Czy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka są konieczne?


Dzieci w okularach przeciwsłonecznych są urocze, ale czy maluchy naprawdę potrzebują okularów przeciwsłonecznych? Krótko mówiąc – tak!

Chociaż każdy powinien chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci. Oczy dzieci są znacznie bardziej wrażliwe, podobnie jak delikatna skóra wokół oczu.

Dziecięce okulary przeciwsłoneczne chronią oczy Twojego dziecka teraz i w miarę jego wzrostu. Mogą także odgrywać rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków na całe życie — nawet od najmłodszych lat.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać okulary przeciwsłoneczne ze skuteczną ochroną przed promieniowaniem UV (która może pomóc w zapobieganiu nieodwracalnym uszkodzeniom oczu), i które są dopasowane i wygodne, aby Twoje dziecko rzeczywiście je nosiło.

Wiedza o tym, jak działają okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy — a także o tym, jakie są najlepsze typy dla niemowląt i gdzie je kupić — może pomóc w znalezieniu odpowiedniej pary dla Twojego dziecka.

Dlaczego dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych

okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Niemowlęta i małe dzieci w wieku poniżej 10 lat mają bardzo wrażliwe oczy. Ponieważ ich oczy wciąż się rozwijają, krystaliczna soczewka w oku dziecka nie jest w stanie odfiltrować promieni ultrafioletowych (UV) słońca tak dobrze, jak oczy dorosłego.

Oznacza to, że do oczu mogą dostawać się większe ilości widocznego niebieskiego i szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, co może sprawić, że dzieci będą bardziej podatne na uszkodzenia siatkówki i inne problemy ze wzrokiem.

Niestety, nie można odwrócić uszkodzeń spowodowanych ekspozycją na promienie UV. Nawet krótkie okresy przebywania na słońcu mogą powodować uszkodzenia, które z wiekiem mogą skutkować różnymi chorobami oczu, w tym zwyrodnieniem plamki żółtej , matowieniem kolorów, zaćmą , a nawet rzadką postacią raka oka. Uszkodzenia słoneczne mogą również powodować raka skóry.

Dodatkowo powieki dziecka i skóra wokół oczu są bardzo delikatne. Nawet jeśli dziecko zamknie oczy, aby chronić je przed słońcem, jego cienkie powieki mogą się poparzyć. A ponieważ skóra jest tak przezroczysta, część światła słonecznego wciąż może docierać do siatkówki. Niemowlęta potrzebują okularów przeciwsłonecznych, aby chronić ich delikatne oczy i skórę wokół oczu.

Kiedy dzieci powinny zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne?

Według ekspertów niemowlęta w wieku poniżej sześciu miesięcy w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, możesz skorzystać z budki wózka, parasolki lub cienia drzewa.

W wieku sześciu miesięcy bezpieczniej jest dla dzieci przebywać na słońcu, ale nadal bardzo ważne jest, aby chronić je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Eksperci podpowiadają, że najlepszym sposobem ochrony dziecka przed słońcem jest nakrycie głowy z daszkiem, krem ​​z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.

Na co zwrócić uwagę w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci

Optyk może pomóc Ci znaleźć najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla Twojego dziecka. Doradzi Ci, jakie okulary odpowiednio ochronią delikatne oczy i skórę Twojego dziecka oraz będą pasować do jego mniejszej twarzy.

Kupując okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV: To najważniejsza rzecz, której należy szukać w każdej parze okularów przeciwsłonecznych, którą kupujesz. Upewnij się, że okulary przeciwsłoneczne Twojego dziecka blokują 100% promieni UVA (długich) i UVB (krótkich) lub pochłaniają promieniowanie UV do 400 nm. Powinna znajdować się naklejka lub etykieta wskazująca procentową ochronę przed promieniowaniem UV, którą powinny zapewniać.
 • Właściwe dopasowanie: Niemowlęta mają tendencję do poruszania się i szarpania za ubranie, a okulary przeciwsłoneczne nie są wyjątkiem. Aby okulary przeciwsłoneczne pozostały na twarzy, poszukaj takich, które będą dobrze przylegać — powinny one owijać się wokół twarzy i na uszach. Upewnij się, że okulary całkowicie zakrywają skórę wokół oczu i na policzkach. To nie tylko chroni ich delikatną skórę, ale także zapobiega przedostawaniu się promieni UV z boku. Dla niemowląt większe okulary przeciwsłoneczne są generalnie lepsze.
 • Trwałość: Przetestuj oprawki przed zakupem i poszukaj takich, które mogą się lekko zginać bez pękania. Jeśli chodzi o soczewki, chociaż żadna soczewka nie jest w pełni niezniszczalna, najlepszym rozwiązaniem są soczewki plastikowe i poliwęglanowe; jest mniej prawdopodobne, że rozbiją się i spowodują uszkodzenie twarzy dziecka. Większość soczewek bez recepty jest plastikowych, ale niektóre mogą się zarysować, więc szukaj soczewek z powłoką odporną na zarysowania.
 • Soczewki polaryzacyjne: Twoje dziecko niekoniecznie potrzebuje okularów przeciwsłonecznych z soczewkami polaryzacyjnymi . Mogą być jednak dobrym rozwiązaniem podczas jazdy samochodem lub na wodzie, ponieważ zmniejszają ilość odblasków promieni słonecznych odbijających się od powierzchni odbijających światło (metal, woda, śnieg itp.). Jeśli zdecydujesz się na zakup soczewek polaryzacyjnych, upewnij się, że zapewniają one 100% ochronę przed promieniowaniem UV.
 • Kolor soczewek: nie daj się zwieść ciemniejszym soczewkom, myśląc, że oko Twojego dziecka będzie lepiej chronione. Ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, bez względu na odcień okularów przeciwsłonecznych. Soczewka o średnim zabarwieniu to zwykle wszystko, czego dziecko potrzebuje, ale jeśli planujesz przebywać w bardzo jasnym świetle, ciemniejsza soczewka może być pomocna.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Niezależnie od tego, czy są markowe, czy oferują przyjazne dzieciom kolory lub zabawne oprawki, najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci zawsze będą chronić oczy dziecka przed promieniami UV, a jednocześnie dobrze leżeć.

Nieskuteczna ochrona przed promieniowaniem UV może w rzeczywistości zaszkodzić oczom Twojego dziecka nawet bardziej, niż gdyby w ogóle nie nosiło okularów przeciwsłonecznych. Tanie okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV zapewniają wystarczająco dużo cienia, aby rozszerzyć źrenice, ale nie zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych promieni UV do oczu.

Ważna jest również jakość materiałów. Bardzo tanie okulary przeciwsłoneczne mogą nie mieć tego samego zabarwienia na całej soczewce, co może utrudniać wyraźne widzenie i powodować bóle głowy lub zmęczenie oczu.

Jeśli martwisz się o okulary przeciwsłoneczne swojego dziecka, spróbuj samodzielnie spojrzeć przez soczewkę lub poproś optometrystę Llub optyka o poradę.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

To, gdzie kupisz okulary przeciwsłoneczne, będzie zależeć od tego, jaki rodzaj ochrony oczu jest odpowiedni dla Twojego dziecka.

Jeśli na przykład Twoje dziecko nosi okulary z mocą na receptę, będziesz chciał odwiedzić swojego optometrystę lub optyka aby uzyskać specjalne okulary przeciwsłoneczne na receptą. Optometrysta lub optyk może również pomóc Ci znaleźć idealne dopasowanie dla Twojego dziecka i polecić najlepsze marki.

W przypadku okularów przeciwsłonecznych bez recepty unikaj tych, które oferują ograniczoną ochronę przed promieniowaniem UV (lub nie zapewniają jej wcale), są niewygodne lub powodują bóle głowy — najlepiej jest szukać tylko renomowanych sprzedawców detalicznych.

Trzymaj się z dala od okularów przeciwsłonecznych z dyskontów, nowatorskich okularów przeciwsłonecznych lub podobnych tanich produktów, które nie chronią odpowiednio przed promieniami UV.

Kupując pierwszą parę okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, wypróbuj kilka par, aż znajdziesz taką, która spodoba się Twojemu dziecku.

Po znalezieniu odpowiedniej ochrony, rozmiaru i dopasowania dla dziecka, warto zaopatrzyć się w zapasową parę, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych?

Bądźmy szczerzy – noszenie okularów przeciwsłonecznych przez dziecko nie zawsze będzie łatwe. W zależności od dnia Twoje dziecko może nie lubić tego uczucia, chcieć się nimi bawić lub wkładać je do buzi.

Jednym z rozwiązań jest przymocowanie miękkich pasków, które utrzymają okulary przeciwsłoneczne na miejscu. Możesz też wypróbować kilka różnych par, aż znajdziesz takie, które dziecko lubi nosić — w końcu jeśli są wygodne, jest mniej prawdopodobne, że dziecko je wyrzuci.

Rzeczy do rozważenia obejmują:

 • Upewnij się, że są bezpieczne: Kupując pierwszą parę okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, szukaj takich, które owijają się wokół głowy dziecka, co utrudnia ich zdjęcie. Można też kupić miękki, elastyczny pasek, który można bezpiecznie przymocować do oprawki. Niektóre marki mają już przymocowane paski.
 • Minimalizowanie dyskomfortu: nie zapominaj, że dla małych dzieci wygoda jest niezbędna. Być może będziesz musiał wypróbować kilka par miękkich, lekkich dziecięcych okularów przeciwsłonecznych, zanim znajdziesz te, które będą odpowiednie dla Twojego dziecka.
 • Wzorowanie dobrego zachowania: W miarę wzrostu i rozwoju dzieci zaczynają naśladować swoich rodziców. Noszenie okularów przeciwsłonecznych stanowi dobry przykład, ponieważ kształtujesz zdrowe nawyki związane ze słońcem, których najlepiej uczyć się, gdy dziecko jest małe.

Jeśli Twoje dziecko nie chce nosić okularów przeciwsłonecznych podczas krótkiego spaceru lub innego krótkiego czasu na świeżym powietrzu, nie martw się. Poszukaj innych sposobów ochrony oczu, takich jak daszek wózka, czapka lub inne oddychające nakrycia.

Okulary przeciwsłoneczne są najważniejsze, gdy Twoje dziecko będzie przez kilka godzin wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zawsze przestrzegaj dobrych zasad ochrony przed słońcem

Jak wspomniano wcześniej, dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Kiedy dorosną, należy nadal trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, szczególnie między 10:00 a 16:00, ponieważ wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze.

Wybierając się na zewnątrz, należy pamiętać o innych czynnikach:

 • Dzienny indeks UV: Zanim zdecydujesz się spędzić czas na świeżym powietrzu, sprawdź dzienny indeks UV, aby upewnić się, że wszyscy w Twojej rodzinie są odpowiednio chronieni.
 • Bezpieczeństwo na plaży i piasku: Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy dziecka przed słońcem; mogą również zapobiegać przedostawaniu się piasku lub brudu do oczu. Kiedy jesteś na plaży, upewnij się, że nosisz okulary przeciwsłoneczne, które ciasno otaczają twarz dziecka. I pamiętaj, że dobra ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko okulary przeciwsłoneczne dla dzieci — powinieneś także używać kremu z filtrem i kapelusza, lub czapki, aby chronić resztę twarzy dziecka.
 • Bezpieczeństwo nad wodą: Czy wiesz, że możesz poparzyć oczy, gdy jesteś na łodzi lub w wodzie? Kiedy słońce odbija się od wody, może czasami powodować bolesne oparzenia słoneczne, zwane fotokeratitis (znane również jako „ ślepota śnieżna”), na przedniej części oka. To oparzenie słoneczne może powodować zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i wrażliwość na jasne światło.
 • Zimowa pogoda i warunki śniegowe: niezależnie od temperatury, jeśli świeci słońce, jego promienie mogą uszkodzić oczy i skórę. Niemowlęta nie są wyjątkiem. Ponieważ śnieg jest powierzchnią odbijającą, światło słoneczne może łatwo się od niego odbijać, tworząc intensywne odblaski, które mogą nawet spowodować tymczasową i bolesną ślepotę śnieżną.
 • Zachmurzone niebo: Nawet gdy nie świeci słońce, promienie UV mogą przenikać przez chmury i uszkodzić delikatne oczy Twojego dziecka.
 • Bezpieczeństwo w samochodzie: Należy pamiętać, że standardowa, przezroczysta szyba blokuje światło UVB, ale nie promieniowanie UVA. Jeśli szyby Twojego samochodu nie są przyciemniane, aby blokować promienie UVA, pamiętaj, aby chronić oczy dziecka (i własne), gdy są w samochodzie.
 • Bezpieczeństwo wózka/nosidełka: niezależnie od tego, czy pchasz dziecko w wózku, czy nosisz je na klatce piersiowej lub na plecach w nosidełku, upewnij się, że jest ustawione tak, aby nie patrzyło bezpośrednio w słońce . Jeśli osłona wózka lub osłona nosidełka nie jest prawidłowo ułożona lub nie jest wystarczająco długa, promienie UV mogą nadal razić w oczy — na wszelki wypadek miej pod ręką kapelusz z szerokim daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Chroń te delikatne oczy już teraz, aby zapewnić zdrowie wzroku dziecka w przyszłości

Siatkówka oka dziecka wciąż się rozwija po urodzeniu. Niemowlęta nie zaczynają rozróżniać światła od ciemności, dopóki nie osiągną wieku kilku tygodni. Ich rozwijające się oczy są tak delikatne, że nie są w stanie właściwie poradzić sobie ze słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Już jeden dzień bez ochrony na słońcu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.

Aby oczy dziecka były teraz bezpieczne (co z kolei pomaga zapobiegać chorobom oczu w miarę starzenia się), zawsze upewnij się, że są chronione przed słońcem. Jeśli wyrobisz sobie dobre nawyki dotyczące ochrony przed słońcem, nawet w okresie niemowlęcym, możesz pomóc swojemu dziecku przez całe życie cieszyć się zdrowym wzrokiem.

error: Ta treść jest chroniona!