Zespół pseudoeksfoliacji (lub PEX, czasami nazywany również zespołem złuszczania) występuje wtedy, gdy w ciele gromadzą się małe płatki materiału przypominającego łupież Te mikroskopijne skupiska włókien białkowych są wytwarzane w całym ciele. Znajdują się w sercu, nerkach, wątrobie, płucach i oku. Udowodniono jednak, że ten materiał powoduje uszkodzenia wnętrza oka co może doprowadzić do ataku jaskry. PEX pogarsza również zaćmę i może utrudniać operację usunięcia zaćmy.
Z biegiem czasu materiał ten może gromadzić się w kącie drenażu (przesączania) między tęczówką a rogówką. To podnosi ciśnienie wewnątrz oka (zwane ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub IOP) i może uszkodzić nerw wzrokowy. Nazywa się to jaskrą pseudoeksfoliacyjną (jaskra PEX) i może prowadzić do utraty wzroku.
Co powoduje PEX?
Medycyna nie jest pewna, dlaczego ludzie nabywają PEX. Większość uważa, że istnieją zarówno przyczyny genetyczne (przekazywane w rodzinach), jak i środowiskowe (spowodowane przez czynniki środowiskowe). PXF występuje rzadko u osób poniżej 50 roku życia. Wskazuje to na związane z wiekiem zmiany w tkankach oka, co się potwierdza w przypadku wielu chorób oczu.
Kto jest narażony na pseudoeksfoliację?
Każdy może cierpieć na zespół pseudoeksfoliacji (PEX), ale częściej występuje u ludzi:
- pochodzenia północnoeuropejskiego
- mających w rodzinie z jaskrę pseudoeksfoliacyjną
- w wieku 50 lat lub starszych
- częściej u kobiet.
Jest możliwe, ale nie udowodniono, że ekspozycja na promieniowanie UV, duża wysokość geograficzna, północna szerokość geograficzna i dieta mogą odgrywać rolę w rozwoju PEX.
Jakie są objawy PEX?
Jaskra PEX nie daje żadnych zauważalnych objawów. Wysokie ciśnienie wewnątrz oka nie powoduje żadnego bólu, więc pacjenci mogą powoli tracić wzrok nawet o tym nie wiedząc.
Jak diagnozuje się pseudoeksfoliację?
Okulista lub optometrysta kliniczny może zwykle znaleźć oznaki pseudoeksfoliacji (PEX) podczas kompleksowego badania wzroku. Testy, które mogą wykonać, obejmują:
- Obserwacja w lampie szczelinowej. Twój okulista używa jasnego światła i biomikroskopu (lampy szczelinowej) do szukania drobnych płatków materiału PXF w przednim odcinku oka (na tęczówce i soczewce).
- Goniskopia. Soczewka gonioskopowa to małe urządzenie, które pomaga lekarzowi zobaczyć kąt przesączania (drenażu). Może sprawdzić, czy kąt odpływu jest zablokowany.
- Zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP). Do sprawdzenia IOP zostanie użyte urządzenie zwane tonometrem. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, może być konieczne leczenie, aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego i utracie wzroku.
- Lekarz może zastosować rozszerzające krople do oczu w celu poszerzenia źrenic. To daje mu lepszy widok siatkówki i nerwu wzrokowego zlokalizowanych w tylnej części oka.
Jak leczy się zespół pseudoeksfoliacji?
Jeśli masz zespół pseudoeksfoliacji, żadne leczenie nie jest potrzebne, chyba że rozwinie się jaskra. Musisz odwiedzić swojego okulistę co najmniej raz w roku ze względu na ryzyko jaskry. W zależności od poziomu ryzyka, twój okulista może chcieć częściej cię widzieć.
Podczas badań kontrolnych twój okulista szuka oznak jaskry. Ważne jest, aby chodzić na każde zaplanowane badanie. Jeśli twój lekarz wykryje jaskrę wystarczająco wcześnie, możesz uratować twój wzrok.
Jak leczy się jaskrę pseudoeksfoliacyjną?
Podobnie jak większość jaskr, jaskrę pseudoeksfoliacyjną leczy się poprzez obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pomaga to zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Leczenie może obejmować:
- krople do oczu. Niektóre krople do oczu zmniejszają ilość płynu wytwarzanego w oku, a inne pomagają udrożnić nieprawidłowy przepływ.
- Operacja laserowa. Laserowe leczenie kąta przesączania pomaga ustabilizować przepływ płynu z komory tylnej do przedniej oka.
- Irydotomia. Niektóre operacje jaskry są wykonywane na sali operacyjnej. Tworzy nowy alternatywny kanał drenażowy, aby płyn mógł swobodnie cyrkulować między komorą tylną a przednią i nie powodować zwiększonego ciśnienia w oku.