Przyzwyczajenie do Okularów - Najczęstsze Pytania i Odpowiedzi

Jak długo trwa przystosowanie się do nowych okularów? W większości przypadków przyzwyczajenie do okularów – nowej pary soczewek korekcyjnych – zajmuje najwyżej kilka godzin lub dni.( W przypadku okularów wieloogniskowych lub z astygmatyzmem skośnym czasem do dwóch miesięcy)

Podczas dostosowywania się do nowych okularów możliwe, że:

 • Doświadczysz łagodnych zawrotów głowy
 • Obraz będzie się skrzywiał
 • Będziesz lekko niewyraźnie widzieć
 • Możliwe też, że odczujesz zmęczenie oczu.

To wszystko jest normalne. Objawy te są powszechne w przypadku nowych okularów i zwykle trwają tylko kilka dni.

Fachowe badanie optometryczne powinno zmierzać do tego, żeby żadne z powyższych objawów nie miało miejsca. Tylko doświadczony optometrysta przymierzy wcześniej zaproponowaną korekcję, poprosi pacjenta o pospacerowanie w obrębie gabinetu oraz wyedukuje co do sposobu użytkowania okularów wieloogniskowych.

Jeśli pacjent nie będzie się czuł komfortowo, optometrysta powinien zastosować słabszą korekcję, zmienić oś cylindrów (przy soczwkach astygmatycznych) lub odradzić okulary wieloogniskowe (w przypadku problemów z utrzymaniem równowagi przez pacjenta).Pamiętajmy, że część pacjentów ma problemy z błądnikiem a inna grupa nie będzie miała cierpliwości do trwającego kilka tygodni procesu adaptacyjnego.

Problemy z przystosowaniem się do nowych okularów

Niezależnie od tego, czy nosisz okulary po raz pierwszy, czy masz mocniejszą korekcję, nowy typ soczewek lub powłoki soczewek, możesz przejść przez krótki okres dostosowywania, zanim będziesz mógł nosić nowe okulary w pełnym komforcie.

W tym czasie mogą wystąpić problemy z:

 • Zniekształcenie: Obiekty wydają się wypaczone, wygięte, pofalowane lub nieostre.
 • Percepcja głębi: Problem z określeniem, jak blisko lub daleko znajdują się obiekty.
 • Efekt akwarium: Wrażenie, że to, co widzisz, jest zagięte wzdłuż krawędzi, jakbyś oglądał świat przez akwarium.
 • Zmęczenie oczu: Twoje oczy mogą być zmęczone, gdy starają się przystosować do nowych okularów.
 • Bóle głowy i nudności: Każdy z powyższych objawów może prowadzić do bólów głowy, nudności i zawrotów głowy.

W większości przypadków im częściej nosisz okulary, tym szybciej się do nich przyzwyczaisz a to za sprawą swego mózgu, który jest bardzo plastyczny w procesie adaptacyjnym.

Czy ostatnio zamawiałeś okulary korekcyjne przez Internet? Przemyśl to.

Przyzwyczajenie się do nowych okularów może zająć trochę czasu. Zwykle twoje oczy dostosowują się z czasem, ale możliwe że twoja recepta jest niewłaściwa lub montaż soczewek nieodpowiedni.

Szczególnie przy zamawianiu okularów przez Internet łatwo jest wprowadzić błędne PD (rozstaw źrenic) i inne pomiary. Może to sprawić, że noszenie nowych okularów będzie dość niewygodne.

Ponadto okulary mogą nie pasować prawidłowo. Wtedy też ciężko stwierdzić na którym etapie popełniono błąd:

 • czy przy badaniu wzroku,
 • czy przy wyborze oprawki,
 • czy przy wyborze odpowiedniej konstrukcji soczewki
 • czy przy samym wykonaniu okularów przez optyka.
 • Może być też problem błahy jak np. nieodpowiednie zagięcie zauszników przy odbiorze okularów.

Kupowanie okularów przez internet wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem. Okulary to wyrób medyczny i musi być dokładnie „szyty na miarę”, a każdy nawet najmniejszy błąd przy zakupach przez internet może się wiązać z ogromem łatwych do unikniecia problemów.

Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie rzetelnego i polecanego optyka w Twojej okolicy. Jeśli mieszkasz w Kielcach i okolicach serdecznie zapraszamy do Eurooptyka. Umów się na bezpłatne badanie wzroku. Pomożemy Ci w prawidłowym dopasowaniu nowych okularów i upewnieniu się, że soczewki są odpowiednie dla Twoich potrzeb wzrokowych.

Możesz też znaleźć optyka na stronie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która zrzesza tylko najlepszych, certyfikowanych optyków. Link: https://www.krio.org.pl/salony/

Jak długo potrwa przystosowanie się do nowych okularów?

Większość problemów związanych z przystosowaniem się do nowych okularów ustępuje samoistnie po kilku dniach, ale w przypadku niektórych osób okres adaptacji może zająć nawet dwa tygodnie.

Jeśli jednak odczuwasz zmęczenie oczu, zniekształcone widzenie, a zwłaszcza bóle głowy przez ponad dwa lub trzy dni, skontaktuj się z optometrystą lub optykiem. Mogą chcieć, abyś przyszedł, by ponownie przyjrzeć się Twoim oczom, potwierdzić, że Twoje okulary zostały wykonane prawidłowo, a nawet ponownie sprawdzić, czy Twoja recepta na okulary jest dla Ciebie odpowiednia.

Czy mogę pomóc moim oczom szybciej się przystosować?

Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie oczu do nowych okularów jest ich noszenie. Załóż nowe okulary zaraz po przebudzeniu i noś je tak często, jak to możliwe każdego dnia.

Nie chodź tam i z powrotem ze swoimi starymi okularami, nawet jeśli Twoja stara para jest wygodniejsza.

Schowaj swoje stare okulary, jeśli musisz! Przełączanie tylko utrudni ci dostosowanie się do nowych specyfikacji, a to wydłuży ten proces.

Czy moje nowe okulary mogą powodować zawroty głowy?

Jeśli podczas noszenia nowych okularów odczuwasz zawroty głowy lub mdłości, prawdopodobnie masz również problemy z postrzeganiem głębi. W pewnym sensie cierpisz na chorobę lokomocyjną.

Czujesz się uziemiony i niestabilny, ponieważ masz naturalne zrozumienie swojego ciała i tego, jak odnosi się ono do otaczającej go przestrzeni. W czasie potrzebnym do przystosowania się do nowych okularów, postrzeganie głębi może ulec pogorszeniu, co może powodować dezorientację i zawroty głowy.

Dlaczego moje nowe okulary przyprawiają mnie o ból głowy?

Kiedy dostosowujesz się do nowej recepty, twoje oczy i mózg muszą pracować ciężej, aby wyraźnie widzieć przez nowe soczewki. Im bardziej się wytężasz, aby zobaczyć, tym bardziej prawdopodobne jest, że dostaniesz bólu głowy.

Ból głowy pierwszego dnia noszenia nowych okularów korekcyjnych nie jest niczym niezwykłym, ale jeśli po dwóch lub trzech dniach nadal masz do czynienia z bólami głowy, skontaktuj się z okulistą.

„Nowe okulary, ta sama recepta, ale dziwnie się czuję”

Dlaczego te same soczewki korekcyjne w nowej parze oprawek mogą powodować problemy z adaptacją ? Może się to zdarzyć z kilku powodów:

 • Inny typ soczewki. Jeśli kupiłeś inny typ soczewek, sposób widzenia przez nie może się zmienić. Na przykład, jeśli zmieniłeś soczewki jednoogniskowe lub dwuogniskowe na soczewki progresywne lub zdecydowałeś się na cieńszą konstrukcję lub materiał soczewek, Twoje oczy mogą potrzebować trochę czasu, aby przystosować się do zmiany, nawet jeśli masz tę samą receptę.
 • Nowy styl ramki. Jeśli kupiłeś inny kształt lub styl oprawek, może to wpłynąć na kształt, rozmiar i krzywiznę twoich soczewek. Na przykład, jeśli wcześniej nosiłeś małe prostokątne oprawki, ale kupiłeś nowe okulary z dużymi okrągłymi oprawkami, krzywizna twoich soczewek ulegnie zmianie i może wymagać nowego okresu dopasowywania, nawet jeśli Twoja recepta się nie zmieniła.

Niezależnie od tego, czy Twoje okulary są na nową receptę, czy po prostu mają nowe oprawki, nowe soczewki lub nowe powłoki soczewek, Twoje oczy i mózg powinny wkrótce przystosować się do nowych okularów. Po kilku dniach powinieneś widzieć wyraźnie, a okulary powinny być wygodne.

Tutaj przedstawimy listę naszych innych artykułów na temat różnych soczewek:

error: Ta treść jest chroniona!