Alergie oczu są bardzo powszechne i często spowodowane tymi samymi czynnikami drażniącymi, które powodują alergie sezonowe. Osoby cierpiące na sezonową alergię zwykle kichają lub kaszlą. Osoby z alergiami oczu będą miały czerwone, swędzące, łzawiące oczy.
Osoby z alergiami oczu mogą również odczuwać opuchnięcie powiek. W niektórych przypadkach alergie oczu mogą również odgrywać negatywną rolę w zapaleniu spojówek i innych infekcjach oczu.
Jeśli uważasz, że masz alergie oczu, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć — w tym pomocne wskazówki, jak złagodzić zaczerwienione, swędzące i łzawiące oczy.
Co powoduje alergie oczu?
Typowe alergeny to pyłki roślin, sierść zwierząt czy pleśń.
Alergeny to zwykle nieszkodliwe substancje, które powodują problemy u osób predysponowanych do reakcji alergicznych. Najczęstszymi alergenami przenoszonymi drogą powietrzną, które powodują alergie oczu, są pyłki, pleśń, kurz i sierść zwierząt domowych.
Alergie oczu mogą być również spowodowane reakcjami na niektóre kosmetyki lub krople do oczu, w tym sztuczne łzy stosowane w leczeniu suchego oka, które zawierają konserwanty.
Alergie pokarmowe i reakcje alergiczne na użądlenia pszczół lub innych owadów zwykle nie wpływają na oczy tak poważnie, jak alergeny przenoszone drogą powietrzną.
7 sposobów na złagodzenie alergii oczu
Aby złagodzić alergie oczu i swędzące, łzawiące oczy, możesz zastosować kilka metod:
1. Unikaj alergenów
Najlepszym podejściem do kontrolowania objawów alergii oka jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby ograniczyć ekspozycję na typowe alergeny, na które wiesz, że jesteś wrażliwy.
Na przykład w dni, w których stężenie pyłków jest wysokie, pozostań jak najwięcej w pomieszczeniach.
Kiedy wychodzisz na zewnątrz w sezonie alergii, noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed pyłkami i jedź samochodem z zamkniętymi oknami.
2. Nie noś soczewek kontaktowych
Ponieważ powierzchnia soczewek kontaktowych może przyciągać i gromadzić alergeny unoszące się w powietrzu, rozważ noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych w okresie alergii.
Ewentualnie rozważ przejście na codzienne jednodniowe soczewki kontaktowe, które wyrzucasz po jednym użyciu, aby uniknąć gromadzenia się alergenów i innych zanieczyszczeń na soczewkach.
Często najlepszym rozwiązaniem, jest całkowite zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych — przynajmniej do czasu ustąpienia wszystkich objawów alergii. Ponadto noszenie okularów z soczewkami fotochromowymi może zmniejszyć nadwrażliwość na światło związaną z alergią i pomóc chronić oczy przed alergenami przenoszonymi drogą powietrzną.
3. Używaj kropli do oczu
Ponieważ alergie oczu są dość powszechne, istnieje wiele dostępnych bez recepty kropli do oczu, które zostały opracowane w celu złagodzenia swędzenia, zaczerwienienia i łzawienia oczu spowodowanego alergiami.
Jeśli objawy alergii oka są stosunkowo łagodne, krople do oczu dostępne bez recepty w celu złagodzenia alergii mogą działać bardzo dobrze i mogą być tańsze niż krople do oczu na receptę lub inne leki. Poproś swojego okulistę, aby polecił markę do wypróbowania.
4. Zapytaj o leki na receptę
Jeśli objawy alergii są stosunkowo ciężkie lub dostępne bez recepty krople do oczu nie przynoszą ulgi, lekarz okulista może przepisać silniejszy lek.
Krople do oczu na receptę i leki doustne stosowane w łagodzeniu alergii oczu obejmują:
- Leki przeciwhistaminowe: Częścią naturalnej reakcji alergicznej organizmu jest uwalnianie histaminy, substancji, która rozszerza naczynia krwionośne i powoduje, że ściany naczyń krwionośnych stają się nienormalnie przepuszczalne. Objawy wywołane przez histaminę obejmują katar i swędzące, łzawiące oczy. Leki przeciwhistaminowe zmniejszają reakcje alergiczne, blokując przyłączanie histaminy do komórek w organizmie, które wywołują reakcję alergiczną.
- Leki zmniejszające przekrwienie: Leki zmniejszające przekrwienie pomagają zmniejszyć opuchnięte kanały nosowe, ułatwiając oddychanie. Zmniejszają również rozmiar naczyń krwionośnych na białku (spojówce) oka, aby złagodzić zaczerwienienie oczu .Typowe leki zmniejszające przekrwienie obejmują fenylefrynę i pseudoefedrynę. Dostępne są leki złożone, które zawierają zarówno lek przeciwhistaminowy, jak i lek zmniejszający przekrwienie.
- Stabilizatory komórek tucznych: Leki te powodują zmiany w komórkach zawierających histaminę, znajdujących się w tkankach całego ciała, w tym w spojówce oka i powiekach, które uniemożliwiają uwalnianie histaminy i związanych z nią mediatorów reakcji alergicznych. Ponieważ pełne działanie stabilizatorów komórek tucznych może zająć kilka tygodni, leki te najlepiej stosować przed rozpoczęciem sezonu alergicznego jako metoda zapobiegania lub zmniejszania nasilenia przyszłych reakcji alergicznych (zamiast leczenia ostrych objawów alergicznych, które już się pojawiły).
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): Te krople do oczu mogą być przepisywane w celu zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego i innych objawów związanych z sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek (zwanym również katarem siennym).
- Sterydy: Krople do oczu z kortykosteroidami są czasami przepisywane w celu złagodzenia ostrych objawów alergii oczu. Jednak potencjalne skutki uboczne długotrwałego stosowania tych leków obejmują wysokie ciśnienie w oku , jaskrę i zaćmę , dlatego zazwyczaj są one przepisywane tylko do krótkotrwałego stosowania.
5. Zapytaj o immunoterapię
Jeśli żaden z powyższych środków nie jest skuteczny, zapytaj swojego lekarza o immunoterapię. Jest to zabieg, w którym specjalista alergolog wstrzykuje ci niewielkie ilości alergenów, aby pomóc ci stopniowo budować odporność, a tym samym zmniejszać reakcje alergiczne.
6. Alergie oczu i soczewki kontaktowe
Czerwone, swędzące i łzawiące oczy to charakterystyczne objawy alergii.
Dyskomfort związany z soczewkami kontaktowymi jest powszechną dolegliwością w sezonie alergicznym, co prowadzi niektórych użytkowników do pytania, czy nie stają się uczuleni na soczewki kontaktowe.
Problem alergii kontaktowej pojawia się również od czasu do czasu, gdy osoba zaczyna nosić soczewki silikonowo-hydrożelowe po udanym noszeniu standardowych miękkich (hydrożelowych) soczewek kontaktowych i doświadcza objawów przypominających alergię.
Badania wykazały, że winowajcą alergii oczu związanych z noszeniem soczewek kontaktowych nie jest reakcja alergiczna na samą soczewkę kontaktową, ale na substancje, które gromadzą się na powierzchni soczewek.
W przypadku zmiany zwykłych miękkich soczewek kontaktowych na soczewki silikonowo-hydrożelowe powierzchnia i właściwości chemiczne materiału soczewki mogą przyciągać osady łatwiej niż poprzedni materiał soczewki, powodując dyskomfort.
7. Odwiedź okulistę
Wielu lekarzy okulistów uważa, że najlepszym rodzajem miękkich soczewek kontaktowych dla osób podatnych na alergie oka są soczewki jednodniowe, które są wyrzucane po jednym użyciu, co zmniejsza gromadzenie się alergenów i innych zanieczyszczeń na powierzchni soczewek.
Hydrożel silikonowy jest często preferowanym materiałem na soczewki do tych soczewek, ponieważ przepuszcza znacznie więcej tlenu przez soczewkę w porównaniu z konwencjonalnymi miękkimi materiałami na soczewki kontaktowe.
Jedynym sposobem, aby wiedzieć na pewno, czy masz alergie oczu i uzyskać najlepszą poradę dotyczącą leczenia, jest wizyta u okulisty w celu kompleksowego badania wzroku.