Niezależnie od tego, czy kupujesz oprawy okularowe, okulary przeciwsłoneczne, czy jakikolwiek inny rodzaj okularów, pomocne może być uprzednie zapoznanie się z niektórymi terminami. Jest tak wiele opcji, że samodzielne znalezienie odpowiedniej pary może być trudne, albo niewykonalne jeśli w grę wchodzą szkła ze skomplikowaną korekcją, lub wieloogniskowe (progresywne, relaksacyjne, biurowe, dwuogniskowe).
Bez obaw! Wykwalifikowany personel rzetelnego salonu optycznego z pewnością pomożę Ci wybrać idealną oprawkę do Twoich potrzeb.
Zazwyczaj oprawy okularowe dzieli się na kategorie według typu, materiału i kształtu. Poniższe informacje pomogą Ci zrozumieć wszystkie opcje. Opiszemy też krótko typy twarzy, które będą niezbędne do dokładnego zindentyfikowania odpowiedniej oprawki.
Typy twarzy – 9 typów kształtów twarzy
Do przedstawienia tematu opraw okularowych niezbędne będzie też krótkie opisanie najczęściej występujących typów twarzy:
- Podłużny – podłużna twarz jest dłuższa niż szersza. Na rysy twarzy składają się:
- Okrągły podbródek i linia żuchwy
- Czoło, szczęka i policzki mają jednakową szerokość
- Prostokąt – twarz w kształcie prostokąta to połączenie dwóch innych kształtów będących twarzą podłużną i kwadratową. Długość twarzy jest dłuższa niż szerokość. Na rysy twarzy składają się:
- prosta lub pozioma linia włosów
- wysokie czoło
- kwadratowa szczęka
- boki twarzy podążające prostą linią od szczęki do czoła
- Okrągła – okrągła twarz ma niewiele kątów lub nie ma ich wcale. Szerokość i długość twarzy są równe. Na rysy twarzy składają się:
- czoło zaokrąglone na linii włosów
- kości policzkowe są najszerszą częścią twarzy
- zaokrąglona linia szczęki z bardzo subtelnymi kątami
- Kwadrat – kwadratowa twarz ma taką samą szerokość i długość z bardzo minimalnymi krzywiznami. Na rysy twarzy składają się:
- prosta lub pozioma linia włosów
- czoło, kości policzkowe i szczęka będą tej samej szerokości
- boki twarzy biegną wzdłuż linii prostej od szczęki do czoła
- Odwrócony trójkąt – twarz w kształcie odwróconego trójkąta jest szersza u góry niż u dołu. Na rysy twarzy składają się:
- szerokie czoło
- linia żuchwy i podbródek są smukłe i zwykle spiczaste
- Serce – twarz w kształcie serca ma szerokie czoło i kości policzkowe. Długość twarzy jest dłuższa niż szerokość i zwęża się do wąskiej linii szczęki. Na rysy twarzy składają się:
- spiczasty podbródek
- Diament (romb) – twarz w kształcie rombu jest kanciastą wersją twarzy owalnej i wiadomo, że ma wyraźną strukturę kości. Długość twarzy jest mniej więcej taka sama jak szerokość. Na rysy twarzy składają się:
- wąskie czoło
- szerokie kości policzkowe
- spiczasty lub kanciasty podbródek
- Trójkąt – twarz w kształcie trójkąta jest również znana jako twarz w kształcie gruszki, w której dół jest szerszy niż góra. Na rysy twarzy składają się:
- wąskie czoło
- kości policzkowe są bardziej płaskie i mniej wydatne
- szczęka jest szersza i kanciasta
- Owalny – w przypadku twarzy o owalnym kształcie długość wydaje się być 1,5 raza większa niż szerokość. Na rysy twarzy składają się:
- wysokie czoło
- kości policzkowe są wydatne, ponieważ jest to najszersza część twarzy
- okrągła szczęka lub podbródek
Oprawy okularowe – rodzaje
Wybór odpowiedniej pary okularów do twoich potrzeb może być przyjemny, gdy wiesz, czego szukasz. Pierwszym sposobem kategoryzacji ramek jest ich rodzaj. Istnieje pięć typów opraw: z pełną ramką (plastikowe i metalowe), pół-ramkowe – żyłkowe (plastikowe i metalowe), bez-ramkowe (patenty).
Oprawki z pełną ramką
Jak sama nazwa wskazuje, okulary w pełnej ramce mają obwódki na całym obwodzie soczewek. To sprawia, że są bardziej wyraziste i mocniejsze niż inne rodzaje (chociaż większość nowoczesnych okularów jest już dość wytrzymała bez względu na rodzaj).
Ze względu na pełną ramkę, te oprawki pasują do większości soczewek. Jeśli posiadasz większą wadę plusową, lepsze mogą być właśnie oprawki z pełną ramką.
Możesz znaleźć okulary w pełnej ramce ze wszystkich rodzajów materiałów, w tym z acetatu, plastiku, tytanu i innych. Są również dostępne w najszerszej gamie kolorów i kształtów. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć jasny i odważny wygląd, czy elegancki i ponadczasowy styl, ten rodzaj oprawek może zaspokoić Twoje potrzeby.
Oprawki bezramkowe (patenty)
Aby uzyskać bardziej subtelny wygląd, możesz wybrać oprawki bez ramki. Nie mają obwódek wokół soczewek. Zamiast tego zauszniki i mostek nosowy łączą się bezpośrednio z samymi soczewkami. Oznacza to, że przed Twoją twarzą jest mniej materiału. Ogólnie tego typu oprawki są dość kłopotliwe w użytkowaniu, gdyż śrubki lub plastikowe tulejki blokujące szkła mają tendencje do luzowania się, a czyszczenie soczewek też wymaga sporego nakładu pracy ze względu na utrudniony dostęp do wszystkich zakamarków soczewek.
Lecz niektórzy ludzie lubią ten styl za jego minimalizm. Opcji kształtu jest zwykle mniej, ale można znaleźć kilka opcji dotyczących materiałów i kolorów. Niektóre oprawki bezramkowe nie pasują do każdego typu soczewek. Jeśli więc potrzebujesz czegoś innego niż soczewki jednoogniskowe o niewielkich mocach, spytaj optyka o możliwości montażu soczewek.
Ramki metalowe – druciane
Oprawki druciane (metalowe), oferują klasyczny wygląd. Lubiane ze względu na swoją prostotę i ponadczasowość. Ramki te mogą być w wersji pełnej lub pół-pełnej z metalowymi lub plastikowymi zausznikami. Tradycyjnie tego typu oprawki były wykonywane tylko z okrągłymi soczewkami. Jednak dzisiaj można znaleźć druciane oprawki w wielu różnych kształtach.
Te minimalistyczne oprawki są dostępne tylko w wersji metalowej (stąd nazwa). W związku z tym opcje materiałowe i kolorystyczne są nieco ograniczone. Niemniej mogą to być stylowe, eleganckie okulary. Ponadto zazwyczaj mogą pomieścić większość typów soczewek.
Oprawy okularowe – materiały
Kolejnym kluczowym elementem przy wyborze odpowiednich opraw okularowych jest wybór odpowiedniego koloru i materiału. Wybrany przez Ciebie materiał znacząco wpłynie na wygląd ramek oraz dostępną kolorystykę. Istnieje wiele różnych materiałów, ale najpopularniejsze to plastik, acetat, imitacja drewna, metal i tytan.
Plastikowe oprawy okularowe
Plastik to trwały, ekonomiczny i wszechstronny materiał. Jest też dość lekki. Dzięki temu możesz cieszyć się wygodnymi okularami w niemal każdym stylu, kształcie i zestawieniu kolorystycznym. Znajdziesz nawet opcje z różnymi teksturami i wykończeniami, w tym połyskiem, matem i nie tylko.
Nie każdemu podoba się wygląd plastiku. Jest to jednak najczęstsza opcja materiałowa na oprawy okularowe, ponieważ wiele osób może znaleźć coś, co im się podoba. Obecnie szczególnie popularne są plastikowe okulary w odważnych kolorach. Najistotniejszą zaletą opraw plastikowych jest to, że nie posiadają nanośników. W związku z tym, ciężar oprawek rozkłada się proporcjonalnie na całej powierzchni nosa nie powodując punktowych odgniotów.
Oprawy okularowe oktanowe
Oktan to materiał, który zamienia naturalne włókna w rodzaj tworzywa sztucznego. Pod wieloma względami materiał ten jest bardzo podobny do plastiku pod względem cech oprawek okularów. Mają jednak pewne dodatkowe korzyści. Ramki oktanowe są jeszcze trwalsze i lepiej trzymają złożone tekstury, dzięki czemu idealnie nadają się do symulacji innych materiałów, takich jak drewno.
Ponadto oktan jest zwykle uważany za bardziej przyjazny dla środowiska niż standardowe tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wiele osób wybiera ten materiał, jeśli zależy im na bardziej ekskluzywnym wyglądzie w porównaniu z plastikiem formowanym wtryskowo, ale nadal chcą posiadać korzyści z plastikowych ramek.
Oprawy okularowe z teksturą drewna
Ten materiał oprawy ma wyglądać jak drewno, jednak bez wad prawdziwego drewna. Zazwyczaj osiąga się to za pomocą oktanu, ale można również użyć innego tworzywa sztucznego. Okulary te mogą być dostępne w jasnych, ciemnych i czarnych kolorach i wzorach naśladujących różne rodzaje drewna. Ramki o strukturze drewna są zwykle bardzo trwałe.
Wiele osób lubi ten materiał, ponieważ ma naturalny wygląd. Struktura drewna może być idealna dla eleganckiej pary oprawek, które mają nieco większą głębię w porównaniu z jednolitym kolorem.
Metalowe oprawy okularowe
Oprawy okularowe mogą być wykonane z różnych metali. Jest to szczególnie popularny wybór w przypadku oprawek bezramkowych i półramowych. Oprawki druciane są oczywiście również wykonane z metalu. Ramki metalowe mogą być wykonane z cieńszych sekcji w porównaniu do plastiku lub acetatu ze względu na wytrzymałość metalu. Dodatkowo jest to powszechny projekt, dzięki któremu okulary są lekkie i wygodne.
Osoby noszące okulary mogą preferować subtelną elegancję oprawek metalowych. Mogą być idealne do spotkań w środowisku profesjonalnym, eleganckich strojów, codziennych stylizacji i nie tylko.
Tytanowe oprawki do okularów
Tytan jest szczególnie popularnym metalem do produkcji opraw okularowych. Oferuje wyjątkowy stosunek masy do wytrzymałości. Dzięki temu tytanowe oprawki są lekkie i wygodne, a jednocześnie oferują trwałość i wytrzymałość, jakiej oczekujesz od oprawek metalowych. Ten imponujący metal jest również odporny na korozję i jest hipoalergiczny.
Zazwyczaj oprawki tytanowe są nieco droższe niż niektóre inne opcje. Niemniej jednak są znane ze swojej trwałości. Dodatkowo są one często dostępne w bardzo modnych fasonach, co sprawia, że tytanowe oprawki mogą być dobrym wyborem wśród osób noszących okulary.
Oprawy okularowe – kształty
Wreszcie oprawki okularów korekcyjnych są podzielone na kategorie według kształtu. To kształt soczewek i oprawek, przede wszystkim od frontu. Zazwyczaj zalecamy wybór kształtu oprawki, który pasuje do kształtu Twojej twarzy. Poniżej przedstawiono 9 głównych kształtów opraw okularowych.
Okulary prostokątne
Oprawy okularowe prostokątne nie są tak naprawdę prostokątne. Jak wszystkie okulary, mają zaokrąglone soczewki. Niemniej jednak soczewki są znacznie bliższe prostokątowi niż jakikolwiek inny kształt oprawek. Zazwyczaj mają kanciasty i smukły wygląd. Dodatkowo każda soczewka jest zauważalnie szersza niż wyższa.
Ten styl jest zazwyczaj najlepszy dla osób o owalnych, okrągłych lub w kształcie serca twarzach. Mogą jednak wyglądać dobrze na prawie każdym typie twarzy. Osoby o twarzach bardzo kwadratowych lub w kształcie rombu mogą chcieć unikać prostokątów. Mężczyźni, kobiety i dzieci mogą znaleźć prostokątne ramki w różnych kolorach, rozmiarach i materiałach.
Okulary owalne
Ten styl oferuje stosunkowo smukły, skromny wygląd w porównaniu z niektórymi innymi opcjami. Owalne oprawki są zauważalnie zaokrąglone w porównaniu do prostokątnych. Jednak, podobnie jak okulary prostokątne, mają również soczewki szersze niż wyższe. Możesz znaleźć owalne okulary w szerokiej gamie materiałów, kolorów i rozmiarów.
Okulary owalne są bardzo popularne i można je wykorzystać do modnego wyglądu lub czegoś bardziej stonowanego i ponadczasowego. Zazwyczaj wyglądają one najlepiej na osobach z twarzami kwadratowymi, diamentowymi lub w kształcie serca. Wyglądają gorzej u osób o okrągłych lub gruszkowatych twarzach.
Okrągłe okulary
Jak sama nazwa wskazuje, okrągłe oprawy okularowe mają okrągły kształt soczewek. Różnią się nieco między prawdziwymi okręgami a nieco nieokrągłymi (zazwyczaj górna krawędź soczewki jest nieco bardziej płaska). To klasyczny, retro wygląd, który szczególnie dobrze pasuje do drucianych ramek. Kilka popularnych postaci, w tym John Lennon i Steve Jobs, nosiło okrągłe okulary. (To są też ikoniczne okulary noszone przez Harrego Pottera 🙂
Okrągłe oprawy okularowe można znaleźć w różnych materiałach i kolorach. Jednak najlepiej sprawdzają się jako ramki metalowe. Zwykle działają najlepiej dla osób o kwadratowych, diamentowych, w kształcie serca i okrągłych twarzach. Generalnie występuje mniej okrągłych oprawek niż tych prostokątnych lub owalnych. Niemniej wciąż mamy duży wybór opcji.
Okulary kwadratowe
Podobnie jak okulary prostokątne, okulary kwadratowe zapewniają bardziej kanciasty styl, a jednocześnie mają zaokrąglone soczewki. Przywodzą na myśl retro, intelektualny wygląd. Wiele osób lubi ten kształt, ponieważ jest ponadczasowy. Możesz też sprawić, by pasowały do różnych strojów. Okulary kwadratowe dostępne są we wszystkich opcjach materiałowych i wielu kolorach.
Ten kształt najlepiej sprawdza się u osób o owalnych lub okrągłych twarzach. Wyglądają mniej dobrze u osób o twarzy w kształcie serca, kwadratu, diamentu lub gruszki. Ten kształt jest bardziej popularny wśród mężczyzn, ale można znaleźć wiele opcji również dla kobiet.
Okulary do brwi
Aby uzyskać styl retro, który powraca, rozważ okulary browline. Przywołują one modę lat 50. i 60. Styl ma naśladować brwi na twarzy. Mają odważne górne plastikowe elementy, zazwyczaj w kolorze brązowym lub czarnym z metalowym mostkiem. Ray-Ban Clubmasters to klasyczny przykład stylu browline.
Te okulary były tradycyjnie dostępne tylko w kilku kolorach. Dziś są wykonane z tworzywa sztucznego lub oktanu i można znaleźć szerszą gamę kolorów. Jeśli jednak zależy Ci na klasycznym wyglądzie, będziesz potrzebować neutralnego koloru. Jest to ogólnie uważane za bardzo męski styl. Dobrze sprawdza się na twarzach owalnych, kwadratowych, diamentowych i gruszkowych.
Oprawy okularowe – aviatory
Aviatory oferują jeden z najpopularniejszych kształtów w okularach, zwłaszcza w okularach przeciwsłonecznych. Kiedyś były noszone głównie przez pilotów. Jednak dzisiaj są używane przez mężczyzn i kobiety ze wszystkich środowisk. Osoby o różnych kształtach twarzy mogą nosić te oprawy okularowe, chociaż są one szczególnie dobrze dopasowane do twarzy owalnych, okrągłych, kwadratowych, gruszkowatych i sercowatych.
Okulary te najbardziej kojarzą się z metalowymi, drucianymi oprawkami, jak pierwsze z oryginalnego projektu. Można jednak znaleźć również inne materiały.
Okulary w kształcie kocich oczu
Oprawy okularowe w kształcie kocich oczu są znane ze swojego stylu i śmiałości. Są obecnie bardzo popularne jako sposób na uzyskanie pewnego siebie, ale zabawnego wyglądu. Zazwyczaj okulary kocie oczy są uważane za kobiecy styl. Mają wysokie i wyraziste brwi w okolicach skroni, tworząc kształt przypominający kształt kocich oczu (stąd nazwa).
Znajdziesz je głównie w plastiku, oktanie i metalu. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Wiele osób uwielbia je nosić w jasnych, odważnych kolorach. Sprawdzają się najlepiej w przypadku twarzy kwadratowych i diamentowych, ale są stosunkowo atrakcyjne dla wszystkich typów twarzy.
Duże okulary
W tym rodzaju chodzi mniej o kształt, a bardziej o rozmiar oprawki. Są to oprawy okularowe wykraczające poza rozmiary standardowych okularów. Możesz znaleźć duże okulary w różnych kształtach i wyglądzie, ale wszystkie są duże!
Bardzo duże oprawy okularowe mogą być odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ale są nieco bardziej popularne wśród kobiet. Zwykle działają dobrze na większości typów twarzy, ale osoby o owalnych twarzach będą ich unikać.
Okulary geometryczne
To kolejna szeroka kategoria kształtów. Charakteryzują się ostrymi kątami i odważnymi kształtami. Podobnie jak okulary kwadratowe i prostokątne, te zazwyczaj mają zaokrąglone rogi. Możesz jednak znaleźć kilka kształtów geometrycznych, które są bardziej kanciaste niż jakiekolwiek inne opcje.
Te oprawy okularowe są dostępne we wszystkich materiałach i różnych kolorach. Mają awangardowy wygląd, który robi wrażenie. Każdy, bez względu na kształt twarzy, może znaleźć parę okularów geometrycznych, które się dla niego sprawdzą. Osoby o bardziej kanciastych twarzach mogą chcieć trzymać się z dala od najbardziej dramatycznych kształtów geometrycznych. Twarze w kształcie serca bardzo chętnie noszą geometryczne okulary.
Gdzie kupić oprawy okularowe?
Oprawy okularowe (wraz z odpowiednimi soczewkami, dopasowanymi idealnie do Ciebie) kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Nasze badanie trwa ok. 15-40 minut.
Jesteśmy autoryzowanym salonem optycznym i należymy do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/ (Nawet jeśli nie mieszkasz w Kielcach – tutaj możesz sprawdzić usługodawców w swoim regionie.)
Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła dla kierowców odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom. To prawda, że przy wyborze nowych (albo pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.
To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.
Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.
Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.
A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach korekcyjnych – bez obaw!
Polecamy szeroką gamę soczewek dla kierowców od najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, Szajna, Essilor, Seiko, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.
Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.
Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.