Ile Się Czeka Na Okulary? Czy Da Się Je Dostać W 30 Minut?

Możliwe jest wykonanie badania wzroku i okularów korekcyjnych tego samego dnia – z reguły 70-80% pacjentów będzie w stanie otrzymać je tego samego dnia. Ale jeśli nie jest to nagły wypadek, może być lepiej poczekać kilka dni i kupić najlepsze okulary do Twoich potrzeb – z odpowiednimi powłokami, czy o odpowiedniej strukturze. Nie wszystkie okulary są dostępne w ciągu 30 minut lub tego samego dnia co badanie wzroku. W tym artykule wyjaśnimy czynniki jakie wpływają na to „ile się czeka na okulary?”.

Czy na okulary trzeba czekać?

Tak. Zawsze występuje jakiś czas na wykonanie okularów korekcyjnych, który może zająć od kilkudziesięciu minut do nawet 10 dni.

Należy tutaj przestrzec też przed tzw. okularami „gotowcami” z apteki, które nijak mają się do jakości okularów wykonanych w profesjonalnym salonie optycznym. Takie okulary mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, m.in. z powodu słabej jakości szkieł okularowych i braku indywidualnego rozstawu źrenic, które mogą przy dłuższym użytkowaniu spowodować ból głowy.

Jeśli chodzi o standardową dostępność soczewek w naszych salonach to do wyboru są dwie opcje.

  • soczewki ze standardowym antyrefleksem (HMC)
  • soczewki z antyrefleksem (SHMC) – te posiadają w sobie również powłokę śliską-oleofobową (antywodną) która sprawia, że soczewki szybciej odparowują, kurz i zabrudzenia nie czepiają się tak łatwo a czyszczenie ich nie sprawia większych problemów.

Dla wielu osób prowadzi to do bardzo satysfakcjonujących rezultatów i jest w zupełności wystarczającą opcją.

Ale gdy posiadasz wadę wyższą niż np. 4 dioptrie, często sensowne jest zamówienie soczewek recepturowych – czyli takich dostosowanych specjalnie dla Ciebie. To spowoduje, że na okulary będzie trzeba czekać trochę dłużej.

Istnieje wtedy też ogromna różnorodność w kwestii: zakresu powłok soczewek okularowych, konstrukcji szkła i grubości soczewki (można po prostu zoptymalizować je do minimalnej grubości) – jest to szczególnie ważne przy estetyce wykonanych okularów. Zakład optyczny przesyła dane o tym, jak należy przyciąć soczewki do producenta. Producent następnie obliczy, która średnica będzie dla Ciebie najlepsza. Przy mniejszej średnicy soczewki stają się cieńsze i lżejsze.

UWAGA !

Tylko profesjonalne zakłady optyczne posiadają w swoich placówkach automaty szlifierskie. W zakładzie takim jest zatrudniony wykwalifikowany Optyk, który oprócz wyszlifowania soczewek na miejscu może dokonać różnych poprawek, doszlifów i napraw.

Na rynku jest mnóstwo zakładów optycznych, zatrudniających tylko sprzedawców bez kwalifikacji optycznych. Zakład taki wysyła prace optyczne do różnych szlifierni a to trwa już kilka dni, a nie 30 min. Przy jakichkolwiek problemach prace muszą być z powrotem odsyłane do szlifierni gdzie zostały wykonane.

Duża wada wzroku – ile się czeka na okulary? Dlaczego trwa to zazwyczaj trochę dłużej?

W zależności od wady wzroku na recepcie okularowej zwykle dzieje się jedna z dwóch rzeczy:

  • W przypadku dużych wad: Optyk wysyła receptę do laboratorium soczewek i zamawia je do wykonania albo wybiera standardowe soczewki z tych, które już wyprodukowali. Laboratorium odsyła soczewki z powrotem do optyka i są one szlifowane i umieszczane w oprawie. Lub, jeśli oprawka została wysłana wraz z receptą, laboratorium może wstawić soczewki przed wysłaniem ich z powrotem do salonu optycznego. Ten proces może zająć od 2 do nawet 10 dni.
  • W przypadku standardowych wad: Profesjonalny optyk powinien mieć zawsze swój własny magazyn soczewek. Ze swojego zaplecza wybiera te dopasowane do Twojej recepty i szlifuje je do wybranej przez Ciebie oprawki. Obróbka soczewek trwa od ok. 30 do 60 minut, zachowując trochę elastyczności w przypadku, gdy jeśli podczas szlifowania wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Gdy producent szkieł korekcyjnych otrzymuje zamówienie, musi stworzyć soczewki od podstaw, a następnie odesłać je z powrotem do optyka. Jeśli podczas procesu produkcji dojdzie do uszkodzenia soczewki, proces jest wznawiamy. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje to trochę więcej czasu niż w przypadku standardowych wad wzroku.

Ile się czeka na okulary? Czynniki głowne: Badanie wzroku i okulary tego samego dnia

Czas potrzebny na otrzymanie nowych okularów korekcyjnych zależy od kilku czynników, w tym:

  • Miejsce zakupu: poszczególne salony optyczne mają różne terminy wykonania okularów korekcyjnych. Przykładowo, nasz salon w 70-80% przypadkach będzie w stanie wydać okulary w 30 do 60 minut w zależności od stanu zaplecza magazynowego oraz Twojej wady wzroku.
  • Modyfikacje soczewek: Czy planujesz kupić soczewki z filtrem przeciwko światłu niebieskiemu lub odporne na zarysowania? Może to wydłużyć czas na otrzymanie okularów. Zazwyczaj trwa to tylko 1 dzień.
  • Twoja wada wzroku: Czy masz skomplikowaną receptę? Jeśli tak, może to oznaczać, że wykonanie soczewek potrwa dłużej – np. przy pocienianiu soczewek przy wysokiej wadzie wzroku, lub przy zamawianiu specjalnej receptury dla Ciebie.
  • Dostępność oprawek: W niektórych salonach optycznych oprawki, które wypróbowałeś i które Ci się podobają, są przeznaczone tylko do ekspozycji, więc będą musieli zamówić oprawki do Twoich okularów. Jeśli ten konkretny styl ramki ma w fabryce małą ilość, może wystąpić opóźnienie w dostawie. W naszych salonach wszyskie oprawki są gotowe do odbioru w momencie przymierzania i nie są to towary ekspozycyjne.
  • Własne laboratorium optyczne: Niektóre salony optyczne mają własne laboratoria optyczne. Te laboratoria mogą wyprodukować niektóre soczewki okularowe w mniej więcej godzinę. W takim przypadku znacznie skraca to czas oczekiwania na okulary.

W zależności od tego, z iloma z powyższych czynników masz do czynienia, otrzymanie okularów korekcyjnych może zająć od 30 min. do 10 dni.

Jak długo trzeba czekać na okulary progresywne?

Zazwyczaj na okulary progresywne będzie trzeba poczekać od 4 – 10 dni roboczych zwłaszcza gdy są to soczewki o dużych mocach i nietypowych krzywiznach.

Zawsze warto jednak czekać bowiem tylko wysokiej jakości progresywna konstrukcja da Ci satsyfakcję z ich użytkowania.

O okularach progresywnych dowiesz się więcej tutaj:

Czy potrzebuję badania wzroku, aby kupić nowe okulary?

Aby kupić okulary korekcyjne, musisz mieć aktualną receptę od optometrysty lub okulisty. Jeśli masz ważną receptę na okulary z poprzedniego badania wzroku, która nadal jest aktualna, nie musisz przeprowadzać nowego badania, aby kupić okulary.

Recepty na okulary zazwyczaj wygasają po roku. Jeśli Twoja recepta wygasła, umów się na badanie wzroku i dowiedz się jaka korekcja jest odpowiednia dla Ciebie.

Badanie wzroku i okulary tego samego dnia? Czy warto kupować okulary w internecie?

W większości przypadków nowe okulary można kupić u optyka przy gabinecie optometrysty lub okulisty, który dokonuje badania wzroku. Wygodnie jest mieć badającego optometrystę w pobliżu, aby odpowiedział na wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące Twoich okularów.

Czasem okulista, lub optometrysta nie ma przy sobie optyka, i wtedy musisz kupić okulary korekcyjne gdzieś indziej. O tych profesjach możesz dowiedzieć się więcej tutaj:

Istnieje również wiele internetowych sprzedawców okularów, jeśli wolisz kupować okulary korekcyjne bez wychodzenia z domu lub z biura. Sprzedawcy internetowi często mają do wyboru bardzo szeroki wybór oprawek, ale metoda ta jest obarczona wieloma wadami.

Oprawy na zdjęciach lub filmach wyglądają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Nie sposób ich przymierzyć przez internet. Na jednej twarzy będą wyglądać pięknie, a na innej już nie.

Istnieje wiele parametrów oprawek takich jak wysokość, szerokość, długość zauszników, szerokość mostka na nosie. Bez przymierzenia to jak kupowanie przysłowiowego „kota w worku”.

Wadą kupowania online jest też to, że nie otrzymujesz spersonalizowanej uwagi od optometrysty lub optyka, aby odpowiedzieć na jakiekolwiek Twoje pytania. Korygowanie i dopasowywanie okularów również może stanowić nie lada wyzwanie, nie mówiąc już o prawidłowym zmierzeniu rozstawu źrenic. Bezpośredni kontakt z klientem to podstawa dobrych okularów.

Należy pamiętać, że okulary to wyrób medyczny i muszą być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb, a sprzedaż wysyłkowa online w tej kwestii pozostaje bardzo wiele do życzenia i powinna być ostatecznością. Pamiętajcie, że jeśli kupicie okulary u optyka w pobliżu waszego miejsca zamieszkania, będziecie mogli liczyć na wsparcie techniczne podczas użytkowania okularów.

Żaden optyk nie będzie chciał (dotykać/naprawiać/regulować) okularów wykonanych w innych zakładach lub tym bardziej w internecie, ponieważ było już wiele przypadków uszkodzenia „obcych” opraw podczas regulacji (złośliwość rzeczy martwych)

Ile się czeka na okulary w Kielcach?

Okulary kupisz u lokalnego optyka, a badanie wykonasz u optometrysty. Nasze badanie trwa ok. 15-40 minut, a wykonanie okularów potrwa od 30 minut do kilku dni w zależności od wyżej wymienionych czynników.

Jesteśmy autoryzowanym salonem optycznym i należymy do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej która akredytuje certyfikowanych optyków gwarantując najwyższy poziom świadczonych usług: https://www.krio.org.pl/salony/ (Nawet jeśli nie mieszkasz w Kielcach – tutaj możesz sprawdzić usługodawców w Twoim regionie.)

Nasza załoga pomoże Ci dobrać szkła korekcyjne odpowiadające Twojemu budżetowi i zapotrzebowaniom. To prawda, że przy wyborze nowych (albo pierwszych) okularów ważną rolę odgrywają takie czynniki jak funkcjonalność, komfort użytkowania, wygląd czy cena.

To też całkiem zrozumiałe, że aby chronić wzrok swój i swoich bliskich, oczekujesz najlepszych rozwiązań.

Wiele z codziennych czynności wymaga od nas szybkich reakcji. A szybkie reagowanie jest możliwe dzięki niczym nieograniczonej ostrości oraz szerokiemu polu widzenia.

Z Eurooptykiem osiągniesz swój potencjał wzroku i najwyższą ostrość widzenia, a wybór odpowiednich okularów nie będzie trudny, czasochłonny ani drogi.

A jeśli martwisz się o estetykę, oraz tym jak będziesz wyglądać w swoich nowych okularach korekcyjnych – bez obaw!

okulary progresywne kielce galeria

Polecamy szeroką gamę soczewek okularowych najlepszych producentów takich jak: Hoya, JaiKudo, SzajnaEssilor, Zeiss, Swiss Optic, JZO, oraz wiele innych dostępnych na polskim rynku.

Profesjonalne doradztwo, swobodny dostęp do opraw, konkurencyjne ceny, szybki i sprawny proces badania i wyrabiania okularów, a także idealna lokalizacja w różnych częściach miasta to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Umów się na bezpłatne badanie wzroku już teraz klikając w przycisk poniżej, lub zadzwoń do jednego z naszych trzech salonów.

error: Ta treść jest chroniona!