Tłuszczyk Oka - Narośl Na Oku (Co To Takiego?)

Tłuszczyk oka (łac. pinguecula) jest spowodowany ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i powiększa się przez chroniczną suchość lub podrażnienie. Istnieją jednak pewne ważne różnice między nim a skrzydlikiem.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

Co to jest tluszczyk na oku?

Jak wygląda tłuszczyk na oku?

Tłuszczyk to mała wzniesiona, biała lub żółta narośl na oku, która ogranicza się do spojówki; może wystąpić po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie oka. Tłuszczyk oka może zawierać złogi białka, tłuszczu lub wapnia. U większości osób nie wpływa na widzenie, ale w ciężkich przypadkach może zakłócać sposób, w jaki łzy pokrywają oko, powodując suchość, zaczerwienienie i stan zapalny.

tłuszczyk na oku grafika
tłuszczyk oka

Jak leczyć tłuszczyk oka?

Tłuszczyk oka zwykle nie wiąże się z żadnym dyskomfortem, dlatego leczenie nie jest konieczne. Mogą mu jednak towarzyszyć inne drażniące objawy, takie jak suchość oczu lub uczucie czegoś w oku, w przypadku których nawilżające krople do oczu mogą pomóc złagodzić objawy.

W rzadkich przypadkach może być wymagane leczenie chirurgiczne w celu usunięcia tłuszczyka, jeśli stanie się zbyt niewygodny lub stan zapalny będzie zbyt duży. Ludzie zwykle chcą go usunąć w celach kosmetycznych.

Leczenie tłuszczyka może obejmować krople do oczu w drobnych przypadkach lub chirurgiczne usunięcie w przypadku poważniejszych schorzeń, które mogą wpływać na widzenie. W razie potrzeby przepisuje się krople do oczu i maści o działaniu medycznym oraz stosuje się najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane metody chirurgiczne, gdy wymagana jest operacja.

Jeśli zauważysz niewielki guzek w białym obszarze oka, możesz mieć tłuszczyka, który wymaga leczenia. Udaj się do optometrysty klinicznego lub okulisty aby zdiagnozować Twój przypadek.

Opcje leczenia niechirurgicznego

Zdecydowana większość przypadków tłuszczyka oka jest łagodna i wymaga leczenia niechirurgicznego, takiego jak krople do oczu. Po pełnym badaniu oka okulista może przepisać krople do oczu lub maści do stosowania miejscowego.

Chirurgiczne leczenie tłuszczyka oka

Rzadziej zaleca się operację usunięcia tłuszczyka. Możemy zalecić leczenie chirurgiczne, gdy wzrost:

 • Jest blisko rogówki, grożąc pogorszeniem widzenia
 • Powoduje poważny dyskomfort
 • Sprawia, że ​​noszenie soczewek kontaktowych jest niewygodne lub źle dopasowane
 • Wpływa na estetykę oka

Czy tłuszczyk oka znika?

Gdy tłuszczyk utworzy się na oku, sam nie zniknie. Warto również zauważyć, że nie będzie rósł w poprzek rogówki, więc nie trzeba się martwić, że guzek się powiększy. Jedynym sposobem usunięcia narośli na oku jest drobny operacyjny zabieg.

Czy tłuszczyk na oku to poważne schorzenie?

Tłuszczyk nie jest uważany za poważną chorobę. W większości przypadków zwykle pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, a ludzie mogą żyć z nim z dnia na dzień bez konieczności leczenia.

Czy krople do oczu pomagają w tym schorzeniu?

Nawilżające krople do oczu mogą pomóc złagodzić objawy towarzyszące pingueculae, takie jak suchość oczu lub uczucie czegoś w oku. Możesz kupić te krople do oczu bez recepty lub Twój okulista lub optometrysta może zalecić odpowiedni środek zaradczy.

Z czego powstaje tłuszczyk oka?

Tłuszczyk oka jest spowodowany zmianami w tkance spojówki. Zmiany te są związane z podrażnieniem spowodowanym ekspozycją na słońce, kurzem i wiatrem i są częstsze wraz z wiekiem. Te guzki lub narośle mogą zawierać mieszankę białka, tłuszczu lub wapnia lub kombinację tych trzech.

Czy ekrany komputerów mogą powodować tłuszczyk?

Nie ma dowodów sugerujących, że wpatrywanie się w ekran komputera przez dłuższy czas spowoduje pojawienie się pingueculae. Może jednak stwarzać ryzyko rozwoju cyfrowego zmęczenia oczu, co doprowadzi do podobnych nieprzyjemnych objawów, takich jak:

 • ból oczu i mięśni oka
 • rozmazany obraz
 • podrażnione, suche oczy
 • problemy z koncentracją
 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • sztywność mięśni szyi i ramion

Jak powszechny jest tłuszczyk?

Tłuszczyk jest powszechnym schorzeniem, które dotyka większość z nas w późnych latach życia (około 70 lat). Większa liczba przypadków występuje u osób żyjących w klimacie tropikalnym, które są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych.

Czy tłuszczyk może powodować ślepotę?

Nie było przypadków ślepoty u pacjentów z tłuszczykiem. Guz zwykle rozwija się z boku oka i zwykle nie rośnie do dużych rozmiarów, które mogą blokować widzenie.

Jaka jest różnica między skrzydlikiem a tłuszczykiem?

Tłuszczyk i skrzydlik są guzami spojówkowymi, które mogą powodować podrażnienie oka. Pinguecula pojawia się jako żółta grudka na białku oka, zwykle rośnie z boku oka w pobliżu nosa i nie jest uważana za poważną chorobę.

Skrzydlik jest włóknistą naroślą na powierzchni oka, która rośnie nad spojówką i może atakować rogówkę, co może powodować pogorszenie widzenia. Z tego powodu skrzydlik jest uważany za poważniejszy stan niż pinguecula.

skrzydlik a tłuszczyk
A – skrzydlik, B – tłuszczyk

Jak zapobiegać tłuszczykowi na oku?

Spędzanie znacznej ilości czasu na świeżym powietrzu, zarówno w pracy, jak i rekreacyjnie, może zwiększyć ryzyko rozwoju tłuszczyka oka. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych zakupionych u profesjonalnego optyka, które zapewniają zarówno ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA), jak i ultrafioletowym B (UVB). Okulary przeciwsłoneczne zapewniają również pewną ochronę przed innymi elementami, takimi jak wiatr, piasek, brud i inne cząsteczki, które mogą dostać się do oczu i spowodować uszkodzenia lub infekcje.

Jeśli pracujesz w nadmiernie suchym lub zakurzonym środowisku, pomocne może być noszenie okularów ochronnych. Regularne stosowanie sztucznych łez może pomóc utrzymać nawilżenie oczu i zmniejszyć podrażnienia.

error: Ta treść jest chroniona!