Nawyk mrużenia oczu, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, może być oznaką nieskorygowanej wady refrakcji, takiej jak krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) lub astygmatyzm. Brak okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych w celu leczenia takiego problemu może spowodować pogłębieniem wady wzroku, zezowaniem, niedowidzeniem (amblyopia) lub problemami z nauką na skutek osłabionego widzenia. W tym artykule odpowiemy „dlaczego dziecko mruży oczy?”.
Mrużeniu oczu mogą towarzyszyć inne nawyki, takie jak nadmierne mruganie i pocieranie oczu. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wykonuje jeden lub więcej z tych nawyków, badanie wzroku może pomóc ustalić przyczynę.
Przyczyny mrużenia oczu
Przyczyną nawyku zezowania twojego dziecka może być jedna z kilku możliwości. Problemy z ustawieniem oczu i ostrością wzroku to najczęstsze powody, dla których dziecko może mrużyć oczy, ponieważ zazwyczaj stara się uzyskać wyraźniejsze widzenie.
Do najczęstszych przyczyn mrużenia oczu należą:
- Krótkowzroczność – krótkowzroczność to wada refrakcji, która pojawia się, gdy kształt gałki ocznej jest nieco dłuższy niż normalnie. Powoduje to, że osoba ma niewyraźne widzenie podczas skupiania się na odległych obiektach.
- Dalekowzroczność – Nadwzroczność to wada refrakcji, która pojawia się, gdy gałki oczne są nieco krótsze niż normalnie. Są w stanie widzieć wyraźnie, gdy skupiają się daleko, ale ich widzenie z bliska jest niewyraźne. Dzieci z dalekowzrocznością często nie zauważają rozmycia, chyba że przez dłuższy czas korzystają z bliskich odległości.
- Astygmatyzm – Astygmatyzm to wada refrakcji, która może sprawić, że widzenie będzie niewyraźne ze wszystkich odległości. Dzieje się tak, ponieważ oko ma kształt bardziej przypominający piłkę baseballową niż futbolową. Wtedy widzenie jest zniekształcone, szczególnie zauważalne w nocy i przy słabym oświetleniu.
Kiedy dziecko mruży oczy, prawdopodobnie robi to, aby wyostrzyć niewyraźne widzenie. Wady refrakcji powodują, że oglądany obraz pada przed lub za siatkówką . Jeśli obraz nie pada bezpośrednio na siatkówkę, nie będzie wyraźny.
Mrużenie powoduje nieznaczną zmianę kształtu oka, co pomaga skupić obraz na siatkówce. Górna i dolna powieka zwężają się, gdy mrużysz oczy, co polepsza ostrość oglądanego obrazu. Mrużenie oczu ułatwia padanie oglądanego obiektu na siatkówkę i uzyskanie wyraźnego obrazu.
Inne powody mrużenia oczu
Możliwe jest, że mrużenie oczu po prostu pojawia się jako nawyk bez żadnych podłoży wady wzroku. Rodzice mogą zauważyć również obecność zeza, ale w wielu przypadkach może to być zez pozorny spowodowany asymetryczną budową oczodołu lub twarzy.
Chociaż zdarza się to rzadko, przyczyną mrużenia oczu u dziecka może być tik twarzy — mimowolny skurcz, który wpływa na mięśnie twarzy. Tiki twarzy nie są związane z wadami refrakcji ani zezem.
Tiki twarzy są najczęściej obserwowane u dzieci. Możliwe jest, że tiki zostaną z nimi w wieku dorosłym. Chociaż eksperci nie są pewni, co dokładnie powoduje tiki twarzy, uważa się, że wszechobecny stres pogłębia tiki.
Zwróć uwagę na inne tiki twarzy, takie jak unoszenie brwi lub marszczenie nosa. Mogą również występować tiki głosowe, takie jak odchrząkiwanie. Jeśli te tiki nie ustąpią, dziecko powinno zostać zbadane przez pediatrę.
Mrużenie oczu i zez
Czy mrużenie oczu i „zez” są ze sobą powiązane? Krótko mówiąc, nie.
Zez to stan, w którym mięśnie oka są słabe lub nie w pełni rozwinięte. Powoduje to, że jedno oko „ucieka”, podczas gdy drugie oko skupia się na nieruchomym obiekcie, co może prowadzić do podwójnego widzenia.
Jak wspomniano wcześniej, ludzie zwykle mrużą oczy, próbując wyostrzyć niewyraźne widzenie. Ale zez jest problemem z mięśniami oka, a nie z kształtem gałki ocznej i powoduje raczej podwójne widzenie niż niewyraźne widzenie. Z tego powodu osoby z zezem rzadko odnoszą korzyści z mrużenia oczu. Zamiast tego często zamykają lub zakrywają jedno oko, aby złagodzić objawy dwojenia.
Jeśli Twoje dziecko ma nawyk mrużenia oczu, bardziej prawdopodobne jest, że ma nieskorygowany błąd refrakcji niż zez. Ale jeśli Twoje dziecko ma trudności z utrzymaniem skupienia obu oczu na stałym punkcie lub jeśli ma zwyczaj zamykania lub zasłaniania jednego oka, aby widzieć lepiej lub wygodniej, może mieć zeza.
Czy mrużenie oczu można skorygować?
Tak. Jeśli Twoje dziecko mruży oczy z powodu nieskorygowanej wady refrakcji, można to skorygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Soczewki korekcyjne skupiają wpadające światło i eliminują potrzebę mrużenia oczu u dziecka.
Mrużenie oczu spowodowane tikiem twarzy może ustąpić samoistnie. Ale jeśli mrużenie oczu nie ustąpi, poproś pediatrę o zbadanie dziecka, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy. Jeśli to konieczne, skierują cię do neurologa lub innego specjalisty, który może określić najlepszy sposób korygowania lub radzenia sobie z objawami.
Inne nawyki związane ze wzrokiem u dzieci
Mrużenie oczu to nie jedyny sposób na wykrycie problemu ze wzrokiem u dziecka . Obecność tych innych typowych nawyków może oznaczać, że Twoje dziecko potrzebuje badania wzroku:
- Nadmierne mruganie – Mruganie to sposób oka na utrzymanie wilgoci, usuwanie zanieczyszczeń i innych elementów, które mogą utrudniać widzenie. Jeśli wzrok Twojego dziecka nie jest wyraźny, może ono nadmiernie mrugać — zwłaszcza podczas skupiania się — aby spróbować wyostrzyć to, co widzi.
- Pocieranie oczu – Kiedy oczy męczą się, aby się skupić, mogą stać się zaczerwienione lub obolałe, co skłoni dziecko do ich pocierania. Pocieranie oczu ma swój własny zestaw ukrytych zagrożeń, więc jeśli Twoje dziecko robi to regularnie, ważne jest, aby przeszło badanie wzroku.
- Zakrywanie lub zamykanie jednego oka – Możliwe jest słabsze widzenie w jednym oku lub podwójne widzenie, gdy oczy nie są wyrównane. Kiedy tak się dzieje, dzieci często zakrywają lub zamykają „słabsze” oko, próbując widzieć wyraźniej. Ten nawyk jest powszechnie obserwowany u dzieci z zezem lub niedowidzeniem.
Znajdź w pobliżu okulistę dziecięcego, który zbada oczy Twojego dziecka i pomoże złagodzić przyczynę mrużenia oczu.