Skrzydlik Oka - Dowiedz Się Więcej O Tej Narośli Na Oku

Skrzydlik oka jest trójkątną unaczynioną naroślą na oku. Skrzydlik czasem rozwiją się jako tłuszczyk (inny typ narośli na oku), który może pozostać mały lub urosnąć na tyle, aby pokryć niektóre części rogówki.

Ciało skrzydlika zwykle ma kolor czerwony z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Zaczerwienienie zależy od wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Jeśli nie jest leczone, skrzydlik z czasem przesuwa się w kierunku środka oka, pociągając i degenerując rogówkę. Nie są one guzami o charakterze nowotworowym. Na ogół tłuszczyk i skrzydlik tworzą się w kąciku oka od strony nosa lub skroni.

Co to jest skrzydlik oka?

Skrzydlik to mięsisty przerost spojówki, która jest cienką przezroczystą błoną na powierzchni oka.

Mniej więcej u jednej na 100 osób rozwija skrzydlik.

W większości przypadków skrzydlik wyrasta z wewnętrznego kącika oka (najbliżej nosa). Czasami może wyrastać z zewnętrznego kącika oka lub po obu stronach oka jednocześnie.

Choroba nie jest nowotworem i nie atakuje wnętrza oka ani nie rozprzestrzenia się na żadną inną część twarzy lub ciała. Może wyglądać na zaczerwienioną i lekko podrażniać.

W przypadku nieleczenia skrzydlik może rozwinąć się w poprzek rogówki (przezroczyste „okno”, które zakrywa źrenicę i tęczówkę), wpływając na widzenie, nieodwracalnie uszkadza rogówkę. Skrzydlik ciągnąc rogówkę w swoim kierunku powoduje jej odkształcenie i powstawanie astygmatyzmu (widzenie staje się zniekształcone).

W takiej sytuacji może być wymagane leczenie chirurgiczne. Skrzydlik może odrosnąć pomimo udanej operacji.

Jak wyleczyć skrzydlik oka? Jak pozbyć się skrzydlika?

Jeśli wzrost powoduje dyskomfort, przeszkadza w widzeniu lub nie jest dla Ciebie kosmetycznie akceptowalny, lekarz może go usunąć podczas zabiegu.

Jak każda operacja, mogą wystąpić komplikacje. Obejmują one:

 • Powrót skrzydlika jako bardziej agresywnego
 • Blizny

W większości przypadków okuliści i optometryści kliniczni sugerują operację tylko wtedy, gdy:

 • Inne terapie zawiodły
 • Twój wzrok jest zagrożony
 • Skrzydlik Ci przeszkadza

Jeden rodzaj operacji wykorzystuje tkankę ze spojówki lub łożyska do wypełnienia pustej przestrzeni po zniknięciu zmiany. Wzrost jest usuwany, a wypełniacz jest przyklejany lub szyty na dotkniętym obszarze. Inny rodzaj operacji wykorzystuje leki zwane mitomycyną-C, które pomagają zapobiegać tworzeniu się tkanki bliznowatej.

Ile trwa zabieg usunięcia skrzydlika?

Procedura trwa zwykle od 30 do 45 minut. Prawdopodobnie będziesz nosić opaskę na oko przez dzień lub dwa. Możesz wrócić do pracy lub normalnych zajęć w ciągu kilku dni.

Aplikujesz steroidowe krople do oczu przez kilka tygodni lub miesięcy. Złagodzą stan zapalny i zmniejszą prawdopodobieństwo powstania nowej zmiany. Przeszczepienie tkanki do oka może wydawać się nieprzyjemne, ale może zmniejszyć szanse na powtórny wzrost.

Po operacji, zwróć szczególną uwagę na oko przez następny rok. Większość narośli, które powracają, powróci w ciągu pierwszych 12 miesięcy po operacji. Po zabiegu rozsądnie jest zawsze nosić okulary przeciwsłoneczne pokrywające dużą część twarzy.

Jak wygląda skrzydlik oka?

zdjęcia skrzydlika oka

Objawy skrzydlika oka

Skrzydlik jest zwykle bezbolesny, choć na każdym etapie może powodować podrażnienie oka. Tkanka jest często trójkątna, różowa i mięsista. Mogą być widoczne drobne naczynia krwionośne.

Jeśli objawy wystąpią, mogą obejmować:

 • stan zapalny, w tym przekrwione spojówki (białka) oka po stronie skrzydlika
 • swędzenie i pieczenie na powierzchni oka
 • łagodny ból oka
 • problemy z widzeniem, jeśli skrzydlik przerasta rogówkę.

Czynniki ryzyka skrzydlika

Wiadomo, że skrzydlik oka jest związany z:

 • Ekspozycja na światło słoneczne – skrzydliki występują częściej w populacjach w pobliżu równika oraz u osób, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu w czasie upałów. Uważa się, że przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w świetle słonecznym.
 • Zapylone lub piaszczyste środowiska – uważa się, że długotrwałe przebywanie w suchych i wietrznych miejscach przyczynia się do rozwoju choroby.
 • Wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Szacunki sugerują, że około 12% australijskich mężczyzn w wieku powyżej 60 lat cierpi na tę chorobę.
 • Kombinacja czynników – skrzydlik może być spowodowany przez kilka powyższych czynników działających w połączeniu.

Jak zapobiegać skrzydlikowi oka?

Noś okulary przeciwsłoneczne codziennie. Dotyczy to również pochmurnych dni – chmury nie zatrzymują światła ultrafioletowego (UV). Wybierz odcienie, które blokują 99%-100% zarówno promieniowania ultrafioletowego A (UVA), jak i ultrafioletowego B (UVB).

Zawijane modele zapewniają najlepszą ochronę przed światłem ultrafioletowym, kurzem i wiatrem. Noś je również, gdy jesteś w samochodzie. W przeciwieństwie do przedniej szyby, boczne szyby Twojego samochodu nie chronią Cię przed promieniami UV. Możesz również nałożyć folię ochronną na boczne szyby, aby chronić Cię podczas jazdy.

Eksperci mówią, żeby wybrać czapkę z daszkiem, aby chronić oczy przed promieniowaniem UV. Używaj sztucznych łez, aby zapewnić nawilżenie oczu w suchym klimacie.

Tłuszczyk a skrzydlik

Jeśli tłuszczyk urośnie, może przekształcić się w inny rodzaj łagodnego wzrostu zwanego skrzydlikiem.

A – skrzydlik, B – tłuszczyk

Podobnie jak tłuszczyk, skrzydlik rośnie również na spojówce oka. Jednak w przeciwieństwie do tłuszczyka oka, skrzydlik ma własne naczynia krwionośne. Z tego powodu skrzydlik jest często większy i może być czerwony, różowy lub żółty.

Skrzydlik jest bardziej niebezpieczny niż tłuszczyk i powoduje znacznie więcej szkód.

Wiele osób może radzić sobie z objawami skrzydlika pod kierunkiem lekarza okulisty. Jednak w niektórych przypadkach dana osoba może potrzebować operacji usunięcia skrzydlika. Skrzydlik może odrosnąć po operacji i zazwyczaj tak też się staje. Trzeba go bezwzględnie usunąć bo może prowadzić do ślepoty.

Nasze artykuły o okularach słonecznych, które uchronią Cię przed skrzydlikiem oka

error: Ta treść jest chroniona!