Zastanawiałeś się kiedyś „jak działają okulary”? Tutaj otrzymasz wszystkie swoje odpowiedzi. Przechodząc do rzeczy, okulary poprawiają widzenie, umożliwiając oczom skupienie światła we właściwym miejscu siatkówki. Zakrzywione soczewki wyginają światło, a przy odpowiedniej korekcji manipulują światłem tak, aby dotrzeć do właściwego miejsca na siatkówce (żółtej plamki). Rezultatem jest wyraźny i ostry obraz.
Okulary korekcyjne (oraz okulary przeciwsłoneczne z mocą lub soczewki kontaktowe) działają na zasadzie załamywania światła wpadającego do oka, aby umożliwić mu idealne skupienie się na siatkówce, zapewniając krystalicznie czyste pole widzenia.
Aby lepiej zrozumieć ten proces, najpierw musimy zrozumieć, jak funkcjonuje samo oko…
Jak działa ludzkie oko?
Twoje źrenice (ciemny środek oka) rozszerzają się i kurczą, aby przepuszczać światło do złożonego układu nerwowego z tyłu oka.
Ten złożony układ nerwowy znany jest jako siatkówka.
- Jeśli masz 100% ostrości wzroku lub więcej, oznacza to, że światło skupia się bezpośrednio na siatkówce a ośrodki przez które przechodzi (rogówka, soczewka, ciało szkliste, siatkówka) są zdrowe, pozbawione patologii.
- Jeśli jednak soczewka i/lub gorówka oka wymusza skupienie światła przed lub za siatkówką, będziesz cierpieć na typowe problemy ze wzrokiem.
Okulary lub inne soczewki korekcyjne mogą być używane do załamania światła, aby prawidłowo trafić na siatkówkę i zapewnić ostre widzenie.
Z tyłu oka znajduje się złożona warstwa komórek znana jako siatkówka. Siatkówka reaguje na światło i przekazuje te informacje do mózgu. Mózg z kolei przekłada całą tę aktywność na obraz. Ponieważ oko jest kulą, powierzchnia siatkówki jest zakrzywiona.
Co się dzieje, gdy patrzysz na otaczający Cię świat?
Twoje oko ma szereg wewnętrznych mechanizmów, które umożliwiają przekazywanie światła poprzez nerw wzrokowy do mózgu w celu tworzenia obrazów. Ten system obejmuje źrenice, rogówkę, soczewkę i siatkówkę. Kiedy na przykład patrzysz na piękny krajobraz, dzieje się tak:
Te trzy mechanizmy precyzyjnie dostrajają światło, gdy rozprasza się ono i łączy, aby wylądować na siatkówce
- Obraz kurczy się i zakrzywia, aby dopasować się do naturalnego kształtu siatkówki
- Reakcja na światło jest przekazywana z siatkówki do mózgu i przekładana na obraz
- Jeśli możemy cokolwiek powiedzieć o ludzkim oku, to jest ono świetnie skonstruowane !
Jak działają okulary korekcyjne?
Nasze oczy skupiają światło odbite przez obraz na kilku strukturach w oku i mózgu, co daje wyraźny obraz. Osoby, których oczy nie mogą wyraźnie skupić, muszą nosić okulary korekcyjne, które są zaprojektowane tak, aby precyzyjnie skupiać światło w sposób, który odpowiada konkretnym potrzebom danej osoby.
Najlepszym sposobem na zrozumienie zachowania światła przez zakrzywioną soczewkę jest odniesienie go do pryzmatu. Pryzmat jest grubszy na jednym końcu, a światło przechodzące przez niego jest wygięte (załamane) w kierunku najgrubszej części. Zobacz poniższy schemat.
Soczewkę okularową można traktować jako dwa połączone ze sobą zaokrąglone pryzmaty. Światło przechodzące przez soczewkę jest zawsze zagięte w kierunku najgrubszej części pryzmatów. Aby wykonać soczewkę MINUSOWĄ (powyżej po lewej), najgrubsza część (podstawa pryzmatów) znajduje się na zewnętrznych krawędziach, a najcieńsza część (wierzchołek) znajduje się pośrodku. Powoduje to rozproszenie światła od środka soczewki i przesunięcie ogniska do przodu. Im silniejsza soczewka, tym dalej znajduje się punkt skupienia.
Aby wykonać soczewkę PLUSOWĄ (powyżej po prawej), najgrubsza część soczewki znajduje się pośrodku, a najcieńsza na zewnętrznych krawędziach. Światło jest wygięte w kierunku środka, a punkt skupienia cofa się. Im silniejsza soczewka, tym bliżej soczewki znajduje się punkt skupienia.
Umieszczenie odpowiedniego typu i mocy soczewki przed okiem dostosuje punkt skupienia, aby zrekompensować niezdolność oka do skupienia obrazu na siatkówce.
Jak działają okulary minusy?
Soczewka MINUS, która ma kształt wklęsły, rozprasza światło, a system akomodacyjny musi stymulować, aby obraz był wyraźny. Ujemny obiektyw może sprawić, że obrazy będą wydawały się mniejsze i bliższe.
Jak działają okulary plusy?
Soczewka PLUS, która ma wypukły kształt, skupia światło, a system akomodacyjny musi się rozluźnić, aby obraz był wyraźny. Podczas patrzenia przez obiektyw z plusem obrazy mogą wydawać się większe i odległe.
Jak działają okulary progresywne?
Dzięki specjalnej konstrukcji soczewek, wymagających wyjątkowo misternego wykonania, okulary progresywne mają w górnej części moc do dali, w dolnej – do bliży, natomiast pomiędzy nimi znajduje się strefa progresji z płynnie zmieniającą się mocą. Ten obszar zapewnia widzenie pośrednie, które jest maksymalnie wyostrzone. Dzięki takiej konstrukcji osoba korzystająca z okularów, może kierować swój wzrok na inne strefy soczewki, zamiast zmieniać okulary do dali na okulary do czytania i odwrotnie.
Ze względu na bardzo specyficzną konstrukcję, okulary progresywne muszą być precyzyjnie dobrane przez optometrystę do każdej z wad wzroku. Są one wtedy zbudowane tak, by uwzględniać rozstaw źrenic, krzywiznę oprawy, kąt nachylenia oprawy (pantoskopowy). Ważna jest również odpowiednia oprawka, która umożliwi obsadzenie szkieł w odpowiedni sposób.
Okulary progresywne wymagają krótkiego czasu adaptacji (od kilku chwil, godzin, dni, ale czasem i 2 miesięcy), gdyż jest to nowy styl wykorzystywania naszego narządu wzrokowego. Jednakże, dobrze zaprojektowane okulary progresywne nie powinny powodować problemów z widzeniem ani bólów głowy.
O okularach progresywnych dowiesz się więcej z naszego artykułu:
Jak przyzwyczaić się do okularów? 6 praktycznych wskazówek
W większości przypadków dostosujesz się do nowej recepty na okulary od razu lub w ciągu kilku godzin czy nawet dni. Jeśli nosisz nowe okulary przez kilka tygodni i odczuwasz bóle głowy, szyi, nadwrażliwość na światło lub inne niepożądane skutki uboczne, skonsultuj się ze swym specjalistą, aby upewnić się, że recepta jest odpowiednio dostosowana do Twoich potrzeb.
Jeśli masz do czynienia z jakimikolwiek wyzwaniami podczas noszenia nowych okularów, nie jesteś sam. Wypróbuj te strategie, aby Twój okres adaptacji był przyjemniejszy i szybszy:
- STOPNIOWO ZWIĘKSZAJ CZAS NOSZENIA OKULARÓW
Zacznij od godziny lub dwóch noszenia okularów dziennie i przejdź do noszenia ich przez cały dzień. Unikanie okularów nie pomoże, bez względu na to, jak nieprzyjemny jest proces przyzwyczajania się do nich. Najlepszym sposobem na nauczenie oczu, jak przyzwyczaić się do noszenia okularów, jest po prostu ich noszenie. Noś je tak często, jak to tylko możliwe, wcześnie rano, kiedy Twoje oczy są świeże i stopniowo wydłużaj okresy noszenia.
- UTRZYMUJ SOCZEWKI W CZYSTOŚCI
Utrzymuj je w czystości za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry i sprayu do soczewek, aby usunąć plamy, smugi i brud. Brudne soczewki mogą zamazywać widzenie, tworzyć aureole wokół świateł i powodować denerwujące plamy w polu widzenia. Te problemy mogą sprawić, że będzie Ci się trudno przyzwyczaić do Twoich nowych okularów. Jak skutecznie czyścić okulary dowiesz się z naszego artykułu
- CHROŃ SWOJE OKULARY
Kiedy nie nosisz okularów, trzymaj je w twardym etui, zwłaszcza jeśli nosisz je przy sobie. Uderzenia, wstrząsy i upadki mogą wypaczyć lub uszkodzić oprawki, przez co nie będą już dopasowane do twarzy ani prawidłowo ustawione w linii z oczami. Salon optyczny dostosował oprawki specjalnie do Twojej twarzy, skupiając się na miejscu, w którym znajdują się źrenice. Jeśli to zostanie zmienione – Twoja ostrość widzenia ucierpi. Szczegółową instrukcję użytkowania okularów znajdziesz tutaj.
- ĆWICZ SWOJE OCZY
Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu, zwłaszcza podczas noszenia okularów w pracy, kilka prostych ćwiczeń może je złagodzić. Mniej więcej co pół godziny oderwij wzrok od ekranu komputera i biurka, aby skupić się na czymś odległym, takim jak drzewo lub budynek za oknem. Następnie spójrz w dół i skup się na czymś bliskim, a następnie naprzemiennie skupiaj się na obiektach znajdujących się w różnych odległościach. To ćwiczenie jest szczególnie przydatne, jeśli przyzwyczajasz się do soczewek dwuogniskowych lub progresywnych.
- KUP OPRAWKI DOPASOWANE DO KSZTAŁTU TWARZY I ROZMIARU GŁOWY
Twoja recepta nie jest jedynym kluczowym czynnikiem w poprawie wzroku. Musisz także wybrać oprawki, które pasują do Twojej głowy i dopasować je do twarzy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje oprawki nie pasują prawidłowo, skontaktuj się ze swoim optykiem w celu regulacji. W naszych salonach zwracamy bardzo dużą uwagę aby okulary idealnie pasowały do twarzy.
- SPRAWDŹ SWOJĄ RECEPTĘ
Większość ludzi przyzwyczaja się do nowych okularów w ciągu dwóch do trzech dni, chociaż może to potrwać do nawet do dwóch tygodni a w przypadku okularów progresywnych nawet do dwóch miesięcy. Jeśli nadal występuje niewyraźne widzenie i borykasz się z bólami głowy, możesz potrzebować innej recepty lub innego rodzaju soczewek. Jeśli Twoja recepta jest niewłaściwa, Twoje oczy i mózg nie dostosują się do tego, bez względu na to, jak długo próbujesz.
Istnieje kilka powodów, dla których recepta może być nieprawidłowa. Potencjalnymi winowajcami są błędy podczas badania wzroku, niedokładności podczas pomiaru oczu i błędy produkcyjne tkwiące w samych soczewkach. Skontaktuj się ze swoim optometrystą, aby omówić dostosowanie recepty. Może być konieczne ponowne badanie wzroku lub zmiana rodzaju soczewki.
Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie twojego wzroku i twoich oczu. W Eurooptyku zatrudniamy optyków, którzy pomogą Ci znaleźć idealną parę okularów korekcyjnych lub okularów przeciwsłonecznych. Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli masz pytania dotyczące recepty, soczewek progresywnych oraz tego, które modele najlepiej pasują do Twojej twarzy.
Podziel się tym artykułem ze znajomymi i bliskimi: