Dysfunkcja Gruczołów Meiboma - Przyczyna Podrażnienia Oczu

Dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD) jest powszechną chorobą oczu, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Zapadasz na nią, gdy pojawia się problem z kilkoma tuzinami maleńkich gruczołów na powiekach, które pomagają tworzyć warstwę olejową twoich łez.

Te gruczoły Meiboma, nazwane na cześć niemieckiego lekarza, który je badał, wytwarzają olejek zwany meibum. Meibum, woda i śluz tworzą trzy warstwy filmu łzowego, płynu, który utrzymuje nawilżenie oczu. Olejek zapobiega zbyt szybkiemu odparowywaniu lub zbyt szybkiemu wysychaniu warstwy wody na powierzchni oka.

Zmiany ilości lub jakości oleju lub samych gruczołów mogą prowadzić do dysfunkcji gruczołów Meiboma. Często jest wynikiem kombinacji różnych rzeczy. Najczęstszy typ to obturacyjna dysfunkcja gruczołów Meiboma która ma miejsce, gdy ujścia gruczołów zostają zatkane i coraz mniej oleju dociera do powierzchni oka.

Twój badający dostosuje leczenie w zależności od stadium MGD oraz wszelkich podstawowych schorzeń, które posiadasz.

Dysfuncja gruczołów Meiboma – przyczyny

Wiek odgrywa rolę; liczba gruczołów Meiboma spada wraz z wiekiem. Wpływ ma również pochodzenie etniczne; Azjaci są około trzy razy bardziej narażeni na dysfunkcję gruczołów Meiboma niż ludzie rasy białej.

Noszenie soczewek kontaktowych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia MGD.

Typowe problemy medyczne związane z dysfunkcją gruczołów Meiboma to:

 • Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
 • Alergiczne zapalenie spojówek i inne choroby oczu
 • Stan zapalny lub uszkodzenie powieki lub rogówki
 • Infekcja bakteryjna
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak trądzik różowaty, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjögrena

Niektóre leki mogą powodować problemy z produkcją ropy, w tym:

 • Estrogenowa terapia zastępcza
 • Leki redukujące androgeny
 • Retinoidy, od leków przeciwtrądzikowych po kremy przeciwstarzeniowe

Dysfunkcja gruczołów Meiboma – objawy

Na wczesnym etapie możesz nie mieć żadnych objawów dysfunkcji gruczołów Meiboma. Ale wraz z postępem schorzenia, w filmie łzowym masz coraz mniej oleju lub złej jakości olej, Twoje oczy mogą zacząć szczypać, swędzieć, być podrażnione lub suche. Może się wydawać, że w oku masz ziarnko piasku lub kurzu. Podrażniona, zaogniona powieka może być też zaczerwieniona.

Wewnętrzna obwódka powieki wyglądająca na nierówną lub szorstką to klasyczny objaw MGD, ale nie każdy go ma.

Niektórzy ludzie mają momenty niewyraźnego widzenia, które poprawia się, gdy mrugają.

Objawy mogą się nasilać, gdy spędzasz długi czas przy komputerze lub gdy powietrze w domu czy biurze jest bardzo suche, np. z powodu klimatyzacji, czy ogrzewania.

Komplikacje dysfunkcji gruczołów Meiboma

Dysfunkcja gruczołów Meiboma jest najczęstszą przyczyną zespołu suchego oka (zwanego również chorobą suchego oka). MGD może prowadzić do zapalenia powiek, zwłaszcza wzdłuż ich brzegów.

Te trzy warunki w dużym stopniu się pokrywają i możliwe jest, że wystąpią wszystkie na raz. W rzeczywistości eksperci nie są do końca pewni, co jest pierwsze, ani dokładnie, w jaki sposób są połączone. Możliwe, że dysfunkcja gruczołow Meiboma powoduje stan zapalny, który prowadzi do suchego oka, lub że zapalenie z suchego oka może zranić gruczoły Meiboma.

Jeśli masz operację oka, nieleczona MGD zwiększa ryzyko późniejszej infekcji i zapalenia.

W zaawansowanym stadium MGD może prowadzić do choroby rogówki.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma – diagnoza

Nie ma jednej rzeczy, która może wykazać, że masz dysfunkcję gruczołów Meiboma.

Twój okulista przyjrzy się uważnie Twoim powiekom, aby sprawdzić otwory gruczołów. Może nacisnąć na powieki, aby wycisnąć oleistą wydzielinę.

Test Schirmera sprawdza, czy produkujesz wystarczająco dużo łez. Inne testy mierzą jakość filmu łzowego i szybkość parowania łez.

Połączenie wyników może prowadzić do diagnozy MGD.

Zatkane gruczoły Meiboma – domowe sposoby

Na początku samoopieka może być wszystkim, czego potrzebujesz.

 • Nałóż ciepłą, wilgotną myjkę lub okład rozgrzewający powieki na 5 minut (dwa razy dziennie), aby pomóc rozluźnić zaczopowane gruczoły Meiboma. Następnie wykonaj lekki masaż opuszkami palców. W przypadku „górnej powieki” spójrz w dół i bardzo delikatnie przeturlaj jedną stronę palca wskazującego od góry powieki w dół do linii rzęs. W przypadku „dolnej powieki” spójrz na sufit i przesuń palec w górę do linii rzęs.
 • Aby odblokować ujścia gruczołów, należy raz dziennie czyścić je środkiem czyszczącym bez mydła. Wetrzyj go w ciepłą, wilgotną ściereczkę i delikatnie przesuwaj wzdłuż górnych i dolnych linii rzęs.
 • Użyj pokojowego nawilżacza, aby przeciwdziałać wysuszającym efektom klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.
 • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zakrapiaj oczy kroplami nawilżającymi co 2 godz. po 1 kropli .
 • Całkowicie omijaj okolice oczu, gdy używasz kosmetyków z retinoidami.

Skonsultuj się z lekarzem na temat przyjmowania suplementów kwasów tłuszczowych omega-3. Mają właściwości przeciwzapalne i mogą poprawić jakość twojego filmu łzowego.

MGD – leczenie

W przypadku bardziej zaawansowanego MGD i w zależności od innych problemów zdrowotnych, lekarz może włączyć leki do planu opieki:

 • Maści
 • Antybiotyki na infekcje
 • Cyklosporyna
 • Sterydy, które łagodzą stany zapalne
 • Mogą to być krople lub spraye do oczu.

W gabinecie lekarz może używać urządzeń wysyłających ciepło lub pulsujące światło, aby otworzyć zablokowane gruczoły Meiboma i złagodzić objawy.

Ważne jest, aby trzymać się leczenia (zwłaszcza domowych sposobów), aby odwrócić MGD lub zapobiec jego pogorszeniu.

error: Ta treść jest chroniona!