MiSight - Soczewki Kontaktowe Dla Dzieci Krótkowzrocznych (Poradnik)

MiSight to pierwsza na świecie miękka soczewka kontaktowa z udowodnioną skutecznością znaczącego spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci. Wraz z powolnieniem tej wady wzroku zmiejsza się też ryzyko chorób oczu związanych z krótkowzrocznością w późniejszym życiu.

Bezpieczeństwo i skuteczność MiSight stwierdzono w 3-letnim badaniu klinicznym na 135 dzieciach w wieku od 8 do 12 lat. Przepisano im MiSight lub tradycyjne miękkie soczewki kontaktowe. W ciągu 3 lat krótkowzroczność postępowała znacznie wolniej — dokładnie o 59% — u dzieci noszących soczewki kontaktowe MiSight porównując z tymi, które nosiły konwencjonalne miękkie soczewki kontaktowe.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o soczewkach MiSight firmy Cooper Vision.

Krótkowzroczność u dzieci w pigułce

Krótkowzroczność, która występuje u dzieci w wieku szkolnym, jest stanem niestałym. Oznacza to, że gdy przyprowadzisz dziecko na następne badanie wzroku, jego poziom krótkowzroczności prawdopodobnie wzrośnie. Zwykle stabilizuje się ok. 20-22 roku życia, kiedy organizm przestaje rosnąć a wraz z nim gałka oczna.

Według ekspertów oczekuje się, że do 2050 krótkowzroczność dotknie co najmniej 5 miliardów ludzi na całym świecie. W niektórych rejonach Azji wskaźniki już teraz przekraczają 80-90% populacji młodzieży zanim rozpoczną studia.

Wynika to częściowo ze zmieniającego się stylu życia, w którym dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, a więcej czasu skupiają się na bliskich obiektach, takich jak ekrany cyfrowe. Pandemia jeszcze tylko powiększyła te statystyki. Długoterminowe zagrożenia związane z postępem krótkowzroczności stanowią poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, a Światowa Organizacja Zdrowia oraz inne międzynarodowe organizacje zdrowotne i organizacje pozarządowe już dodały krótkowzroczność do programu poważnych obaw.

 • Celem leczenia krótkowzroczności jest zmniejszenie nieprawidłowego wzrostu i wydłużenia oka. Gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana krótkowzroczność, okuliści dziecięcy lub optometryści zazwyczaj przepisują okulary lub standardowe soczewki kontaktowe.
 • Chociaż pomagają one dziecku lepiej widzieć, nie mogą spowolnić progresji krótkowzroczności. Korzystając z najbardziej zaawansowanych metod leczenia krótkowzroczności — takich jak soczewki kontaktowe MiSight — nasi eksperci od leczenia krótkowzroczności mogą pomóc Twojemu dziecku spowolnić postęp krótkowzroczności i ograniczyć ryzyko chorób oczu osłabiających wzrok w późniejszym życiu.

Zobacz powiązany artykuł o krótkowzroczności u dzieci:

MiSight – czym są te soczewki kontaktowe? Co to jest?

Soczewki kontaktowe MiSight dla dzieci to jednodniowe miękkie soczewki kontaktowe przeznaczone do spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci. Jest to pierwsza na świecie miękka soczewka kontaktowa z udowodnioną skutecznością znaczącego spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci. Wraz z powolnieniem tej wady wzroku zmiejsza się też ryzyko chorób oczu związanych z krótkowzrocznością w późniejszym życiu.

misight soczewki dla dzieci coopervision

Po włożeniu do oka środkowa część soczewki kontaktowej MiSight koryguje wady refrakcji, podobnie jak tradycyjna soczewka korekcyjna. Jednak obwodowa część soczewki ma wyjątkowo zaprojektowane koncentryczne pierścienie, które kierują światło w celu skupienia się na centrum siatkówki (żółtej plamce) a nie na obwodowych jej częściach. Wykazano, że znacznie zmniejsza to bodźce powodujące wydłużenie (wzrost) gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe MiSight 1 Day firmy CooperVision są noszone na co dzień, są to jednodniowe soczewki kontaktowe, które, jak wykazano, spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Badania były przeprowadzone w takiej grupie wiekowej, ale można domniemywać, iż zarówno u dzieci do 8 roku życia jak i powyżej 12 tego roku życia soczewki również będą skuteczne. Spowolnienie postępu krótkowzroczności u dzieci może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciężkich chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki, zaćma oraz jaskra w późniejszym wieku.

Różnice między MiSight a zwykłymi soczewkami kontaktowymi

Standardowe soczewki kontaktowe skupiają się wyłącznie na korekcji krótkowzroczności. Soczewki te zapewniają wyraźne widzenie, ale nie odnoszą się do progresji krótkowzroczności. W standardowych kontaktach brakuje stref leczenia krótkowzroczności otaczających środek soczewek kontaktowych MiSight. Soczewki MiSight zostały stworzone, aby kontrolować postęp krótkowzroczności, który postępuje u dziecka z roku na rok.

misight soczewka budowa

Bezpieczeństwo i skuteczność soczewek kontaktowych do spowalniania krótkowzroczności

Bezpieczeństwo i skuteczność MiSight badano w 3-letnim badaniu klinicznym na 135 dzieciach w wieku od 8 do 12 lat, którym przepisano MiSight lub tradycyjne miękkie soczewki kontaktowe. W ciągu 3 lat krótkowzroczność postępowała znacznie wolniej — dokładnie o 59% — u dzieci noszących soczewki kontaktowe MiSight w porównaniu do dzieci noszących konwencjonalne miękkie soczewki kontaktowe.

Wyniki te wskazują, że MiSight może być doskonałą opcją spowolnienia progresji krótkowzroczności u Twojego dziecka.

Link do wyników badań w j. angielskim

Wyniki tych badań klinicznych w skrócie:

 • Wyniki tego losowego, podwójnie zamaskowanego badania klinicznego wykazują skuteczność miękkiej soczewki kontaktowej MiSight w spowalnianiu progresji krótkowzroczności przez wiele lat.
 • Zamiarem tego badania było ilościowe określenie skuteczności jednodniowych miękkich soczewek kontaktowych MiSight w spowalnianiu postępu krótkowzroczności w wieku młodzieńczym.
 • Dzieci z krótkowzrocznością (refrakcja sferyczna, -0,75 do -4,00 D; astygmatyzm, <1,00 D) w wieku od 8 do 12 lat bez wcześniejszego doświadczenia z soczewkami kontaktowymi zostały włączone do 3-letniego, podwójnie zamaskowanego, randomizowanego badania klinicznego w czterech ośrodkach badawczych w czterech krajach. Osoby w każdej grupie zostały dopasowane pod względem wieku, płci i pochodzenia etnicznego i zostały losowo przydzielone do jednodniowych soczewek kontaktowych MiSight (test) lub soczewek korekcyjnych jednodniowych i noszone do codziennego jednorazowego użytku.
 • Wyniki tego badania klinicznego wykazują skuteczność jednodniowych miękkich soczewek kontaktowych MiSight w spowalnianiu zmiany sferycznego ekwiwalentu refrakcji i długości osiowej gałki ocznej.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami od leczenia krótkowzroczności, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych MiSight i dowiedzieć się, jak mogą one pomóc Twojemu dziecku skutecznie ograniczyć progresję krótkowzroczności.

Soczewki kontaktowe MiSight – zalety i wady

Zalety

MiSight to soczewki jednodniowe, które są najbezpieczniejszym rodzajem soczewek kontaktowych o najniższej częstości występowania zdarzeń niepożądanych i najniższym ryzyku infekcji (statystycznie tylko ok. 2 na 10 000 użytkowników rocznie).

 • W przypadku niskiego poziomu krótkowzroczności (-1,00 lub mniej) MiSight jest prawdopodobnie lepszym wyborem niż ortokorekcja – również stosowana do korekcji wzroku i kontroli krótkowzroczności. MiSight to soczewki zaprojektowane dla dzieci z krótkowzrocznością w zakresie od -0,25 dioptrii do -6,00 dioptrii.
 • Nie są wymagane żadne produkty do czyszczenia ani dezynfekcji, ponieważ zużyte soczewki są wyrzucane i codziennie wymieniane. Chociaż utrzymanie dobrych praktyk higienicznych jest nadal ważne, jest to mniej istotne niż w przypadku ortokorekcji.
 • Miękkie soczewki kontaktowe są wygodniejsze w noszeniu niż soczewki twarde. Dzieci o wrażliwych oczach wolą zacząć od bardziej komfortowych soczewek niż te od ortokorekcji.
 • Pacjenci otrzymują wyraźne widzenie natychmiast po ich założeniu, już od pierwszego dnia.
 • Zgubione soczewki można łatwo wymienić, otwierając nową soczewkę z opakowania.
 • Miękkie soczewki, takie jak MiSight, są stosunkowo łatwe do dopasowania przez optometrystów, wymagają mniej konsultacji na początku i rzadszych przeglądów.
 • Według 3 letnich testów klinicznych są one bardziej preferowane niż okulary korekcyjne. 9 na 10 dzieci wybrało MiSight w celu korekcji krótkowzroczności.

Wady

 • Zakres recept, które można skorygować za pomocą MiSight, jest bardziej ograniczony, maksymalnie do -6,00 krótkowzroczności. Nie jest dostępna korekcja astygmatyzmu, co może zaburzyć wyraźne widzenie u dzieci z umiarkowanym astygmatyzmem.
 • Ponieważ soczewki MiSight są produkowane w jednym standardowym rozmiarze i kształcie, jest to podejście uniwersalne dla wszystkich. Jeśli soczewka nie jest prawidłowo dopasowana, może to spowodować przesunięcie stref widzenia na oku; jeśli tak się stanie, jakość widzenia i efekt leczenia mogą być nieoptymalne.
 • Trudniej przewidzieć i kontrolować, co dzieje się w ciągu dnia, gdy dziecko nosi soczewki kontaktowe. Mogą pływać, brać prysznic lub brudzić sobie oczy podczas zabawy, co może zwiększać ryzyko noszenia soczewek.
 • Młodsze dzieci z małymi gałkami ocznymi i wąskimi szparami powiekowymi mogą mieć większe trudności z zakładaniem i zdejmowaniem miękkich soczewek, szczególnie na początku procesu uczenia się. Jednak z czasem i praktyką większość dzieci może całkiem dobrze opanować tę technikę.

MiSight – cena

Cena soczewek kontaktowych MiSight to ok. 140 zł za opakowanie zawierajace 30 sztuk. Opakowanie takie starcza na 30 dni/jedno oko. Po dokładną wycenę należy udać się do lokalnego certyfikowanego optyka MiSight i spytać o ofertę tych soczewek.

Róznice między soczewkami kontaktowymi MiSight a ortokorekcją

 • W przypadku noszenia soczewek kontaktowych przez noc, takich jak tych do ortokorekcji, istnieje teoretycznie większe ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych, takich jak infekcja rogówki. Jednak przy dobrej higienie, pielęgnacji soczewek i regularnych przeglądach rzeczywiste ryzyko jest nadal bardzo niskie (szacowane na około 13 na 10 000 użytkowników rocznie), ale przy MiSight jest to jedynie 2 na 10 000 użytkowników.
 • Soczewki do ortokorekcji są małe i mogą zostać zgubione lub uszkodzone w przypadku niewłaściwego obchodzenia się, co wymaga zamówienia soczewki zastępczej w takich przypadkach. W soczewkach MiSight nie ma tego problemu, gdyż dziecko wymienia je codziennie.
 • Przez pierwsze kilka dni stosowania ortokorekcji może pojawić się pewna wrażliwość oczu dostosowująca się do noszenia sztywnych soczewek. Zwykle poprawia się to po pierwszym tygodniu, a soczewki na ogół nie powodują dyskomfortu podczas snu.
 • Początkowo leczenie ortokorekcją może zająć od kilku dni do 2 tygodni, aby uzyskać stabilne, wyraźne widzenie. Mniejsze wady wzroku są zwykle szybsze, a większe trwają dłużej. W tym procesie istotna jest cierpliwość. Przy MiSight widzenie jest poprawione od razu po założeniu.
 • Początkowy koszt dla rodziców jest wyższy w przypadku leczenia z pomocą ortokorekcji, ponieważ proces ten wymaga na początku szeregu profesjonalnych konsultacji w celu monitorowania i oceny efektów leczenia oraz zdrowia oczu. Jednak po pierwszym roku bieżący koszt ortokorekcji z roczną wymianą soczewek jest porównywalny lub niższy niż w przypadku miękkich soczewek.
 • Ortokorekcja jest mniej dostępna, ponieważ nie wszyscy specjaliści mają niezbędny sprzęt, przeszkolenie i doświadczenie i chęć aby dopasować takie soczewki.

Pytania rodziców

Czy moje dziecko jest dobrym kandydatem do tych soczewek?

Wielu specjalistów uważa, że MiSight są najlepszą opcją przy niskim poziomie krótkowzroczności. Miękkie soczewki są odpowiednie dla dzieci o wrażliwych oczach, a ich jednorazowy charakter oznacza, że nie jest konieczne czyszczenie ani dezynfekcja. MiSight może być również lepszym wyborem niż okulary dla dzieci, które uprawiają sport lub są bardzo aktywne w inny sposób. Zasięgnij porady u optometrysty lub okulisty dziecięcego o tym, co sprawia, że Twoje dziecko jest dobrym kandydatem do MiSight, abyś czuł się komfortowo rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Czy moje dziecko jest wystarczająco duże, aby nosić soczewki kontaktowe spowalniające krótkowzroczność?

Dzieci – nawet małe dzieci – mogą z powodzeniem nosić soczewki kontaktowe. Nie ma określonego wieku, w którym dziecko jest „wystarczająco duże” na soczewki kontaktowe. Muszą raczej osiągnąć pewien poziom dojrzałości i potrzebują Twojego zaangażowania w nadzór rodzicielski, aby zapewnić im bezpieczeństwo i sukces. Oczywiście nie ma gwarancji, ale wiele dzieci może nauczyć się zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych szybciej i skuteczniej niż dorośli. W wielu przypadkach to rodzic zakłada i zdejmuje soczewki dzieciom.

error: Ta treść jest chroniona!