Drganie Oka (Powieki) - Przyczyny, Rodzaje i Sposoby Leczenia

Drganie oka (a dokładniej drganie powieki) to mimowolny, niekontrolowany skurcz powieki. Większość drgawek powiek trwa tylko kilka minut, ale można odczuwać drganie powiek przez kilka tygodni lub dłużej.

Istnieją mięśnie oczu, które podnoszą powieki, a także mięśnie, które je opuszczają. Kiedy problem pojawia się w jednym lub kilku z tych mięśni, może wystąpić drżenie oka.

Chociaż skurcz oczu może być zauważalny, zwykle jest subtelny i niełatwo go dostrzec przez innych.

Medycznym terminem określającym drganie oka jest myokymia lub miokimie.

Rodzaje drgania powiek

Istnieją trzy powszechne rodzaje drgawek oczu: ogólny skurcz powiek, samoistny skurcz powiek i połowiczy skurcz twarzy. Typy są uporządkowane według nasilenia skurczu i tego, czy dotyczy to innych obszarów twarzy.

Skurcz oka lub tik (ogólny skurcz powiek)

Kiedy myślisz o „drganiu oka”, prawdopodobnie wyobrażasz sobie ogólny skurcz powiek. Jest to lekkie, chwilowe pulsowanie lub migotanie powieki.

Ogólne skurcze oka są zwykle jednostronne, co oznacza, że dotykają tylko jednego oka na raz. Jednak możliwe jest, że oba oczy doświadczą ogólnego skurczu. W zależności od tego, który mięsień oka jest dotknięty, możesz mieć drganie powieki dolnej lub górnej.

Zmęczenie, zbyt duża ilość kofeiny, stres fizyczny lub emocjonalny zwykle powodują ogólny skurcz oczu. Jest to powszechne, nie wpływa na wzrok i prawdopodobnie ustąpi samoistnie.

Podstawowy skurcz powiek

Podstawowy skurcz powiek zwykle zaczyna się od mimowolnego wzrostu częstości mrugania. Mruganie lub marszczenie twarzy to również częste zachowania osób z tą chorobą.

Z czasem może dojść do ciasnego zaciskania powiek. Może to tymczasowo wpłynąć na zdolność widzenia danej osoby. Może to również dotyczyć szyi i innych części twarzy, takich jak usta. Epizody istotnego skurczu powiek mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Chociaż poważny skurcz powiek występuje bardzo rzadko, może być wyniszczający dla osób z ciężkimi przypadkami. Stan ten jest spowodowany nieprawidłowymi impulsami nerwowymi. To, co wyzwala nieprawidłowe impulsy, nie jest w pełni zrozumiałe. Powszechnym i skutecznym sposobem leczenia znacznego skurczu powiek są zastrzyki z botoksu w obszarze dotkniętym.

Skurcz połowiczny twarzy

Jest to zaburzenie nerwowo-mięśniowe, które powoduje częste, mimowolne skurcze mięśni po jednej stronie twarzy.

Stan zwykle zaczyna się od drgającej powieki. W miarę postępu skurcz staje się wystarczająco silny, aby zmusić oko do zamknięcia. W końcu skurcz rozprzestrzenia się na dolną część twarzy. Może to spowodować odciągnięcie ust na jedną stronę lub podobne zachowanie.

W najcięższym stanie połowiczny skurcz twarzy wpłynie na wszystkie mięśnie po jednej stronie twarzy, i będzie występował prawie stale. Skurcze połowy twarzy zwykle wynikają z ucisku naczynia krwionośnego na nerw twarzowy.

ZOBACZ POWIĄZANE: Drganie brwi: przyczyny i leczenie

Drganie Oka (powiek) – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn drżenia powiek oka. Przyczyny drgawek mogą być błache w przypadku prostych przyczyn lub być bardziej złożone i wymagać pomocy medycznej. Typowe przyczyny drgania powieki oka to:

 • Stres – niepokój lub stres często prowadzi do napięcia mięśni. Długotrwałe napięcie może powodować drganie mięśni.
 • Zmęczenie – Substancje chemiczne w mózgu znane jako neuroprzekaźniki wysyłają informacje z mózgu do nerwów kontrolujących ruch mięśni powiek. Zmęczenie spowodowane brakiem snu może wpływać na działanie neuroprzekaźników. Może to prowadzić do skurczów mięśni, zwłaszcza wokół oczu.
 • Kofeina – Kofeina jest środkiem pobudzającym. Kiedy spożywasz ją w zbyt dużej ilości, może stymulować mimowolne ruchy mięśni lub drgania. Skurcze mogą wystąpić w dowolnym miejscu, min. na powiekach.
 • Odwodnienie – Masa mięśniowa składa się głównie z wody — około 75%. To nawodnienie mięśni pomaga w utrzymaniu ich funkcji. Odwodnienie może zakłócić pracę mięśni, prowadząc do drgawek.
 • Niedobór witamin – Witaminy takie jak wapń, magnez i witamina D są ważne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Jeśli masz niedobór jednego lub więcej z nich, może to spowodować osłabienie mięśni i / lub ich skurcze.
 • Leki – Niektóre leki, w tym leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, diuretyki i sterydy mogą powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej. Te zaburzenia równowagi mogą prowadzić do skurczów mięśni. Skonsultuj się z lekarzem na temat przyjmowanych leków i ich skutków ubocznych, jakie mogą powodować.
 • Zmęczenie oczu – Nadmierny wysiłek mięśni może powodować ich drganie. Mięśnie oka nie różnią się od siebie. Skupianie się przez dłuższy czas może je nadwyrężyć, prowadząc do skurczu powieki.
 • Narkotyki – Leki pobudzające, takie jak amfetamina, mają podobny wpływ na mięśnie jak kofeina (inny środek pobudzający). Obejmuje to drganie mięśni, które może wpływać na powieki.
 • Alkohol – Spożywanie alkoholu utrudnia wchłanianie składników odżywczych przez organizm. Nadużywanie alkoholu może powodować niedobory witamin, a co za tym idzie, skurcze mięśni w całym ciele, w tym powiek.
 • Alergie – Alergie powodują, że organizm uwalnia substancję chemiczną zwaną histaminą. Histamina wpływa na mięśnie gładkie i naczynia krwionośne, co może powodować skurcze mięśni.

Inne częste przyczyny skurczów oczu to :

 • Suche oczy
 • Światłowstręt (wrażliwość na światło)
 • Palenie tytoniu
 • Podrażnienie oka

Drganie powieki oka – rzadkie przyczyny

Poważniejsze przyczyny drgania oka są zwykle spowodowane problemem neurologicznym. Te przyczyny są rzadsze niż te wymienione powyżej i wymagają leczenia:

 • Stwardnienie rozsiane – Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki w mózgu i rdzeniu kręgowym.
 • Choroba Parkinsona – Choroba Parkinsona jest zaburzeniem mózgu, które powoduje niekontrolowane ruchy, w tym drżenie i sztywność mięśni.
 • Uszkodzenie mózgu – Uszkodzenie mózgu może być spowodowane stanem zapalnym w niektórych obszarach mózgu, takich jak wzgórze, zwoje podstawy lub pień mózgu. Udar może również spowodować uszkodzenie, które prowadzi do skurczów oczu.
 • Dystonia – Dystonia to stan, w którym mimowolne skurcze mięśni powodują powtarzające się ruchy lub nienaturalne postawy.
 • Zespół Tourette’a – Zespół Tourette’a to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nagłe, mimowolne, powtarzające się ruchy lub dźwięki wokalne.
 • Porażenie Bella – Porażenie Bella to stan charakteryzujący się osłabieniem lub paraliżem mięśni twarzy. Większość przypadków jest związana z infekcją wirusową.
 • Zespół Meige – Zespół Meige to neurologiczne zaburzenie ruchowe charakteryzujące się silnymi skurczami mięśni. Dotknięte grupy mięśni to mięśnie szczęki, języka i oczu.

Jak mogę powstrzymać drżenie powiek ?

Aby powstrzymać drganie powieki, dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny.

Leczenie drgawek oczu może być tak proste, jak wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia i picie dużej ilości wody. Może to znacznie zmniejszyć ryzyko drgania oka lub pomóc w ustąpieniu drgania powieki.

Próba zmniejszenia stresu i wystarczającej ilości snu może mieć wpływ na zdrowie oczu. Dodanie większej ilości owoców i warzyw do diety może pomóc w niedoborze witamin. Możesz to również osiągnąć, przyjmując codziennie multiwitaminę.

Praktykowanie umiaru, jeśli chodzi o czas spędzany przed ekranem oraz spożywanie kofeiny i alkoholu, może również pomóc w przeskakiwaniu oczu. Dla dobra oczu i ogólnego stanu zdrowia rzuć palenie i rekreacyjne zażywanie substancji odurzających. Pomoże to poprawić wiele obszarów Twojej kondycji psychicznej i fizycznej.

Jeśli uważasz, że alergie, niektóre przyjmowane leki lub schorzenie, takie jak suchość oczu, jest przyczyną drgania oka, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą ci powiedzieć, jak najlepiej leczyć drżące oko.

Potencjalne komplikacje

Powikłania, które mogą wyniknąć z drgających powiek obejmują:

 • Górne powieki stają się opadające (opadanie powiek)
 • Brwi opadające niżej niż normalnie
 • Nadmiar skóry tworzący się wokół oczu
 • Powieki wykazujące nieprawidłowe fałdowanie

Chociaż te powikłania wydają się kosmetyczne, ciężkie przypadki mogą wpływać na wzrok. Na przykład zaawansowane opadanie powieki może powodować opadanie powieki w pole widzenia osoby i utrudniać widzenie. Powikłania te często można poprawić lub rozwiązać za pomocą leczenia chirurgicznego.

Kiedy zgłosić się do okulisty

Natychmiast skontaktuj się z okulistą, jeśli odczuwasz ciągłe drganie powiek. Nagłe zmiany w wyglądzie lub ruchomości połowy twarzy, w tym powiek, to również powód do wizyty u lekarza.

error: Ta treść jest chroniona!