane gruczołami Meiboma) wytwarzają mniej substancji oleistej, nawilżającej oczy. Na gruczoły może przejściowo wpływać niższy poziom hormonów ciąży zwanych androgenami.

Objawy suchego oka często można leczyć dostępnymi bez recepty sztucznymi łzami, a także kojącymi ciepłymi okładami.

Twój okulista może również przepisać krople, które leczą zapalną naturę zespołu suchego oka. Zobacz nasz informacyjny przewodnik na temat najlepszych sposobów na złagodzenie suchych oczu.

Przeczytaj nasz artykuł w całości poświęcony suchości oczu:

Wzrok w ciąży: zmiany refrakcyjne

Wyraźność widzenia zależy od tego, w jaki sposób nasz układ wzrokowy załamuje światło. Odchylenia od normy 20/20 nazywane są wadami refrakcji, które można skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Ciąża może zmienić sposób, w jaki twoje oczy załamują światło, ponieważ zatrzymywanie wody (pomyśl o obrzękach stóp, palców i kostek) może pogrubić rogówkę i zmienić przednią powierzchnię oka. Może to spowodować zmiany w widzeniu.

Ostrość wzroku na ogół wraca do normy po porodzie.

Jeśli zmiany są niewielkie, eksperci radzą poczekać do kilku tygodni po porodzie, aby przepisać nowe soczewki kontaktowe lub okulary.

Migreny i zwiększona wrażliwość na światło

Około 40% kobiet w wieku rozrodczym doświadczy migreny w pewnym momencie swojego życia.

Kobiety w ciąży cierpiące na migreny często odczuwają pewną ulgę w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale migreny mogą nasilić się w okresie poporodowym z powodu nagłego spadku poziomu estrogenów.

Wrażliwość na światło, zwana także światłowstrętem, jest częstym objawem migreny

Zmiany widzenia w ciąży mogą ostrzegać przed niebezpiecznym stanem

Twoje oczy mogą być sygnałem ostrzegawczym potencjalnie poważnego stanu podczas ciąży: stanu przedrzucawkowego lub niebezpiecznie wysokiego ciśnienia krwi.

Powikłanie to dotyczy około 5% kobiet w ciąży i może wystąpić około 20 tygodnia ciąży.

Nowo pojawiające się nadciśnienie i białkomocz (nadmiar białka w moczu) to dwa główne objawy stanu przedrzucawkowego, a ponieważ ciśnienie krwi może gwałtownie wzrosnąć i zagrozić zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka, niezbędna jest pomoc medyczna.

Oczywiste objawy oczne obejmują niewyraźne widzenie, aury migających świateł, męty lub ciemne plamy w polu widzenia, nagłą niezdolność do skupienia wzroku, a nawet przejściową ślepotę.

Mogą jednak wystąpić bardziej znaczące problemy z oczami, w tym obrzęk siatkówki i krwawienie. Często występują bóle głowy i zaburzenia trawienia.

Cukrzyca i ciąża stanowią zagrożenie

Przyszłe matki z cukrzycą muszą być uważnie monitorowane w czasie ciąży, ponieważ ciąża może pogorszyć istniejącą wcześniej chorobę oczu.

Wiadomo, że cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne w siatkówce w tylnej części oka, powodując retinopatię cukrzycową.

Objawy retinopatii cukrzycowej obejmują niewyraźne widzenie np, męty i ciemne plamy w polu widzenia; zmienne widzenie; ciemne lub puste obszary w polu widzenia; i zaburzenia widzenia kolorów.

Monitoruje się rzadkie, ale poważne powikłania, takie jak odwarstwienie siatkówki, które wymaga natychmiastowej operacji laserowej w celu wyleczenia problemu.

Cukrzyca ciążowa — stan, który pojawia się w czasie ciąży, a następnie znika po porodzie — może również powodować niewyraźne widzenie.

Zmiany ciśnienia w oku

Nasze oczy zawierają klarowny płyn, który jest w ciągłym obiegu i pomaga utrzymać oko „napompowane”, tak jak powietrze utrzymuje nadmuchany balon.

Normalne ciśnienie w oku zmienia się w ciągu dnia, zwykle od 10 do 21 mmHG (milimetrów słupa rtęci).

W czasie ciąży ciśnienie w gałce ocznej może nieznacznie spaść.

Jeśli kobieta w ciąży jest leczona z powodu jaskry, powinna przeanalizować swoje leki z lekarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne w czasie ciąży.

W celu badania ciśnienia wewnątrzgałkowego wykonuje się badanie tonometrem.

Ciąża i soczewki kontaktowe

Jeśli noszenie soczewek kontaktowych podczas ciąży jest niewskazane, Twój lekarz okulista może rozważyć jednodniowe miękkie soczewki kontaktowe lub specjalne soczewki, które mogą rozwiązać problemy związane z suchym okiem. Może również zmienić harmonogram noszenia soczewek kontaktowych.

Ciąża i LASIK: Poczekaj

Lekarze nie zalecają LASIK (chirurgii refrakcyjnej oka) w czasie ciąży, ponieważ te zmiany widzenia są często tymczasowe.

W przypadku chirurgii refrakcyjnej zaleca się odczekanie co najmniej sześciu miesięcy po porodzie.

Ciąża i twoje oczy

Ciąża to wspaniały czas, w którym ciało szybko się zmienia, i sensowne jest odżywianie całego ciała, w tym oczu, zdrową żywnością i odpowiednią ilością odpoczynku.

Upewnij się, że dobrze się odżywiasz, a w diecie nie brakuje zielonych warzyw liściastych, owoców, orzechów i ryb bogatych w omega-3, takich jak łosoś i sardynki.

Wreszcie, dużo odpoczywaj, nawadniaj organizm i wyczekuj momentu, w którym na własne oczy zobaczysz swoje nowo narodzone dziecko.

Zobacz też: Dieta na wzrok

error: Ta treść jest chroniona!