Soczewka Kontaktowa Utknęła W Oku? Zobacz Jak Ją Wyjąć!

Soczewka kontaktowa, która utknęła w oku trafia się prędzej czy później prawie wszystkim użytkownikom soczewek kontaktowych. Usunięcie zablokowanej soczewki kontaktowej jest łatwe, gdy poznasz te kilka wskazówek.

I nie martw się — soczewka kontaktowa nie zgubi się za Twoim okiem.

Na początek obalimy kilka mitów związanych z soczewkami kontaktowymi, które utknęły w oku…

Soczewki kontaktowa utknęła w oku — fakty i mity

Jedną z wielkich obaw, jakie większość ludzi ma przed wypróbowaniem kontaktów, jest konieczność dotykania własnych gałek ocznych. Dlatego dopasowanie soczewek kontaktowych jest częścią badania pod soczewki kontaktowe. Ważne jest, aby wygodnie wkładać i soczewki kontaktowe przed wyjściem z gabinetu optometrysty.

Wielu nowych użytkowników soczewek kontaktowych martwi się również, że kontakty utkną za ich oczami. Chociaż soczewki mogą się przemieścić, a nawet utknąć pod powieką, w rzeczywistości niemożliwe jest całkowite zablokowanie soczewek za oczami.

Soczewki kontaktowe mogą wypaść z oka?
FAKT: Zwykle dzieje się tak z powodu pewnego rodzaju kontaktu fizycznego. Czasami złamane soczewki mogą pozostawić za sobą mały kawałek soczewki w oku.

Soczewki kontaktowe mogą trwale utknąć za okiem?
MIT: Kontakty mogą utknąć pod Twoją powieką, ale nie za Twoim okiem. Twoje powieki łączą się z Twoim okiem, tworząc barierę, która uniemożliwia obiektom utknięcie za okiem.

Soczewki kontaktowe mogą się zgubić i nieoczekiwanie pozostać w oku przez dłuższy czas?
FAKT: Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, niektórzy ludzie mogą zastać fragment soczewki lub soczewkę utkniętą pod powieką, nie zdając sobie z tego sprawy. Soczewki zazwyczaj można usunąć spod powiek, przepłukując oczy roztworem i delikatnie masując powieki, aż soczewka wyskoczy.

Soczewka kontaktowa utknęła w oku i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia?
MIT: Chociaż soczewka kontaktowa, która utknęła w oku jest bardzo niewygodna, w rzeczywistości nie jest tak niebiezpieczna, jak się wydaje. Zwykle możesz ją usunąć samodzielnie za pomocą produktów, które masz w domu, ale jeśli masz problemy ze zdjęciem soczewki, porozmawiaj z optometrystą lub okulistą w celu uzyskania pomocy.

soczewka kontaktowa utknęła w oku

Usuwanie zablokowanej miękkiej soczewki kontaktowej

Zwykle soczewka kontaktowa, która utknie w oku, jest miękka. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk. Następnie określ położenie soczewki kontaktowej w oku.

Jeśli soczewka kontaktowa jest prawidłowo wyśrodkowana na rogówce, prawdopodobnie soczewka wyschła. Może się to zdarzyć, jeśli zaśniesz podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Jeśli Twoja soczewka kontaktowa znajduje się w centrum Twojego oka:

Przepłucz zakleszczoną soczewkę kontaktową i oko przez kilka sekund stałym strumieniem sterylnego roztworu soli fizjologicznej, uniwersalnego roztworu do soczewek kontaktowych lub kropli nawilżających do soczewek kontaktowych.

Zamknij oko i delikatnie masuj górną powiekę, aż poczujesz ruch soczewki.

Jeśli soczewka nadal będzie przyklejona, powtórz kilkakrotnie krok płukania, często mrugając po każdym płukaniu, aby ułatwić sobie przesuwanie soczewki. Może być potrzebnych kilka płukań do uzyskania pełnej ruchomości soczewki.

Gdy soczewka zacznie się swobodnie poruszać, zdejmij ją tradycyjnym sposobem.

Jeśli oko jest suche lub podrażnione po zdjęciu soczewki kontaktowej, zakrop je kroplami nawilżającymi (sztucznymi łzami).

Jeśli Twoje oko pozostaje podrażnione, natychmiast skontaktuj się z okulistą. Może to oznaczać otarcie rogówki, które jest bolesne i może wymagać pomocy medycznej. Z czasem rogówka samoczynnie się regeneruje.

Jeśli soczewka kontaktowa utknęła w oku poza jej środkiem:

Przesuń oko w przeciwnym kierunku, do tej w którym może być soczewka. Na przykład, jeśli uważasz, że soczewka utknęła pod górną powieką, spójrz w dół.

Delikatnie masuj powiekę i często mrugaj, aby przesunąć soczewkę do środka osi oka, aby można było ją zdjąć.

W razie potrzeby przepłucz oko sterylną solą fizjologiczną lub kroplami nawilżającymi, aby poluzować soczewkę.

Jeśli miękka soczewka kontaktowa poza środkiem pozostaje daleko za powieką, spróbuj założyć nową soczewkę kontaktową na oko i normalnie mrugać. Może to pomóc „wyciągnąć” przyklejoną soczewkę do środka oka, skąd można ją łatwo usunąć. Jeśli to nie poskutkuje skontaktuj się z okulistą w celu usunięcia soczewki.

Czy Twoja soczewka kontaktowa utknęła w oku?

To może być dla Ciebie niepokojące, jeśli nie możesz wyjąć soczewki kontaktowej z oka. Może Ci się wydawać, że zranisz gałkę oczną lub uszkodzisz soczewkę, jeśli będziesz próbował.

Ale zachowaj spokój. Weź głęboki oddech. I wypróbuj kroki, które tutaj zasugerowaliśmy. Jeśli nadal nie możesz tego wydobyć, prawdopodobnie najlepiej przestań próbować i udaj się do okulisty. Może Ci pomóc w bezpiecznym usunięciu soczewki, a być może nawet pomoże Ci zapobiec takiej sytuacji w przyszłości.

Mruganie i cierpliwość

O tym, o czym należy pamiętać, próbując bezpiecznie wyjąć soczewkę kontaktową, która utknęła w oku, to ciągłe mruganie. Każde mrugnięcie nawilża oko i wewnętrzną powierzchnię powieki, zwiększając prawdopodobieństwo przemieszczenia soczewki w celu jej odzyskania. Nawet jeśli soczewka wymaga niewielkiej pomocy przy usuwaniu, mruganie pomoże w tym procesie i zapewni, że oko i sama soczewka kontaktowa nie zostaną uszkodzone.

Zdejmowanie soczewki może również zająć trochę czasu, więc nie czuj się sfrustrowanym ani zmartwionym. W zależności od umiejscowienia soczewki i stanu oka nawilżanie, mruganie i masowanie może zająć 15 minut, zanim soczewka znajdzie się w miejscu, z którego można ją bezpiecznie zdjąć.

Zdejmowanie twardej soczewki kontaktowej, która utknęła w oku

Jeśli soczewka kontaktowa utknęła w oku i jest twardą przepuszczalną dla gazu soczewką kontaktową (GP), technika usuwania jest inna. Należy unikać masowania powieki, ponieważ może to spowodować zarysowanie oka przez twardą soczewkę.

Jeśli soczewka utknęła na spojówce gałki ocznej (białku oka), opuszkiem palca delikatnie naciśnij oko tuż za krawędzią soczewki, aby przerwać przyssawanie się soczewki, które utrzymuje ją na oku.

Inną opcją jest użycie małej „przyssawki” której używasz do twardych soczewek. Delikatnie dociśnij wklęsły koniec tego urządzenia do środka twardej soczewki kontaktowej, aż przylgnie do soczewki. Następnie delikatnie ściągnij soczewkę z powierzchni oka.

Kiedy nie możesz usunąć zablokowanej soczewki kontaktowej

Jeśli żadna z tych technik nie działa, skontaktuj się z okulistą, aby lekarz lub członek jego personelu jak najszybciej zdjął soczewkę.

Wskazówki, jak zapobiegać utknięciu soczewek kontaktowych w oku

Możesz być przyzwyczajony do noszenia soczewek kontaktowych, ale pamiętaj, że przejście na nowy rodzaj soczewek lub zmiany w trybie ich pielęgnacji bez uprzedniej konsultacji z optometrystą lub okulistą-kontaktologiem może prowadzić do komplikacji i trudności podczas zdejmowania soczewek kontaktowych.

Unikaj spania w soczewkach

Jeśli nie przepisano Ci soczewek kontaktowych o wydłużonym czasie noszenia, nigdy nie śpij w soczewkach kontaktowych – może to ograniczyć dopływ tlenu do rogówki i wysuszyć oczy. Ponadto ryzykujesz również infekcją oka.

Jeśli zaśniesz w soczewkach, ryzykujesz, że soczewka przyklei się do rogówki, co utrudni jej usunięcie. Jeśli zasnąłeś w soczewkach, nie powinieneś od razu próbować ich zdejmować. Odczekaj co najmniej godzinę przed próbą zdjęcia soczewki i najpierw użyj kropli do oczu, aby nawilżyć soczewkę. Ułatwi to jej usunięcie. Nie używaj płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych ani wody z kranu. Po zdjęciu soczewek kontaktowych pozostaw je na kilka godzin lub nawet na cały dzień w pojemniku z płynem.

Nie pocieraj oczu

Pocieranie oczu może spowodować odsunięcie soczewki kontaktowej od rogówki, co może spowodować jej fałdowanie się i przesuwanie pod górną powieką. Oprócz tego może powodować przenoszenie i poruszanie się bakterii wokół oka.

Noś odpowiednie soczewki korekcyjne

Oczy każdego z nas mają inny kształt, dlatego nie ma uniwersalnego podejścia do soczewek kontaktowych. zawsze trzymaj się soczewek przepisanych przez optometrystę lub okulistę-kontaktologa. Jeśli zamierzasz wypróbować nowe soczewki, najpierw skonsultuj się ze swoim specjalistą. Wypróbowanie nowych soczewek bez porady eksperta może wiązać się z ryzykiem, że będą one zbyt ciasno przylegać do rogówki, co utrudni wydostanie się z oka.

Powody, dla których soczewka kontaktowa utknęła w oku

Istnieje kilka różnych przyczyn trudności przy zdejmowaniu soczewek kontaktowych. Może to być po prostu okres dostosowawczy, gdy po raz pierwszy zaczynasz używać nowych soczewek lub niedawno przeszedłeś na nowy typ soczewek. W większości przypadków jest to jednak spowodowane suchością oczu, które może prowadzić do wysuszenia i sztywności soczewek kontaktowych.

Zapobieganie wysuszeniu oczu

W swoim naturalnym stanie oczy są otoczone nawilżającym filmem łzowym, który utrzymuje je w zdrowiu i chroni przed wpływami środowiska, takimi jak kurz. Film łzowy to połączenie wody, mucyny i lipidów pokrywający przednią powierzchnię oka.

Czynniki takie jak suche powietrze mogą powodować utratę naturalnej wilgoci w oczach, ale przyczynia się do tego także sen. Czasami, kiedy śpimy, nasze powieki nie zamykają się do końca, powodując parowanie filmu łzowego, co może przyczyniać się do suchości oczu nad ranem.

Zobacz powiązane: Suche Oczy Po Przebudzeniu?

Suche oczy powinieneś wspomagać nawilżającymi kroplami do oczu, które działają jak sztuczne łzy nawadniając oczy. Ważne jest, aby zasięgnąć porady optometrysty, okulisty bądź farmaceuty aby dowiedzieć się, które krople do oczu są odpowiednie dla Twoich oczu i mogą być stosowane w połączeniu z soczewkami kontaktowymi.

Jeśli zauważysz, że Twoje oczy są stale suche, zaleca się umówienie wizyty u okulisty, ponieważ może to wskazywać na przewlekłą suchość oka.

Więcej o suchym oku dowiesz się z naszego artykułu:

Soczewki ciągle wyskakują z oka

Możesz nie mieć problemu z wyjmowaniem soczewek, ale raczej zmagasz się z soczewką, która odsuwa się od środka oka i łatwo wypada. Jest to zwykle spowodowane z nieodpowiednią krzywizną soczewki. Po pierwszej aplikacji soczewek specjalista kontaktolog sprawdza wielkość i ruchomość soczewek na twoich oczach. Jeśli jakiś parametr odbiega od normy wtedy trzeba zastosować inne soczewki. Dlatego ważne jest, żeby nie zmieniać rodzaju soczewki na własną rękę !

Zbyt luźna soczewka pływa po oku a po mrugnięciu widzenie jest nie stabilne. Zbyt ciasna powoduje nieodpowiednie nawilżenie oka a swym uciskiem może wywołać stan zapalny rogówki który jest bardzo bolesny i czasem długo się goi. Ciasna soczewka jest też głównym powodem przyklejenia się jej do rogówki oka.

Co powoduje wypadanie soczewki?

Miękkie soczewki kontaktowe są praktyczne podczas wykonywania ekstremalnych aktywności fizycznych, gdzie noszenie okularów byłoby niebezpieczne lub niemożliwe. Są również praktyczne w różnych warunkach pogodowych, zwłaszcza w zimie kiedy okulary często parują. Bardzo rzadko soczewka może odsunąć się od środka oka i wypaść z powodu silnego wiatru lub nadmiernego ruchu głowy.

Pocieranie oczu, na przykład gdy są swędzące lub podrażnione, może przesuwać soczewkę i powodować jej wypadanie z oka.

Jeśli używasz jednodniowych soczewek podczas pływania nigdy nie otwieraj oczu pod wodą, bo soczewka z dużym prawdopodobieństwem wypłynie z oka.

Jeśli założysz soczewkę odwrotną stroną, zazwyczaj poczujesz to natychmiast, ponieważ soczewka nie będzie w stanie prawidłowo osadzić się na środku oka. W tym przypadku komfortowa soczewka sprawia wrażenie ciała obcego i ma tendencję do łatwego zsuwania się z oka.

Kiedy testujesz nowe soczewki kontaktowe, które nie są odpowiednio dopasowane, możesz również poczuć, jak poruszają się na oczach. W takim przypadku poinformuj o tym swojego optometrystę podczas wizyty kontrolnej, aby mógł dopasować Ci soczewkę kontaktową odpowiednią dla Twoich oczu.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z soczewkami kontaktowymi, radzimy umówić się na wizytę u swojego optometrysty, aby sprawdzić, czy Twoje soczewki kontaktowe nadal są odpowiednie i otrzymać aktualną receptę. Jeśli mieszkasz w województwie świętokrzyskim odwiedź nas w jednym z 3 salonów Eurooptyk w Kielcach. Po upewnieniu się, że Twoje oczy są w dobrym stanie, a recepta jest aktualna, przejrzyj naszą niesamowitą gamę soczewek kontaktowych.

error: Ta treść jest chroniona!