OCT Oka, Czyli Tomografia OCT - Co to jest? Co wykrywa? Gdzie zrobić?

OCT oka, czyli optyczna koherentna tomografia, to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, pozwalających ocenić narząd wzroku. Badanie wykorzystuje się głównie w diagnostyce chorób siatkówki, a co najważniejsze – jest nieinwazyjne, bezpieczne i zalecane zawsze w sytuacjach, kiedy zaczynamy gorzej widzieć.

Badanie OCT jest niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza zmian w obrębie części dna oka, tzw. plamki.

Wykonywane jest przez doświadczonego optometrystę klinicznego, czy okulistę-diagnostę,  który wie, jak interpretować uzyskane obrazy,

W tym artykule dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o OCT oka.

Badanie OCT – co to jest?

oct oka tomograf revo zdjecie

Optyczna tomografia koherentna to nieinwazyjna technologia obrazowania wykorzystywana do uzyskania wysokiej rozdzielczości przekrojowych obrazów siatkówki. Warstwy w siatkówce można różnicować i mierzyć grubość siatkówki, aby pomóc we wczesnym wykrywaniu i diagnozowaniu chorób i stanów patologicznych siatkówki.

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki – w tym celu korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

OCT oka stało się standardem opieki w ocenie i leczeniu większości schorzeń siatkówki. OCT oka wykorzystuje promienie światła do pomiaru grubości siatkówki. W tym badaniu nie stosuje się promieniowania ani promieni rentgenowskich, badanie OCT nie boli i nie jest niewygodne.

Możesz zostać skierowany na badanie OCT z różnych powodów: np. w celu monitorowania postępu choroby, weryfikacji lub odrzucenia podejrzenia obrzęku siatkówki. Porównuje się też wyniki OCT z innymi wynikami w celu określenia skuteczności obecnego schematu leczenia.

OCT oka wykorzystuje technologię, która jest lepsza w porównaniu z ultradźwiękami, z tą różnicą, że wykorzystuje światło zamiast dźwięku, dzięki czemu uzyskuje się czystszą i ostrzejszą rozdzielczość.

Badanie wykonywane jest u optometrysty klinicznego, lub okulisty.

Kiedy zrobić OCT oka?

Twój okulista lub optometrysta kliniczny zasugeruje optyczną tomografię koherentną (OCT), jeśli podejrzewa, że ​​​​masz pewne schorzenia podczas badania wzroku lub jeśli już masz schorzenie, które wspólnie leczycie.

Pracownicy służby zdrowia stosują OCT do diagnozowania i leczenia kilku stanów wpływających na oczy, w tym:

  • Jaskra: Jeśli masz jaskrę, w oku gromadzi się płyn i ciśnienie i uszkadzasz nerw wzrokowy.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem: W przypadku tego schorzenia ludzie mogą stracić widzenie centralne. Jest to postępująca choroba związana ze starzeniem się, ale na szczęście dla niektórych form dostępne są metody leczenia.
  • Retinopatia cukrzycowa: Cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne oka, prowadząc do utraty wzroku. Płyn może wyciekać z oka, powodując niewyraźne widzenie. W ciężkich postaciach cała siatkówka może odłączyć się od tylnej części oka i może rozwinąć się jaskra. Ludzie mogą stać się całkowicie ślepi, ale dzięki leczeniu można kontrolować retinopatię cukrzycową.
  • Torbielowaty obrzęk plamki: Obrzęk plamki odnosi się do obrzęku plamki płynem. Twoja plamka jest częścią siatkówki, która ma najwięcej komórek wyczuwających światło.
  • Marszczenie plamki żółtej: blizna może rosnąć na powierzchni siatkówki, powodując zniekształcenie widzenia. Chirurgia może czasem pomóc.
  • Dziura w plamce: Dziura w plamce pojawia się, gdy siatkówka rozdziela się, tworząc dziurę w plamce. Może to wpłynąć na wzrok, ale można ją naprawić chirurgicznie.
  • Dystrofie czopków i pręcików czopków: te stany wpływają na komórki oczu, które są wrażliwe na światło i kolor. Kiedy ten stan się pogarsza, możesz doświadczyć utraty wzroku.
  • Nowotwory w naczyniówce i siatkówce: te nowotwory występują w siatkówce i naczyniówce, warstwie naczyniowej znajdującej się między siatkówką a twardówką.

Zobacz powiązany artykuł: Pachymetria i tonometria

Co dzieje się podczas badania OCT oka?

Usiądziesz przed urządzeniem OCT i oprzesz głowę na podporze, aby utrzymać ją w bezruchu. Sprzęt przeskanuje wtedy Twoje oko bez dotykania go. Podążaj za instrukcjami prowadzącego badanie. Skanowanie zajmuje około 5 do 10 minut.

oct oka kielce zdjęcie skanu

Czy badanie OCT jest szkodliwe?

Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne dla oka. Wiązka światła wykorzystywana podczas badania jest nieszkodliwa, a podczas badania zachowujemy pozycję siedzącą. W badaniu uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka w formie przekrojów, które analizuje się pod kątem rozwoju choroby, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania.

Dzięki skaningowi optycznemu możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych oraz monitorowanie wdrożonego leczenia. Niewątpliwą zaletą tomografii OCT jest szybkość przeprowadzenia badania (około 10 minut) oraz brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby uszkodzić tkanki oka.

Istotny jest również fakt, że samo badanie jest wygodne, ponieważ odbywa się w pozycji siedzącej.  Następnie pacjent opiera podbródek na statywie i patrzy w jeden wyznaczony punkt – wtedy rozpoczyna się skanowanie oka. Obraz wyświetlany jest na ekranie i na bieżąco oceniany przez spejalistę wykonującego badanie.

Co wykrywa badanie OCT?

W kontekście badania oka tomografię OCT wykorzystuje się do oceny struktury siatkówki, grubości jej włókien nerwowych, oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nerwu wzrokowego. Standardowo badanie wykorzystuje się do diagnozy chorób oczu, jak na przykład zwyrodnienia plamki żółtej, odwarstwienia siatkówki, diagnozy schorzeń rogówki, ciała szklistego oraz jaskry.

Co ciekawe, uzyskane przekroje z siatkówki są wykorzystywane również w diagnostyce innych poważnych schorzeń, jak na przykład cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby układu krwiotwórczego (zaliczamy do nich m.in. białaczkę).

badanie oct tomogram kielce

OCT jest przydatne w diagnozowaniu wielu schorzeń oczu, w tym:

  • plamki
  • pomarszczona plamka
  • obrzęk plamki
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
  • jaskra
  • centralna retinopatia surowicza
  • retinopatia cukrzycowa
  • trakcja szklisto-plamkowa

OCT jest również często używany do oceny zaburzeń nerwu wzrokowego. Badanie OCT pomaga okulisty dostrzec zmiany we włóknach nerwu wzrokowego. Na przykład może wykryć zmiany spowodowane jaskrą.

OCT opiera się na falach świetlnych. Nie można go stosować w warunkach, które zakłócają światło przechodzące przez oko. Stany te obejmują gęstą zaćmę lub znaczne krwawienie w ciele szklistym.

Gdzie zrobić OCT oka Kielce?

Wyniki tomografii są dość obszerne i zawsze powinny być interpretowane przez specjalistę.

Najlepiej skorzystać z usług lekarzy okulistów lub dyplomowanych optometrystów klinicznych, dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszej oferty tomografii OCT w Eurooptyk Poradnia Słabowidzenia Zakład Optyczny przy ul. Karczówkowskiej 45 w Kielcach (budynek Centrum Medycznego Zdrowie).

Dysponujemy nowoczesnym tomografem, który jest uznawany za jeden z precyzyjniejszych na świecie, ponieważ umożliwiają badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0,001 mm.)

To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

Jak pacjent trafia do nas na badanie…

1.  Lekarz okulista zleca badanie – pacjent umawia się na badanie – pacjent otrzymuje wynik z  którym wraca do okulisty który interpretuje tomogramy i podejmuje decyzję o dalszym leczeniu.

LUB

2. Jeśli optometrysta kliniczny po przesiewowych badaniach dna oka, pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego, przeglądzie przedniego odcinka oka oraz wywiadzie chorobowym stwierdza jakieś nieprawidłowości – kieruje pacjenta natychmiast do okulisty lub sugeruje wykonanie OCT lub/i pola widzenia. W ten sposób pacjent po badaniach OCT i POLA WIDZENIA, wstępnie dowiaduje się czy problem faktycznie istnieje. Jeśli tak, to wraz z pełnymi badaniami zostaje skierowany do lekarza okulisty na leczenie.

OCT oka cena

W Eurooptyk koszt badania OCT to 160 zł.

W tym zawiera się zarówno badanie jaskrowe, żółtej plamki i pozostałych struktur siatkówki oraz ciała szklistego.

Inne badanie, które powinno być wykonane razem z OCT oka w celu pełnej diagnostyki to badanie pola widzenia, które można wykonać za 80 zł.

Umów się na badanie – nie zwlekaj, gdyż wcześnie wykryta nieprawdłowość może Ci umożliwić szybsze leczenie. Kliknij i umów się na OCT oka w Kielcach.

Zdjęcia: Optopol – producent: https://www.optopol.com.pl/product/soct-copernicus-revo

error: Ta treść jest chroniona!