Czy Łzy Są Zdrowe?

Czy łzy są zdrowe? Wiele osób zadaje sobie właśnie to pytanie. Płacz może mieć negatywne konotacje w niektórych społeczeństwach, ale łzy są bardzo ważne dla ludzkiego ciała. Łzy w naturalny sposób oczyszczają i chronią powierzchnię oka. Płacz zapewnia również ulgę zarówno w stresie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Dlaczego i jak płaczemy?

Płacz jest naturalnym sposobem łagodzenia stresu przez organizm i ochrony powierzchni oczu. Proces ten może złagodzić ból fizyczny i psychiczny oraz utrzymać czystość poprzez wypłukiwanie cząstek, które lądują w twoich oczach. Ponadto łzy stanowią barierę ochronną na powierzchni oka.

Łzy tworzą się w gruczole łzowym. Następnie przemieszczają się z gruczołu do kanalików łzowych, a ostatecznie na powierzchnię oka. Ta podróż jest ważna dla widzenia na wiele sposobów i jest dla nas bardzo korzystna.

Rodzaje łez, którymi płaczemy

Ludzie płaczą na skutek bólu fizycznego, okoliczności emocjonalnych oraz jako odruch na zanieczyszczenia, które dostają się do oka.

Ale nie wszystkie łzy są sobie równe. Istnieją trzy rodzaje łez, które produkujemy. Obejmuje to:

  • Podstawowe łzy mają na celu ochronę rogówki oraz utrzymanie odżywienia i nawilżenia oczu. Są przez cały czas w twoich oczach, aby chronić je przed brudem i zanieczyszczeniami.
  • Emocjonalne łzy pojawiają się w odpowiedzi na emocjonalne wyzwalacze, takie jak przygnębienie, szczęście, strach i inne.
  • Łzy odruchowe to łzy, które wypłakujesz, gdy kurz, brud, dym lub inne cząstki dostaną się do twojego oka. Te łzy pomagają spłukać szkodliwe fragmenty.

Każdy rodzaj łez jest ważny dla zdrowia. Oto pięć powodów:

Czy łzy są zdrowe? 5 powodów, dla których płacz jest dobry dla zdrowia

Istnieje kilka korzyści płynących z płaczu, czy to z powodu fizycznego, czy psychicznego bólu i potrzeb. Oto pięć największych korzyści płynących z ronienia łez:

1. Łzy stanowią barierę ochronną dla oczu

Chociaż nie jest to twój „tradycyjny płacz”, różnorodne łzy zwane łzami podstawowymi są bardzo ważne dla zdrowia oczu. Łzy te są obecne w twoich oczach przez cały czas, aby chronić rogówkę (przednią powierzchnię oka).

Te łzy oczyszczają oczy za każdym razem, gdy mrugasz, co jest ważne, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do oczu. Utrzymują również oczy w stanie nawilżonym i odżywionym.

Film łzowy, który pokrywa powierzchnię oka, jest również niezbędny do transportu tlenu i składników odżywczych do oczu.

2. Płacz wypłukuje brud i zanieczyszczenia z twoich oczu

Podczas gdy podstawowe łzy dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem zanieczyszczeń, czasami zanieczyszczenia wciąż mogą dostać się do środka — szczególnie w zakurzonych lub piaszczystych środowiskach.

Płacz może pomóc przepłukać oczy z tych czynników drażniących, co jest ważne, aby zapobiec dyskomfortowi i ryzyku infekcji oczu. Uważa się, że łzy zawierają dużą ilość przeciwciał chroniących przed bakteriami.

I nie zawsze musisz doprowadzać się do płaczu, aby usunąć zanieczyszczenia – organizm wytwarza odruchowe łzy, aby wypchnąć zanieczyszczenia. (Jeśli kiedykolwiek kawałek brudu lub rzęsa utknęła Ci w oku lub włożyłeś soczewkę kontaktową na lewą stronę, być może zauważyłeś, że Twoje oczy same zaczynają łzawić).

3. Łzy pomagają zapobiegać suchemu oku

W niektórych przypadkach dana osoba może nie wytwarzać wystarczającej ilości łez lub łzy, które wytwarzają, nie działają. Powoduje to stan zwany zespołem suchego oka. Zespół suchego oka jest bardzo powszechny i łatwy do wyleczenia.

Ci, którzy mają zespół suchego oka, mogą odczuwać niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło lub uczucie drapania lub pieczenia. Objawy te są często leczone za pomocą środków, takich jak sztuczne łzy lub maści, które pomagają utrzymać nawilżenie oczu.

ZOBACZ POWIĄZANE:Suche oczy

4. Płacz uwalnia hormony, które łagodzą ból

Płacz jest czymś więcej niż mogło by się zdawać. Hormony znane jako oksytocyna i endogenne opioidy są uwalniane podczas płaczu, oferując organizmowi naturalny sposób na złagodzenie bólu spowodowanego fizycznie lub psychicznie stresującymi sytuacjami.

Jeśli kiedykolwiek byłeś przytłoczony lub odczuwałeś ekstremalną presję w pracy lub w domu, możesz mieć ochotę się rozpłakać. A kiedy działasz zgodnie z tym pragnieniem, może ci to pomóc, uwalniając całe napięcie, którego doświadczyłeś.

5. „Dobry płacz” odnawia twoje emocje

Jeśli kiedykolwiek przyjaciel zachęcił cię do „porządnego płaczu”, to nie było bez powodu! Gdy ciało trzyma się stresu, pragnie uwolnienia od niepożądanych emocji. Możesz osiągnąć to uwolnienie na kilka sposobów — poprzez ćwiczenia, medytację i inne samouspokajające działania. Ale dobry płacz też może ci dobrze służyć.

Oczyszczające uwolnienie pomaga regulować emocje i może poprawić nastrój.

Czy łzy są zdrowe? Podsumowanie

Płacz to naturalny sposób na ukojenie silnych emocji, oczyszczenie oczu z zanieczyszczeń oraz złagodzenie stresu fizycznego i psychicznego. Chociaż w niektórych kulturach może to być interpretowane jako słabość, ronienie łez jest w rzeczywistości bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym dla zdrowia oczu i wzroku.

Ważne jest, aby pamiętać, że twoje ciało może potrzebować więcej ulgi niż samotnego płaczu. Na przykład, jeśli znajdujesz się w stanie ciągłego wyczerpania emocjonalnego, stresu lub bólu, być może będziesz musiał zwrócić się o pomoc do lekarza.

Skontaktuj się z okulistą, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć infekcję oka lub ciała obce w twoich oczach, których twoje łzy nie mogą usunąć. Pamiętaj, aby umówić się na wizytę również w przypadku nadmiernego łzawienia lub całkowitego braku łez w oczach. Uwaga ! Najczęstszym powodem łzawień jest suche oko.

error: Ta treść jest chroniona!