Opadanie Powieki i Ptoza

Opadanie powieki występuje, gdy górna powieka opada na oko. Patologicznie opadająca powieka, zwana także ptozą, może wystąpić z powodu urazu, wieku lub różnych schorzeń. Powieka może opaść tylko trochę lub tak bardzo, że zakryje źrenicę. Opadanie powieki może ograniczyć lub nawet całkowicie zablokować normalne widzenie. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może wystąpić opadanie powieki.

Co to jest opadanie powieki?

Patologiczna opadająca powieka, zwana także ptozą, może wystąpić z powodu urazu, wieku lub różnych innych schorzeń.

Może wytępować jednostronnie lub obustronnie.

Może wystąpić chwilowo i nawracać lub może być stanem trwałym. Ptoza może być obecna przy urodzeniu – wrodzone opadanie powieki, lub może rozwinąć się w późniejszym życiu-nabyte opadanie powieki.

W zależności od zaawansowania stanu, opadające powieki górne mogą blokować lub znacznie zmniejszać widzenie w zależności od tego, jak bardzo przykrywają źrenicę.

W większości przypadków stan ustąpi naturalnie lub poprzez interwencję medyczną.

Kto może cierpieć na opadanie powieki?

Istnieje wiele różnych możliwych przyczyn opadania powiek, od przyczyn naturalnych po poważniejsze schorzenia. Twój lekarz pomoże Ci ustalić, co jest przyczyną problemu.

Każdy może mieć opadające powieki i nie ma znaczących różnic między mężczyznami i kobietami lub między grupami etnicznymi.

Jednak najczęściej występuje u osób starszych ze względu na naturalny proces starzenia. Mięsień dźwigacza odpowiada za uniesienie powieki. Z wiekiem ten mięsień może się rozciągać i w rezultacie powodować opadanie powieki.

Pamiętaj jednak, że ta choroba może dotyczyć osób w każdym wieku. W rzeczywistości czasami rodzą się z nią dzieci, chociaż jest to rzadkie.

Czasami dokładna przyczyna jest nieznana, ale innym razem może to być spowodowane urazem. Może mieć również charakter neurologiczny.

Opadanie powieki u dzieci

Najczęstszą przyczyną wrodzonej opadającej powieki jest nieprawidłowy rozwój mięśnia dźwigacza. Dzieci, które mają opadanie powieki, mogą również rozwinąć niedowidzenie, powszechnie znane jako leniwe oko. To zaburzenie może również opóźnić lub ograniczyć ich widzenie.

opadanie powieki u dzieci

Czynniki ryzyka przy ptozie (opadaniu powieki)

Niektóre schorzenia mogą również narazić Cię na ryzyko rozwoju opadającej powieki.

Jeśli Twoje powieki opadają, może to być oznaką choroby, zwłaszcza jeśli problem dotyczy obu powiek.

Jeśli tylko jedna z Twoich powiek opada, może to być wynikiem urazu nerwu lub z powodu jęczmienia. Rutynowa operacja LASIK lub operacja zaćmy jest czasami odpowiedzialna za rozwój opadania powieki, w wyniku rozciągnięcia mięśnia lub ścięgna.

Poważne czynniki ryzyka

W niektórych przypadkach opadająca powieka jest spowodowana poważniejszymi stanami, takimi jak udar, guz mózgu lub rak nerwów czy mięśni.

Zaburzenia neurologiczne, które wpływają na nerwy lub mięśnie oczu – takie jak miastenia gravis – mogą również prowadzić do opadania powieki.

Jakie są objawy opadającej powieki?

opadanie powieki ptoza

Głównym objawem opadającej powieki jest zwisanie jednej lub obu górnych powiek. W niektórych przypadkach może to wpłynąć na Twój wzrok. Jednak wiele osób uważa, że ​​zwiotczenie powieki jest ledwo zauważalne lub nie zdarza się przez cały czas.

Możesz również mieć bardzo suche lub łzawiące oczy i możesz zauważyć, że Twoja twarz wygląda na zmęczoną.

Główne obszary dotknięte chorobą to okolice oczu i możesz odczuwać ból, który może również powodować zmęczenie.

Niektóre osoby cierpiące na ciężkie opadanie powiek mogą być zmuszone do odchylania głowy do tyłu, aby widzieć.

Lekarz powinien zbadać uporczywą opadającą powiekę, aby upewnić się, że nie ma żadnych poważnych schorzeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli zauważysz migrenowe bóle głowy lub inne problemy, które pojawiły się od czasu, gdy po raz pierwszy zauważyłeś opadanie powieki.

Jak diagnozuje się opadającą powiekę?

Twój badający prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne i zapyta o Twoją historię medyczną. Po wyjaśnieniu, jak często opadają powieki i jak długo to się dzieje, optometrysta kliniczny lub okulista przeprowadzi kilka testów, aby znaleźć przyczynę.

Może wykonać badanie lampą szczelinową, aby dokładnie przyjrzeć się oku za pomocą światła o dużej intensywności. Twoje źrenice mogą być rozszerzone podczas tego badania, więc możesz odczuwać lekki dyskomfort (światłowstręt) w oczach.

Innym badaniem, które można wykorzystać do diagnozowania problemów, takich jak opadająca powieka, jest test Tensilona.

Twój lekarz może wstrzyknąć lek o nazwie Tensilon, znany ogólnie jako edrophonium, do jednej z twoich żył. Możesz zostać poproszony o: skrzyżowanie i rozkrzyżowanie nóg lub kilkukrotne wstanie i zajęcie pozycji siedzącej.

Twój lekarz będzie Cię monitorował, aby sprawdzić, czy Tensilon poprawia siłę Twoich mięśni. Pomoże im to ustalić, czy stan zwany myasthenia gravis powoduje opadającą powiekę.

Jak leczy się opadającą powiekę?
Leczenie opadającej powieki zależy od konkretnej przyczyny i nasilenia opadania powieki.

Jeśli stan jest wynikiem wieku lub czegoś, z czym się urodziłeś, lekarz może wyjaśnić, że nie trzeba nic robić, ponieważ stan ten zwykle nie jest szkodliwy dla twojego zdrowia. Możesz jednak zdecydować się na operację plastyczną, jeśli chcesz zmniejszyć opadanie powiek.

Jeśli twój lekarz stwierdzi, że twoja opadająca powieka jest spowodowana stanem podstawowym, prawdopodobnie zostaniesz z tego powodu leczony. Powinno to zazwyczaj zapobiegać opadaniu powiek.

Jeśli twoja powieka blokuje twoje widzenie, będziesz potrzebować leczenia. Twój lekarz może zalecić operację.

Inną opcją są okulary, które mogą utrzymać powiekę w górze, zwane kulą ptosis. Zabieg ten jest często najskuteczniejszy, gdy opadająca powieka jest tylko przejściowa. Okulary mogą być również zalecane, jeśli nie jesteś dobrym kandydatem do operacji.

Chirurgia na opadanie powieki

Twój lekarz może zalecić operację ptozy. Podczas tej procedury napina się mięsień dźwigacza. To podniesie powiekę do pożądanej pozycji. W przypadku dzieci, które mają opadanie powieki, lekarze czasami zalecają operację, aby zapobiec wystąpieniu leniwego oka.

Jednak istnieje ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym, w tym suche oko, porysowana rogówka i krwiak. Krwiak to wylew krwi. Co więcej, często zdarza się, że chirurdzy umieszczają powiekę zbyt wysoko lub zbyt nisko.

Inną alternatywą jest operacja „zawieszenia”, w której do uniesienia powiek wykorzystuje się mięśnie czoła.

Kula ptoza

Kula ptoza to opcja niechirurgiczna, która polega na dodaniu mocowania do oprawek okularów. Ta kula zapobiega opadaniu, utrzymując powiekę w miejscu.

Istnieją dwa rodzaje kul ptozowych: regulowane i wzmocnione. Kule regulowane są przymocowane z jednej strony oprawki, a kule wzmocnione są przymocowane po obu stronach ramki.

Kule można montować na prawie wszystkich typach okularów, ale najlepiej sprawdzają się na oprawkach metalowych. Jeśli interesuje Cię kula, skonsultuj się z okulistą lub chirurgiem plastycznym, który pracuje z osobami, które cierpią na opadanie powieki.

Czy można zapobiec opadaniu powiek?

Nie ma sposobu, aby zapobiec opadaniu powieki. Samo poznanie objawów i regularne badanie oczu może pomóc w walce z zaburzeniem.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wydaje się mieć opadającą powiekę, natychmiast zaprowadź je do lekarza w celu leczenia i monitorowania.

Ponieważ opadanie powieki może wpływać na Twój wzrok, powinieneś traktować to poważnie. Możesz zapobiec jego pogorszeniu, natychmiast udając się do lekarza.

Jaka jest długoterminowa perspektywa dla osób z opadaniem powiek?

Opadanie powiek zwykle nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak powieki blokują widzenie, należy unikać prowadzenia pojazdów, dopóki stan nie zostanie wyleczony.

Twoja długoterminowa perspektywa będzie zależeć od przyczyny opadającej powieki. Przez większość czasu stan jest tylko kwestią kosmetyczną.

Ponieważ jednak opadające powieki mogą czasami być oznaką bardziej niebezpiecznego stanu, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem.

error: Ta treść jest chroniona!